PER TELEG RAAF. fiutgcrlijiic Stattb. tweeërlei uitgevaardigde instructien den juisten tekst kent. Zij moei we ten, of al dan niet de //voorzorgen", waarvan alleen ten aanzien van Parijs eene verklaring gegeven wordt, over liet geheele land waren uitgestrekt, zoodat er als een net geknoopt waswaarin het gansche land op een be paald oogenblik had kunnen worden verstrikt. Het moet duidelijk wor den, waarom op een afstand van 380 kilometer een regiment werd aange wezen om in geval van nood de bezetting van Parijs te versterken, alsof er niet binnen een omtrek van 50. ten hoogste van 200 kilometer tienmaal de noodige troepen te vinden waren geweest; duidelijk worden, waarom te Limoges niet de corps kommandantnoch de divisie-generaal, maar de brigade-generaal de Bressolles op non-activiteit gesteld is wegens hel ver warren van maatregelen van voorzoig met maatregelen van uitvoering. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland o. a. medegedeeld dat de regering, wanneer een Conclave wordt gebonden, zich voegen zal naar de meerderheid der katholieke mogendheden. De begrooting van eeredienst zal door de regering tegen hare tegenstanders worden verdedigd, maar zij is tevens voornemens geene aanmatigingen van de zijde der geestelijkheid te dulden. In de Oos- tersche quaestie zal Frankrijk eene afwachtende houding aannemen, maar veranderingen in de Middellandsche Zee zal het niet onverschillig aanzien. --- De heer Bardoux, minister van onderwijs, eeredienst en fraaije kun sten, heeft Zalurdag een talrijk personeel ten gehoore ontvangen, dat met zijn departement in betrekking staat, zooals de inspecteurs-generaal der universiteit, het kapittel van St. Denis, de hoogleeraren bij de faculteiten aan de inrigtingen van hooger onderwijs te Parijs, het bestuur van de openbare bibliotheken en de museums te Parijs, de leeraren van het mid delbaar onderwijs aldaar, het bestuur der Gobelins, kunstenaars enz. De minister van financiën heeft twee inspecteurs bij zijn departement aangewezen om een onderzoek te doen naar de kas en de boeken van het //Crédit foncier" en rapport van hunne bevinding uit te brengen. - Onder het vorige ministerie was door afgevaardigden een aantal aanklaglcn wegens laster ingediend tegen het Bulletin des Comm., dat onder de leiding stond der ministers de Broglie en de Fourtou. De regtbanken hadden zich onbevoegd verklaard in deze vonnis te spreken en alzoo werd de zaak gebragt voor den raad van stateafd. geschillen. Za- turdag is in deze een beslissing genomen. De hooge raad heelt verklaard, dat geen enkele regtbank bevoegd is een oordeel uit te spreken over de eischenwelke voor de burgerlijke ol correctionele regtbank gebragt wor den door afgevaardigdendie zich over lasteringen en beleedigingen in het officieuse blad beklagendal de zaakwaarover men in dit bijzonder geval zich beklaagde, geen misdrijf, maar een admistralive daad was; dat het beginsel der scheiding tusschen de regterlijke magt en de administratie niet toeliet dat de klagers regters worden. De regtbank van koophandel heeft de assurantie-maatschappijen Union des Ports en Neufchateloise veroordeeld tot betaling aan het bankiershuis L. Cayard te Parijs van de som van 682,000 fr. met bijbetaling var, 5 pCt. rente van den dag afwaarop de diefstal is gepleegdals vergoeding voor de in Junij 11. op den Chemin de fer du Nord ontvreemde effecten. Aan de Köln. Zeit. meldt men het overlijden van den schilder Courbet. DttlTICHLA "«1». De Nat. Zeit. meldt dat de heer von Bennigsen, die op Varzin heeft vertoefd, van daar is teruggekeerd, zijnen weg naar Hanover over Berlijn nemende. Als stellig wordt medegedeeld, dat de heer von Bismarck on wrikbaar vasthoudt aan zijn vroeger ontwoipen plan, om nieuwe elementen in de rijksregering en in het Pruissische kabinet te