PER TELEGRAAF. trein, maar van tie vier spoorwegbeambten. die den trein begeleiddenwer den er twee gedood en de Deide anderen min ol meer zwaar gekwetst. Volgens de Scientific American is de telephon reeds overtroffen. Oe heer Thomas A. Edison, een beroemd telegraaf-ingenienr te New-Yersey, heeft een middel gevonden om de menschelijke spraak op een sink papier te bewaren, zoodat men, op welk oogenblik men wil, een redevoering juist gelijk zij is uilgesproken kan teruggeven. rKANkHIJk. Volgens Ha ras zou de ministerraad besloten hebben de algemeene ra den tegen 10 llecemher bijeen te roepen; hel daartoe strekkend besluit zon worden openbaar gemaakt, zonder al' te wachten, dat de kamer over hel voorstel der regering tot afzonderlijke behandeling der directe belastingen zou hebben beslist. Met dit middel zou het ministerie de kamer dwingen tol die beslissing Ie komen, door haar uil te noodigen. de bedoelde raden in staat te stellen hunne werkzaamheden te beginnen. Deze moeten namelijk hel aandeel vaststellen, dal in elk deparlemml van de directe be lastingen den slaat toekomt en verder het bedrag der opcenten door de departementen te heffen. De begrootings-commissie nu moet voornemens zijn >oor te stellen, den algemeenen raden de noodige gegevens voor hunnen arbeid te verschaffenmaar de magtiging tot de heffing der belastingen voor Ie behouden. Slechts voor de departementale belastingen zou baars in ziens de heffing terstond moeten worden toegestaan. Zondag II. had eene vergadering plaats van handelaren uil Parijs en uil de departementenmet het doel een petitionnement in hel leven te roe pen tol beëindiging van den tegenwoordigen staat van crisis. De afgevaar digden uit de departementen vereenigden zich ten volle met hetgeen de Parjjsche handel reeds had gedaan. Van den heer Kranlz, commissaris- generaal der tentoonstelling, was aan den president der Franschc afdeeling kennis gegeven dat de tentoonstelling op den bepaalden lijd zon geopend worden. Men besloot door eene deputatie ecu brief aan Mac Malton te doen overbrengen. Die brief zal in krachtige taal de meening uiten van ieder, tlie de instellingen van Frankrijk op eene eerlijke wijze wil toepassen. Een handelaar uil Duinkerken zeide in de bijeenkomst dat hel land zijn beslaan en de vrucht van zijn arbeid en het werk van allen, oud en jong. in ge vaar zag door den wil van een enkel man. Die toestand moet ophouden. En hij zal ophouden tegenover de vreedzame en eenstemmige manifestatie van de vertegenwoordigers der nijverheid. Men zal moeten eindigen met gelijk te geven aan Frankrijk. liet Jouni. des Déb. schrijft: Men hoort onophoudelijk zeggen: Het kan niet langer zoo duren, hoogstens nog eenige dagen' En toch duurt die toestand nu nog. Indien de staalkundige personen bijna ontzenuwd zijn door de buitengewoon lange crisis, de mannen van zaken, die van eene hartstogtelijker natuur zijn, hebben eene andere gewaarwording. Voor hen is de verlenging der crisis de ondergang. Indien de vrede niet vóór 1 Jan. tot stand komt. indien de orde tussciicn de staatsmagten niet wordt her steld, hoe zullen de mannen van zaken dan tegen hel einde van het jaar aan hunne verpligtingen kunnen voldoen Mac Mahon spreekt telkens van zijne eer. Zou hij ook niet een weinig kunnen denkeu aan de eer der dui zenden en duizenden regtschapen lieden, die door zjjne ongeloolelijke hals starrigheid weldra in de onmogelijkheid zullen zjjn hunne verpligtingen na te komen. BII1TICHLAND. De koning van Prnissen heeft dr. Munchen. domproost van Keulen, ter gelegenheid van zjjn zestigjarig priester-jubilé begiftigd met de Ster dier orde van den Rooden Adelaar 2e kl. Onder medewerking van de Hamburgsche maatschappij tot bevordering van kunsten en nuttige handwerken is te Hamburg eene commissie tot stand genomen om in het volgend jaar eene tentoonstelling van landbouw kundige werktuigen op groote schaal te organiseren. HU8LA1VD. Aan de spoorwegstations liggen massa's granen opgestapeld, die op vervoer wachten, maar waaraan niet kan voldaan worden. Men berekent die hoeveelheid wel op 6 millioeu pud, die, meerendeels aan den invloed van hel weder blootgesteld, zeer iu waarde afneemt. Het goederenverkeer is geheel geslaakt en het personenvervoer tol twee treinen daags terugge- bragt. Daarentegen loopen op de zuidelijke spoorwegen wel 10 a 12 mili taire treinen per dag. Bedenkt men, dal tot dusverre volgens officiële op gaven reeds 65000 man uit de gelederen getreden zijn en derhalve voortdu rend aanzienlijke aanvoeren