LfilDSCHfi COURANT. 1,377. I. VRIJDAG 30 NOVKMHER. N". 383. De Courant verschijnt dagelijks, Zov- en feestdagen uitgezond ml. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, (i Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1-4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4J« Mei 1872 (Gemeenteblad f'. 11); 1 Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van 1 iteuvre leerlingen voor de openbare scholen voor voor- lereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelcgcn- (leid zal gegeven w orden voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het ichoolgebouw aan de Oude Pest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- ilraat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Rreêstraat; en wel van den 3,ln tot en met den 15I,'B December e. k.. dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren. en op Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bo endien van haljtwee tot iwee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELEU, Burgemeester. Leides, 29 November 1877. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 29 November. Bij kon. besluit van 27 Nov. jl. is tot kanlonregter-plaatsvervanger alhier benoemd de heer m'. II. L. A. Obreeu, advocaat alhier. Den beminnaars der toonkunst in ons midden zal bet zeker niet on welkom zijn te vernemen dat de heer Uilman, die eerstdaags met een gezel schap toonkunstenaars van den eersten rang ons land zal bezoekenook hier ter stede een concert zal geven. Dal concert zal, naar wij vernemen, plaats hebben op 19 December aanst. in de stads-gehoorzaal. Leden van bedoeld gezelschap zijn: Desirée Artot, Siguor Padella, Louis Brassin (piano), Henri Wieniawski (viool) en Gius. Bottesini (contra-bas), terwijl als ac- compagnateur zal optreden G. Bosoni. Meer dan een hunner zijn in de musicale wereld gunstig bekend, zoodat dit Ullman-conccrt ook thans weder een rijk genot belooft. Uit Zoeterwoude meldt men ons het overlijden in 54-jarigen ouder dom, van den heer P. J. A. Boonekamp, secretaris en ontvanger dier ge meente, en secretaris van verschillende polderbesturen. Gedurende 21 jaren is hij in dienst der gemeente werkzaam geweest met eenen ijver die alge meen op prijs werd gestelden de daarbij door hem in vele opzigten betoonde welwillendheid zal zijne nagedachtenis bij die gemeente in dankbare herin nering doen blijven. Voor de dienst van het stoomwezen in Nederl. Indië wordt verlangd een ingenieur der 3* klasse. Deskundigengenegen zich als ingenieur der derde klasse van het stoomwezen In Nederl. Indie te verbinden, kunnen zich, tot en met ultimo December 1877, tot het deelnemen aan een verge lijkend examen, tot het depart, van koloniën wenden. Bij hel kon. besluit van 27 Nov. betreflende de zamenstelliug van het depart, van oorlog (reeds vernield) wordt nog het volgende bepaald: De chefs der afdeelingen zijn verantwoordelijk voor den toestand van het wapen of dienstvak, aan bet hoofd waarvan zij gesteld zijn. In verband biermede oefenen zij, als zelfstandige autoriteiten, het gezag uit, waarmede zij krachtens hunne instructie bekleed zijn, en houden zij, zoo dikwerf hun dit noodig voorkomt, na bekomen magtiging van den minister van oorlog, inspectiën over het personeel en materieel van hun wapen of dienstvak. Geen officier kan langer dan zes achtereenvolgende jaren bij het depart, van oorlog werkzaam zijn. Hiervan zijn uitgezonderd: de chefs der aldee- lingen en de officierendie wegens het gemis van een hunner ledematen voor de active dienst ongeschikt geworden en dientengevolge' bij het depart, van oorlog werkzaam gesteld zijn. De officieren, die bij het depart, van oorlog werkzaam zijn, worden, het departement verlatende, bij een dei- corpsen van het leger in dienst gesteld en kunnen eerst na twee jaren effective dienst bij de troepen weder bij het depart, van oorlog of in eenige andere speciale betrekking worden geplaatst. Door de Britsch-lndische regering zijn uitgeloofd: een prijs van 50000 ropijen, aan den uitvinder van het beste werktuig of de doeltreffendste met bode, ter bereiding der vezelen van Rheea, ramie of Chineesch gras (Böhmeria nivea); een prijs