van hel binnen- en buitenwater was in een paar uur tijds zóó geweldig, dat er haast geen tweede voorbeeld van bekend is. De spoorlijn naar Fries land gaat als door een hare zee. Te Kimswerdin Frieslandis gisteren eene boerderij grootendeels afgebrand, waarbij 90 koeijen en 7 paarden omkwamen. Te Groningen is in den oudejaarsnacht een dienstmeisje, uit Amsterdam overgekomen out in hare geboorteplaats het Nieuwjaarsfeest te vieren, met haren minnaar in hel water geraakt, waaruit alleen de laatste nog levend werd opgehaald. Uit Goes meldt men dat Dingsdag avond nabij Krabbcndijke een wis selwachter door een sneltrein is overredenhet hoold was verpletterd. Men schrijft uit Sittard aan de iX. li. C.Sedert eenigen tijd worden in de omstreken vau de gemeenten Brnnssum en Merkelbeek des nachts de kippen bij de landbouwers ontvreemd. De dief of dieven zijn zoo stout, dat zij bij een landbouwer, waar zij de kippen hadden gestolen, tevenseen kruiwagen medenamen, waarschijnlijk om zoodoende de kippen gemakkelijker te vervoeren. Niettegenstaande alle ijverige pogingen door de policie in het werk gesteld, is het tot nu toe haar niet gelukt den dader of de daders op het spoor te komen 's GRAVENHAGE, 3 Januarij. De luit.-kolonel F. P. Klijnsma, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, kommandant in het 9'genie-kommandement, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van kolonel; voorts zijn bij genoemd corps benoemd: tot kolonel, de luit.-kolonel P. Stolk, van het corps: tot majoor en kommandant van het bat. mineurs en sappeurs, de kapitein H. E. Beekman, mede van het corps; is de luit.-kolonel-in- genieur A. Baud eervol ontheven van zijn bevel over genoemd bataillon en bestemd voor de functien van kommandant in het 9' genie-kommandement. De heer L. J. L. Dey. commies bij het dep. van oorlog (afdeeling ge neeskundige dienst), wordt naar men verneemt met 15 April e. k. uit zijn betrekking eervol ontslagen. Bij dat departement is door den minister tot vaste knecht aangesteld de jager Cleef, die reeds als zoodanig in het locaal dienst deed. BUITEN I.A.MVSCIIE ItKltlUTKN. KXttKhAKD. LONDEN, 2 Januarij., De dagbladen treden in uitvoerige beschouwingen over hel antwoord dat Rusland gegeven heeft op de kennisgeving van Engeland dat Turkjje bereid is de vredes-cnderhandelingen aan te knoopen. Ofschoon men nog niet volledig bekend is met den inhoud van dat antwoord, zien de voor standers van Turkije, zooals de Daily Telegrapher reeds eene beleediging van Engeland in. De meeste dagbladen zijn echter van meening dat eene zoodanige opvatting onzinnig is. Engeland kan het antwoord overbrengen aan Turkjje, voor wien het de boodschap aan Rusland heeft doen toekomen, en zich verder onzijdig houden. De Times betoogt dat in Engeland invloeden werkzaam zijn. om een twist met Rusland uit te lokken. Een zeker deel der Engelsche maat schappij, die zekere voordeelcn van positie bezit, doet al het mogelijke om Engeland zich aan de zijde van Turkije te doen scharen. Men speculeert op den nalionaleu trots, en de Britsche belangen worden op zulk eenè overdreven wijze voorgesteld, dat zij Engeland tot een oorlog niet alleen met Rusland, maar met iedere mogendheid zouden noodzaken, die eene groote zeehaven op den weg van Engeland naar ludiè bezat. De natie moet nu beslissen. Zij heeft thans de zaak in handen, en zij is de mees teres zoowel van kabinetten als van parlementen. Zij moet beslissenof zjj ter wille van belangen, die de vrucht zijn van eene verhitte verbeel ding, zich in een oorlog wil wikkelen, die ligt een der grootste van onzen tijd zou worJen. - Uit Weenen sehrjjft men aan de Times-. De Engelsche diplomatie schijnt buitengewoon snel gehandeld te hebben, want niet alleen heeft lord Loftus het Russische kabinet reeds onderrigt van Turkije's bereidwilligheid om te onderhandelenmaar de regering van den Czaar heeft ook onmiddel