PER TELEGRAAF. is dat de buitengewone werkzaamheden, die aan den gang worden gehou den om de noodlijdenden arbeid te verschaffen, in het begin van December zullen gestaakt worden. lierigten van de Zuid-Afrikaansche diamant-velden melden de vondst van een prachiigcn witten steen van het zuiverst waterwegende 52% karaat. Den gelukkigen vinder is reeds 3000 geboden. Een diamant van nog grooter gewigt, maar van minder zuiver gehalte, werd in de Kimberley- niijn gevonden lleze diamant weegt over de 100 karaat. r K A iv a H IJ K. Ilingsdag avond had er in het 9Je arrondissement van Parijs eene kie zersvergadering plaatsdie zeer druk bezocht werd. Door Victor Hugo en Gamhelta werd daarin het woord gevoerd. Zij bespraken de door de rege ring gevolgde staatkunde en verdedigden met vuur de candidatuur van Emile de Girardin. De reile door Gambetta gehouden wordt zeer geroemd. Met eenstemmigheid werd de Girardin als candidaat geproclameerd. tlavns zegt gemagtigd te zijn te verklaren, dat de dépêche, den vori- gen dag openbaar gemaakt, niet doelt op den voorzitter der kamer, die in zijn onderhoud inel den president der republiek geen woord gesproken heeft van de voorwaarden, onder welke een ministerie van verzoening zou kun nen gevormd worden. De correspondent van de Times is van mecning. dat al de besprekingen eenvoudig ten doel hebben, de openbare meening om den tuin te leiden. In het Elysée beeft men eene tweede ontbinding op hel oog. Al wat nu ge beurt zijn slechts pogingen, om daartoe te geraken en de openbare meening er op voor te breiden. De stemming van de meerderheid der kamer, meldt men uit Parijs aan de Köln. Zeil., en vooral van het linkercentrum is zeer bitter. Het zou best kunnen zijn dat, zoo de kamer ontbonden of verdaagd werd. men hieraan zich volstrekt niet zou stoien, maar de kamer permanent verklaren en de bescherming van het leger en van de natie inroepen zou. De instructie door den minister van financiën, aan zijne ambtenaren gegeven omtrent hunne gedragslijn wanneer zij geroepen worden om aan de commissie van enquête inlichtingen aangaande de verkiezingen te geven is thans bekend (geworden. Zij moeten, alvorens te antwoorden, zich tot den minister wenden. »- De regtbank te Maret, dep. Haute Garonne, heeft den mairc leSeysses veroordeeld lot eene boete van 300 fr.wegens het oefenen van onwettigen druk op de verkiezing, daar hij de bchoeltige ingezetenen der plaats ge dreigd had met onthouding van bedeeling uit de armenkas en met het we ren hunner kinderen van de kostclooze school, indien zij op den republi- kcinschrn candidaat mogten stemmen. De berigten uit Rome omtrent den toestand van den Paus geven geen verbetering in den toestand aan. De zwakte neemt toe. TIIKHIJE. Volgens een berigt uit Konstantinopel aan de Köln. Zeit. hebben de Turken weder eene zege bevochten. Daarin toch wordt gemeld: Per tele graaf zond Sttleiman-pacha berigt over eene groote overwinning, welke de divisie van Fuad-pacha bij Achmedlii bevochten heeft. Fuad heeft Elena genomen en 3000 Russen builen gevecht gesteld. De rest is naar Tirnowa en den Balkan gevlugt. Ook zjjn 11 kanonnen. 20 kisten ammunitie en 300 gevangenen, onder welke een kolonel en drie kapiteins, in handen der overwinnaars gevallen. Suleiman verzocht voor Fuad-pacha de Medjidjié- orde 1* klasse. Hit nadere berigten zal echter moeten blijken of die overwinning van zoo veel beteekenis is als in hel telegram van Suleiman-pacha daaraan wordt toegekend. Naar men zegt zal Chefket-pacha, wegens de gebrekkige verdediging van den weg van ürhanië naar Plewnavoor een krijgsraad teregtstaan. Aan de Daily-News wordt gemeld, dat Chelket-pachawegens zijn boos geweten met het oog op de Bulgaarsche gruwelenuit vrees van in de han den der Russen te vallen, in de voorlaatste week hals over kop naar Sofia vlugtte. Een correspondent van de Daily-News heeft een onderhoud gehad met 7 Turksche deserteurs uit Plewna. Zij waren volstrekt niet uitgehon gerd; hunne kleeding was in slechten locstand, maar de menschen zeiven zagen er goed uit. Naar men uit Belgrado meldt zijn de oorlogstoebereidselen plotseling weder gestaakt. De troepen hebben ook den uiarsch gestaakt. Russische hoofd officieren, aldaar aangekomen, houden conferentiên met den minister van oorlog. OOST-IND1E. BATAVIA. 