van 10000 ropijen, aan den uilvinder van het meest nabijkomende werktuig of methode. De beproeving zal geschieden in Augustus en September 1879. De ter mededinging in te zenden werktuigen moeten uiterlijk op 15 Augustus van dat jaar tegenwoordig zjjn te Saharanpun in de noordwestelijke provincie van Engelsch Oost-lndië. Door de commissie voor het geneeskundig staats-examen is het getuig schrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren A. J. Helfrich. doctorandus, en W. J. van Haeftenmilit. student. Tol praeceptor aan het gymnasium te Haarlem is benoemd de heer dr. A. 11. Garrer, te Leiden. De H'ekker deelt een staat mede van den uitslag van het najaars examen van het lager onderwjjs van 1877 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt dat er zijn aangegeven 2155, geëxamineerd 2066, toegelaten 1293 en algewezen 768. Sommigen trokken zich onder het examen terug: van daar het verschil in de cijfers van tocgelatenen en afgewezenen met geëxamineerden. Het verschil tusschen het getal aangegeveneu en geëxami- neerden vloeit voort uit de niet-opgekomenen. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 27 Nov. van Suez vertrokken. Het schip had in het Suez-kanaal twee dagen opont houd gehad door een stoomschip, dat aan den grond zat. Dingsdag avond is een rjjtuig, komende van Schiedam en bestemd naar Naaldwijk, onder Maasland van den djjk gereden. Een staljongen naast den koetsier gezetengeraakte onder het rjjluig en was onmiddellijk doodde overige personen bekwamen geen letsel. Betreffende de zaak van wjjlen den heer Kets meldt het Hbl. nog: Wjj meenen te moeten veronderstellen, dat tot dusver by de justitie geeti termen gevonden worden om de zaak in handen van den regter-commissaris te stellen, althans weten wij met zekerheid dat tot heden van de hoofdper sonen in de zaak niemand is gedagvaard om voor den regter-commissaris te verschijnen. Als een gevolg van zeer te vertrouwen informatiën kunnen wij nog mededeclen, dal de heer L. P. Schmidt, arts, van gevoelen is dat de wond niet door den heer Kets zelf is toegehragt. Naauwkeurise waarne mingen van hel lijk zeil en zijne ligging op den grond moeten hem tot dat oordeel gebragt hebben. Het proces-verbaal van zyne bevinding is in handen van den officier van justitie gesteld. In eene met gesloten deuren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam zijn, naar men verneemt, in tegenwoordigheid van den commandant der brandweer proeven genomen met den telephon ol spreck- telegraaf. liet voornemen moet bestaan de verschillende bureaux van het stadhuis en andere gemeente-inriglingen met den telephon te verbinden. Te Zwolle is door de policie aangehouden zekere Franz Wehlage, de serteur uit het Pruissische leger, die in hel bezit werd gevonden van een groene cart»nnen doos, waarin twee gouden sloten met koralen, benevens een gouden (cantille) broche. In het deksel van de doos is een etiquet met den naam B. Pies Jr„ goud- en zilversmid te Kampen. De aangehoudene ver klaarde die voorwerpen le hebben ontvreemd uit een boerenwoning op om streeks een uur afstand van Deventer. Men schrijft uil Vlissingen aan de Midd. Ct.- Zondag namiddag werd alhier het berigt ontvangen dat de mailboot van Ostende een vaartuig over zeild had, waarvan niets meer gezien of vernomen werd, zoodat het ver moedelijk met de opvarenden gezonken was. Daar men ondersteld had, dat het overstoomde vaartuig een loodsschoener kon zijnwerd nagegaan of er soms een der vaartuigen aldaar kruisende kon geweest zijn. Van alle loodsschepen had men berigt, behalve van de Woensdag te voren uitgezeilde Nn. 2. waarop 13 koppen waren. Weldra verspreidde zich toen het gerucht j dat de Belgische loodsschoener N°. 2 met man en muis vergaan was, het geen algemeen verslagenheiden in de betrokken huisgezinnen groote droef heid en wanhoop veroorzaakte. Maandag voormiddag werd echter een schip binnengeloodst met een loods van de gezonken gewaande schoener, die zijn vaartuig Zondag veriaten had, terwijl alles in de beste orde was, zoodat het gerucht gelukkig onjuist bleek te zijn, en de droefheid der familie-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1