IIUI TEN I .AN DSCUK UW WGTEN PER TELEGRAAF van Deldes om den post Ie verminderen met de som aan de maatschappij te betalen, in afwachting van nadere overwegingen van den minister, is ver worpen met 44 legen 23 stemmen, liet gcheele hoofdstuk is aangenomen niet 64 stemmen te-ren 1. Met 41 legen 26 stemmen werd beslist dat de kiestabel nog voor hel Kerstreces zal behandeld worden. De orde van advocaten bij den hoogen raad heeft in hare algemeene vergadering van 8 dezer tot aanvulling van de vacature van lid van den raad van toezigl, ontstaan door het ontslag, verleend aan den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello, eenc voordrag! opgemaakt en daarop gesplaatst: mr. J. G. Hoclmssen en mr. H. A. Neeb, welke voordragl tol het doen ecner keuze aan den hoogen raad is toegezonden. In den ouderdom van 81 jaren is alhier overleden A. C. J. baron Schimmelpenuiuck van der Oije. oud-gezant van Nederland te herlijn. Een der in den avond van 17 September jl. uil de gevangenis alhier onlvlugte dieven is wederom in zijn oud verblijf teruggebragt. Na hare onvermoeide nasporingen is het aan de policic te Leiden, waar vooral waakzaamheid werd vereischt. omdat de ontvlugten aldaar en in de nabij heid woonplaats hadden, gelukt den oudste der twee misdadigers, den 30- jarigen Oostenhrug. in handen te krijgen. Gisteren is de deserteur gevan kelijk en zwaar geboeid alhier in hel huis vau arrest teruggebragt. Deze gevaarlyke persoon zal eerstdaags naar het luchthuis te Leeuwarden wor den opgezonden om daar zijn vijfjarigen straftijd te ondergaan. KKGKLANU. LONDEN. 16 December. In de nota, welke de Porte gerigt heeft tot de Europesche mogend heden, die het tractaat van 1871 hebben onderteekend, verklaart zy zich bewust te zijn van alles, wat tot een oorlog kon voeren Ie hebben ver meden. Tc vergeels heeft zij getracht de motiven op te sporen, welke Rus land tot den tegenwoordigen veldtogt hebben bewogen. Door de hervorming van hel reglswezen, door hervormingen, die zonder onderscheid te maken lusschen ras of belijdenis werden ingevoerd in overeenstemming met de allerwege gunstig ontvangen constitutie, heeft de Turksche regering duideljjke blijken gegeven van haar neiging lot nuttige verbeteringen. Zij houdt par tiele hervormingen ten eenenmale onvoldoende, verbeteringen in een deel van het rijk ingevoerd zouden andere deelen lol oproer uitlokken. Iedere twijfel betredende de uilvoering der hervormingen behoort te verdwijnen, als men let op de plegtige verzekeringen, die thans gegeven worden. Alleen de oorlogstoestand vertraagt de hervormingen, luj oefent evenzeer een ongiin- stigen invloed op den landbouw, de industrie en alle financiële operalies. Afgescheiden evenwel van de invoering der hervormingen heeft de-voortzetting van den oorlog geen enkel motief. Rusland heeft verklaard niet uit ver overingszucht te handelen. De militaire eer aan beide zijden is voldaan. Waavloe dan een strijd voort te zetten, die voor beide partijen even ver derfelijk is? De oorlogvoerende mogendheden kunnen thans zonder krenking van hun eer vrede maken en daartoe kan Europa thans hare goede diensten aanbieden. De Porte althans is geneigd tot hel beëindigen van den oorlog. Al is het land nog niet uitgeput en al zijn allen nog steeds gereed alles op te ofleren voor de onafhankelijkheid en de integriteit van het vaderland, de Porte verlangt toch verdere bloedstorting te voorkomen. Zij hoopt daarbij op het billijkheidsgevoel der groote mogendheden en dat deze haren slap gunstig zulien opnemen. Aan het nieuwe paleis van justitie, in aanbouw nabij het Strand, worden 248 metselaars gebezigd, waarvan 200 Duilschers zjjn. Dezelfde verhouding valt bij andere ondernemingen op te merken. Volgens berigt uit New-York kan op 17 en 19 dezer storm worden verwacht op de Engelsche eu Fransche kusten. PKAYkRlJH. De minister Say heeft Zalurdag aan de kamer van afgevaardigden goed- keuring gevraagd op het uitschrijven der 4 directe belastingen en van een credielwet voor twee maanden, ten bedrage van 529% millioen. ten einde voorloopig te voorzien