LEIDSCHE C0IIMANT. 1877. MAANDAG 3 DECEMBER. N°. 385. STADS-BEK 1CHT K V BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van A Heuzen, koopman, wonende in de Groenesteeg N°. 30, daarbij verzoekende om zijn pakhuis in de Vestestraat N°. 64, in te richten tot eene bergplaats van lompen of pondengoed; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 15d"1 December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 December 1877. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 6 December a. s. LEIDEN, 1 December. De ministei van binnenlandsche zaken heelt ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, zal zitting houden op Donderdag 6 December e. k. en vol gende dagen te Leiden. Een rouwstoet, die zich heden morgen uit de Pieterskerk-Choorsteeg naar de begraafplaats aan de voormalige Marepoort begaf, verwekte alge- meene deelneming. Betrekkingen en vrienden bragten het stoffelijk over schot grafwaarts van Lodewijk Eggink, die Dingsdag 11. onder de uitoefe ning zijner werkzaamheden door eenen val zoo plotseling het leven verloor. De lijkbaar werd voorafgegaan door het bestuur der Jongelingsvereeniging Pred. XII vs. la, waarvan de overledene lid was, en, behalve door de familiebetrekkingen, gevolgd door de leden dier verecniging, waarbij zich aansloten eenige kinderen var. de Zondagsschool dier vereeniging, waaraan de overledene in het bijzonder zijne zorgen wijdde. Van wege de voor noemde vereeniging was de lijkbaar getooid met eenige voor deze treurige plegtigheid passende versieringendie de zinspreuk der vereeniging omga ven, terwijl op de lijkkist een krans was nedergelegd. Ook op de begraaf plaats getuigde de groote schaar aanwezigen van de deelneming, die dit zoo plotseling afsterven had opgewekt. Bij de geopende groeve sprak d5. Drost een tredend woord van troost tot den vader, de familie en vrienden, die in den overledene zooveel verloren. Daarna rigtte d». Brouwer hel woord tot de Jongelingsvereeniging, die in hem een zoo trouwen vriend miste, en vervolgens herdacht ds. de Wold' den overledene als behartiger van de be langen der Zondagsschool, wier leerlingen ook in hem een gevoelig verlies leden. Voorts sprak nog de heer J. Burger Jr. over het verlies, dat de Jon gelingsvereeniging door dit overlijden had geleden, en nam daaruit aan leiding om de leden tot voortdurende waakzaamheid en werkzaamheid op te wekken. Na hem bragt nog d». Baart de la Faille een hulde aan de voortreffelijke hoedanigheden, die den overledene kenmerkten, en besloot het gesprokene met een gebed. Daartoe opgewekt zong de aanwezige schaar ten besluite het 8ste vers van den ÏOS11^ Psalmmet de twee eerste regels van het 9lle vers. Ds. Drosl was de tolk van de betrekkingen van den over ledene om den aanwezigen voor de hartelijk betoonde deelneming dank te betuigen. Door de kinderen der Zondagsschool werd ten slotte een krans op de lijkkist nedergelegd. De commissie voor de volksbijeenkomstendie zich dit jaar weder in een buitengemeen succes op hare pogingen mag verheugen, heeft, naar wij met zekerheid kunnen berigten, het voornemen voor kindereu der trouwe bezoekers dier bijeenkomsten een kerstboom op te rigten. Mogt haar in vorige jaren daarbij in ruime mate de steun der burgerij ten deel vallen, zoo door het nemen van toegangkaarten op de galerij als door vrijwillige bijdragen, zeker zal zij die ditmaal ook weder onbekrompen ondervinden. Lijsten daartoe zullen eerstdaags worden rondgezonden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 61 tot 85 volwassen personen en 16 tot 23 kinderen. Gedurende de maand November 1877 zijn in de Leidsche volksgaar keuken afgeleverd; 3040% portiën warme spijs, 337 portiën vleesch, 71% portiën spek, totaal 3449 portiën. De staat van den uitslag van het najaars-examen in de verschillende provinciën geeft de volgende cijfers: Hoofdonderwijzers 110 toegelaten, 132 afgewezen; hoofdonderwijzeressen 30 toegel., 22 afgew.; huisonderwijzeres sen 15 loegel.1 afgew.; hulponderwijzers 196 toegel., 133 afgew.; hulp onderwijzeressen 188 toegel.70 afgew.Franschonderwijzers 104 toe gel., 118 afgew.; onderwijzeressen 113 toegel.. 