doen opnemen, welke in rcgtslreeksche betrekking staan tot de meerderheid in de wetgevende ligchamen. De heer de Gonlaut-Biron is uit Sagan, waar een zijner bloedverwan ten woont, Zalurdag te Berlijn teruggekeerd. Zoodra hij den keizer zijn terugroepingsbrief heeft aangeboden, begeeft de voormalige Fransche ambas sadeur bjj het Duitsche hof zich naar Parijs. RDILANB. Te St. Petersburg zjjn de volgende ofFiciële berigten bekend gemaakt; Uit Bogot wordt van 29 December gemeld: Tegenover den oostelijken vleugel schijnen de Turken overal teruggetrokken te zijn. De bevolking trekt zich gewapend in de bosschen terug, nadat zij de dorpen in brand gestoken heeft. De Russeu vonden Ajaslar in vlammen. Bij Mechtemer ver zonken de éclaireurs bijna in de sneeuw. Alle bergstroomen zijn buiten de oevers getreden en daarna bevroren, bijna alle bruggen zijn dóór den stroom vernield. De verovering door de Serviërs van de St. Nicolaas-pas, van Kurschumlja en van Akpalanka wordt bevestigd. Uit Bogot komt van 29 Dec. nog het berigt, dat de voorhoede van het westelijk detachement na een uitermate moeijelijken overtogt over het met sneeuw bedekte gebergte de Balkanpassen tusschen Sofia en Arabkonek be zette. De cavalerie staat reeds op den straatweg naar Sofia. De vijand werd bij verrassing overvallen. Bij het deboucheren uit het gebergte verlo ren de Russen slechts vijf gewonden. Naar men gelooft zal Rusland op Engelands verzoek om mededeeling, in hoever Rusland geneigd zou zijn in het verzoek der Porte betreffende vredesonderhandelingen te treden, geen barsch antwoord geven en ook ditmaal verklaren dat het naar ernstig gemeende pogingen om den vrede te herstellen steeds ooren heelt. De Agence llnsse verklaart, dat het berigt van de Neue Zeil., als zou de Brilsche regering aan de mogendheden hebben kennis gegeven, dat zij tot bescherming der Britsche belangen zekere punten in het Oosten zou bezetten, van grond ontbloot, is. De genoemde regering heeft eenvoudig aan het Petersburgsche kabinet te kennen gegevendat de bezorgdheid voor eene zelfs tijdelijke bezetting van Konslantinopel door de Russen, in Enge land eene spanning zou kunnen uitlokkenwelke de regering zou nood zaken, tot bescherming der Britsche belangen zekere voorzorgsmaatre gelen te nemen, welke zij tot dusver heeft vermeden. Zjj heeft noch den aard dier belangen, noch de strekking der bedoelde voorzorgsmaatregelen nader omschreven. TUHKIJE. De correspondent van de Times te Bucharest meldt van 27 Dec. dat het in Bulgarije toen rustig was; daar de vorst door dooi weder was ge volgd, waren de wegen geheel onbruikbaar. Onmogelijk was het hem inlichtingen te krijgen over het lot der Russische en Rumcensche soldaten en der Turksche gevangenen, die gedurende een driedaagschen storm op weg naar Bucharest waren, maar uit verschillende geruchten blijkt dat zij vreesselijk geleden moeten hebben. De correspondent was in de gelegenheid geweest de barakken te bezoeken, waarin de gevangen Turken, die in Ru- menië blijven, gehuisvest zijn; hij roemt de groote zorg, welke door de Rumeniërs aan de gevangenen besteed wordt. Uit andere berigten blijkt het dat de Russische generaal Gurko er middel toe vindt over het met sneeuw bedekte gebergte Sofia meer en meer te naderen. Uit Erzerum wordt het volgende gemeld: De Russen trachten Erzerum door de Olti-vallei en Baiburt om te trekken. Het weder is zeer koud. Wij verwachten dagelijks een bombardement of een bestorming. De groot vorst Michael en generaal Loris MelikofT zijn te Deve-Bayun aangekomen, met 15 bataillons en 12 belegeringsstukken van Kars. De boeren werden 'gedwongen de paden over de bergen begaanbaar te maken, maar ont vangen daarvoor 30 piasters per dag. Mukhtar-pacha heeft de vesting in den nacht van den 26'° verlaten, met eene magt van 4000 man en