LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 12 DECEMBER. N°. 293. STADS-BEK ICHTEN. IIIN N E AL A !N l )SC H E B E KIG T E N IS??. r De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dir Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, nul het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verhrijghaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditickosteu, Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pc prijs der Advcrtcnticn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Gerrit Overdlin. koopman, wonende aan de Oranje- gracht n". 6. daarbij verzoekende aan den kant van den wal vóór zijne woning schapenvellen Ie mogen blooten; Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 17d,° December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 11 December 1877. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 13 December 1877, des namiddags te half vier. I Benoeming van eene hulponderwijzeres aan de school n'. 1 voor on- vertnogenden. (270) 2". Idem van een Regent van de R. K. Armen en het Wees- en Oudeliedcn- huis. (265) 3°. Idctn van een Bestuurder van het Werkhuis. (271) 4". Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad. LEIDEN, 11 December. Mogt d'. Jennes in de laatste bijeenkomst der volksvoorlezingen er in slagen door eene proeve op natuurkundig gebied de aandacht der bezoekers in hooge mate te boeijen, niet minder was dit het geval in de gisteren avond gehouden bijeenkomst, toen de spreker, de heer J. A. van Dijk, zich op letterkundig gebied bewoog. "Een Godsoordeel", voorkomende in de ver spreide geschriften van wijlen mr. Jacob van Lennep, was het onderwerp van 'sprekers talentvolle voordragt. Waren inhoud en strekking reeds vol doende om bjj den aaudachtigen hoorder de zucht //naar meer" te doen ontstaan; de opwekking, waarmede de geachte spreker zijne voordragt be sloot, om naar aanleiding van het gehoorde, de werken onzer vaderland- sche letterkundigen, die byna om niet, uit de bibliotheek van 't Nut, aan ieder, die het wilde ter lezing werden gegevenook in den hnisselijken kring meer tot «gemeen goed" te maken, zal gewis niet zonder weerklank ge bleven zijn. Door den gemeenteraad van Amersfoort is heden de heer B. J. Goossens, pliil. nat. doctorandus en assistent aan hel physisch kabinet alhiermet algemeene stemmen benoemd lol leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool aldaar. Met innig leedwezen zal men zeker de tijding vernemen dal de luite nant ter zee 2' klasse J. Schouw Santvoort, chef van de Sumalra-expeditie, te Djauibi is overleden. -■ Voor de dienst der gouvernements-marinc in Nederl. Indië zijn benoo- digd eeuige derde stuurlieden. Jongelieden, beneden den leeftijd van 24 jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdamdie genegen zijn mede te dingen om als derde stuurlieden aan 'slands dienst in Nederl. Indie te worden verbonden, kunnen zich, bij ge zegeld request, tot het depart, van koloniën wenden. De Staatscourant bevat een overzigt van de verslagen der in 1877 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen. De commissie van voordragt voor de benoeming van hoogleeraren in de godgeleerdheid voor de Nederd. lierv. kerk zal üingsdag 18 Dec. e. k. te 's Hage vergaderen. Bij de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij is benoemd lot ingenieur van weg en werken de heer A. K. P. F. 11. van Hasselt, thans ingenieur- adviseur, ter vervanging van den heer P. J. Mouthaan, die met 1 January a. s. is benoemd tot ingenieur-adviseur met den titel van hoofdingenieur. Wij vernemen, meldt het D. v. 'sGr., dat de spoorweg-maatschappij LeidenWoerden berust heeft in het vonnis der arrond -regtbank te 's llage, gewezen in haar vordering lot onteigening tegen den heer mr. Pape, zoodat de spoorweghekken der uitwegen zijn en blijven voor rekening der maat schappij wanneer de eigenaren het onderhoud niet vrijwillig hebben op zich genomen. De quaestie, die zoovele hoofden aan den Rijnkant warm heeft gemaakt, is derhalve uit. