spa ar m s h. PER TELEGRAAF. Naar men verneemt zetten de arbeiders-vereenigingen in de hoofdstad demonstratiën op het touw zoowei in anti-Russischen als in anti-Turkschen geest. Men meldt uit Montreal: Driehonderd man, aan de kanaalwerken ge bezigd, hebben den arbeid gestaakt. Naar aanleiding hiervan zijn ongere geldheden voorgevallen, waarbij een der werkstakers is gedood en drie gewond zijn. De commissie, belast met het instellen van een onderzoek naar de alge meene verkiezingen van 14 Oct. 11., heelt nu in hare laatste bijeenkomst haar voorzitter opgedragen de ministers uil te noodigen om allen regerings ambtenaren en agenten aan te schrijven zich ter beschikking der commissa rissen te stellen. Voorts heeït zich de commissie in 9 sub-commissiën ge splitst, elk van 3 leden, en belast met den voorbereidenden arbeid, het onderzoeken der verkiezings-dossiers en het inwinnen van inlichtingen be treffende rfe verschillende arrondissementen. Een tiende sub-commissie van 5 leden, bestaande uit de hh. Louis Blanc, Floquet, Jules Ferry, e. a.is bijzonder belast met het verzamelen van de officiële stukken, van de minis ters, prefecten, enz. uitgegaan. De commissie zal zich de tegenwoordige vacantie der kamer ten nutte maken, om haar werk met kracht voort te zetten. Bij den senaat is, blijkens het Journ. Offonlangs een wetsontwerp ingediend door zekeren heer Victor Gelu, waarbij bepaald wordt, dat van 1880 af elk openbaar ambt, bezoldigd of onbezoldigd, alleen aan gehuwde personen of huisvaders mag worden opgedragen. De voorsteller hoopt daar- door de onrustbarende daling van het eijfer der bevolking tegen te gaan. De commissie van den senaat deed hulde aan de goede bedoelingmaar vond het voorstel onaannemelijk. De Bonapartistische Ordre maakt zich mede ongerust over 'de aanwe zigheid van zoovele protestanten in het kabinet. De partij van den »Cultur- kampf'', in Dnitschland door Bismarck georganiseerd, is thans in Frankrijk aan het bestuur, zegt dat blad. De Figaro maakt een brief van den senator de Lareinty openbaar, waaruit blijkt, dat toen de hh. Batbie en d'Audifïret-Pasquier bij Mac Mahon een onderhoud hadden, eerstgenoemde zich bitter gegriefd achtte door ecnige woorden van den voorzitter van den senaat. Hij verzocht den heer de Lareinty als getuige op te treden bij een duel. De physieke omstandigheden, waarin hij zich bevond (de heer Batbie is zeer dik) maakten een dueljjmet den degen of op grooten afstand met de pistool onmogelijk. De heer Batbie wilde dus met de pistool op 5 pas afstand vechten. Ook de heer Bocher trad als getuige voor den lieer Batbie op. Hij ging naar den voorzitter van den senaat om zoo mogelijk de zaak bij te leggen. Dit schijnt gelukt, want de heer de Lareinty ontving berigt, dat de zaak geschikt en aan de eer van beide partijen voldaan was. De heer Bocher doet het voorkomen also! het geschil niet veel te beteekenen heeft gehad. De Christianisme au XIX Siècle is van oordeel, dat het nieuwe mi nisterie door de leden der hervormde kerk met vertrouwen moet worden begroet. Niet alleen telt het in zijn midden drie protestanten, de heeren Waddington, de Freycinet en Léon Say, maar de twee roomsche leden, die zich met de zaken der kerk zullen hebben bezig te houden, behooren tot de liberale en godsdienstige mannen in de volksvertegenwoordiging. Daar wij, zegt het blad, ten aanzien van onze betrekkingen met den staat slechts twee dingen te vreezen hebbengebrek aan kennis of gebrek aan onpartijdigheidhebben wij alle reden om gerustgesteld te wezen. Een vleeschhouwer te Reims, die waanzinnig schijnt te zijn, heeft een aanslag gedaan op het leven van den aartsbisschop. Don Carlos, die thans in Italië reist, is beroofd geworden van de ver sierselen van het Gouden Vlies, die niet alleen van groote geldelijke waarde zijn, maar die ook geacht worden dezelfde te wezen, die voor Philips, her tog van Bourgondietoen hij in 1439 de orde instelde ter gelegenheid van zijn derde huwelijk, vervaardigd werden. Het is onzeker, of de diefstal gepleegd is te Venetie of te Milaan: maar men kwam te Venetie tot de ontdekking van den diefstal. Bij het openen van den koffer, waarin hij de versierselen geborgen had, waren zjj verdwenen. BHITSCHLASIt, Ten gevolge van den ongunstigen toestandwaarin de hoofdtakken van handel en nijverheid thans verkeeren, zoo in Pruissen, als in de overige deelen van hel Duitsche rijk, heeft de permanente commissie van den Duit- schen handelsdag het noodzakelijk geoordeeld de volgende vraag tot de ver schillende kamers van koophandel en andere dergelijke corporatiën te rigten: «Is het niet volstrekt noodzakelijk, dat het dringend verzoek tot de rijks regering worde gerigt om een enquête in te stellen betreffende de voornaamste takken van handel en nijverheid, ten einde langs dien weg de meest ge schikte middelen te leeren kennen, die zouden kunnen strekken om ver betering te brengen in den diep geschokten toestand?" Van de 116 kamers van koophandel en andere corporatiën hebben 98 zich onvoorwaardelijk ten gunste van dit voorstel verklaard; 18 waren tegen het geopperde plan, maar niet onvoorwaarlijk. Volgens de Köln. Zeit. wil Engeland blijkbaar onder alle omstandig