LEID8CHE COURANT. V. 289. VRIJDAG 7 DECK MR ER. I $77. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prys der Courant is per vierendeel jaars fZ.franco p. p. f 3.50, met het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. /3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weien, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad (n*. 85), in zijne vergadering van hedenhet 2" suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1877 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5' zinsnede van bovengenoemd wets artikel. zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 December 1877. E. RIST, Secretaris. BI NiN ENL ANDSCIIE BER10 TEN LEIDEN, 6 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn goedgekeurd de voordragten lot het verlccnen van afschrijving van plaatselijke directe be lasting, dienst 1877, aan verschillende personen, tot aankoop van een huis ten behoeve van de gasfabrieken tot splitsing van klassen aan de kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen. Ecne gunstige beschikking werd genomen op het verzoek van L. P. van der Zon, tot het leggen van een duiker aan den singel buiten de voormalige Wiltepoort, en op dat van de ingelanden van de Witte Rozenlaan betrekkelijk het leggen van een dam. Voorts werd goedgekeurd het tweede suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1877. Op voorstel van den voorzitter zijn burg. en welh. gemagtigd om aan gedep. staten dezer provincie inagliging te verzoeken om, wat betreft het Utrechlsche jaagpad, gemeenschappelijke zaken te regelen met de gemeen ten Woerden en Utrecht. Ingekomen is een bezwaarschrijft tegen het verzoek van P. D. Steenhui zen, lot het plaatsen van een loods voor het spoelen en droogen van scha penvellen aan den vestwal bij de Morschpoort. De minister van binnenlandsche zaken heelt ter kennis van belang hebbenden gebragtdat in den loop der maanden Februarij, Maart, April, Mei en Junij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tol het afleggen der examens, ter verkrijging van eene acte van bevoegdheid als arts en van eene acte van bevoegdheid als tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zijdie tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Aprilmoeten daarvan vóór 15 Januarjj; zij die het examen na 1 April wenschen af te leggen, tusscheu 1 en 15 Maart schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C. van Goudoever te Utrecht. De commissie voor de geneeskundige slaats-examens heeft benoemd tol arts de hh. A. Canuegieter, gep. officier van gezondheid van het O.-Ind. leger, en V. Burkens, doctorandus. Als leeraar aan de Latijnsche school te Gouda is voorgedragen de heer H. W. Knottenbelt, hoofdonderwijzer te Leiden. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnenland sche zaken aan den koning betreflende den afloop van de ligiing der nationale militie van 1877. Het bedrag dier ligiing was op 11000 man vastgesteld, waarvan 600 voor de dienst ter zee. Zoo bij de militie te land als bij de zeemilitie zijn 10878 man ingelijfd; er ontbreken dus 122, teu gevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 78 gemeentenwaaronder Amsterdam met een tekort van 10 lotelingen op een aandeel in de ligiing van 720, bij een getal ingeschrevenen van 2092. Het tekort op de ligttng bedroeg in 1873, 125 op 31190. in 1874, 154 op 30708, in 1875. 135 op 30710 en in 1876. 192 op 31509 ingeschrevenen. Het aantal lotelingen, dat zich voor de dienst ter zee aanbood, overtrof wederom dal van vorige jaren en steeg in 1877 tot het aanzienlijk cijfer van 2141. Het getal inge lijfde plaatsvervangers bij de ligiing van 1877 bedraagt 1625. dus ruim een zevende deel van het aantal afgeleverde manschappen. Van de bevoegdheid tot het stellen van plaatsvervangers is in 1877 minder ruitn gebruik ge maakt dan in elk der vier voorafgaande jaren. Het getal voor de ligting van 1877 opgetreden nommerverwisselaars bedraagt 580het gemiddeld be drag van de vier laatste jaren. Het getal opgetreden plaatsvervangers en nommerverwisselaars te zamen bedraagt 2205, 1/5 alzoo van het geheele bedrag der ligting. Het aantal toegekende vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte, dat in de vier voorafgaande jaren steeds afnemende was, is, bij de ligting van 1876 vergeleken, weder iets vermeerderd en