43 afgew.; Engelschonder wijzers 32 toegel., 25 afgew.; onderwijzeressen 72 loegel., 22 afgew.; Duitsch, onderwijzers 39 loegel.. 20 afgew.; onderwijzeressen 66 toegel., 9 afgew.; wiskunde, onderwijzers 29 toegel., 27 afgew.; onderwijzeressen 5 toegel., 1 afgew.; teekenen, onderwijzers 35 toegel.. 19 afgew.; onderwij zeressen 10 toegel., 2 afgew.; landbouwkunde, onderwijzers 8 toegel., 1 afgew.; gymnastiek, onderwijzers 22 toegel., 16 afgew.; onderwijzeressen 2 toegel., 3 afgew.; handwerken 219 toegel., 105 afgew. Van de 2066 personendie examen hebben afgelegdhebben er 1293 de gevraagde acte verkregen, terwijl 768 of 37 pCt. zijn afgewezen. Laat men de examens voor handwerken buiten rekening, dan zijn 62 pCt. der examens met gun stig gevolg afgelegd. Van de hoofdonderwijzers zijn 45. van de hulponder wijzers bijna 60 pCt. geslaagd. Voor de hoofdonderwijzeressen is dit cijfer bijna 58 en voor de hulponderwijzeressen bijna 73 pCt. Volgens de Belgische bladen zou de behendige dief, die zoovele musea, a. dat te Leiden heeft bestolen iemand zijn, die in de hoogste kringen toegang heeft niet alleenmaar zeer naauw vermaagschapt is aan een zeer hoog geplaatst en vermogend persoon in hel Duitsche rijk. De zaak moet uitgekomen zijn door een Brusselsch koopman in antiquiteitendie onderscheidene zakenin het Britseh museum gestolenin zijn bezit had. De diefstal in genoemd museum is gepleegd tijdens het bezoek van den keizer van Brazilië. De dief moet zich hij het gevolg van den keizer hebben aan gesloten. Toen nu de Engelsche regering van de Belgische confiscatie der gestolen voorwerpen vroeg gaf de antiquaar den naam op van den persoon, die hem de voorwerpen had verkocht. Sedert schijnt de zaak niet meer vervolgd te worden. (;V. R. C.) Blijkens een berigt van den gouverneur van Curacao van den 6de» de zer, is de toestand der bevolking van Aruba door den gevallen regen veel verbeterd. Uit Porto-Cabello was ten behoeve van de noodlijdenden op dat eiland ontvangen eene som van ƒ140.78, 4 zakken koffij14 zakken sui ker, 20 zakken rijst en 10 zakken maïs. Van wege het gouvernement zijn 100 zakken maïs verstrekt. Vijftig personen zijn naar Valencia vertrok ken om aldaar, tegen goed loon, werk te bekomen, terwijl nog een vijftig tal later zoude vertrekken. Naar het gevoeien van den gouverneur schijnt de toestand geheel ten goede te zijn gekeerd, zoodat daar geen verdere hulp zou behoeven te worden verleend. - Blijkens berigt van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië, wordt de gewezen militair vau liet Indisch leger, Pierre Brouchédie zich met gebruik making van valsche stukken, onder eèn anderen naam voor de militaire dienst heeft doen aannemen, per scheepsgelegenheid herwaarts gezonden, ten einde te worden overgeleverd aan den bevoegden regler hier te lande. Het hoofdcomilé van het lloode Kruis heeft besloten wederom 10000 beschikbaar te stellenen wei 5000 te St. Petersburg en f 5000 te Ivon- stanlinopel, voor de verpleging der gekwetsten in den tegenwoordigen oorlog. Sedert de laatste opgave is bij het hoofdcomité ontvangen eene som van 2434. Te Delft is gisteren de nieuwe studentensociëteit "Phoenix" op feeste lijke wijze ingewijd. Er zijn gedenkpenningen geslagen waarop aan de ééne zijde het nieuwe gebouw der sociëteit en aan de andere zijde de vogel Phoenix, uit zijne asch verrijzende, zijn afgebeeld, het laatste met het oog op den branddie het gebouw der sociëteit vernield heeft. Te Delfshaven is Dingsdag II. de 300s,e geboortedag van Piet Hein door de inrigting voor volksvoordragten van het dep. Delfshaven der maatschappij tot Nut van t Algemeen feestelijk herdacht. In eene in het lokaal //Belvedère" gehouden bijeenkomst werd door den heer W. Koning eene rede gehouden; de liedertafel //Harmonie" voerde eenige vaderlandsche liederen uit en na den afloop der eigenlijke vergadering gaf het gezelschap van den heer J. S. Cantor eene voorstelling met muziek, zang en komische voordragteu enz. (Zie verder bei liijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1