heden bereid zijn om zijne belangen bij de aanstaande beslissingen in het Oosten te handhaven. Volgens Engelands tot dusver aangenomen houding en volgens den staat van zaken kan men moegelijk onderstellendat het zijn belang voornamelijk in de bescherming van Turkije ziet. Veeleer waar schijnlijk ziet Engeland zijn belang in het deelnemen aan de liquidatie van den Turkschen boedel. De stedelijke regtbank te Berlijn heeft een handelaar in specerijen tot eene boete van 1200 mark of drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij door hem zelf vervaardigde surrogaten van kanaal, peper en mus- caatnoot voor echte waar had verkocht. Uit Kassei wordt gemeld, dat ruim de helft der inwoners van het dorp Niederzwehren lijdende is aan ééne en dezelfde ziekte, namelijktrichi- nose. Een slagter, aldaar gevestigd, heeft varkens geslagt, die zwaar leden aan trichinen. De ziekte heeft weldra een zóó boosaardig karakter aange nomen dat velen daaraan reeds zijn bezweken. TCKKIJE. Van het oorlogstooneel wordt niets van eenig belang gemeld. Alleen wordt berigt dat generaal Todtleben benoemd is tot opperbevelhebber van het leger van Rustschuk, zoodal men met het beleg der vesting een aan vang wil maken. Het leger van den kroonprins zal intusschen Schumla en Varna observeren. Voorts zal generaal Krudener zich met 40000 man bij generaal Gurko voegen, ten einde over den Balkan te gaan en zich van Sofia meester te maken. Intusschen woeden er sneeuwstormen, afgewisseld door zware regen, waardoor de operatiën niet weinig zullen worden be- moeijelijkt Een berigt van Muhktar-pachanit Erzerumbevat bijzonderheden over de groote moeijelijkheden, welke de Russen ondervinden in hunne strategische bewegingen en in de verzorging hunner troepen. Voor het oogenblik wordt geenerlei aanval verwacht. Er heerscht eene strenge koude in Armenië. WEENEN, 21 December. Aan de Pol. Corr. wordt van den 20(D uit Konstantinopel geseindVerscheidene Mahomedaansche afgevaardigden wil len in een der eerste zittingen van het parlement de regering verzoeken, vredesonderhandelingen aan te knoopen. De Porte is voornemens weldra de oproeping van 300.000 man nieuwe troepen te bevelen. Men verwacht eene proclamatie van den Sultan aan het Servische volk, waarin prins Milan van den troon vervallen verklaard wordt. BELGRADO, 21 December. Officieel. Eergisteren namen de Serviërs het défilé van St. Nicolaas stormenderhandde verliezen aan beide zijden zijn nog onbekend. Denzelfden dag maakte een detachement zich, na een hardnek kig gevecht, meester van de verschansingen bij de brug over de Morawa bij Cecinavernielde de brug en sneed daardoor de verbinding tusschen Nisch en Leskovatz af. Ten gevolge van eene omtrekkende beweging ont ruimde de vijand de positie van Babina-Glava, welke door de Serviërs bezet werd. Aan de Drina en de Yavor-grenzen is alles rustig. 36 dorpjes in den omtrek van Adlie hebben hunne onderwerping aan prins Milan aange boden en bewijzen alle mogelijke diensten aan de Servische troepen. ATHENE. 21 December. De Christenen op Creta verkiezen eene vergade ring van afgevaardigdenwelke de militaire hoofden zal aanwijzen. De Porte heeft, op raad van Layard, een buitengewoon commissaris gezonden, die den opstandelingen waarborgen zal geven voor de uitvoering der toege zegde hervormingen. De opstandelingen vragen echter aanhechting aan Griekenland. Een meeting van inwoners van Rethymo heeft den wensch naar onafhankelijkheid van Creta uitgesproken. Men verzekert dat het con tingent van Tunis het Turksche garnizoen zal vervangen. PARIJS21 December. De uitslag der verkiezingen van de voorzitters der algemeene raden is van 44 bekend. In 25 zijn de voorzitters republie- keinenin 19 behooren zjj tot de conservatieve partij. Tot dusverre heb ben de republikeinen vijf presidiale zetels gewonnen en een verloren. BERLIJN22 December. De Nat. Zeit. meldt uit Konstantinopel van gisterendat bevel is gegeven tot de ontruiming van Soltas. Volgens ge rucht zou Sofia door de Turken in brand gestoken en een prooi der vlam men geworden zijn. Het leger van Suleiman heeft in last gekregen naar Adrianopel terug te keeren. ST. PETERSBURG, 22 December. De keizer is hier des voormiddags te 10 uur aangekomen en met geestdrift ontvangen. WEENEN, 22 December. Het heerenhuis heeft de ligting voor 1878 en de verlenging van het handelsverdrag met Engeland goedgekeurd. AKADMIE-NlEliWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 22,ttn December de heer C. A. Koek, geb. te Oldenzaal, in de regten. met stellingen. Denzelfden dag de heer G. J. D. Mounier, geb. te Zierikzee, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Meetkun dige beschouwingen van de methode van Lagrange, ter bepaling van de afzonderlijke oplossingen van differentiaal-vergelijkingen door middel van één of meer integraal-vergelijkingen. SOö itaats-Loterij. Vijfde Klasse. Trekking van 22 December. Prijs van f 1000: N°. 6168 met premie vaa ƒ30000. u 100: 5458. 707143 met premie van 3000. Prijzen van 70. 36 7260 8277 10272 10697 11764 13840 17012 19078 20212 20978 3511 7882 9486 10684 11630 12562 14923 17621 19186 Te Leiden ter; Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6