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java, is op 9 Dec. van Port-Saïd vertrokken. Te Haarlemmermeer is men voornemens een dageljjksche omnibusdienst voor personen en goederen in te riglen tusschen Haarlem en hel Hoofddorp en van daar lot den ringdijk bij Aalsmeer. Betreffende den diefstal van nagenoeg 100,000 te Pernis verneemt de Af. II. C.: dat drie broeders, neven van den bestolene. Zaturdag in hechtenis zjjn genomen en naar Dordrecht overgebragt, waar zij in verhoor werden genomen. Twee van hen zijn echter weer op vrjje voeten gesteld. De derde, thans nog in hechtenis, is als kind langen tjjd bij zijn oom in huis geweest. Hij blijft echter ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. Eenige dagen geleden werd in het binnengasthuis te Amsterdam een vrouw opgenomen die des nachts op straat met gebroken djjbeen was ge vonden. Zij verklaarde te zyn gevallen. Uit een onderzoek is der policie echter gebleken, dat de ruim zeventigjarige vrouw door baar dochter de trappen was afgesmeten hetgeen de moeder ter wille der dochter hardnek kig had verzwegen. De vrouw, die Vrijdag II. in het Binnengasthuis aldaar is opgenomen, nadat zij vergift (geest van zout) had gebruikt, had dit met voordacht ge daan, wegens onaangenaamheden met haar man, die, in zijne hoedanigheid van tapper, van zijn waren zelf een zeer druk gebruik maakte, en beschonken zijnde zijne vrouw mishandelde. De ongelukkige trachtte daarom door bet innemen eener belangrijke hoeveelheid geest van zout een einde aan haar leven te maken. Zij is nog niet buiten gevaar. De kleine orang-outang, die in Artis te Amsterdam verbljjl hield, is dezer dagen overleden. Men leest in de Midd. C.: Niet ten onregte voorspelden wjj onlangs, dat de Sint-Nicolaas een prettige dag zon wezen voor de kinderen van som mige beambten van hel Nederlandsch spoorwegpersoneel. Men deelt ons, onder meer gevallen van dien aard, mede dat een doos, van Middelburg naar Vreeland verzonden, inhoudende gebak en andere versnaperingen, bjj aankomst voor een groot deel van zijn inhoud beroofd was. De roover had het lak, waarmede de sluiting verzegeld was, verbroken en de touwen los gemaakt, doch nadat zijn strooplogt volbragt was, beiden weder behoorlijk voorzien en zelfs met lak van een andere soort verzegeld. 's GRA VENHAGE11 December. Door Z. M. is, op verzoek, ingetrokken de bij besluit van 1 Mei jl. gedane benoeming van den heer m'. J. G. A. Faber tol kantonregter-plsats- vervanger te Amsterdam (derde kanton), en is als zoodanig benoemd de heer mr. J. VV. Foest, laatstelijk ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantons Amsterdam n". 1 en 2. Zr. M'. adjudant in buitengewone dienst, de gencraal-majoor H. J. R. Beijenvan den staf der artillerie, thans ter beschikking van den minister van oorlogisop zijne aanvrageop pensioen gesteld. Door Z. M. zijn benoemd tot rijksontvanger: te Brouwershaven c.a., de heer G. G. van Buttingha Wichers, thans te Bellingwolde, en te Belling- wolde, de heer H. J. W. Booms, thans surnumerair. Z. M. de koning van Italië heelt den heer mr. P. F. Hnbrecht, secre taris-generaal van het dep. van binnenlandsche zakenbenoemd lot comman deur der orde van de Kroon van Italië. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Finan ciën met algemeene stemmen aangenomen. Het hoofdstuk Oorlog gaf aan leiding lot breedvoerige beraadslagingen. De minister verklaarde dat bjj de regering de levende strijdkrachten hoofdzaak is en wel intensive verbe tering legen het minimum van persoonlijke en financiële kracht. De afschaffing der plaatsvervanging zou bij de nieuwe militiewet ter sprake komen. Over verhooging van het militie-contingent dacht hij nog als in Augustus. De algemeene beraadslagingen zjin gesloten. Morgen zjjn de artikelen aan de orde. Volgens uit het buitenland ontvangen berigten heeft de heer Target met Januari) a s. zijne terugroeping gevraagd en verkregen als buitenge woon gezant en gevolmagligd minister van de Fransche republiek bjj het Nederlandsche hof. De benoeming van zjjn opvolger kan weldra worden tegemoet gezien. De arrond. regtbank deed heden uitspraak in vier onteigeningszaken

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1