2 November. Ter hoofdplaats is nog alles droog en dor; op andere plaatsen van Java vallen nu en dan regeubuijeu. hoewel nog verre van overvloedig en overal. Van Ternate ontving de regering berigt dat ten gevolge van de sedert ingevallen regens van het padigewas hier en daar nog iets behouden is gebleven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den l'n commies op hel resid.-kantoor te Samarang J. L. C. Twijsel; aan den 3,n commies ter algem. secretarie W. J. Fasot. Ontslagen: eervol, de architect 2e kl. bij den waterstaat A. V. de Galonne; de resident der Oost kust van Sumatra S. I.ocker de Bruyne; de ambtenaren op non-activiteit L. van der Bor en F. Feynon; de gewezen klerk bij het depart, van financiën \V. J. J. Schuiten; de gewezen klerk op het bureau der statist, opname G. S. van Bronekhorst. Benoemdtot resident der Oostkust van Sumatrade adsist.- residenl van Ngawi (Madioen) .1. Faes; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, lot controleur le kl Th. VV. Buys, thans tijdelijk belast met de betrekking van controleur 2' kl.en de controleur 2' kl. F. .1. Th. de Haart; tot controleur 2' kl de adspir.-conlroleurs J. II. T. ter Meulen en I.. Th. Schneider; lot advocaat en procureur hij den raad van justitie teSoerabaija nr. II 's Jacob: lot adjunci-secreiaris bij de weeskamer le Batavia, de le commies ter algem. secretarie VV. S. J. Winter; hij den waterstaat, lot architect 2e kl.de opzigter 1' kl. .1. .1. Beekveld; op het resid.-kantoor le Samarangtot hoofdcommies, de ambtenaar op wachtgeld 11. D. Snabiiië; tot 1'" commies, de ambtenaar op non-activiteit 1'. VV. van Extcr; tot Ieeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool le Batavia F. K. van Velzenbij het depart, der burg. openh. werken, tot 2'° commies, de 3C commies 11. A. Bethbeder; lol 3'" commies, de klerk J G. A. Croon; door den directeur van onderwijs is benoemd: lol 2"' lutlponderw. aan de openh. 1' lagere school A te Samarang. ,1. VV. Segaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlol naar Nederland aan den officier van gezondh. 1' kl. A. Th. Prijn; aan den kapt. der genie G. 11. W. van Haeflen Ontslageneervolde burg. schrijver 4C kl. bij de mil. administr. J. C. ten Gate. Benoemd: tot roil, ambtenaar 2e kl.de mil. ambtenaren 3« kl. H. Gerspach en G. Jacobs. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de gewezen gezagh. 1' kl. J. J. Stolte; de 2« machinist J. E. Matthies. Benoemd: tot hoofdcommies, de 1' commies B. E. Broers; tot l,n commies, de 2* commies K. H. Boers; tot baas bij den stelwinkel van de fabriek voor de marine te Soerabaija. de machine-opsteller G. W. A. Hamel; tot 2'" machinist, de machinist-leerling le kl L. A. Abrahams. BERLIJN, 6 December. Het voorstel-Richter, om aan de regering inlichting te vragen omtrent het beheer van het in beslag genomen vermogen van den gewezen koning van Hannover, is verworpen. Alleen de Fortschritls-partij het centrum en de Polen stemden voor. In het debat heelt de minister van fi ancien nogmaals ten stelligste verzekerddat evenals al de overige bezit tingen ook de volgens overeenkomst belegde vijf millioen ongeschonden zijn gebleven. PARIJS, 6 December. De onderhandelingen over de ministeriële porte feuilles worden voortgezet, Mac Mahon heeft heden een zamenkomst gehad met Dufaure. In de kamer werd lieden door de commissie voor de begrooting haar rap port ingediend. De verkiezing van Raynaud te Perigueux werd ongeldig verklaard. ST. PETERSBURG. 6 December. Officieel wordt uit Bogot dd. 5 Dec. be rigt: Gisteren ten 7 ure 's morgens grepen 20 a 30000 Turken de stelling der Russen le Mahren (bij Bebrowa) aan. Vorst Mirsky, die het regiment Kiew-Orel kommandeert( werd gedwongen naar Elena terug te trekken waar hij, van drie zijden ingesloten, tot drie uur in den namiddag de aan vallen afsloeg, maar naar verhouding groote verliezen leed en hierdoor ge dwongen werd van Elena naar de te voren versterkte stelling bij het dorp Jakowitz terug te gaan. Versterkingen werden gezonden van alle zijden. Heden ochtend ten 8% uur hernieuwden de Turken hevig hun aanval, doch Mirsky hield