COURANT. DONDERDAG 13 DECODER. 204» BINNENLANDSE!IE RERIGTEN, RUI TEN I -AN DSCIIE RERIGTEN De Couravt verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e grijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.SO 's jaars, builen de. expcdilickosten. Afzonderlijke ntmmurs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advericnlifin is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bi adz. 8586 der Ham lelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken LEIDEN, 12 December. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door het bestuur hel gewoon juarlijksch verslag uiigebragt. Daaruit bleek dat het departement in een bloeijenden toestand verkeert. Daarna werd door de commissie tot nazien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende inrigiingen van het departement rapport gedaan. Dit rapport strekte tot goedkeuring van al de rekeningen. Blijkens de hierachter voorkomende aankondiging zal in den schouw burg Zondag avond door de vereenigde Amslerdarnsche artisten tene volks voorstelling worden gegeven. Daar de zoogenaamde volks-voorstellingen sedert gcruimen tijd niet hebben plaats gehad, mag men verwachten dat de artisten in de hoop op eene volle zaal. zoo noodig voor bet wélslagen van het geheel, niet zullen teleurgesteld worden. Wat de opvoering der aange kondigde stukken betreft mag men van het gezelschap, waaronder zich gunstig bekende kunstbeoefenaars bevinden, zeker iets goeds verwachten. 's Lands middelen over de elf maanden dezes jaars hebben opge- gebragt 87,186,563.84zijnde f 816,676.96 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1876. De raming bedroeg 81,939,950.73. De uitslag der herstemming voor een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Assen, in plaats van mr. 11. J. Smidt. minister van justitie, is geweest dat gekozen is jhr. W. A. van der Feltz. burgemeester van Assen, met 825 stemmen. Mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk verkreeg 699 stemmen. Volgens bij het dep. van binnenlandschc zaken ingekomen ambtsbe- rigten zijn in het tijdperk van vier weken, 4 November tot 1 December 1877, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund, in Zuidholland 14 runderen, in Noordhoiland 2, in Utrecht 1, in Friesland 19 runderen; te zamen 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 37 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip Torrington, van Java naar Rotterdam, is op 10 Dec. te Suez aangekomen. Tot hoofdonderwijzeres aan de school voor voorbereidend onderwijs te Gorredijk, opgcrigt door het depart, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd mej. C. F. Marechal. De Nederlandsche Koraalvereeniging wil haren werkkring uitbreiden, Getrouw aan de leuswaaronder zij vóór 14 jaren in hel leven tradver- hefling en veredeling van den volkszang, wil zij voortgaan te arbeiden, maar nu op ruimer veld en breeder schaal. Behalve de koralen en kleine koren van stichtelijken aard, die zij tot hiertoe uitgaf en verspreidde, wil zij nu ook goede zoogenaamd wercldsche muziek onder het volk brengen. Voor deze nieuwe onderneming roept het hoofdbestuur der vereeniging de krachtige medewerking van alle belangstellenden en belanghebbenden in. Eerstdaags zullen alle belangstellenden in den volkszang tot nadere bespre king der plannen in ecne meeting te zamen geroepen worden. Bij die ge legenheid zal een ontwerp van gewjjzigde statuten als leiddraad voor de discussie ter tafel gebragt worden. In dat ontwerp zal het hoofdbestuur uiteenzetten, hoe het zich wenscht te constitueren als ceniraal-bttreaudat kennis neemt van alle mededeelingen door belanghebbenden ingezonden dat aanvragen beantwoordt, bestellingen van muziek in ontvangst neemt en uitvoert, en naarmate van de zich openbarende behoede maatregelen neemt voor het doen van nieuwe uitgaven. Daarnevens zou dan eene com missie van deskundigen moeten staan op wie de zorg voor het eigenlijk muzikaal gedeeltein het bijzonder wat betreft de keuze der uit te geven zangstukkenzou rusten. Alvast noodigen bestuurders de direction van .alle zanggezelschappen en verdere belanghebbenden uitzich met hen in verbinding te stellen door de toezending hunner adressen en van de namen hunner vereenigingen. Zij