buitknlamiscui:: uehigten. Dp minister van waterstaat énz. Iieefi bepaald dat hel gocdketirings- merk, gedurende het jaar 1878 tejbezigen. zal zijn: bij den ijk en herijk dér maten en gewigten: letter L, in den gewonen drukvorm, schuin ge steld; bij den ijk van weeg werktuigen voor gewron gebruik en van gas meters: de koninklijke kroon: hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen: eene vijlsiralige ster. liet merk van hel kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden is voor het kantoor Leiden het cijfer 7. - Ter benoeming van een lid van het hoofdbestuur (uil Zuid-Holland) van de lloll. Maatschappij van Landbouw, in de plaats van den heer C. J. van der Oudermeulendie met 1". Jan narij e. k. het voorzitterschap tier Maat schappij zal aanvaarden is in eene te Haarlem gehouden vergadering van leden en afgevaardigden gekozen de heer mr. VV. O. T. van üudheusden Ie 's Gravenhage. Boekwerken en pholographiën. bestemd voor de Vereenigde Staten van Amerika, worden alleen ter verzending per post toegelaten voor zooveel zij aan geen inkomend regt in de Vereenigde Staten onderworpen zijn, als: o. boeken welke meer dan 20 jaren oud zijn en alle boekwerken waarvan de waarde niet meer dan één dollar bedraagt; b tijdschriften en andere dergelijke uitgaven, bepaaldelijk ten gehruike van de personen waaraan zij zijn gerigt; c. enkele photographische afbeeldingen, niet bestemd om in den handel te worden gcbragt, maar voor den geadresseerde zelf ol ter uitdceling aan familieleden of vrienden van den afzender. L)e besturen der hier te lande gevestigde spoorweg-maatschappijen heb ben gezamenlijk besloten, na 31 December e. k. geene teruggaven meer te verlrenen noeli voor locale, noch voor regisireeksche billelten of retourbil- letten. die ten gevolge van omstandigheden, onafhankelijk van de spoorweg diensten ongebruikt zijn gebleveu. -• Dc commissie van voordragl vcor de benoeming van hoogleeraren in de godgeleerdheid van weue de Ned. hervormde kerk. heeft in hare eerste bijeenkomst gekozen tol president dr. II. Glasius. pred. te Geertruidenberg, en lot secretaris den heer B. A. Overman, pred. te Heinkenszand. Het berigl dat de Friesland te Falmouth zou zijn binneRgeloopen is nader gebleken onjuist te zijn. Volgens beriglen uit Londen te Amsterdam ontvangen zou het vaartuig waarschijnlijk verongelukt zijn. Volgens een berigt in de vLIoyds List" uit Liverpool dd. 18 Dec. werd door kapitein Thompson, gezagvoerder van het stoomschip Tbessalia, mede gedeeld dat hij 14 Dec. op 42" 13' NB. en 9° 22' \VL. op de hoogte van Vigo had gezien een groot aantal balen in mallen genaaid, bossen rotting, roosters en eene menigte wrakstukkenkajuitsgoederenverschansingen enz. In den nacht van den 13dcu had men een zwaren storm gehad, die omtrent 8 uren geduurd heeft. Uit 's llage schrijft men aan het U. D.: De minister van oorlog, de heer de Boo van Aldcrvverelt. willende blijk geven van zijne ingenomenheid met de Koninkl Verceniging van gepens. officieren van het Nederlandsche leger en haar nuttigen werkkring, heeft bij schrijven van den 18,D jl. aan gemelde vereeniging uit eigen fondsen eene jaarlijksche bijdrage van ƒ2000 toegezegd. Te Amersfoort is overleden de generaal der artillerie von Kellner. In 1819 trad hij op 14 jarigen leeftijd in dienst. Hij is kommandant geweest van het reg. veld-artillerie en later, als generaal-majoor inspecteur van het wapen der artillerie. De Friesche goederentrein, bestaande uit 47 waggons, kwam eergis teren avond kwartier voor elf ure te Zwolle aan met