LEIiSCIE COURANT. 1878. N°. 1. WOENSDAG *2 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en leestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.ÏO met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.3'j, franco p. f 3.85. liet verslag a/zonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.90 's jaars, buiten de eapediliekosten. Afzonderlijke vommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. Uithoofde van den nieuwjaarsdag zal Dingsdag avond de Courant niet worden uitgegeven. IiINNENLANDSC11E BEIGTEN LEIDEN. 31 December. j De herijk der maten en gewigten in «Ie volgende gemeenten dezer pro vincie zal voor het jaar 1878 plaats hebben o. a.: te Delft: eiken Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zatnrdag va» S Mei lot 29 Jnnij, uitgezonderd 39 Mei. 'sGravenhage: eiken Maandag, Dingsdug, Woensdag en Donderdag van 28 January tot 25 April, uitgezonderd 22 April. Rotterdam: van 4 Februarij tot 9 Augustus op alle werkdagenuitgezonderd DingsdagVrijdag en Zatnrdag. Schiedam: 7, 8, 9. 10, 11, 12. 14. 15. 16, 17, 18. 19, 21, 22, 23, 24. 25, 26 en 28 Jamtarij. Leiden: eiken Dingsdag, Woensdag, Donderdagen Vrijdag van 8 Januarij lot 15 Maart, en Dordrecht: van ^Januarij tot 28 Maart op Dingsdag, Woensdag en Donderdag van elke week.* Itij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjgen /16,/3.20en /1.50, de laagste prijzen 15, 3 en 1.50. De heer F. W. van Eeden te Haarlem, in de dezer dagen verschenen 239e aflev. van de «Flora Datava" den Kurkiep beschrijvende, vermeldt o.a. het volgende: «In Gelderland ken ik vier reusachtige exemplaren van den I Kurkiep, bjj hel kasteel Doorwcerlh, de overgeblevenen van zeven boomeu, de «Zeven Provinciën" geheeten, die in 1579 aldaar ter gedachtenis van de Unie van Utrecht geplant zijn." Men meldt ons uit Voorschoten: Vrijdag had met den meest ge- wenschten uitslag de proelmaling plaats van het stoomwerktuig «de Veree- niging", gesticht tot bemaling van den Duivenvoordsch-Veenzijdschen polder. Gebouwenmachine en verdere werken werden ontworpen door den architect J. Goldberg en, onder toezigt van den heer L. Goldberg, daargesteld door de heeren A. van den Berg. K. Sprayt, en de fabriek de Prins van Oranje. Zij strekken alle tot eer van den architect, den opzigter en de aanne mers, die zich inderdaad in toenemende mate aanbevelenswaardig hebben gemaakt. Belgid is het land der glasindustrie bij uitnemendheid, het voorziet de geheele wereld van venster- en spiegelglas. Iederdie op de toepassing van gebogen glas voor gebouwen, rijtuigen, meubelen enz., de aandacht vestigt, zal echter ontwaren dat Nederland daarin België ver vooruit is. De koninklijke Nederlandsche fabriek voor gebogen glas enz. te Dordrecht heeft door de toewijding aan deze nijverheid de meerdere vlugt in dit artikel hier te land bevorderd en bekomt uit België orders voor hetgeen daar op dit gebied ontbreekt. Thans is aan deze fabriek opgedragen de levering der gebogen spiegelruiten benoodigd voor het in aanbouw zijnde groot badhotel te Ostende. daar deze in België niet kunnen gemaakt wor den. Z. Exc. de minister van financiën heeft voor deze fabricatie in Ne derland den vrijen in- en uitvoer der spiegelruiten verleend. Kapitein van Dorp, voerende het Nederl. schip IVWem Reukehzoon. van Valencia te Maassluis binnen, rapporteert den 18""° Dec. op 41° 27' N.Br. 10° 10' \VL.. bij het aanbreken van den dag veel wrakhout te zijn gepasseerdwaaronder eenige stukken van het ameublement van een groot schip, en in den loop van den morgen te hebben opgevischt een baal tabak, gemerkt Ranteng IU, N\ 61, zoo mede een wit geschilderde reddingboei, waarop met zwarte letters: Friesland- Rotterdam Blijkens manifest en cognossement zijn te Soerabaya d.d. 6 Oct. in het stoomschip Friesland geladen: 1012 pakken tabak gemerkt BantcngM., 18 pakken tabak gemerkt Banteng D. Te Amsterdam had Vrijdag avond in Odéon eenc zamenkomst plaats van de toegetredenen tot de Vrije gemeente, waarin het voorloopig comité van organisatie de volgende voorstellen deed, die allen werden goedgekeurd: Openbare bijeenkomsten zullen plaats hebben eiken Zondag, voormiddags ten half elf ure, in het gebouw Concordia, aan de Leidsche barrière: leden, zoowel vrouwelijke als mannelijke, zullen het stemregt bezitten; zjj, die geen leden zijn der Vrjje gemeente, doch haar door bijdragen steunen, hebben toegang tot de openbare zamenkomsten; dal het godsdienstonder