ontvangen dan de ontwerpstatutenmet uitnoo- sliging om opmerkingen daarover schriftelijk te wilien mededeelen of liever nog hunne denkbeelden mondeling ter meeting te komen uitspreken. Dezer dagen overleed te Gddermalsen, in den ouderdom van 90 jaren. Kees van Leeuwen, die in den aanvang dezer eeuw als gewoon soldaat diende in het leger van Napoleon, wiens veldslagen hij grootendeeis heeft meêgemaakt. Hij fungeerde als oppasser van den officier baron van Heec- keren van Enghttizenmet wien hij bij Moskou door de Russen gevangen werd genomen Slechts 3 man van het geheele regiment zijn toen overge blevendie 3 zijn als krijgsgevangenen naar Siberië getransporteerd, waar zij 3 jareu kou en ellende hebben geleden. Uit dankbare herinnering heeft de familie van Heeckeren (kleinkinderen van den reeds sedert lang overleden baron) het sobere levenslot van den oppassenden oud-soldaat nog liefelijk verzacht door een jaarlijksche geldelijke ondersteuning. Op den openbaren weg tusschen Groessen en Zerenaar werd Zondag avond eene dienstmeid door twee mannen aangevallen en van haar porte- monnaie beroofd. Naar men verneemt, moet ook iu de vorige week aldaar eene dergelijke aanranding hebben plaats gehad. Uit de gemeente Doeveren, Noordbrabant, wordt gemeld, dat aldaar in het begin dezer maand een perenboom, een juttepeer. is gerooid, die volgens oude geschriften en overleveringen omstreeks 1640 geplant werd en dus bijna 2% eeuw oud was. Tot in 1871 had hjj vruchten gedragen. Verleden week begaf zich een te Vlissingen woonachtig zeeloods naar Londen. Onderweg maakte hij kennis met een heer, wien hjj den naasten weg vroeg naar de ligplaats van zekere stoomboot, met welke hjj wenschte te vertrekken, 's Avonds te Londen gekomen, werd hem door dien onbe kende de weg gewezen, doch in een onbekende straat aangeland zjjnde, kwam plotseling uit een steeg een persoon aansnellen, die den loods met een stok zulk een hevigen slag op het hoofd toebragt, dat deze bewusteloos neerzeeg en geruimen tijd in dien toestand bleef. Toen hij eindelijk tot be wustzijn terugkeerde, was hjj zijn geld, ten bedrage van ƒ114 (voor een groot deel loodsgelden), zjjn horlogie, tot zelfs zjjn zjjden das kwjjt. H(j was totaal van alle voorwerpen van waarde, die hjj bjj zich had, beroofd. Een policie-agentwien hjj zijn wedervaren verhaalde, bragt hem bjj den Belgischen consul, die hem van de middelen voorzag om naar Vlissingen terug te keeren. Te Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje-Vrjjstaat, is het bou wen eener nieuwe Nederl. gereformeerde kerk aangenomen voor de som van ƒ210.000. 's GRAVENUAOE12 December. Door Z. M. is aan den heer R. van Lennep, vice-consul der Nederlan den te Alexandrië, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen der orde van Medjidieh 4' kl., hem door den Sultan van Turkije geschonken. Aan den heer C. II. A. A. Engelenberg is, op zjjn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Westerbork. De luit. ter zee 2e kl. H. J. E. van Gogh is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De minister van biunenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over het hoofdstuk Oorlog voortgezet. De minister heeft de spoedige regeling van de geneeskundige dienst toegezegd. Een amendement van den heer Stieltjes, om den post voor vestinggeschut met 13 ton te verminderen, ten einde den minister gelegenheid te geven de quaestie van het geschut nader te overwegen, is na uitvoerige discussie verworpen, met 55 tegen 17 stemmen. Hoofdstuk Oorlog is aangenomen met 61 tegen 2 stemmen. De veslingbegrooting is aangenomen met 66 legen 3 stemmennadat de minister verklaarde geen termijn te kunnen bepalen voor de uitvoering der vestingwet. Morgen is het hoofdstuk Waterstaat aan de orde. De heer Wintgens, aigevaardigrie der tweede kamer uit 'sGravenhage, heeft tegen de nu voorgestelde kiestabel zijne bezwaren ontwikkeld omtrent de wijze waarop daarbij hel kiesregt der ingezetenen alhier wordt gere geld die hij in eene nota heeft uitgezetwaarvan hjj een afdruk aan den gemeenteraad heelt doen toekomen. EN6ELANB. LONDEN. 11 December. Ecd onderhoud, dat lord Beaconsfleld met 11. de koningin gehad

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1