BIJVOEGSEL, bekoorende tot de Leidsche Courant van Maandag December Ö877, Jf°. SOS. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De gemengde commissie voor de stenographie uit de beide kamers der staten-generaal heeft bekend gemaakt, dat de heer C. A. Steger, eerste stenograaph bij de staten-generaalden 21stcn Januarij 1878den tienden jaarlrjkschen cursus voor stenographie zal openen. Zij, die van het onderrigt wenschen gebruik te makenkunnen zich daartoe aanmelden bij den heer Steger, de Ruyterstraat, 14, te 'sHage, van 7 tot 21 Januarij. Het berigt over de jaarlijksche gift van den heer de Roo van Alder- werelt aan de vereeniging van gepensioneerde officieren wordt, volgens de JV. R. C.volgenderwijs toegelicht. De heer de Roo schenkt het geldelijk bedrag, dat hem als lid van de tweede kamer der staten-generaal ten laste van 's rijks schatkist wordt uitgekeerd, aan genoemde vereeniging gedurende den tijd dat hij het ambt van minister vervult. Door de reederij der Friesland is het volgende telegram uit Londen ontvangen: "Lloyds agent te La Corunna meldt, dat thee, tabak, koffij en rotting aan land spoelden, tot eene stoomboot behoorende, welke ver moedelijk bij kaap Corrubebo bij Finisière verloren ging." Aan boord van de Friesland waren de volgende passagiers: Majoor van Son en 3 kinderen; luitenant van Batenburg; Schuylenberg; Steinmetz; La Gordt Dillié; Laroux en vrouw; Vrees van Nahuys, vrouw en 3 kinderen; Evans; Houcker; E. Tofield; mejuffrouw Capell; 25 onderofficieren, 24 mili tairen en 19 schepelingen. De lading bestond uit: 24943 balen koffij, 1042 balen tabak, 560 balen peper, 1695 kisten thee, 66 kisten indigo, 59 kisten noten. 43 kisten foelie, 20 kisten gom benjamin, 20 kisten sigaren, 6934 blokken tin, 6061 bossen rotting. De commissie van voordragt tot de benoeming van hoogleeraren voor de Ned. hervormde kerk heeft het volgende twaalftal gemaakt, dat aan de synode ter electie zal worden aangeboden: dr. Acquoi, pred. te Zalt-Rommel; dr. Raumhauer, pred. te Zutphen; dr. Duker, pred. teFraneker; ds. Goossen, pred. te Schiedamdr. C. P. Hofstede de Grootpred. te Kampendr. Gun ning Jr., pred. te 'sGravenhage; dr. Koch, pred. te 's Hertogenboschdr. Kruyff, pred. te Leeuwarden; ds. A. E. Lasonder, pred. te Leeuwarden; dr. J. van Loenen, pred. te Hardegarijp; dr. Offerhaus, pred. te Eelde; dr. G. J. Vinke, pred. te Amsterdam. - Naar men uit Amsterdam meldt zijn de onderteekenaars van het adres, waarin verzocht werd de Reurs op Nieuwjaarsdag te sluiten, voornemens, ofschoon door den gemeenteraad afwijzend op hun verzoek is beschikt, dien dag de Beurs niet te bezoeken. De vereeniging voor den effectenhandel zal in eene te houden vergadering beslissen omtrent een bij haar ingekomen voorstel om op Nieuwjaarsdag de notering niet op te maken en dus de prijscourant der vereeniging niet uit te geven. - De Devenler-Amsterdamsche schroef boot, kapt. de Boei, kwam eergis teren avond in aanvaring met een zoogenaamden zandbokmet het onge lukkig gevolg dat deze laatste onmiddellijk zonk en van de drie opvarenden slechts één werd gered; het gegronde vermoeden bestaat, dat de beide anderen zijn omgekomen, niettegenstaande de ijverige pogingen van eenige terstond toegesnelde booten. Op 20 Dec. had de inzet plaats der in veiling aangeslagen domeingoe deren, afkomstig van het klooster van St. Agatha. Volgens de Gelder lander werd geboden Hooiland Mook A. en E. CohenArnhemƒ22350. Weiland Linden F. Kellendonk, te Mill, ƒ29550. 