slechts 23 waggons, zoodat men tot de ontdekking kwam. dat men onderweg 24 waggons had verloren. Daar de Friesche passagierstrein te 11 uren verwacht werd, heelt men die onmiddellijk gewaarschuwd, en een onderzoek ingesteld naar de losgeraakte waggons. Zij werden in behoorlijke orde tusschen Zwolle en het station Dalfsen teruggevonden en onmiddellijk door een locomotief opge haald en naar Zwolle gebragt. Door de policie te Tilburg is aangehouden eene partij rundvlcesch, ingevoerd zonder dat daarvan bij den commissaris van policie schriftelijk aangifte was gedaan. Uit een door den rjjks-veearls insesteld onderzoek bleek, dat het vleesch voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen be vatte, zoodal hel werd afgekeurd eu onder toezigt der policie begraven. sGRAVENHAGE 22 December. Door Z. M. zijn benoemd tot rcgter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te Groningen de hh. mr. B. van Roijen, burgemeester dier gemeente, en mr. A. VV. Bomkes, advokaat aldaar. Tot notaris binnen het arrond. Assen zijn benoemd: te Borger, de heer J. VV. van Roijen. cand.-notaris thans burgemeester der geneenle Nijeveen; te Reilen, de heer mr. J. Beckeringh van Loenen, cand.-notaris, advocaat, alsmede burgemeester aldaar; te Zuidwolde. jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten, cand.-notaris en advocaat te Assen. De telegraphist 2' kl. VV. G. Pagenkamp is benoemd lot directeur van een der rijkstelegraaphkantoreu. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indie is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.. de heer dr. J.A.Palme, geapprobeerd als arts in het g bied van hel Duitsche rijk In de zitting van de eerste kamer van heden zjjn. zonder dat eralae- meene beraddslagiugen over de staatsbegrooling werden gevoerd, llool'd- siukken I tot VI11 met algemeene stemmen aangenomen. De minister van financiën verklaarde het denkbeeld van uitgifte van certificaten der nationale schold door den slaat in overweging te zullen nemen en wel practicabel te achten. Eene inkomstenbelasting achtte hij niet onvermijdelijk. Eene betere verdeeling van lasten moest echter op den voorgrond staan. Bij de behandeling der zaak Tan G. d. V.. landbouwer Ie Waddinx- veen. bleek uil de acte van beschuldiging en hel getuigenverhoor dat de vrouw, met wie besch. den 24'" April 1862 was gehuwd, den 17" Febru- arij jl. op 36-jarigen leeftijd is overleden door vergiftiging. In den eersten tjjd hunner 15-jarig' echt vereeniging had tusschen hen geenerlei misverstand geheerscht, doch sedert Augustus werd de vrouw, die vroeger eene goede gezondheid genoot, door eene zenuw'ongesteldheid aangetast, waartoe als aanleiding werden beschouwd de in de gemeente barer inwoning rondgaande geruchten en aangeplakte spotdichtenwaarin de houding van haren man te genover zijne 16 jarige dienstbode in een helagchelijk daglicht w erd gesteld. Daarbij kwam. dal zich nu van tijd tot tijd ongenoegen en tweedragt tusschen vrouw en man opdeden, waarvan de laatste als de oorzaak werd aangewezen. Vóór dat tot het getuigenverhoor overgegaan werd. onderging de besch. een kort verhoor, tip de lot hein door den president gerigtc vragen, of hij ook zeggen kou waaraan zijne vrouw was overleden en of hij op of om streeks 11 Februarj) jl. aan zijne vrouw ook rottenkruid had toegediend, antwoordde hij: »ze zeggen dat mijne vrouw aan vergiftiging is gestorven, maar toegediend heb ik het niet. Wel heb ik eens. daar wij last van rat ten hadden, op aanraden mijner vrouw rottenkruid gekocht, maar daar ik er afkeer