PER TELEGRAAF. van de crisis zal het uitgangspunt zijn voor een nieuw tijdperk van voor spoed. De overeenstemming tusschen senaat en kamer, welke voortaan de zekerheid heeftdat zij op regelmatige wijze haar mandaattotdat het afloopt, zal vervullen, zal de gelegenheid geven om groote werken op het gebied der wetgeving tot stand te brengen. Laten wij bp het openen der algemeene tentoonstelling aan de wereld een nieuw getuigenis geven van de levenskracht van ons land, dat altijd door arbeid en spaarzaamheid nieuwe kracht verkrijgt en- dat een diepe gehechtheid gevoelt voor dc handhaving der orde en voor de vrijheid. Deze boodschap werd èn in den senaat èn in de kamer door de linker zijde met toejuiching begroet. De regterzrjde bewaarde het stilzwijgen. In den senaat riep eene stembij het voorlezen der zinsnede betreflende een tijdperk van voorspoed dat voor Frankrijk zou aankomen: »wij nemen daarvan acte". Van de 9 ministers, die in het kabinet-Dufaure zitting hebben, zijn 6 leden van den senaat en 2 leden van de kamereende minister van oorlog, behoort tot geen van beide staatsligchamen. Generaal Borel, de opvolger van generaal de Rochebouetwas tot dusverre chef van den algemeenen staf van den gouverneur van Parijs en inzonderheid belast met de territoriale dienst in" de departementen Seine en Seine-et-Oiseen lid der gemengde commissie voor de openbare werken. Tijdens den veldtogt tegen de Commune fungeerde generaal Borel als onder-chef van den staf van maarschalk de Mac Mahonwiens persoonlijke vriend hij is. Eenige leden van den senaat uit Meurthe-et-Moselle en de Vogezen, die gekomen waren om den president de klagten over te brengen van den handel en de nijverheid gedurende de crisis, zijn thans door Mac Mahon beleefd ontvangen. De commissie voor de begrooting heeft onderzoek gedaan naar de beurs- operatiën, die het ministerie van 16 Mei, gelijk het Joum. des Dèb. on langs heeft aan het licht gebragt, gedaan heeft. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de heer Caillaux. de gewezen minister van flnanciën, door den beursmakelaar Béjot kort vóór de verkiezingen voor eene som van ruim negen millioen aan Fransche rente heeft laten koopen, en dat die som na de verkiezingen verkocht is met eene winst van 34000 fr. De commissie, die van een hoofdambtenaar bij het ministerie van financiën volledige in lichtingen had ontvangen, heeft deze handelwijze van den minister ten strengste afgekeurd. De prefect der Vendée heeft aan de maires last gegeven, om het peti tionnement aan den president der republiek ter zake van de handels-crisis zooveel mogelijk tegen te gaan. Volgens den correspondent van l'TJnivers te Rome is de Paus thans weder welvavend. De rust heeft een einde gemaakt aan de pijn in de bee- nen, zoodat er niets aan zijne gezondheid ontbreekt. 9l?IT8l) M A N I». De president der commissie, belast met de zamenstelhng van een Duitsch burgerlijk wetboek, heeft bij den bondsraad ingediend een verslag betreflende den toestand, waarin die arbeid zich bevindt. Vijf leden der commissie zijn zelfstandig werkzaam aan even zoovele deelen van het groote geheel. Uit de besprekingendoor den president dier commissie gehouden met de 5 rédacteurs, is gebleken, dat er geen hoop meer mag gevoed worden om het voornaamste gedeelte van den arbeid in 1878 voltooid te zien. De gemelde redacteurs verklaarden eenstemmig dat welligt met het einde van 1879 hel voornaamste gedeelte afgemaakt zal zijn. T1RHIJE. De correspondent van de Daily News geeft mede verslag van de over gave van Plewna. Hij schrijft: Het leger van Osman-pacha heeft zich over gegeven na eene heldhaftige en wanhopige poging om door de Russische liniën heen te breken, eene poging, waarbij het 8 Russische kanonnen veroverde en Osman-pacha zelf gewond werd. Reeds wisten de Russen gedurende drie dagen dat Osman-pacha's voorraad levensmiddelen uitgeput was en hij daarom een uitval voorbereidde. Zondag avond ontvingen zij het berigt, dat hij al zijne strijdkrachten aan de brug over de Wid zou bijeen- trekken. Omstreeks ten 7 ure 's ochtends trokken de Turken over de Wid over de oude brug en over eene door hen geslagen nieuwe brug en wierpen zich op de Russische posiliën noordelijk van den weg, welke door de gre nadiers verdedigd werden. De Turken bestormden met zulk een woede deze posiliën, dat zij in weinige minuten het Sibirsky-regiment grenadiers nagenoeg vernielden en eene volledige aldaar geplaatste batterij veroverden. Een vreeselijke strijd volgde. Hier waren dc Turken onder het vuur der tweede insluitingslinie en van meer dan 100 kanonnen; de grenadiers be sloten de verloren kanonnen te heroveren en avanceerden op nieuw. Toen greep een bajonet-gevecht plaats, dat een kwartier duurde en waarin vele manschappen gedood werden, en ten slotte werden de Turken geslagen en teruggejaagd. Zij trokken toen op de Wid, door de Russische infanterie en het vuur der artillerie vervolgd. Hier, onder dekking der oevers van de rivier, replieerden zij; de slag duurde tot half een. toen het vuur aan beide zijden verstomde. Het duurde geen half uur meer of een partlementair kwam met het berigt, dat Osman-pacha bereid was over de overgave van Plewna en