geschut, om zich naar Baiburt te begeven. Ismail-Ilabbi-pacha bleef als bevelhebber te Erzerum. Uit Nicolajeff' meldt men dat het Russische schip Constantin een aan val met torpedo-bootjes op het eskader van Hobart-pacha voor Batum onder nam. Een torpedo ontplofte bij het middenschip van een Turksch gepant serd vaartuig, terwijl een tweede er onder doorschoot. De Turksche sche pen noodzaakten de torpedo-bootjes echter naar Poti en Suchum-Kaleh te vluglen. Volgens een Turksch berigt uit Batum rigtten de torpedo's hoege naamd geen schade aan. LONDEN, 1 Ianuarij. Aan de Times wordt uit Weenen van 31 December gemeld: Het antwoord van Rusland op Engelands voorstel lot bemiddeling zegt: Indien Turkije eeu wapenstilstand wenscht, moet het zich regtslreeks tot den bevelhebber der Russische legers .wenden. De Times ziet in dat antwoord geene beleediging van Engeland. PETERSBURG31 December. De Ag. Russe twijfelt aan de echtheid van het telegram der Ag. Hnvas, waarin werd beweerd, dat aan de Porte voorwaarden waren medegedeeld, onder welke Rusland gezind zou zijn, in vredesonderhandelingen te treden, en waarin deze voorwaarden opge geven werden. KONSTANTINOPEL, 1 Januarij. De ministerraad heeft besloten een wa penstilstand aan te nemen, doch het antwoord van Engeland op de gedane vraag omtrent de voorwaarden is nog onbekend. LONDEN, 1 Januarij. De Bond. Gas. meldt dat lord Elliot lot gezant te Weenen en de heer Layard definitief tot gezant te Konstantinopel be noemd is. LONDEN, 1 Januarij. De minister van oorlog heeft gelast dal nog een veldbatierij ten spoedigste uitgerust en naar de Kaap de Goede Hoop gezou- den zal worden. Blijkens het rapport over de staatsinkomsten zal het dienstjaar een klein tekort opleveren. MADRID, 31 December. Onmiddellijk na wederopening van de Cortes zal van wege de oppositie de intrekking van de civiele lijst van koningin Isa bella verlangd worden. Van 27 December 1877 tot en met 2 JannarlJ 1878. BEVALLENW. P. Swaak. geb. Calkhoven, Z. A. Biesiot. geb. Meurs. D. N. Boom, geb. van der Tuin, Z. - - A. Sampion, geb. Godijn, D. E. J. F. van üuuren, geb. Ederzeel. Z. A. C. Buys, geb Schenk, Z. M. M. Sluiter, geb. van Waveren. D. L. D. Verhoog, geb. Bulleman, Z. - - E. Sira, geb. Hassel- baeli. Z. C. II. Bakx. geb. Pfeifler, Z. G. Flanderhyn, geb. Ottdshoorn, Z. A. de Winter, geb. Devilee, D. M. J II. C. Bodijn. geb. Kttyvenhoven, D. A. C. Griffioen, geb. Siere. D. J. C. Barnas. geb. Ramak, D. P. Delfos, geb. Vergunsi. D. J. S van Tongeren, geb. de Beer. D. E. de Gier. geb. Michel, Z M Buis. geb. Haasbeek, D. S. M. de Haas, geb. Korenltof, Z. J. M. de Muituik, geb. Sinteur, Z. M. Crania, geb. Sirag, D. J. van der Buigh, geb. Ultlrik, D. R. S. van der Worm. geb. Gorba, I). E. M. Moes. geb. Kohlbeck. II. A. C. W. Arnoldus. geb. Labordtts. D. C. Gadri, geb. de Hun, D. C. Kramers, geb. van der lleyden, Z. A. de Groot. geb. Bekius, Z. C. Plu, geb. Pracht, I). M. C. Groeneveld. geb. Bekooy. Z. G. M. Dreef. geb. Spie renburg. D. GEHUWD R. Rronkhttyzen. wcdr. en T. M. Reybroek, wedc. L. Doornevcld, jm. en J. van Putten, jd. OVERLEDEN: E. de Brttyn. wed'. T. Kershof. 93 j. P. II M. Settler, 49 j. II. de Jong. wed'. J. den Hoed. 81 j. -C. J. van Iterson. Z„ 1 m. T. A M. Goddijn. D 3 m. J. Aniba, Z1 m. - J. 11. Werlcr, geb. Kniest, 52 j. W. F. J. Gressie. Z 3 j. E. de Vroede, geb. de Bruin. 52 j. - L. van Ilofe. D.. I j. G. Kloek, wed'. 11. van den Boogerl, 72 j. - 11. Boma. Z., 7 ut. C. J. J. II. Leget, D., 10 m. W. Pijnakker, Z 3 j. J. de Tombe, wed* J. Wagcmans. 82 j. - L. B. Verdoorn. D 13 m. - J. van den Heuvel, 51 j. - W. K. van Nieuwenhoten, vvcde. M. de Jong. 79 j. P. van Dissel. 63 j. H. Loe- her, Z., 2~m. - J. de Boer, D., 2 j. F. IIalderiei,46 j. A. Wassenaar, 82 j.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3