3 Kampjes weiland aldaar A. en E. Cohen, Arnhem, ƒ10475. Hooiland St. Agatha A. en E. Cohen, Arnhem, 65500. Van eene andere zijde wordt gemeld dat de geheele inzelsom f 143,455 bedraagtaanmerkelijk meer dan in de eenige jaren geleden gedane schat ting. Er waren veel koopersvoornamelijk uit Holland en Gelderland. Volgens berigten uit Zuid-Afrika van 29 November heeft de regering de mededeeling afgekondigd, dat Kreli en zijn volgelingen, die onder de wapens blijven, gestraft zullen worden, maar dat kolonel Eustace, bestuurder vau het Galekslandhun, die zich onderwerpen, land ter bebouwing zal geven; de helft van dat land zou aan kolonisten worden gegeven, die 360 acres aandurven. De Engelsche partij bestrijdt dit laatste heftigonpartijdigen achten dien maatregel doeltreffend. De houding van de Gaikakaflers is nog onzeker In de Transvaal is de ontevredenheid toenemende bij gemis van vertegen woordigende instellingen en wegens het bestuur door proclamatiën. De Folksstem acht dit strijdig met de vrijheid van alle Brilsche onderdanen en Shepstone's beloften. De Transvaalsche deputatie is uit Europa teruggekeerd en meent vereeniging met Natal althans te hebben gekeerd. De oorlog met Cetywajo is minder dreigend. Wij hadden het genoegen gisteren de openbare les van de leerlingen der muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier bij te wonen. De zaal was boven en beneden stampvol en door eenwat jarental aangaat, zeer gemengd publiek bezet. Wij zijn een paar woorden van dank aan de leerlingen verschuldigd voor het ons geschonken genot. Men zal van ons niet vergenbij een zoo groot aantal leerlingen in een openbare les paral lellen te trekken. Over het algemeen kan men met deze uitvoering zeer tevreden zijn, en hebben de leerlingen getoond, waartoe zij onder goede leiding in staat zijn. De avond-afdeeltng had soms veel meer weg van een concert dan van een openbare les. Het was eigenaardig dat dezelfde dames, die verleden jaar hel grootste compliment verkregen, het dit jaar evenzoo weer verdienen. De soli, zoowel vocaal als instrumentaal, werden zeer goed voorgedragenen in het Terzett werd door de geheele solo-zangklasse uit stekend gezongen. Wij kunnen niet nalaten mejufvrouw Gripekoven onze hulde te brengen voor haar onderwijs, doch moeten er bijvoegen dal wij, die goedkeuren dat er zacht en zuiver gezongen wordt, ook niet mogen verzwijgen dat daarbij niet te forsch mag worden geaccompagneerd. Naar hetgeen gisteren gehoord is, schijnen de lessen van mej. Schulz-Lessig uitstekend te zijnterwijl de heer Wetrens alle succes heeft gehad met zijn viool-klasse. Het is echter te betreuren dat er gisteren gedurende den geheelen avond geen oogenblik stilte geweest is, en nog meer te betreuren is het, dat dr. de Loos die moest vragen aan jongelui, die op een leeftijd waren, waarop zij geacht mogen worden [te; weten wat passend en niet passend is. De I prijs-uitdeeling volgde, en de bekroonden werden met toejuiching begroet. De heer de Loos nam hierna het woord, en wees in korte woorden er op, hoeveel dank men aan alle onderwijzers verschuldigd was. Hij zelf en alle oodrrs en voogden waren aan deze beste onderwijzers innig dankbaar, en hij uitte den wensch dat men zich onder hunne leiding nog lang in den bloei der muziekschool zou mogen verheugen. Hiermede eindigde deze avond, die voor vele ouders en andere familiebetrekkingen een zeer genot- volle moet geweest zijn. 's GRAVENHAGE 22 December. Bij Zr. M». besluit van 20 December 11. zijn de, bij kon. besluit van 6 October 1874, aan den kwartiermeester bij de zeemagt N. H. de la Bie uitgereikte benoeming tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde en de decoratie ingetrokken, en zulks naar aanleiding van de kon. beslnitén van 25 Junij 1815 en 30 Maart 1821. De eerste kamer heeft heden al de overige hoofdstukken der staatsbe- grooting met algemeene stemmen aangenomen, zoo ook de wet op de mid delen, de begrootingen van Suriname en Curasao, de spoorwegbegrooting en die van het domeinfonds; voorts eenige regelingsontwerpen, waaronder tot het verlengen van termijuen aan de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Bij de begrooting van waterstaat kwamen het subsidie aan de Westphaalsche