LËÜSCHE €011 RA AT. WOENSDAG 9 JA NU A RIJ. stads-berichten binnenlandsche berigten. 1878. R\ 7. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f'3.35, franco p. p. f3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Dij deze Courant wordt verzonden btadz. 1 2 der Handelingen van den Gemeenteraad [Ingekomen stukken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen Ie weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31,ta» Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte ie doen. door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet; dat bedoelde invullingshiljetten voor het dienstjaar 1878 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Januari 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1877 len laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, uiterlijk vóór uit®. Januari e. k.ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Weihouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 5 Januari 1878. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 8 Januarij. Ingevolge kon. besluit van 27 November jl.n". 1heeft Z. Exc. de minister van oorlog bepalingen gemaakt ingaande 1° Mei 1878tot reorga nisatie van het depart, van oorlog. De acht afdeelingeuwaaruit het dep. van oorlog bestaat, zjjn op de volgende wijze verdeeld in bureaux: Eerste afdeeling. Secretariaat. 1® bureau: regtskundigealgemeene en comptabiliteits-zaken2° algemeene militaire zaken; 3e secretarie, indices en archieven. Tweede afdeeling. Generale staf. 1® bureau: stafbureau; 2® onderwijs en oefening; 3® militie en schutterij. Derde afdeeling. Infanterie. Een bureau. Vierde afdeeling. Artillerie. 1® bureau: personeel en materieel der artil lerie; 2® technische zaken; 3" comptabiliteit. Vjjfde afdeeling. Cavalerie. Een bureau. Zesde aldecling. Genie. 1' bureau: personeel en kazernering; 2°vesting werken; 3® comptabiliteit. Zevende afdeeling. Geneeskundige dienst. 1® bureaugeneeskundige dienst 2® pharmaceulische dienst; 3® veterinaire dienst: 4® comptabiliteit. Achtste afdeeling. Intendance. 1® bureau: personeel der intendance, legeruitrusting en legerverpleging2® magazijnen en verdere plaatselijke in- rigtingen: 8® controle en comptabiliteit. De Typographisclte Vereeniging Lourens Jz. Coster alhier vierde gis teren haar gewone jaarfeest in de zaal van het Neèrlandsch Kofïi.jhuisdat door een aantal patroons en donateurs, alsmede door vele genoodigdenwerd bij gewoond. De beschermheer der vereeniging de heer burgemeestergaf kennis dat hij door ambtsbezigheden verhinderd werd deze bijeenkomst bij te wonen. De voorzitter riep bij de opening der vergadering allen het welkom toe en wierp vervolgens een blik op het belangrijkste, dat zich gedurende het afgeloopen jaar iu den boezem der vereeniging had voorgedaan. Het verslag, dat vervolgens door den secretaris werd voorgelezen, gal een nader overzigt van den toestand der vereeniging. Die toestand was niet ongunstig, ofschoon men het hoofd had moeten bieden aan meer dan ge wone uitgaven, veroorzaakt door het groote aantal zieken, dat zich in den afgesloten jaarkring had voorgedaan. De vereeniging had in deze ten volle aan haar doel kunnen beantwoorden. Met dankbaarheid mogt zij erken nen dat geen der leden haar door den dood was ontvallen. Na het zingen van een welkomstgroet aan hlu patroons, donateurs en eerc-leden. werden door een zevental leden, welwillend bijgestaan door drie dames, twee looneclstiikjes opgevoerd, t. w. De verzegelde Burgemeester, blijspel in drie bedrijven, en Klaveren Vrouwblijspel in een bedrjjf. Zij mogten van de vereenigde schaar de oiulubbelzinnigste blijken van goedkeuring op hun werk inoogsten. Tusschen de beide stukken werd nog door een der leden een zangstuk voorgedragen en door een ander de comische scène: «Mejufvrouw Hippeldans." Maakte de uitvoering van het zangstuk een hoogst aangenamen indruk, de komische voordragt liet niet na den lachlust in hooge mate op te wekken. Na het eindigen der tooneelvoorstelling was het verder