wijs voor de kinderen der leden alleen zal worden opgedragen aan weten schappelijk gevormde mannen; dat de kerkelijke viering van den tweeden Paasch-Pinkster- en Kersdag alsmede van den Hemelvaartsdag zal opge heven worden: dat collecten in de zamenkomsten worden geweerd: dat de Hervormingsdag op den 31ll> October door de Vrije gemeente kerkelijk zal worden gevierd en dat de laatste Zondag des jaars een dag zjjn zal, geheel aan het familieleven gewijd. Het voorstel betreflende de al- ol niet toedie ning van den doop werd ter beslissing aangehouden tot eene vergadering in het laatst van Januarij. Tot voorganger der gemeente werd met groote meerderheid d\ P. 11. llugenholtz Jr verkozen, die deze benoeming aanvaardde. Dezer dagen vervoegde zich te Amsterdam bjj den directeur van het stads-bcsledelingenhuis eene dienstbode, met verzoek te mogen worden inge licht, hoe haar kind. dat zij dezen zomer voor dat gebouw te vondeling had gelegd, het maakte. Nadat men zich vergewist had, dat zij werkeljjk de moeder van het kind was, dat in blakenden welstand verkeerdetshaar het kleintje als haar wettig eigendom weder ter hand gesteld. Tegen 2 bedienden in eene sociëteit aldaar is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zich hebben toegeëigend een diamant, welke door een der leden uit zijn ring was verloren. De diamant had eene waarde van /50Q,terwjjl die door de beklaagden werd verkocht voor slechts f 130. - Een paardenslagter uit de zoogenaamde Geldersche vleeschhal té Amsterdam heeft twee honden tot zich gelokt en die geslagt en gevild. Hjj was van plan het vleeschvoorgevende dat hel bokkenvleesch wasdoor zijn knecht rond te laten venten. De policie heeft dit plan verijdeld en een proces-verbaal tegen hem opgemaakt, ter zake van het tot zich lokken en loeëigenen van honden, aan een ander toebchoorende. - In de omstreken van 's Hertogenbosch hield zich dezer dagen een wild zwjjn op, dat op verschillende plaatsen schade aanrigtte. liet is thans onder Berlicum gelukt het te dooden. Het dier woog 87 kilo en is 1.45 meter lang. Door wjjlen den heer B. Iluwart, dezer dagen te Bergen-op-Zoom overledenis bij testamentaire beschikking eene som van 70000 vermaakt aan verschillende inrigtingen en personenwaaronder een legaat van 109C0, benevens woonhuis met stalling, aan de prot. kerk aldaar. 's GRAVENHAGE 31 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr P. F. Hnbrecht. se cretaris-generaal bij het dep. van binnenlandsche zaken, tot het dragen der versierselen van commandeur in de orde van de Kroon van Italiëhem door den koning van Italië geschonkenen aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat C. A. Wagner, tot het dragen van de zilveren medaille, behoorende tot de militaire orde van den H. Hendrik, hem door den ko ning van Saksen toegekend De kapitein L. F. van Otterloo, van den generaled staf, is op zjjn verzoek, in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie, en wel bij het 4' rcg. van het wapen. De luit. ter zee 1* kl. A. F. J. Frackcrs. uit Üost-Indië teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Z. M. de koning zal bij gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest morgen ten 12% ure ten hove receptie houden voor de raadslieden der kroon, lid. groot-officieren, de hofdignitarissen, de leden van Hd. civiel en mili tair huis, zoomede voor de leden der hol houdingen van HH. KK. HH. de prinsen. De op 6 December jl. geboren zoon van HH. DD. HI1. den prins en de prinses von Wied heeft jl. Zatnrdag te Neuwied den heiligen doop ontvan gen welke plegtigheid plaats had in tegenwoordigheid o. a. van Z. K. H. prins Frcderik der Nederlanden. Door wijlen den heer Theodorus Stuart, te Arnhem, is aan het rijk bij testament gelegateerd, om in de verzameling in het Trippenhuis te wor den opgenomen, het geschilderd portret van diens vader, den historieschrij ver Martinus Stuart. Onder voorzitterschap van den geneeskundigen inspecteur dezer pro vincie. dr. Egcling. hield eergisteren de geneeskundige raad voor Zuid holland in het gebouw, voor kunsten en wetenschappen zijne najaars vergadering. Gisteren is alhier overleden dr. G. M. Addink, sedert 1830 geneesheer te dezer stedeeen mandie eene veelomvattende praktijk uitoefende en door zijn kunde en uitnemende hoedanigheid algemeen geacht werd. De landbouwer de Vos, van Waddinxveen. Zatnrdag door het hof

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1