in de behoeften van den staat. De commissiedie onmiddellijk bijeenkwam, om over het voorstel der regering rapport uit te brengen, deelde later, bij monde van den heer Cochery, de uitkomst barer beraadslaging aan de kamer mede. Hij verklaarde dat de commissie met het oog op de voldoening, die men voorloopig aan den nationalen wil had gegeven, van meeniug is dat de beraadslaging van de begrooting in de kamer kan beginnen, dat zij echter, wegens de materiële bezwaren tegen de volledige behandeling. concludeerde het verzoek der regering in te willigen. De commissie oordeelde dat de kamer, door in dien vorm het verzoek toe te staan, een votum van vertrouwen aan de nieuwe ministers gaf. Nadat een paar leden van de reglerzijde het woord hadden gevoerd om te verklaren dat zij slechts wegens de dringende noodzakelijkheid hunne stem aan het voorstel zouden geven, werd liet door de kamer goedgekeurd. -- De boodschap van Mac Mahon is te Parijs overal aangeplakt. Volgens {'Huiler.? heeft Mac Malton zich Iegelijk met Plewna overge geven, co ook op genade of ongenade. De vijand neemt alles mede. Maar Osman, de verdediger van Plewna. in een laatsten uitval gevangen geno men. uitgehongerdzonder verdere hulpmiddelen en gewond, is Ie paard gevallen, terwijl achter hem zijn muur viel. en de overwinnaar heeft hem zijn degen teruggegeven. De maarschalk is daarentegen gevangen genomen in zijn salon, te midden vau zijne zoo goed als ongedeerde bezetting. Hem zal men den degen niet teruggeven, dien hij noch iu de hand, noch zells in de schede bad. Bismarck heeft thans zijne grootste overwinning be haald. de volledigste, die hij ooit behalen zal. Zijne vroegere overwinnin gen had hij slechts aan dc wapens te danken. Thans is het zijne staat kunde, die overwonnen heelt. Zoo zal Frankrijk misschien sterven te midden van een schaterlach. Te Lyon is dezer dagen brand ontstaan in een huis. door verschillende gezinnen bewoond, die zoo snel toenam dat de 17 bewoners hel niet meer konden verlaten. Men heeft hen gered door gaten in de muren te breken. Later zijn echter nog de ljjken van twee vrouwen geheel verkoold gevonden. T811HIJF, ln verband met de overgave van Plewna wordt nog medegedeelddat kort geleden een brief van Osmaii-pacha aan den Sultan in de Tnrksche hoofdstad ontvangen werd waarin stond dat hij tot het voorjaar zich te Plewna kon slaande houden, maar harde beschuldigingen werden ingebragt legen de raadslieden van den Sultan Tegen het midden van October had hij de regering gevraagd, of hij er in elk geval op rekenen kon, dat de weg naar Orhanie opengehouden en dat een reserve-leger in Sofia bijeen getrokken werd, daar hij anders toen wilde aftrekken en met zijn leger de Balkan-passen verdedigen; het antwoord uit Konstantinopel was een on voorwaardelijk bevel om te Plewna te blijven. Niettemin was noch de weg naar Orhanie opengehouden, noch een voldoend reserve-leger georganiseerd, en daarom wierp hij alle verantwoordelijkheid voor hetgeen er gebeuren zou op de slechte raadgevers van den Sultan. Ter wille van zjjne eer en die zijner dappere soldaten zou hij zich zoolang mogelijk binnen Plewna staande houden. Het aantal bij Plewna krijgsgevangen gemaakte officieren moet ruim 2100 bedragen. Erzerum is, naar gemeld wordt, van drie zijden ingesloten; alleen de weg naar Erzinghan. d. i. in westelijke rigting, is nog open. De Russen hebben na langdurige inspanning op den geheelen weg over den Soghanly- Dagli de sneeuw opgeruimd, en als zij dezen weg den geheelen winter kunnen open bonden is de hard bevroren grond veel beter en gemakkelijker te gebruiken dan in den zomer het geval is. Naar men uit Konstantinopel meldt heeft de val van Plewna aldaar diepen indruk gemaakt. Alle klassen der bevolking zijn daardoor getroflen. Men spreekt op nieuw van cene vervanging van den grootvizier. Schakir- pacha heeft, naar men zegt. bevel ontvangen, zich op Sofla terug te trekken. Mehemet-Ali is afgezet, omdat hij wegens gebrek aan strijdkrachten wei gerde, de gecombineerde beweging mede te maken met Suleiman-pacha, toen deze haar Tirnowa