LEIBSCHE Cff UBANT. DINGSDAG 4 DECIPHER. 1877. iV. 2SS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en tesldageti uilqezondrnl. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.3!j, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie hosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 0 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 8384 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). STADS-BERICHT EiY BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4d<n Mei 1872 (Gemeenteblad N*. 11); Brengen ter algemeetie kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der l® klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der I® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Hoommarkt der 2' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat der 2® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstrnat; en wel van den 3d'° lot en met den 15"'» December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags hal/negen tot negen uren, en op .Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BBANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 November 1877. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 6 December des namiddags te drie uren. 1*. Voordracht betrekkelijk het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1877. (261) 2°. Idem betrekkelijk den aankoop van een buis ten behoeve van de Gasfa briek. (262 en 268) 3*. Verzoek van L. P. Van der Zon om een duiker te leggen aan den Sin gel buiten de voormalige Wittepoort. (264) 4". Voordracht betrekkelijk de splitsing van klassen aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (266 en 269) 5*. Verzoek van de ingelanden van de Witte Rozenlaan betrekkelijk het leggen van een dam. (267) 6*. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1877. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 3 December. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's Hage is heden aan besteed liet onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebou wen van de universiteit te Leiden, gedurende het jaar 1878. Minste inschrij ver was de heer W. L. Leget. te Leiden, voor ƒ24895. Bij de op heden gehouden openbare verkooping'van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ30, ƒ15 50, 3.50 en 1.65. de laagste prijzen 30, 15, 3 cn 1.55. Men schrijft ons: Het zoogenaamde Michiels-zomertje (Sint-MichaCl, aartsengel, 29 September) is dit jaar uitgebleven. Anders brengt October doorgaansterwijl «de gele bladers vallen", met mooijen zonneschijn nog meuigen dag lief weer. Aan November zou nu de prijs toekomen. Het heeft in die maand wel ontzettend gestormd, doch ook bedaard en zonnig weer met eene bijzonder zachte weersgesteldheid heeft zij medegebragt. Als bet niet zoo veelvuldig had geregend, liepen er nog koeijen in de weiden. Maar het gras is opgeraakt. Toch zijn de melkkoeijen nog maar pas ge stald en dat wel in een tijd, waarop de boeren niets hebben aan te mer ken. Men weet het: met Sinte Cathrjjn (Sinte Calharina, 25 November) gaan de koejjen aan de lijn. Het weer moet erg meevallen als de koeijen «Sunterklaas-dag' nog in de wei gemolken worden, maar dat iscenc groote zeldzaamheid. Daarom is hel dan ook vetpot bij de horren, als dat ge beurt; waarbij de toebereide «Sunterklaas-melk" zich best laat smaken en er in het geheel niet op een snijkoek gezien wordt. In sommige besloten boomgaarden, die van den wind aflagen, is nog een mooije pluk van peren en appelen gedaan, zoodat de kelder nog met een vrij goeden voorraad is voorzien geworden. Waar de vrttchtboomen inzonderheid aan de voorjaarskoude blootgesteld waren, was de pluk ge ring. Nu bloeit nog op luwe plaatsen eene enkele roos of eene Primula chiiietisis, maar dat gebeurt meer als bet najaar zacht is. Wat niet zoo i<deren November kan worden opgemerkt is dal llelleborus odorus bloeit, die anders gewoonlijk later komt. De koolboeren doen dit najaar beste zaken, al zag het er in den voor zomer zoo treurig voor hen uit. Met glans komt nu overal de bloemkool, die zoo blank als hagel gehakt wordtvan hel veld binnen en eene menigte schepen, ook uit zooveel andere oorden des vaderlands, vervoert maar altjjd door verschillende soorten van zeer groote kool. Het stoomschip Prins van Oranje is op 1 December van Batavia vertrokken. Omtrent het dragen van wapenen door militairen, buiten diensttijd, deelt de minister van oorlog liet volgende mede: Het kader draagt buiten dienst in het openbaar de sabel, liet is niet wenscheljjk hierin beperking te brengen. De onderofficier of korporaal, die misbruik maakt van zjjne wapens, verdient geen graad te bekleeden en behoort tot soldaat te worden teiuggebragt. De manschappen dragen, behalve in de residentie, alleen op Zon- en feestdagen cn in het algemeen in groote lenue bet zjjdgeweer. Dit maakt een deel van die tenue uit en hierin verandering te brengen ware niet wenschelijk. Ter beteugeling van het misbruik, dat door enkelen van hunne wapens werd gemaakt, is door den vorigen minister van oorlog be paald, dat aan korporaals en manschappen, die hunne wapens misbruiken (behoudens de straf, die bun daarvoor wordt opgelegd), het dragen van de sabel of dc bajonet builen dienst zal worden ontzegd en zulks voor den tjjii van 3 of 6 maanden, naar gelang van de zwaarte der overtreding, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt, terwijl die militair, gedurende dien tjjd, tevens »an elke gunst, zooals verlof, avondpermissie, enz. zal verstoken zjjn. Deze maatregel zal, naar vertrouwd wordt, goed werken. Hel 15' Christ). Nationaal zendingsfeest zal gehouden worden op Woensdag 3 Julij 1878 op 't Huis te Bennebroek, toebehoorende aan mevr. de douairière Willink van Bennebroekgelegen in de onmiddellijke nabjjheid van de Haarlemmermeer en Heemslede. Te Botterdam is gisteren ochtend ten vier ure brand ontstaan in een pakhuis in een gang aan de Hoogstraatniikomende in de Groenendaal. De brand die aanvankelijk een ernstig aanzien hadwas door de werking der brandspuiten spoedig onderdrukt. Eene oude vrouw is, nadat de brand reeds geruimen tijd geduurd hadvan eene kamer boven het pakhuis ge haald overdekt met brandwonden aan hoofd en handen. Den eigenaar van hel pakhuisde bewoners van het brandende huis willende redden werd door de vlammen de terugtogl afgesneden; hij moest uit de derde verdieping op straat springenwaardoor hij eenige kneuzingen heeft be komen. Te Amsterdam is Vrijdag avond eene vergadering gehouden van aan hangers der heeren Hugenholtz. Met 140 tegen 19 stemmen is besloten tot vestiging eener nieuwe gemeente, «De Vrjje Gemeente" genaamd. De 19 waren voor aansluiting bij de Remonstrantsche broederschap. Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam is beroe pen d'. Ie Cosquino de Bussy, van Wormerveer. Te Amsterdam, in de Kerkstraat bjj de Spiegelstraat, is eergisteren een alleen wonend lieerdien men sedert Donderdag niet gezien haddood in den gang gevonden, toeii de familie onderzoek kwam doen. Men vermoedt dat hij van de trap gevallen of een dergelijk ongeluk hem overkome n is. - De regtbank te Utrecht heeft in de beide zaken van de spoorweg maatschappij Leiden—Woerden tegen de heeren G. de Vos en W. Kraan waarin zij uitspraak deed, zich volkomen vereenigd met de schatting per deskundigen, die in beide zaken aanmerkelijk hooger was dan het gedaan aanbod; met veroordecling van de maatschappij lot betaling in geld van de taxatie en bovendien tot het maken en onderhouden van de noodige oprithekken, toesluitingcnbruggen, het verleenen van servituten van af watering en doorvaart, waartoe door de onteigenden was geconcludeerd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1