lijk geantwoord Het antwoord is. naar ik verneem, van deze strekking, dat de Turken, indien zij een wapenstilstand verlangen, zich regtstreeks tot den Russjschen opperbevelhebber moeten wenden. Er was geen aanbod van bemiddeling, geene spraak van een wapenstilstand of van cenigerlei andere wijze om de onderhandelingen te beginnen en natuurlijk nog min- der van iets. dal naar voorwaarden zweemde. Er was alleen aan Rusland kennis gegeven van de vraag der Porte om den Czaar door Engelands tus- schenkomst te laten weten, dat de Sultan bereid is te onderhandelen. Het Russische kab.net antwoordt, dat het ook bereid is met Turkije te onder handelen. maar in de eerste plaats alleeu over de vraag betreflende een wapens'ilstand; d. w. z. de staatkundige zijde van het vraagstuk moet ondergeschikt blijven aan de eischen van den staat der krijgsverrigtingen. Lord Beaconsfield heeft aan de deputatie van de Zaturdag gehouden anti Russische meeting te kennen gegeven, dat hij wegens drukke bezig heden de overbrengers van de op die meeting aangenomen besluiten niet kop ontvangen, llij zou intusschen gaarne een schriftelijke memorie in ont vangst nemen en daaraan zijn aandacht wijden. - De keizerin van Oostenrijk en haar zoon de kroonprins Rudolf zijn. I hier aangekomen. De keizerin begeeft zich naar Cottcsbrookc. in Northamp tonshire. Prins Rudolf blijlt in Londen om de merkwaardigheden van de hoofdstad te bezigtigen. -- Van de werkstaking onder de arbeiders in de kolenmijnen van Zuid- Wales en Black Country komen treurige gevolgen aan het licht. In de nabijheid van Merthyr lijdt een bevolking van ongeveer 30000 zielen gebrek, ais heersehte er werkelijk hongersnood in hel land. Sommige huisgezinnen kunnen voor levensonderhoud gedurende een gansche week slechts 6 of 8 sh. besteden. Verscheiden kinderen kunnen de school niet bezoeken uit hoofde van volslagen gebrek aan de noodigste kleederen. De Melbourne Argus deelt mede, dat in verscheidene deelen van Australia, vooral in Queensland, een inval van kangoeroe's of springhazen veel last en schrik heeft verspreid. De droogte en het gebrek aan voedsel schijnen hen uit de binnenlanden te hebben gedreven, Zij hebben in al het te veld staande gewas eene geduchte verwoesting aangerigt. De kolonisten hebben groote massa's van deze dieren gedood. Bij deze jagt hebben even wel de kangoeroe's, die, hoe vreesachtig van aard, zich toch zeer wel welen te verdedigen als zij in het naauw gebragt worden, hunnen vervol gers hier en daar de handen vol gegeven. FRANIIRIJH. De minister van landbouw en koophandel heeft, bij de ontvangst van het personeel van de wereldtentoonstelling, die ambtenaren hartelijk geluk gewenscht. Gij hebt, zeide hij, mijn verwachting omtrent uw krachten niet beschaamd. Tusschen heden en de opening van de tentoonstelling blijven u nog 4 maandenen de voornaamste aanbouw in het Champ de Mars is reeds nu gereed voor de plaatsing van de inzendingen, waarmede men op dit oogenblik werkelijk reeds een aanvang heelt gemaakt. Naar men uit Parijs aan de iXord meldt, is de Bonapartistische partij nu weder even krachteloos geworden als vroeger. De Bonapartisten zullen weldra eene onbeleekcnende minderheid geworden zijn. In het land zoowel als in de vertegenwoordiging alleen slaande, zullen zij geene magt, noch crediet meer bezitten. Zonder ophouden hadden zij den volke verkondigd, dat zij alles verwachtten van het algemeen stemregt en dat, zoo dit zich niet luide voor hen verklaarde, zulks alleen was toe te schrijven aan den van regeringswege daarop uitgeoefenden dwang en de verbijsterende verkla ringen der overheid. Nu had de 16de Mei de magt en het ambtenaars- personeel, voor een groot gedeelte althans, juist in handen der Bonapartis ten gesteld; de meeste prefecten en onder-prefecten waren hunne parlijge- nooten; overal waar Bonapartisten tegenover republikeinen stonden heeft de