inschrijving op het 2ya pCt Groothoek tol eene som van 20000, vrij van successie-regten. Te Leeuwarden hebben eenige dames het plan gevormd in 1878 eene tentoonstelling te houden van voorwerpen van kunst en nijverheid, uitslui tend door de vrouwen van Nederland vervaardigd. In de allereerste behoefte aan een ruim lokaal heeft men dadelijk kunnen voorzien. De minister van oorlog heeft het manége-gebouw voor de bedoelde tentoonstelling ten ge- bruike afgestaan. Men meldt uit CuykDe veiling van een gedeelte der goederen van St. Agatha heeft plaats gehad. Een groote menigte, wit alle oorden des lands zamengestroomd, woonde die veiling by. Voor de veiling deed de notaris mededeelingdat by hem den vorigen dag van wege de kruisheeren protest was beteekend tegen den verkoop der goederen. Dit belette echter niet dat de veiling voortgang had en schrikte de kooplustigen in het minste niet af op de geveilde percelen te bieden. Hooge sommen werden geboden, zoodat diegenen, die koopjes dachten te doen, wel degelijk teleurgesteld zullen zijn. De weilanden staan op het oogenblik zoo hoog ingezet, dat nten voor die prijzen overal in het land weide van dezelfde qualitcit koopen kan. Een perceeltje hooiland, ter grootte van 1% hectare, staat op ƒ6300, dat is ƒ5400 de heet., een prijs waarvoor men overal elders teregt kan. De veiling werd ook bijgewoond door den generaal of overste der kruisheeren, die op eenige percelen bood. 's GRAVENHAGE 24 December. Door Z. M. is de rijks-ontvanger jhr. li. C. van Pauhuys, te Blokzyl als zoodanig benoemd te Heerenveen. De luit. ter zee le UI. E. L. Ehnle, uit O. I. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Wederom wordt deze gemeente door een proces bedreigd. Tegen 8 Januarij a. s. is de burgemeester, als de gemeente vertegenwoordigende, voor de arrond.-regtbank gedagvaard door den eigenaar van eenige pcrceelen in het Lage Westeinde bij de Loosduinsche brug tot het vergoeden van alle schade, kosten en interessen, door de werken voor het leggen van een nieuwe brug over den Zuid-Westsingel aan zijne eigendommen toegebragt. Sedert eenige dagen dreel er een massa hout in zee. Een groot ge deelte daarvan is op het Scheveningsche strand en dat van Loosduinen en Wassenaar aangespoeld en door de strandvonderij geborgen. Het zijn Noord- sche platen en balken van verschillende zwaarte. Het eenige merk, dat then heelt kunnen ontdekken, schijnt A. G. te zijn. Ook zegt men dat op enkelen het woord //Montamorency" te lezen is. lUJITKiNLANUSClIK UGIUGTGN. KltHJELAItD. LONDEN. 23 December. Lord Harlington heeft de hoofden der liberale partij uitgenoodigd tot een bijeenkomst om de houding ten opzigte van het Oosten aan te nemen te bespreken. De Times is van meening dat Engeland eene gewigtige en goede dienst kail bewyzen. De nota van Turkije kan voor vredesonderhandelingen geen grondslag zijn, maar zij geeft de Britsche regering de gelegenheid om de I Porie te zeggen, wat naar hare inzigten wel kon dienen tot het aanknoo- pen van die onderhandelingen. Nu het Turksche parlement bijeengekomen is. hebben dergelijke vriendschappelijke wenken te meer kans van slagen. De Porte zal immers den raad van een mogendheid als Engeland niet ach terwege durven houden, en de invloed, welke het opvolgen van dien raad dikwerf belette, de invloed van hen. die den Sultan omgeven, zal thans onschadelijk worden gemaakt door de mededeeling aan het parlement. Een der bladen meldt dat de Engelsche regering er aan denkt Egypte te koopen. De vervroegde bijeenroeping van het parlement zon geen ander doel hebben dan geld te vragen voor het sluiten van dezen koop. De open bare meening zou het plan niet ongunstig zijn. Volgens een gerucht, waarvan de Köln. Zeil. melding maakt, zou niet Egypte, maar het eiland Cyprus tigen betaling van een geldsom Britsch grondgebied moeten worden. Laatstgenoemd blad hecht