LEIBSCME A HIT. ZATURDAÜ 8 DECEMBER. 1877. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITKNI.AiNDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.3!), franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonder lijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. He prijs der Adverlenlidn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenis. LEIDEN, 7 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 127 kinderen, als: 64 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen eene twee linggeboorte. Overleden 90 personen, als: 16 mannen, 19 vrouwen, 24 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 34 paren. J Naar ons wordt medegedeeld zal morgen (Zaturdag avond) in de ver gadering der vereeniging "Bouwkunst en Vriendschap" in haar gewoon ver- gaderlocaal van het hotel den Burg door den heer Marius, van Rotterdam, van den dezer dagen zooveel besproken telephon eene verklaring met proe ven worden gegeven. Deze vereeniging, uitmakende de meeste hier ter stede wonende personen welke tot een of ander bouwkundig vak belmorenbe staat reeds meer dan dertig jaren, en hoe oud zjj ook is, weet zij nogtans zeer goed met de eischen des tijds rekening te houden, om wat nieuw is te willen onderzoeken en daardoor met kennis van zaken te kunnen oor- deelen. Daar de gelegenheid tot introductie voor de leden door het bestuur ruim opengesteld wordt, is het te verwachten dat hiervan door velen ge bruik zal worden gemaakt. Bij kon. besluit is een verhoogde bezoldiging toegekend aan de geëm ployeerden bij de militaire ziekeu-inrigtingenbelast tnet de verzorging van lijders aan bestnel lelijke ziek en. Men mehil ons uil katwijkOp een na zijn de bomschuiten terugge keerd van tie liaiinsvisscherij om niet meer uit te zeilen. Eeltige schuiten hadden in den laalstcu tijd met zware stormen te kampen. Naar gewoonte wordt nu de vloot op strand gehaald en houdt het scheepsvolk rusttijd tot na Nieuwjaar, wanneer de schuiten weer achtereenvolgens zeilvaardig wor den gemaakt voor de kustvisscherij. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 7 Dec. van l'ort-Saïd vertrokken. Te Delft is gisteren nacht, ten half twaall ure. brand ontstaan in het bijgebouwtje van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, aan de St. Annastraatwaarin zich de zoogenaamde mangel-en droogkamer bevindt. Daar de brandweer spoedig ter plaatse was en een overvloed van water in de vlammen werd geworpen, was men het vuur weldra meester, zoodat ten half een ure alle gevaar was geweken en de brandweer kon inrukken. Hoewel het gebouwtje geheel is uitgebrand, hebben de belendende panden geen schade geleden. Een der bedienden, een reeds bejaard man. die in hel gebouwtje sliep en niets van den brand bemerkte, werd nog intijds, hoewel met moeite, gered door den opzigtcr van het gesticht. J. D. van den Bosch, aan wiens tegenwoordigheid van geest hij zijn behoud te dan ken heelt. Op de begraafplaats te Diemerbrug bij Amsterdam werd gisteren het stoflelijk overschot ter aarde besteld van den heer J. II. Reuneleld, direc teur van de looncelschoolsecretaris van het genootschap Arti et Amiciliae en verdienstelijk graveur. In bel midden zijner jaren had de dood een einde gemaakt aan zijnen veelomvatlenden werkkring. De treurige pleglig- heid had een indrukwekkend karakter. De leerlingen der tooncelschool stonden om de groeve geschaard en tooiden de lijkkist met bloemen. Door den lieer S. Altmann werd aan den afgestorvene hulde gehragi namens het bestuur van Arti en door de hh. G. van Tienhoven en F. G. Dellos namens de tooneelschool. De hh. Th. Boelen en 11. de Veer spraken mede een afscheidswoord aan den hun ontvallen vriend, wiens edele hoedanigheden zij schetsten. Volgens het Hbl. is, al hoort men over het gebeurde op de Brouwers gracht te Amsterdam niet veel spreken, het onderzoek nog niet afgcloopen. j De justitie houdt zich met de zaak bezig, en schijnt thans meer gewigt te gaan hechten aan het rapport van den arts Schmidt, die kort na het voor- j gevallene op de kamer, waar het feit had plaats gehad, aanwezig was, en die dus met meer kennis van zaken kan oordeelen dan de geregielijke ge neeskundigen, die wel een lijkschouwing hielden, maar het ligchaam niet zagen in den toestand waarin het zich onmiddellijk na het volbrengen van de daad bevond. Een naauwgezet onderzoek van meer dan drie weken, waarbij zelfs het intime leven van den heer K. tot in de kleinste puntjes werd doorgrond, heelt niet de minste aanleiding gegeven aan het plegen van zelfmoord te gclooven. Door het prov. bestuur van Noordholland is aanbesteed het leveren van 1405.632 M3 blaauwe hardsteen op het terrein voor het te Amsterdam te bouwen rijks-museum. Daarvoor waren de minste inschrijvers de heeren Loris, Gottin C0., te Luik, voor ƒ127.693. Het maken van een verdedigingswerk te Asperen is aangenomen door den heer J. N. Daalderop, te Veghelvoor ƒ441,500. Men meldt uit 's Hertogenbosch dat het gevaar voor overslrooming van den provincialen wegwaardoor de gemeenschap met de