overheid niets onbeproefd gelaten om hunne verkiezing door te drijven. Toch hebben de kiezers, die men door alle middelen getracht had te win nen of te verschrikkenzich in de meeste arrondissementen tegen hen ge keerd. Door eene Bonapartistische over! eid ten behoeve van keizerlijkge- zinde candidaten aangezocht, heeft het algemeen stemregt met //neen" ge antwoord. Te verwonderen is het niet dat na deze ondervinding de hoofd- magt van het keizerlijke leger verloopt. De hoofdlieden zeiven weten hunne ontmoediging niet tc verbergen en belijden lutn onvermogen. IInnne tegen standers, meent de berigtgever, moeten echter waakzaam blijven. De heer de Cassagnac verklaart in den Pays, dat er in de officiële nota omtrent het gebeurde te Limoges geen waar woord is te vinden, en dat het eene armzalige poging is de kloeke maatregelen, die vóór 14 De cember waren genomen, te loochenen. Volgens den Uien public ontvangt Gambctta in Italië vele adreseen van sympathie. Te Pisa is hij een dag langer gebleven dan hij gedacht had, ten einde eene deputatie te ontvangen, die uit Florence. Bologna en Venetie naar hem was afgevaardigd, om hem uit te noodigen die steden te bezoeken. Ilij wees echter de uitnoodiging van de hand, aangezien zijn verblijf in Italië van korten il ur is. Gambetta is op 30 December te Rome aangekomen en heeft onmiddellijk een bezoek gebragt aan den minister president Depretis. Zaturdag, in den vroegen morgen, had er in de rue des Poissonniers een treurig ongeluk plaats. Ongeveer 3 uur in den ochtend stortte de voorgevel van een huis in, dat door 16 gezinnen bewoond werd Al de bewoners, op die ontzettende wijze uit den slaap gewekt, stonden in al- lerjjl van hunne legerstede op en vluglten het huis uit. Na verscheidene malen heen en wcèr geslingerd te hebbenviel het geheele voorste gedeelte van het huis in. Een 20-jarig meisje werd zwaar gekwetst; door een balk aan het hoofd getrollen, stortte zij op den trap. waarlangs zijvlugtte, neder en werd daar gegrepen door een der bewoners, die baar in veilig heid bragt. Acht andere personen bekwamen nog min of meer ernstige wonden. Hel achtergedeelte van het huis met enkele gedeelten van de plafonds zijn op hun plaats gebleven. De schade is zeer aanzienlijk, vooral aan de roerende goederen. De Spaansche gezant bij de Fransche regering heeft ter kennis van den minister van builenlandsche zaken gebragt, dat liet Spaansch gouver nement teil opzigte' van koningin Isabella heelt besloten, alle betrekkingen met haar af te breken en haar te verbieden, onder welk voorwendsel ook, naar Spanje terug te keeren. Voorts heeft de gezant verklaard, dat zijn gouvernement haar beschouwt als lijdende aan verstandsverbijstering. RUITSUHLa v». Volgens de tXat. Zeil. hebben de onderhandelingen te Varzin niet den afloop gehad, welken velen daarvan te gemoet zagen. De wijzigin gen, welke werden beoogd, reiken zóó ver en zijn van zóó doortastenden aard. de feiten daarenboven zijn te innig met een reeks van personen ver bonden, dan dat de beslechting der groote quaestie elders zou kunnen plaats hebben dan te Berlijn. Onder de verschillende geruchten nopens veranderingen in het perso neel der regeringspersonen verdient dat vermelding, volgens hetwelk de minister van binnenl. zaken met verlof, graaf zu Eulcnburg. bestemd zou wezen, om den minister van het huis des konings, den heer von Schlei- nilz, te vervangen. Onder de hof beambtendie den rijkskanselier steeds tegenwerkten, nam de lieer von Schleinitz. wiens functie op zich zelve een ïiiet-politieke en weinig belangrijke is. doch welke zich in bekwame han den zeer goed tot het bereiken van zekere bedoelingen laat aanwenden, een voorname plaats in. Volgens eene mededecling van den Rhein. Kar. is in de vorige week te Bieherich bij haar bloedverwanten teruggekeerd de weduw e van den lieer

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2