zamenzjjn gewjjd aan zang en dans. terwijl de leden ook niet weinig werden verrast, toen de heer Tethoff S'. hen allen in de gelegenheid stelde deel te nemen aan eenc tombola, waarvoor de prjjzenvan verschillende waarde, door hem beschikbaar waren gesteld. Genoegelijk vlogen nog eenige uren daarheen, totdat, voor velen ongemerkt, het uur van scheiden was aangebroken. Gisleren avond, na afloop der voorstelling in den schouwburg, had, naar wij vernemeneen persoonbelast met het toezigt op de toonecl- benoodigdheden, het ongeluk van een trapje te vallen en den arm te bre ken. Ofschoon men den man de opneming in het akademisch ziekenhuis voorstelde, verkoos hij cchlcr liever naar zijn gezin te Rotterdam terug te keeren. In de maanden September, October en November 1877 zjjn drie ge vallen van dolheid of vermoedeljjke dolheid bij bonden voorgekomenwaar van 2 in September (1 te Teteriugen in Noordbrabani en 1 ie Cadzaud in Zeeland) en 1 in October te Schaesberg in Limburg. -- Het stoomschip Madura, van Batavia naar Kopenhagen, is op 7 Jan. van Suez vertrokken. De Hampton, van Java naar Rotterdam, passeferde op 3 Jan. Point de Galle. De Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 5 Jan. van Suez vertrokken. De 62® jaarljjksche rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas van de officieren der landmagt wjjst een voeréee- lig saldo aan van ƒ113,783. Voorhanden bleef aan inschrijvingen op het grootboek voor de nationale schuld 3,543,000. Op 1 Januarij 1876 bedroeg het getal weduwen 603terwjjl het in dat jaar vermeerderd is met 22, te zamen 625. Door overlijden en hertrouwen bedroeg het getal weduwen te zamen 582. In eene dezer dagen te 's Gravenhage gehoudene vergadering van het hoofdcomité voor de uitzending van een schip naar de IJszee, is mededfce- ling gedaan, dat de bouw van het schip goed vordert en dal dit met liet oog op eene mogelijke overwintering (die men echter zooveel mogeljjk zal trachten le vermijden) behoorljjk wordt ingerigt. Als hoofddoel der expe- pitie is Spitsbergen aangewezen. Reeds nu zal men daar of op Nova- Zembla eene geschikte plaats zoeken, waar later een Nederlandse!) meteoro logisch station zal kunnen worden opgerigt. Terwjjl hel uitbrengen van dit station voor eene latere reis bewaard blijf, zal men ditmaal reeds me teorologische en magnetische waarnemingen doende diepte der zeede temperatuur van het water, ook de diepte en de rigtiug der beweging trachten te bepalen. Een zoöloog, die de expeditie zal medemakenzal eene collectie van voor zijn studievak beiangrjjke voorwerpen bijeenbren gen. Men zal er thans zijn werk van maken, om de overige toestellen tot het doen van waarnemingen te verkrjjgen. Nog is er echter daartoe gebrek aait geld en wanneer de natie nog ƒ10000 bijeen brengt, bestaat er gegronde verwachting, dat de verrigle waarnemingen uiterst belang rijke resultaten zullen opleveren. Het hooldcomité zal daartoe thans eene nieuwe oproeping aan alle Nederlanders in de dagbladen doen plaatsen. [V. D.) Door den gemeenteraad van Woerden is besloten hel Ulrechtsche jaag pad ni' t langer le helpen onderbonden. Door liet kiescollegie der N'ed. herv. gemeente te Amsterdam zijn de volgende drietallen opgemaakt: 1» in de vacature-Cramer: de predikanteu dr. van der Flier le DelftHogerzeil te Arnhem eu van Toorenenbergen te Rotterdam2° in de vacature-Modderman: de predikanten de Koele Utrecht, dr. de KruylI te Leeuwarden en Liitgc le Nederhost-den-Berg, deze laatste" bij herstemming met d®. Bronsveld te Haarlem. Een spoorwegwerkerbelast met het stroojjen van zand op de rails, is gisteren avond te Arnhem door een naar Duitschland vértrekkenden trein overredenwaarbij hem een voet en een arm van hel ligchaam werden gesneden en de schedel verbrijzeld werd. Be ongelukkige was Onmiddellijk een Ijjk. Uit Zwolle meldt men dat ook de heer commissaris des konings in Overijssel tegen den aanstaanden zomer zijn betrekking zal nederleggen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1