spoorwegmaatschappij en het contract met de maatschappij Zeeland over het brievenvervoer naar Engeland ter sprake. De minister achtte zich niet ge roepen de handelingen zijns voorgangers te verdedigen. Deze regering zou het regt van controle der kamers steeds eerbiedigen. Bij de begrooting van koloniën stelde de minister de indiening van voorstellen tot voltooijing niet alleen, maar ook tot voortzetting van den spoorwegaanleg op Java, in het voorjaar in uitzigt. De heer Star Numan is als commies-griffier beëedigd. De kamer is op recès gescheiden, zullende de kiestabel eerst na hare terugkomst worden onderzocht. Heden was het geregtshol weder vergaderd ter voorzetting van de be handeling der zoo veel indruk makende zaak van G. d. V., uit Waddinxveen. Thans was het woord aan den verdediger van den besch., mr. van Buren Sr., uit Rotterdam. Pleiter ving zijne redebij wijze van inleidingaan met de mededeelingdat hij niet de verdediging op zich zou nemen van al het geen den besch. is te laste gelegd dat was hem onmogelijkmaar hij zou de verdediging op zich nemen van hetgeen uit de instructie en uit de be handeling van het proces ten laste van zijn cliënt was geresulteerduitge nomen datgene wat de veroordeeling zal moeten uitmaken, hetgeen den besch. voor zijn gansche leven in het ongeluk zou storten en hem verban nen uit de maatschappij. Dat was pleiters pligtdat was zijne roeping, dat. was derhalve van hem te verwachten en aan die verwachting hoopte hij te beantwoorden in de hoop en de verwachtingdat dit besch. zou redden uit dat uiterste gevaar, waarmede hij wordt bedreigd. Plei ter ging daarna over tot eene uiteenzetting van de feitelijke omstandig heden, onderzocht den loop van de instructie en het getuigenverhoor ter teregtzitting, en kwam, na die zeer breedvoerige beschouwing, welke een paar uren duurde, tot de slotsom, dat niets in het nadeel van den besch. kon worden aangemerkt en er geen twijfel mogelijk is, dat de vrouw uit wanhoop zichzelve het rattenkruid heeft toegediend. Daar pl. de schuld van zijn cliënt overigens niet naar eisch van regten bewezen oordeelde, geloofde hij niet dat de straf, door het openb. min. geëischt, aan den besch. zou kunnen worden opgelegd. De verdediger verzocht ten slotte voor zich versehooning, wanneer hij in den loop van het debat eenigzins buiten de orde mogt geweest zijn. Hij had niet dan na rijp beraad en op dringend aanzoek, uithoofde zijner veeljarige practijk in den omtrek van Waddinxveende verdediging op zich genomen en die, ofschoon in den aanvang hebbende gewankeld, thans voorgedragen, overtuigd, dat hij eene regtvaardige zaak had verdedigd. Met volle ver trouwen zag hij 's hofs oordeel te gemoet. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanst. Zaturdag ten half 3 ure. ESieElLAW®, LONDEN, 21 December. De ministeriële Standard omschrijft de belangen, waarop Engeland moet aandringen en waarvoor hel in het uiterste geval den strijd moet aanvaarden. Vooreerst moet Engeland zich het bondgenootschap ol de afhankelijkheid van Egypte verzekeren: in de tweede plaats moet het een voortdringen of een verovering van Rusland in Azie belemmeren, die het aanzien en het gezag van Engeland met gevaar bedreigt, zelfs in het geval dat zijne militaire positie in Indie onbesproken mogt blijven. Maar vóór alles mag Engeland niet toelaten, dat de heerschappij over de zee-engten, die de Zwarte Zee vereenigen met de Egeïsche en Middellandsche Zeëen, in de handen valle van een mogendheid, waarmede men alles behalve op een vriendschappelijken voet verkeert. De volstrekte noodzakelijkheid van het bezit van Egypte en van het Suez-kanaal als een tegenwigt tegen het Rus sisch overwigt in de Zwarte Zee, met de vrijheid van de zeestraten, meent dat blad, zal zelfs door diegenen gebillijkt worden, die Rusland genegen zijn.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5