oprukte, liet geruent is in omloop, dat ook Muktar-pacha zal vervangen worden. De Christenen schijnen over het algemeen ongeneigd, bij de burgerwacht dienst Ie nemen. Verleden Vrijdag kwam eene menigte vau 2000 Armeniërs bijeen in den omtrek van het huis van den patriarch, waar over het keizerlijk besluit werd beraadslaagd, en verzette zich legen de aanneming. De Armenische raad kwam tot geen besluit. De Grieksehe patriarch is voorwaardelijk toegetreden. De Grieken zijn over de zaak verdeeld. De armen onder hen zijn legen, maar de meergegoeden meenen dat het voorstel zijn nut kan hebben in geval van oproer in de hoofdstad. Verscheidene Grieken hebben Konstantinopel ver laten. Er bestaat niet de minste kans om in Thessalië en in Epirus Christenen voor de burgerwacht te werven. OOIT-IXDIE BATAVIA. 9 November. Het Bat. Hbl. meldt: Het belangrijkste feit sedert het afzenden van de jongste mail is wel dat de regering aan den gouverneur van Sumatra's Westkust heeft medegedeeld dat zij het wenschelijk achtte dal dc reeds met zooveel succes bekroonde wetenschappelijke expeditie naar Djamhi van uit het gouvernement van Sumatra's Westkust voorshands niet doorging. Het is uit een laleren brief van den resident van Palembang gebleken dat de onverwachte logt van den heer Schouw Santvoorl, die ongelukkigerwijze het vaartuig gemist had. hem op verzoek van het bestuur door den Sultan van Djambi tegemoet gezonden, vrees en vertrouwen had verwekt, welke door het rondzwerven van de overige leden der wetenschappelijke expeditie aan de Djambische grenzen levendig werden gehouden. Ten einde die vrees en dat wantrouwen te doen ophouden, achtte die hoofdambtenaar het wen schelijk, dat de leden der expeditie, die zich nog in het gouvernement Sumatra's Westkust bevonden, naar Palembang overkwamen, ten einde van daar uit. door het bestuur voorgelicht en door den Sultan van Djambi onder steund. hunne verdere onderzoekingstogten voort te zetten. De droogte, die nu reeds langer dan 5 maanden onafgebroken voort duurt. begint al pijnlijker te worden. Een picol gras. zooveel als voor het onderhond van een poney noodig iskost reeds 3 50terwijl de gewone prijs /0.40 a ƒ0.50 is. en zoo is het met alles iu verhouding. Uit Padang meldt men dat aldaar regen is gevallen zoodat men aldaar weder eenigzius vrijen ademt. Te Soerabajja is de met suiker beladen Iron Age een prooi der vlam men geworden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur 2e kl. bij den waterstaat A. Walland; aan den griflier bij den landraad te Demak C. M. Dainwijk. Ontslagen: eervol, de chef van het mineralogisch scheikundig laboratorium bij hel mijnwezen in Ned. Indië dr. C. L. Vlaanderen. Benoemd: bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken, tot ingenieur 2s kl.de ambtenaar op non-activiteit F. P. Schlosser; lot ingenieur 3' kl.. de ambtenaar op non-activiteit D. Dikkers Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den kapt. der inf. P. van Rijk. Departement van marine. Benoemd: tot leD gezagv. bij de dienst der kuslverlichliug in Ned. Ifldië. de 2C gezagv. bij die dienst J. Hendriks; tot ouderbaas-kelelmaker hij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija. de vaste werkman bij die labrhk W. den Hond. ROME, 15 December. De heer Depretis. in de kamer anlwoordi tide op eenc vraag over den aanleg van den St. Gothard spoorweg, verklaarde dat de Berner overeenkomst niet gewijzigd is. Italic zal het beloofde subsidie verleencn. De regering zal de onderhandelingen leiden onder voorwaarde dat de llaliaansche gemeenten de beloofde medewerking ter bestrijding der uilgaven zullen nakomen. Zoo nietdan zal de minister het parlement hiervan verwittigen. PARIJS. 16 December. Emilc de Girardin is met 11076 stemmen lot lid der kamer gekozen. BOGOT, 14 December. De Turken bebben Elena ontruimd, na de stad in brand Ie hebben gestoken. 1XGEZOXUEX. Het blijkt alweder uit een schrijven van «Non Sic", geplaatst in dc Leid- schc Courant van 13 dezer, dal, als men niet genoegzaam op dc hoogte

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2