echter aan al die i geruchten geen geloof, maar verwacht veeleer eventueel het bezetten van konstautinopel door de Eugclschen. Hel opgeven van Engelauds neutraliteit wordt door handel en nijverheid uitdrukkelijk ontradenadressen met dit doel zullen bij de regering inge- j diend worden door onderscheidene kamers van koophandel, le beginnen met die van Manchester. Te Edinburgh is de bovenverdieping van een huis, waarin den vorigen i dag een brand gebluscht was, ingestort, met het gevolg, dat 7 verdiepingen i werden medegesleept en 14 personen onder hel puin begraven werden, j waarvan 7 omkwamen. In 1815 leed het Spaansch oorlogschip, de San Pedro Alcantara, j schipbreuk nabij het eiland Cuaga, niet ver van Venezuela gelegen. Met i de San Pedro vergingen eene menigte gouden en zilveren staven en andere kostbare voorwerpenter w aarde van 30 millioen. Reeds verscheidene malen heeft men gepoogd die schatten terug te bekomen, en in 1815, 1845 en 1856 waren eenige mannen erin geslaagd, voor 150,000 fr.. een millioen en anderhalf millioen op te halen. Nu is weer een nieuwe expeditie uit j New-York vertrokken, om met verbeterde onderzeesche toestellen de nog overige schatten op te halen. Den 18,|e0 Nov. jl. werd op alle eilanden van den Bermuden-archipel een aardbeving gevoeld, die echter geen schade heeft veroorzaakt. Een berigt uit Victoria bevestigt liet eenigen tijd geleden verspreid ge rucht dat in het district Caribou iu Britsch-Columbia een goudader is ont dekt, welke zich over een lengte van 5 mijlen uitstrekt en een dikte heeft van 18 tot 36 voet. Uil een ton erts wordt voor 40 a 90 dollars goud ge haald. De ontdekking van den ader heeft in Britsch-Columbia een soort van goudkoorts doen ontstaan. CKAYktt IJ K. Men verneemt dal Mac Malion zich thans zoo weinig mogelyk met staatszaken wil bemoeyen. Dit gaal zelfs zoover, dat hij verlangde dat de decreten over de benoemingen van prefecten en van regterlijke ambtenaren op een lijst werden gebragt, opdat hij slechts eens zich met dezelfde zaak had le bemoeijen. Ten gevolge daarvan heeft de minister Marcère in één slag de veranderingen in het personeel der ambtenaren tot stand gebragt Mac Malion onderteekende de lijst zonder daarop acht te slaan. Hij wilde niemand van de nieuwe prefecten voor zijn vertrek naar zijn standplaats ontvangen. Het wets-entwerp. door Dufaure ingediend, bepaalt dat amnestie ver leend wordt voor politieke misdrijven, gepleegd van 16 Mei tot 14 December door middel van woorden of van de pers. Uitgezonderd zijn misdrijven, waardoor de zedelijkheid is gekwetst, en lastering tegen bijzondere personen. Men verzekert dat de ministers voornemens zijn later by de kamer een wets-ontwerp in te dienenom als nationaal huldeblijk aan de nage dachtenis van Thiers een standbeeld voor hem op te rigten op staatskosten. Blykens de circulaire, welke de minister van onderwijs Bardoux naar aanleiding van de afzetting of verplaatsing van onderwijzers na den 16den Mei heeft gerigt tot de prefectenwenscht de minister vóór den 15dc0 Jan. een uitgewerkt rapport te ontvangen, waaruit blijkt 1°. het aantal discipli- j naire straffen in ieder departement op onderwijzers toegepast, 2°. het aantal willekeurige verplaatsingen gedurende de zeven laatste maanden, 3". het aantal gevallen, waarin de toegepaste straf gehandhaafd blijft en 4'. het aantal onderwijzers ten onregte gestraft, die regt hebben op schadevergoeding. De kamer heeft, alvorens uiteen te gaan, in liet geheel de verkiezingen van 414 leden bekrachtigd, of juister 413, daar de heer Grévy, gelijk men weet, te Parijs en te Dóle verkozen was. Nietig verklaard zijn de verkie zingen van 7 leden; van 6 is de beslissing verdaagd totdat de commissie van enquête met haren arbeid gereed zal zijn. Over 107 leden, allen van j de regterzijde, moet nog beslist worden. De verkiezingen van de presidentenvice-presidenten