Langstraat en het Land van Heusden zou worden gestremd, met het oog op den val van het water te Maastricht en te Keulen, als geweken kan worden beschouwd. Aan de tweede kamer der staten-generaal is thans aangeboden een wets ontwerp tot herziening van de labelbedoeld bij art. 29 der kieswet van 1850. Uit de memorie van toelichting blijkt dat aan dat ontwerp tot grondslag is genomen de bevolkingscijfers zooals die op 31 December 1876 waren en dus voor het geheele rijk 3.865.456 bedroegen Sedert is de be volking weder toegenomen, zoodat men veilig het getal leden der tweede kamer op 86 brengen kan. Er bestaat zekerheid, dat de bevolking des rijks thans meer dan 3.870.000 zielen lelt. Het komt er bij deze wijziging voor alles op aan zoo spoedig mogelijk tot aanvulling der kamer door bjjbe- noeming der ontbrekende leden over te gaan. De gedachtenwisseling oyer enkele of dubbele kiesdistricten wordt dus tot later bewaard. Daarom is er naar gestreeld zoo weinig mogelijk verandering te brengen in de verhou ding, die thans tusschen enkele, dubbele en meervoudige districten bestaat. Er worden namelijk twee nieuwe enkele districten ingevoegd, Hilversum en Zevenbergen: twee enkele, Winschoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aan de beide meervoudigeAmsterdam en Rotterdam ieder een lid meer toege kend Amsterdam, waarvan de bevolking ongeveer 300.000 zielen bedraagt, heeft thans op een zevenden vertegenwoordiger regt. Ten einde echter niet te ver van het grondwettig normaal cjjfer af te wijken, moeten Nieuwer- en Ouder-Amstel er weder worden bijgevoegd. Aan de residentie een derde lid toe te kennen zou het noodig maken aan dat district dorpen toe te voegen, die met den Haag zoo goed als niets gemeen hebben. Ten gevolge van de vermeerdering van het getal leden der kamer zijn er nog al vele verschikkingen in de andere kiesdistricten noodig. In de altreding van de tegenwoordige leden der kamer wordt geene verandering gebragt. In 1879 zullen de nieuw te kiezen leden te Winschoten, Hilversum en Rotterdam en in 1881 die te Amsterdam, Goes en Zevenbergen altreden. Volgens het ontwerp verkrijgt het district Leiden, dat 92749 telt, van Gouda Zevenhuizen en Nieuwkoopslaat aan Haarlemmermeer Nienwveen en aan Gouda ZwammerdamAarlandervecu en Alphen af, en wordt 87694 zielen. 'sGRAVENIIAGE, 7 December. Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantongeregten in het arrond. Middelburg, voor de kantons Ooslburg, ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, is benoemd de heer mr. P. J. van der Feen, advocaat te Middelburg. De heer 1'. Groen is erkend en toegelaten als vice-consul van hetDuit- sclie rijk te den Helder. De kapitein ter zee A. Pronkers is eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Leeuwardenen vervangen door den kapitein ter zee A. Rietveld, onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over het wachtschip te Willemsoord: voorts is het bevel over genoemd wachtschip opgedragen aan den kapitein ter zee W. H. F. van Oordt. De le luit. P. C. J. Visser, bij de torpedo-compagnie van het le reg. vesting-artillerie le Brielle, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De eerste kamer der staten-generaal heeft heden met algemeene stem men een groot aantal wets ontwerpen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is besloten morgen de kiestabel in de section te onderzoeken, daar de regering op eene spoedige behandeling prijs steil. Bij de voortzetting der beraadslagingen over het hoofdstuk binnenlandsche zaken gaf het hooger onderwjjs aanleiding tot velerlei opmerkingen. De uilvoering der wet op het hooger onderwijs ten aanzien van hel leerplan der gymnasia en de regeling der examens werden besproken. De minister Kappeyne verklaarde dat eene herziening van het leerplan der gymnasia noodig was. desnoods met wijziging der wet op het hooger onderwijs op dit punt. Voorts betoogde hjj dat met bezadigdheid professoren moesten worden aangesteld Een groot aantal was noch in het financieel belang noch in dat der wetenschap. Bij het middelbaar onderwjjs klaagde de heer Schagcu van Leeuwen over achterstelling der Indische instelling te Delft bij die van Leiden. De heer van der Kaay verdedigde Leiden. De minister verklaarde het voornemen te hebben volkomen onpar tijdig te zjjn. Morgen voortzetting der discussie. De heer de Casembroot beeft voorgesteld de begrooting van marine voor 1878 te verminderen met ƒ200,000. De strekking van dat amende ment is om der regering de gelegenheid le laten, een nieuw model rivier vaartuig te doen ontwerpen, hetwelk met minder kosten kan worden verkregen. LONDEN 6 December. Men verneemt dat hier onderhandelingen zijn gevoerd óver het aangaan ccner Turksche leeningonder verband van een door den Khedive te geven borgtogt. Daar deze borgtogl voldoende is voorgekomen, zal die leening binnenkort te Londen, Parijs en Bombay worden uilgeschreven. Berigten uit Rritsch-lndië melden dat de toestand zoodanig verbeterd

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1