van had, heb ik het vóór dat ik thuis was weggeworpen". De drie eerste getuigen waren de vader, de moeder en eene zuster van de overleden vrouwdie hoofdzakelijk verklaardendat zij wel meermalen van hare dochter en zuster bezoek kregen en zij ook Zaturdag den 10'° Februarijschijnbaar gezondhen bezocht had. Twee dagen later kregen zij berigtdat zij bedenkelijk ziek geworden was. Den volgenden Donder dag was zij vrij goed, «heel mooitjes", zooals de vader het noemde, maar den volgenden dag was haar toestand zoodanig vereigerd, dal de docter het noodig oordeelde, dat de zieke kerkelijk zou bediend worden. Als ziekte verschijnselen werden bij de vrouw misselijkheid, brakingen. vreesselijke pijn in hel lijf, diarrhée, voortdurende dorst en klamme handen waargeno men. De besch. was onder dit lijden zijner vrouw meer onverschillig dan deelnemend. Hij liet geen geestelijke roepen, omdat hij, zooals hij zeide, bang was dat zjj het op de zenuwen zou krijgen en toen de lijderes het uitschreeuwde van pjjn, zeide haar man onverschillig: «ze zal nog gaan zingen". Daarentegen toonde de vrouw innige bezorgdheid met den man en wilde, meenende dat hij door het waken bij haar vermoeid was. dat hij eenige rust zou nemen. De oorzaak van alle ellende, die in den laatsten tijd in het huishouden van besch. had geheerscht, was de 16-jarige dochter van hunne naaste burendie daar als meid diende. Terwijl de vrouw niets naar den zin van den man meer doen kon was dal meisje de onfeilbare. De vrouw zag alles met leede oogen aan en volgens de verklaring van haren vader, had zij eens een voetval voor haar man gedaan, hem vergille- nis smeekende voor de schuld van hun ongeluk, die zij, om vrede te hou den, op zich had genomen. De man, meermalen over zijn gedrag jegens zijne dienstbode door zijne familieleden onderhouden, antwoordde steeds in onlkennenden zin en zeide: «ik mag dood.... als het waar is". Niettegen staande dat antwoord waren de handelingen van besch. tegenover zjjne dienstbode berispelijk, hetgeen door onderscheidene getuigen was opgemerkt. Tijdens hare ziekte en toen de vrouw, niettegenstaande gunstige ver schijnselen, toch nog plotseling bezweek, dacht de vader dat zijne dochter op geen natuurlijke wjjze aan haar eind was gekomen en greep derhalve, nadat hij aan zjjn gevoelen had lucht gegevengretig het hem voorgestelde denkbeeld aan de opgraving van het lijk zijner dochter te bewerken. Den 29!t'n Jtinij werd hieraan gevolg gegeven en door de lijkschouwing werden de geruchten van vergiftiging der vrouw bewaarheid. In maag en ingewan den van het lijk werd een zekere hoeveelheid arsenicum gevonden. Het verhoor van hel dienstmeisje maakte vooral een trenrigen indruk, daar zij zelf verklaarde dat zij de oorzaak van de tweedragt in het huis houden was geweest en zij meermalen met den man omgang had gehad. Tijdens het leven der vrouwdoch zonder haar welenhad het meisje meermalen kostbare geschenken van haren meester gekregen, en om de kroon op alles te zetten, had zij het aan de vrouw toegeschreven, dat deze alle geruchten en praatjes had uitgestrooid De vrouw had. meende zij haar aldus de kroon van het hoofd gestolen en zij had daarvoor eene ver goeding van 50 geëischt. Het meisje had zelfs God gebeden dat zich spoe dig de gelegenheid zou mogen voordoende vrouw van haren meester te worden. Kort na den dood der vrouw verkeerde de man openlijk met het meisje en in Junij zou de weduwnaar reeds met haar getrouwd zjjn, wan neer niet de V. op dezelfde wjjze had geleefd met zijne nieuwe dienstbode als hij