en secretarissen der algemeene raden zijn in 79 van de 86 departementen bekend. In de departementen O.anial, Loire, Doubs, Loiret, Marne. Mayennc. Meurlhe-et- Moselle, Sarthe en Deux-Sèvres, zijn de conservativen door republikeinen vervangen, in de departementen .l'Ariégc, Charente-Inférieure en du Tarn. de republikeinen door conservativen. Volgens de /lép, fr. houdt men zich in de diplomatieke kringen over tuigd dat weldra regtslreeksche onderhandelingen zullen worden aange knoopt tusschen Rusland en Turkije. Men onderstelt dat de onderhande laars zullen zijn; van de eene zijde generaal Ignatiefl. wiens vertrek naar Petersburg is medegedeeld van de andere Mahmotid-Damat-pachadie dezer dagen Konstanttpel heeft verlaten. Men gelooft aan het sluiten van een regt- streekschen en afzonderlijken vrede tusschen Turkije en Ruslanden acht de groote moeijelijkheid hierin gelegen, om de vredesbepalingen door al de mogendheden te doen bekrachtigen. Mac Mahon heeft een bezoek gebragt aan de werken voor de tentoon stelling. Hij werd met den kreet leve de republiek! begroet. Een vreesseiijke ontploffing heeft te Goeschenen plaats gehad. De loodsen, aan den ingang van den St. Gothard, waarin de dynamiet bewerkt wordt, zyn in de lucht gesprongen. Drie der werklieden, allen hoofden van gezinnenzijn bij deze ramp omgekomen. De loodsen en werkplaatsen van de heeren Favre, aannemers van het werkhebben niet veel schade geleden. In het dorp zelf werd een hevige schok gevoeld. U I X S C H L, A SI I». De lUagd. Zeit. bevat de volgende mededeelingbetreffende den vreemdeling, diebeschuldigd van hoogverraaddezer dagen is aangehouden. De gearresteerde is een Engelschman op last van den minister van oorlog in verzekerde bewaring genomen. Sedert meer dan vier jaren te Berlyn als correspondent van verscheidene Engelsche dagbladen gevestigd, wordt hjj beschuldigd vele ambtenaren te hebben omgekocht en hen daardoor te hebben verleid om zeer belangrijke geschriftendocumentenenz.te ont vreemden en hem ter hand te stellen. By de huiszoeking, welke hierop heeft plaats gehadheeft men een massa geschreven stukken gevondenin verschillende talen vervat. Zy zijn ter vertaling in handen gesteld van deskundigen die hun arbeid nog niet hebben geëindigd. Te Berlyn zijn de directe heffingen voor 1878 weder met 20 pCt. ver hoogd. De belastingdruk in de hoofdstad wordt zeer zwaar. De opperpresident van Silisië, de heer von Puttkammer, heeft dezer dagen het ongeluk gehad twee personen op de jagt le wonden met gan- zenhagel; een hunner is reeds aan de gevolgen daarvan overleden, de andere herstelt van de hem teegebragte wonden. De Duitsche arts dr. O. llayfelder, die op het Oostersche oorlogstooneel werkzaam is, doet in het Berlyusche Klinische Weekblad mededeelingen omtrent zijn bevindingen. In het laatste nommer zegt hijdat de Tartaren en Turken als het ware onvatbaar voor wondkoorts en andere gevolgen van zware kwetsuren zijn. Bjjna ongevoelig voor pijn, schijnen de Turken daarenboven veel sneller le genezen dan anderen. De veelvuldige schedel- wonden worden als bet ware van zelf weder geheeld en dat niet alleen by de gewone soldaten, maar ook bij de officieren. Als oorzaak daarvan geelt dr. Heyfelder op de buitengewone matigheid der Turken, die nooit sterken drank gebruikendie iu hun land de scrofula niet kennen en die zich dage lijks herhaaldelijk wasscben. (If hun gewone zielstoestand onverschilligheid of heldhaftigheid genoemd moet worden, weet de schrijver niet, doch in elk geval werkt die ook de spoedige genezing hunner wonden zeer in de hand. i Uit Kopenhagen meldt men dat de Noorweegsche stand Levangez, bij Üronlheim, door brand bijna geheel is verwoest. Slechts 21 huizen werden ge spaard. De schade bedraagt een millioeu kroonen. Duizend personen zijn zonder dak.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2