stand. Volgens bet laatst omvangen berigt, van 5% nur, 's avonds, zagen de Turken van den aanval af en kwamen de versterkingen aan. WEENEN6 December. Aan de Pol. Corr. wordt uit Konstantinopel ge schreven, dat in de laatste dagen in den boezem van het kabinet zoo aan zienlijke verschillen heerschten, dat de Grootvizier zijn ontslag indiende. De Sultan w ilde hel ontslag echter niet aannemen. Aan hetzelfde blad wordt uit Belgrado gemeld, dat de geruchten, alsof er een ministeriële crisis heerschte, onjuist zjjn. Slechts de minister van oor log. Gruics, diende zjjn ontslag in, maar de vorst nam liet niet aan. PARIJS, 6 December. IJarasNa eene nieuwe bijeenkomst lieden met den maarschalk te hebben gehad, heeft Dufaure zich belast met de zamen- stelling van een ministerie. ST. PETERSBURG, 6 December. Officieel wordt uit Bogot van5 December gemeld: De kolonne KurnakoR' daalde uit de Slalizapas iu de vlakte neder, bezette den 3'leo de dorpen Kliskios en Stschopoletsch dwonz de Turken in het versterkt kamp bjj Slatiza zich terug te trekken. Tegelijk trok overste Komarowsky tegen Slatiza van de oostzijde op uit Telewen. Beide detachementen zullen nu in aanraking met elkaar zijn gekomen. De colonne van generaal Ellis veroverde de Tnrksche stelling bij Arabko- nak, welke de hoogten ten westen van den straatweg naar Sofia beheerscht. De stelling was geduebt versterkt. Op denzelfdcn dag begon het bombardement der Turksche stellingen te Arabkonak en Schandorinak. Het verlies der Russen bedraagt ongeveer 150 man. Naar het zeggen van gevangen genomen Turken bevindt Mehemed-Ali zich te Arabkonak. MADRID, 6 December. De ministerraad heeft zijn goedkeuring geschon ken aan het voorgenomen huwelijk van den koning met prinses Mercedes. PARIJS, 7 December. Het nieuwe kabinet zal, naar het schijnt, zamen- gesteld zijn uit leden van het linkercenirum. Het regtercentrum weigert er deel van uit te maken, maar zal bet kabinet ondersteunen. De meerderheid in den senaat is dus verzekerd. Onderhandelingen worden thans gevoerd om ook de meerderheid der kamer er aan le verzekeren, liet leidend comité van de groepen der linkerzijde heeft het verlangen le kennen gegeven regt- streeks met Dufaure eene bijeenkomst te hebben. KONSTANTINOPEL, 6 December. Volgens een gerucht wordt voor Plewna gevochten en hebben de Russen aanmerkelijke verliezen geleden. Suleiman- pacha is de Lom overgetrokken, heeft Popkci genomen en zou de oflensive beweging voortzetten. Gedurende eenigen tijd achten wij ons verplicht, de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaardige eigenschappen der leerkapstiles van GUYOT, ingeval van verkoudheid, catharren, lering en andere aandoeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getrollen, namelijk, dat vele perso nen, die iu onze pharmacie komen om dat geneesmiddel le vragen, den naam zijn vergelen en hel omschrijven met den naam van pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk het ge heugen van den kooper te hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgen en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendeljjk den naam van teerkapsules van GUYOT wel le willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomengelieve men zich vooral te herin neren, dat de handleckening GUYOT in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op elke flacon moet bevinden. OPGAVE VAN BRIEVEN. w elke in de eerste helft der maand November door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: II. van Daldcr, mej. Harrems J. J. Vos en Zn.. Eer- kens. J. de Louter, mej. A. M. Spaans. T. B. Tobias, mej. A. Taverne, A. F. Timmermans, wed. Snijders, mej. de Jong. allen te Amsterdam; II. van der Veen, te Anjum; J. van Hetikelotn. te Berlin; J. de Groot, te Delft; L. van der Harst, te Edi; K. Poort, te Dedemsvaart; mej. G. Rook, te 's Gravenhage; J. Wesmans, te Haarlemmermeer; 11. G. Terpstra. Koker noot. beiden te Leeuwarden; B. Mnntvies. te Leiden; mej. G. de Jong, te N ij eg aT. N. Tademale Pan; F. de Souzate Ponla del Gatla; G. L. Daube en G\. le Wrenen. Briefkaarten: mej. E. Ghandron. te Amsterdam; mej. B. S. Mare. te Breukelen; Salomons, le Rotterdam.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2