van nieuwe troepen gevorderd worden, zoo kan het tjjdstip. waarop zal worden overgegaan tot regelmatige verzending der opgehoopte graanmassa's, nog volstrekt niet bepaald worden. T L K K IJ E. l'it de beriïten van hel oorlogsloonei I blijkt nog dat op 22 Nov. bij Kara-Derhent ecu lievig cavalerie-gevecht heelt plaats gehad. Om de aan dacht der Turksehe bezetting van Orhanie van den voorgenomen aanval op Prawelz af te leiden, werd een cavalerie-dctachementuit bereden grena- ders eu dragonders der garde met eene batterij rijdende artillerie bestaande, uit Wratza gezonden, om uil liet noordwesten tegen Orhanie Ie demonstre ren. Dit detachement werd in twee afdeelingen gesplitst en eene dezer afdeeliugen werd bijna geheel vernietigd, liet geschut moest in den afgrond geworpen worden, opdat niet de Circassiërs het zouden buit maken; 2 stukken werden echter door dezen veroverd, nadat de bedieningsmanschap pen allen neergesabeld waren: vau de112 officieren dezer afdeeling bleven slechts 2 iu leven, en van 150 man cavalerie werden 69 builen gevecht gesteld. PARIJS, 3 December. Mac Mahon presideerde heden voormiddag den mi nisterraad toen de de deputatie uit de handelaars en fabrikanten aankwam. Hij kon dus aan de gedelegeerden geen gehoor vcrleenen. Ilij had aan zijn adjudant opge'rag n hen te ontvangen en hun te verzoeken, hunne vrr- toógeu. betrekking hebbende op den toestand van handel en nijverheid, regtstreeks mede te deelen aan den minister van koophandel, die meer dan iemand anders de aangewezen persoon is om met hen over quaestiëu van dien aard Ie beraadslagen. PARIJS. 3 December. Gedelegeerden hebben zich naar Versailles begeven en aldaar verzocht den hertog d'Audiffret-Pasqtiier te spreken. Deze zond hun ten antwoord, dat hij niet kon optreden als tusschenpersoon tusschen hen en Mac Mahon. Daarna zijn zij naar den lieer Grévy gegaan. PARIJS. 3 December. Mac Mahon heeft heden voormiddag de heeren Dufaure, Batbie en andere personen bij zich ontvangen. AVEENEN. 3 December. In het buis van afgevaardigden heeft de minister van koophandel, in antwoord op eene interpellatie van den heer Roser, verklaard, dat de Fransche regering vasthoudt aan den eenmaal bepaalden datum voor de opening der internationale tentoonstelling. YVEENEN. 3 December. Uit Belgrado wordt aan de Pol. Corr. gemeld, dat de Servische agent te Konstantinopel in last heeft ontvangen, voldoe ning te cischen wegens de voortdurende schending der grenzen door Turk sehe troepen, liet is onwaar, dal Servië geweigerd heeft aan de Porie schatting te betalen. Wegens het concentreren van Turksehe troepen aan de Drina is de militie-brigade van Schabalz daarheen gezonden. ST. PETERSBURG, 3 December. (Officieel). Uit liogot zijn onder dag- teckeiiing vau gisteren de volgende berigten ontvangen: De Turken hebben zonder strijd de zeer sterke posiliën bij Wratschesch en Lnkckowo verlaten en zijn in de rigting van Sofia ttruggeirokken. Den 29"'° November heeft de kolonne van generaal Ellis de door de Turken verlaten positiën bezet. Den 30"'" is Kriwiua, aan de Zilbra-rivier, alsook Kutilowitza, aan den weg van Lompalanka naar Berkoazar. door de Russen bezet, in geregelde verbinding met het detachement Rtinteniers te Lompalanka en het detache ment Russen te Wratza. IIOGOT, 3 December. Den 30"'" November heeft het detachement van ge neraal Arnoldi Tscherkessky en kriwina aan de Tscliibritza en Kutilowitza aan den weg tusschen Lom-Palanka en Berkowilza bezet, en zich aldus in bestendige gemeenschap gesteld met het Rumaanscbc detachement te Lom- Palanka en het Russische te Wratza Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, cathar- ren of andere aandoeningen van de bronches ol longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker dan 't gebruik der teerkapsnles van GUYOT. die alle afkooksels, siropen, patés eu borstdran- ken vervangen, 'lis voldoende om telkens, wanneer men gaat eten, twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon zestig teerkapsules bevatkost dit werkdadig genees middel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de drie kleurige handleekening van den heer GUYOT, op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Warcls", treurspel in 5 bedrijven, (6 tafereelen) door A. E. Brachvogel, uit het lloogd. vertaald door Soranus. Gisterenavond werd door de RolterdamscheSchouwburg-Vereeniging Brach- vogels beroemd drama «Narcis" met groot succès ten tooneelc gebracht. Dit stuk verplaatst ons in de laatste dagen van Mad. de Pompadour, de