LÜIDSCHE COURANT. DONDERDAG 29 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTKN. 1877. ms. De Courant verschijnt dagelijksZon- en hvsldagm uilgrndidml. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. .p. ƒ3.86', met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is Verkrijgbaar voor 2.5Ó 'sjaars, huilen de expeditiekosleu. Afzonderlijke nottiniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Adwlénlvdn is van 1- 4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 ccnls. rrrn.,.— LEIDEN, 28 November. Uitslag der verkiezingen voor de tweede kamer der statcn-generaal. [Per Telegraaf.) Leeuwarden. Uilgebragt 1639 stemmen. Van onwaarde waren 14 bil jetten. Gekozen de heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt met 1079 stem men. De heer mr. A. Kcrdjjk bekwam 288 en de heer mr. A. F. de Savor- nln Lobman 240 stemmen. Assen. Uitgeüragt 1090 geldige stemmen. Herstemming tusschen ,jhp. W. van der Feltz, burgemeester van Assen, die 518, en baron de Vos valt Sleenwijk, die 333 stemmen erlangde. Verder waren nitgebragt op de heeren Dibbits 115 en de Savornin Lobman 101 stemmen. Uaarlem. liilgebragt 1137 geldige stemmen. Gekozen de lieer W. de Mejjier, predikant te Wormervcer, met 785 stemmen. De beer van Lenuep. raadsheer in bet hol van Amsterdam, bekwam 160, de heer A. Kerdijk 89 Hemmen. Zutphen. Gekozen de lieer m'. C. J. Sickesz met 1403 stemmen. A. baron Schimmelpenninck van der Oye bekwam 1262 stemmen. Heden aanvaardde de heer mr. S. J. Fockema Andreae het boogleeraars- ambt aan de universiteit alhier met het houden eener redevoering over: «Gronden voor de beoefening der Germaansche rrglsgeschiedenis". lieden middag viel van een den Vliet passerend vaartuig bij het Rapen burg een jongen in het water, die echter door een der opvarenden met «en haak werd gered. De jongen is daarbij aan het hoold verwond geraakt. -- Volgens het llhl. heeft de minister van oorlog het voornemen de trac- tementeu der officieren van alle wapens belangrijk te verhoogendoch daarentegen alle toelagen, zooals residentie-toelagen, enz., te doen vervallen. Uit een rapport van den geneeskundigen ambtenaar, belast met het onderzoek naar de mogelijke gevolgen van hel zinken van ecu met arscnik- ziuir geladen stoomschip in den Rijn bij Coblenlz, bljjkt nader het volgende. Behalve met andere goederen was het schip geladen met 550 vaten arsenik» zuur, te zamen 102 200 kil. wegende. Deze vaten bevonden zich in een gedeelte van het ruim en waren door waterdigic schotten van de overige goederen gescheiden. Op 19 November bekwam het schip een lektoen het zich op de hoogte van Miililholcn. nabij het station Engers, bevond, eb be gon te zinken, waardoor ook het gedeelte waarin zich het arscnikzuiir be vond vol water liep. Op last der bevoegde autoriteit werd eene hoeveelheid oiigebluschle kalk in hel ruim geworpen en werd het water opgepompt en vervolgens door kool en ongeblnschte kalk gefiltreerd. In het ruimwater bleek slechts eene uiterst geringe hoeveelheid arscnikzuur aanwezig te zijn. Bjj de komst van den geneeskundigen ambtenaar was men bezig de vaten in een ligter over te laden: er warén reeds 450 vaten gelost, die bijna allen gaaf en van ijzeren banden voorzien waren eu tot opschrift het woord «Gift" droegen. Men hoopte nog denzelfden dag de overige valen uit het ruim. waarin 2 5 51. water stond, met behulp van duikertoestellen te ligten. Een hoeveelheid van dit ruimwaterte 's Gravenhage onderzochtbleek geeh arsenik te bevatten, (lp grond van de doeltrellende maatregelen door de Ituitsche autoriteiten genomen, van de geringe oplosbaarheid van arsenik- zunr ill water, vooral bij de temperatuur van het Rijnwater in dit jaarge tijde, en van de groote hoeveelheid water waarover het arsenikzuur, indien het in de rivier kwam, zich zou verdeelen, berigtte de geneeskundige ambtenaar per telegramdat er voor Nederland geen gevaar van vergifti ging van het Rijnwater bestond. Van nadeelige gevolgen is dan ook ner gens iets gebleken. Volgens een later berigt is het stoomschip, waarin zich nog ongeveer honderd vaten arsenikzuur bevonden, thans geheel gezonken. Tot conrector aan het gymnasium te Haarlem is met algemeene stem men benoemd dr. J. van der Vliet, conrector aan het gymnasium te Assen. Volgens de D. C. is bij het gebeurde te Delft op Zondag 11. (gisteren vermeld) de zoon van de melkverkoopster niet overleden ten gevolge van mishandeling, hein door II. G. v. G. aangedaan. De zoon gaf den aanrander zjjiier moeder eenige slootenmaar werd toen door zijne moeder en zijne zuster weder