bedraagt in 1877 1441. Was de vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken in de vier voorlaatste jaren steeds klimmend, bjj de ligting van 1876 vergeleken heeft zij in 1877 hoegenaamd geen verschil opgeleverd. In laatstgenoemd jaar werden 2675 lotelingen als zoodanig vrijgesteld. Bij de drie laatst voorafgaande jaren vergeleken, is er, ten aanzien van de vrij stelling als eenige wettige zoontoenemende vermindering waar te nemen. Aan 4369 lotelingen is in 1877 vrijstelling als zoodanig toegekend. Dat echter onder deze lotelingen zich niet weinigen zullen hebben bevonden, die ook andere redenen van vrijstelling hadden kunnen doen geldenis met zekerheid aan te nemen. Het aantal toegekende vrijstellingen wegens eigeu militaire dienst of die van broeders is in de laatste jaren sterk toegenomen en in 1877 tot 9698 gestegen. Het algemeen bedrag der om verschillende redenen vrijgestelde lotelingen, met bijvoeging der uitgeslotenen en der tus- schcntijds overledenen, was voor de ligting van het loopende jaar 18239. Aan 77 militiepligtigen der ligting van 1877 is ontheffing van de werkelijke dienst als geestelijken en bedienaren van de godsdienst bij de kerkgenoot schappen of als studenten in de godgeleerdheid verleend. Onlangs werd beweerd dat de persoondie onlangs het museum te Leiden heeft bestolenniet verder zou worden vervolgdnadat was geblekendat hij verwant was aan een zeer aanzienlijke Duitsche familie. Dat berigt is echter onjuist. De diel is genaamd baron Clamor von Freytag en is in Hanover aangehouden en ter beschikking gesteld van de reglerljjke overheid van Brunswijk om daar teregt te staan voor opligting en diefstal. Door onze regering is ook reeds uitlevering gevraagd. [Fad.) De vermoedelijke schuldige aan den dood van het pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat eenigen tijd geleden werd gevonden in een vijver onder de gemeente Wateringen, is in handen der justitie. Zij is ongehuwd en ongeveer 21 jaren oud. Te Haarlem werd eergisteren avond in de Groote Houtstraat bij een horlogemaker eene ruit ingesiooten en een zilveren cylinder-horloge gestolen. De policie heeft den inbreker met het ontvreemde horloge aan het station van den spoorweg gearresteerd op het oogenblik, dat hij naar Leiden wilde vertrekken. De vrouw, die in de kraaminrigting van het binnengasthuis te Amster dam door haar man werd gestoken, en kort daarna werd verlost, is over leden. De man is in hechtenis op last der justitie, nadat de policie hem op vrije voeten had gelaten. De echtgenoote van wijlen den heer de Geer Boers, die vermoed werd ten gevolge van vergiftiging te zjjn overleden, is wegens gebrek aan bewijs van regtsvervolging uit de voorloopige gevangenschap ontslagen. Toen eergisteren morgen omstreeks half twaalf de trein uit Arnhem fe Utrecht aankwam, ontdekte men dat een heer gedurende de reis door eene beroerte was overvallen; hij lag bewusteloos in eene coupé. Na voor loopige geneeskundige behandeling werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Des avonds was hij nog niet bij kennis gekomen. Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn proef nemingen gedaan met de telephone. Een ambtenaar der maatschappij was daartoe naar Zutphen gegaanom in een der lokalen van het stationsgebouw een der toestellen te verbinden aan den telegraafdraad, die met het hoofd gebouw te Utrecht in gemeenschap slaat, en de proeven te leiden. Tusschen Utrecht en Zutphen en omgekeerd, dus over een afstand van omstreeks 75 kilometers, werd duidelijk en verstaanbaar gesprokendoor verschillende personen. Daarbij is gebleken, dat eenige oefening vereischt wordt om afge meten en helder te spreken en vooral scherp te luisteren, waarom ook bij het ontvangen der beriglen de grootste stilte noodzakelijk is. Uit Goes meldt men dat de toestand van den dijk in den Thoornpolder niet erger wordt, maar ook ondanks alle maatregelen weinig beter wordt, doordat de afschuiving nog niet geheel uitgewerkt is. De polder is dan ook door de bewoners geheel ontruimd. Door den wind van Zondag is de toe stand wéér verergerd. Men werkt thans krachtig door. Door den aannemer zijn materialen en meer werkvolk van andere streken aangevoerd. Tusschen Yerseken en den Dam is Maandag 11. etn schuur afgebrand

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1