zijn leger te onderhandelen. De Russische infanterie naderde langzaam de brug en de officieren begaven zich, aldaar aangekomen, onder de Turksche soldaten en praatten met hen. Generaal Ganetzky, die de grenadiers aanvoerde, ging over de brug, vergezeld van ongeveer 50 offi cieren en begaf zich naar het huis, waarin Osman-pacha zich bevond. In een kwartier waren de voorwaarden der overgave vastgesteld; zij bestonden in geheele overgave van de plaats, van het leger en van de wapenen. Dit alles was met wonderbaarlijke snelheid overeengekomenzoodat toen groot vorst Nicolaas een half uur later kwam de Turken reeds de wapenen had den neergelegd. Schakir-pacha, in de plaats van Mehemed-Ali tot opperbevelhebber van het leger nabij Sofia benoemd, heeft om redenen van gezondheid daarvoor bedankt. De reden is waarschijnlijk dat hij geen kans ziet het veld te houden tegenover de Russische troepen van generaal Gurkho, die elk oogen- blik versterking kunnen ontvangen. Bij besluit van den Sultan is bepaalddat de gezinnen van de officie ren. welke op het slagveld zijn gevallen, voorloopig. in afwachting van latere regeling, maandelijks zullen genieten; de nagelaten betrekkingen van luitenant tot majoor, de helft van het inkomen, door den overledene ge noten, van majoor tot bataillons-kommandant 400 piasters, van luit.- kolonel 650 piasters, van kolonel 1000 piasters, van brigade-generaal 1800 piasters en van divisie-generaal 3000 piasters. De familiën van gevangen genomen officieren kunnenop verzoekde helft van hun inkomen genie ten. Die maatregel maakt een einde aan groote ellende, daar in Turkije, in tegenstelling met elders. 92 pCt. van de lagere officieren gehuwd zijn. De vrouwen lieten der regering geen rust. In gansche scharenhaar zui gelingen met zich voerende, begaven zij zich naar het ministerie van oor log eischten berigt nopens haar echtgenooten en toezegging betrekkelijk haar levensonderhoud. De minister gaf ten slotte toe en nam eene beschik- - king, welke de beweging deed bedaren. ST. PETERSBURG, 14 December. Uit Bogot wordt officiëel van 13 dezer gemeld: De aanval der Turken op Wladimir, gisteren, werd met minstens 60 bataillons ondernomen. Zij tastten Metschka zesmaal aan, en werden telkens met groot verlies teruggeslagen. Des namiddags ten 1 ure trok ons geheele 12de legercorps in het vuur, en dwong de Turken op Krasnoe terug te trekkenwijl de weg naar Tschftik hun afgesneden was. Het verlies der Turken was zeer groot. Dat der Russen is nog niet opgemaakt, doch moet geringer zijn dan op 26 November. VERSAILLES, 14 December. De regering zal morgen goedkeuring vragen voor 2 maandelijksche termijnen van de directe belastingen, ten einde de algemeene raden in staat te stellen bijeen te komen. Op dit punt is de begrootings-commissie het met haar eens. VVEENEN, 14 December. De Pol. Corr. meldt uit Bucharest: De keizer van Rusland komt Zondag te Bucharest; hij zal Maandag de Rumeensche autoriteiten cn deputatiën ontvangen. Met den Czaar keeren naar Petersburg terug Gortschakoff, Jomini, en de geheele diplomatische kanselarij. Gort- schakoff kreeg het grootkruis der orde van de Rumeensche Ster. Uit BelgradoHeden verkondigden kanonschoten de oorlogs-verklaring van Servië aan Turkije. De agent van Servië, Christie, heeft den last ont vangen om den Turkschen minister van buitenlandsche zaken heden kennis te geven van de oorlogs-verklaring en de Turksche hoofdstad te verlaten. BELGRADO, 14 December. Het officiële blad bevat vorstelijke decreten, houdende de verklaring in slaat van beleg en in staat van oorlog. De krijgsraden en de militaire wetten treden in de plaats van de gewone regts- pleging. De ambtenaren en geestelijken worden ter beschikking gesteld ten behoeve van de krijgsdienst. Verder worden bepalingen afgekondigd over het ontslaan van ambtenarenwegens een eventueel niet naauwlettend op volgen der wet en wegens agitatiën tegen den oorlog. PARIJS, 14 December. Er wordt gesproken van eene bijeenroeping der algemeene raden tegen 20 December. Men verzekert, dal het Jonrn. Off. reeds Zondag mutatiën in het ambtenaarspersoneel zal bevatten. ROME. 14 December. De kamer heeft bij de beraadslaging over de eer biediging van de particuliere geheime telegrammen, na een lange en levendige discussie, een motie van vertrouwen in het ministerie aangenomen met 184 tegen 162 stemmen. Tien leden hielden zich buiten stemming. LONDEN, 15 December. Lord Derby heeft aan het oordeel van den kabinetsraad onderworpen eene nota-circulaire van Turkije, waarbij verklaard wordt dat de Porte bereid is de bemiddeling van Europa aan te nemen. In die nota wordt verklaard dat, daar de grondwet aan alle onderdanen gelijke regten toekent en aan de militaire eer der beide landen is voldaan, de beweegreden tot het voortzetten van den oorlog is vervallen. Turkije's hulpbron nen zijn nog niet uitgeput, het is bereid al de opofferingen te doendie zijne onafhankelijkheid en onschendbaarheid toelaten maar verlangt den menschenmoord te doen ophouden en doet een beroep op de gevoelens van regtvaardigheid der mogendheden onder protest tegen de vorming van staten onder eigen beheer. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6