alvermogende minnares van den ellcndigen Lodewijk XV, toen hare krach ten reeds begonnen af te nemen en haar einde nabij scheen. Na al de rampen, die zij over Frankrjjk heeft gebracht, treedt, volgens den dichter, de wrekende gerechtigheid tegen haar op. in de gedaante van haar eersten man, Narcis Rameau. dien zij verliet om aan hare droomen van rjjkdom en grootheid gehoor te geven. Deze Narcis, die groote talenten bezitwerd door de schandelijke handelwijs zjjner vronw, die hij met zjjn gansche ziel liefhad, een onverzoenlijke vjjand van de wereld en de menschen. Al wat er edels en liefelijks in zijn gemoed aanwezig was. scheen voor altijd verdwenen. Alle geloof aan deugd en menschenwaarde was hem ontnomen en elke bloem die hem door hare geuren verkwikte, was met ruw geweld uitgerukt. Het was altijd duister in zijn gemoed, en het eenige, wat hem nog vermaak gaf. was bespotten en hekelen van al wat met hem in aan raking kwam. Wegens zijne satanische geestigheid had hjj in Parjjs eene zekere vermaardheid verworven en aan het hof vermeerderde de belang stelling in zjjn persoon in :><>oge mate, nadat men had opgemerkt, dat de Markiezin de Pompadour lievig ontstelde, toen zij hem op straat ont moette. De partij der koningin wil zich van den ongelukkige als werktuig bedienen. De Markiezin heeft het er op toegelegd om met den koning een morganatisch huwelijk te sluiten, waardoor de koningin van haar echtge noot zon verwijderd worden, (lm dit te beletten willen de vrienden der koningin Narcis onverwachts voor Mad. de Pompadour doen verschijnen, in de hoop dat die scène haar dooden zal. De twee eerste tafereelen van het stuk vermoeien ons wel wat noodeloos met al die hofkubalen en wat wjj daarvan vernemen bij den aanvang van liet 3* tafereel zou lot recht ver stand der zaak reeds genoeg zijn. Bij genoemd tafereel begint het stuk eerst boeiend te worden, al is de verschijning van Narcis in het 1« tafereel ook hoogst interessant. De dichter laat ons dóór zien. wat de ongelukkige geworden is, namelijk een boosaardige menschenhater. terwijl in de vol gende tafereelen de invloed van hel verledene weer zichtbaar wordt en zachtere gevoelens zich laten gelden. Bij al de zorg die aan het karakter van Narcis besteed is. moet men bet betreuren dal de Philosophen der Encyclo pedie. iu wier kring bij verschijnt, zoo zuinig behandeld zijn en zoo in liet niet verzinken. Hel ware wenschelijker geweest hen dan liever weg te laten. De persoon, die voor de koningin ijvert en zich van Narcis in haar voor deel wil bedienen, is de looneelspeelster Doris Quinault. Maar ook zjj is weer een werktuig in de hand van den hertog de Choiseul. Pompadours vertrouwde, die tot de koningin overloopt, omdat de Markiezin hem. vrjj onvoorzichtig, verklaard heeft, dat zij hem nooit heeft bemind en alleen voor Narcis werkelijk liefde had gevoeld. Die verklaring doel Choiseul. die toch reeds begon te wankelen in zijn trouw, het besluit nemen de Mar kiezin in het verderf te storten. In het 6e tafereel heeft de repetitie plaats van een treurspel, dat bjj een feest zal opgevoerd worden, en bij die ge legenheid verschijnt Narcis, niet wetende dat de beruchte Mad. de Pompadour zijne trouwelooze echtgenootc is. Treffend is die scène geschetst; Narcis herkent zijne Jeanne en alles om heen vergetende valt hij haar in de armen, terwijl ook zij aan haar gevoel toegeeft. Maar zjj herstelt zich en begrijpt welk spel men met haar heeft gedreven. Den laagharligen Choiseul over laadt zij met verwijlingen; zijn plan is verjjdeld; zjj zal blijven leven en zich op hem wreken. Zóó schijnt het. maar daar ontwaakt Narcis opeens uit een soort van verdooving. Zijne Jeanne is de beruchte de Pompadour, die zooveel ellende over Frankrijk heeft gebracht. Woeste waanzin maakt zich van hem meester; hjj vervloekt haar en sterft aan hare voeten. Die schok is te sterk voor de reeds zoo lijdende Markiezin en Choiseul heeft gezegevierd. De uitvoering was, wal de hoofdpersonen betreft, uitstekend. De rol van Narcis, waarin Peters vroeger heeft geschitterd, werd meesterlijk door den heer I). Haspels vervuld. Wij zijn met zijn spel gewoonlijk zeer ingenomen maar door de wijze waarop wjj hem gisterenavond den rampzaligen Narcis zagen voorstellen heeft hjj onze stoutste verwachting overtroffen. Die rol geeft lot groote overdrijving aanleiding, en juist door zich daarvan te ont houden, bclooude hij zich een kunstenaar van den eersten rang. De bijtende

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2