met haar gedaan had. wat het voorgenomen huwelijk deed afspringen. Heden is het getuigenverhoor voortgezet. Uil de toelichting van het rap port van de apothekers Legebeeke en Koks te Botterdam bleek, dat in de verschillende organen van het lijk eene hoeveelheid van 137 milligram arse nicum. gelijk slaande met 180 8 milligram arseniczuur of rattenkruid, is gevonden, waaruit kon worden algeleid, dat in het ligchaam der vrouw- minstens 2M greinen, oud gewigl, was aanwezig geweest. Advocaat-generaal m'\ Gregory heeft bij zijn requisitoir de veroordeeling van den besch. geëischt tot levenslange tuchthuisstraf. Aan het einde dei- zitting verklaarde de heer m'. van Buren Sr. dat, hoezeer hij zich aan de verdediging van den besch. wenschte te onttrekken, hij die toch morgen zou voordragen. RIDËIjAND. LONDEN, 20 December. Omtrent het bjjeenkomen van het parlement op 17 Januarjj laat de Standard zich volgenderwijze uit: Het gevaar ligt niet in de zege der Bussenmaar in dc vergunning om de zege naar eigen goedvinden te ge bruiken. Nooit kan Engeland toelaten, dat de twist op deze wijze eindigt, liet kan zclls zich geroepen oordeelen. om zich te verzetten tegen een vrede, gesloien alleen tusschen de oorlogvoerenden. Het eischt eene stem in het kapittel en opdat het voorbereid zjj die slem te doen gelden, neemt de regering de maatregelenwier goedkeuring van het parlement zal wor den gevraagd Daily IVews wijst er op dat er nog een maand moet verloopen eer het parlement bijeenkomt. Een avontuurlijk minister, zegt dit blad. dorstende om zijn naam in de geschiedenis vast te knoopen aan eenige gedenkwaar dige gebeurtenis, kan in vrij wat minder dan dien tijd de natie een weg hebben doen gaanwaarop het parlement haar niet meer kan doen terug- keeren. Men kan niet nadrukkelijk genoeg verklaren, dat de natie niet een oorlog wenscht en dat iedere poging om haar daartoe te verleiden eene verdeeldheid te weeg brengen zou. gelijk hel thans levende geslacht nog niet heeft beleefd. Wjj kunnen de vrees niet terughouden, dat lord Beaconsfield dit even goed inziet als wij en dal hij hel parlement bijeen roeptmeer om indemniteit te erlangen voor iets wal reeds is gedaan, dan wel om over de toekomstige staatkunde te raadplegen. De zedelijke verant woordelijkheid voor zulk eene handelwijze zou verbazend wezen, maar daaruit volgt nog niet. dat het niet zal worden gewaagd, tenzij al hel ge zond verstand, al de wijsheid, al de vaderlandsliefde der natie, reeds on middellijk daartegen hare stemmen verhellen. FKAWaKiJ (4. Ten opzigte van de benoeming van nieuwe prefecten zegt het Journ. des Déb. dat de minister schoon schip heeft gemaakt. Na de verkiezingen van 1876 ontsloegen de ministers Ricard en de llarcère alleen* degenendie zich door hunne heftigheid onderscheidden, lieten allen ongemoeid, die be loofden zich aan de landswetten te zullen onderwerpen en met getrouwheid de staatsregeling Ie dienen, door den wil der natie bekrachtigd. Men weel. hoe die ministers voor deze gematigdheid zijn beloond gew orden. Naauwelijks was de heer Jules Simon onverhoeds ten val gebragt, of zij gaven zieh met hartstogtelijken ijver aan hunne vroegere gewoonten over. Nu ging het voorwaar niet aan, deze zelfde mannen, na hunnen eersten afval, wederom te behouden. Naar men verneemt, zal de heer de Saint-Vailier tot gezant te Berljjn, er. dc heer de Banneville tot gezant te Konslantinupel benoemd worden. De directeur-generaal der posterijen heeft bevel ontvangen tot opheffing

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2