in buis geleid. Naauwelijks daar gekomen, zakte hij ineen en was onmiddellijk een lijk. Dij een gehouden geregtelijkc lijkschouwing door twee geneeskundigen is geconstateerd, dat het ligchaam uitwendig niet de minste sporen van beleediging droeg, terwijl hel inwendig in normalen toe stand verkeerde. De plotselinge dood moet vermoedelijk aan eene hartver lamming worden toegeschreven. Te Rotterdam is gisteren een der opperlieden van de fabricage, werk zaam aan liet dak van de woning van den opzigter over de algemeene begraafplaats op Urooswijk, van hel dak gevallen. Met eene ernstige hoofd wonde. men vreest schedelbreuk, is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was hopeloos. Het koopen van een kaars heeft der politie het middel aan de hand gegeven om tot de ontdekking te komen wie de inbrekers zijn. waarvan dezer dagen melding uit Halfweg gemaakt werd. Het is zeker gelukkig dat men de daders heeft, die reeds alles bekend hebben en het goud en zilver lieten liggen uit vrees dat dit tot ontdekking kon leiden, dncli het is treurig te weten dat de daders zijn man en vrouw, echtgeiiooten en oit- ders van een achttal kindereu. [Hl>l.) De H. C. meldt nog het volgende omtrent de rèdding van de beman ning >an de Giei/swald, nabij Zandvoort: toen de Zandvoortsche redding boot in zee ging, sloeg het schip op de bank uit elkaèr. De boot moest dus naar drenkelingen zoeken, die pijlsnel met den stroom werden medege voerd. De honderden toeschouwers op hel strand ontzagen zich niet, hét w ater in te loopenom de ongelnkkigen. die tusschen balken en planhen voortdreven, te redden. Zoo gelukte het vijl menscheu op hel droogë le halen, waarvan één, de kapitein, dadelijk stierf; de vier anderen zijn tnahs volkomen hersteld. Onderwijl had de reddingboot baren togt zuidwaarts aan voortgezet, toen zij, omstreeks den vijfden paal. eene zee voorin kreeg, waardoor ze met den kop onderdookte gelijker lijd sloeg baar eené Aan komende golf onderstboven over den kop lieeti, waardoor alle opvarenden le water gingen, in het gezigt van bloedverwanten en vrienden. Nu móes ten de redders gered worden. De vrouwen zelfs waren bijna niet te weèr- bouden de zee in te loopen, en terwijl eenige mannen haar terughielden, gelukte het aan andere met groote moeite de redderS te helped, op één ha. De bootsman Leenden Koning, bewusteloos oji bet strand gehragi, werd nog iu het leven behouden, maar bij zijnen 19-jarigen zoon gelukte liet niét de levensgeesten op te wekken. lieiigten uit Curasao van 23 Oct. melden o. a. het volgende: Nog steeds verneemt men meerdere ongelukken, die een maand geleden door den orkaan op zee veroorzaakt zijnen waardoor bewoners van dil öf andere eilanden zijn getrollen. U. a. heeft men van den schoener Mara niéts vernomen. Tegen die smartelijke berigtéh slaan over de aandoenlijke wegens de hulp, die aan de booddrtiltigenzoowel uil eigeh boezem als door nabuur én vreemdeling geboden wordt. De inschrijvingen hier zijn aanzienlijk, nddr de omstandigheden. Op St. Thomas heeft de Neder! consul, de heerCappét zich gehaast, zoowel uit eigen fondsen als uit eene inzameling, eene som van 1860 over le maken; de minister-resident van het Duitsche rijk te Caracas, belast met de behartiging van de belangen der Nederl. belangen in Venezuela, beeft eene oproeping in de dagbladen voor de noodlijdenden gedaan; liet bestuur van Venezuela zelf heelt eene som van ƒ10000 voor de ongelnkkigen besiemd. de handelstand te Caracas eene gelijke som, die van l.a Guayra 1032. Cuntgaondaraldaar gevestigd, 1350. De ministecVan nijverheid in Venezuela, generaal Pachanois als overbrenger dier liéfdé- bijilragen herwaarts afgevaardigd Dat dit. na al het voorgevallene op staat kundig gebied, een hoogst gtinsligen indruk maakte, laat zich begrijperi. Van Puerto Cabello en Valencia, van Maracaibo, van St. Domingo en elders komen gillen; tredend is de overeenstemming tot leniging van den nood, bij alle gezindten en klassen. Maar die nood is ook groot en veel wordt lol herstel veieiseht. ISerigten uit Zuid-Afrikadoor hel HU. medegedeeld, melden: De Kaderoorlog op Ge grenzen dimrl voort; verscheidene schermutselingen heö- ben plaats gehad, de Kaders strijden in groolen getale en dapper, maar worden vooral door de artillerie afgeslagen, lie laatste teriglcn zijn in zoover minder bevredigend, dal Kreli de Bashee is overgetrokken. Als de Bomvanas hein nu steunen, kan de oorlog langer duren dan meit dacht. In den Oranje-Vrijstaat het ft eene commissie uit den Volksraad een nieuwe constitutie ontworpen, die strekt tot inkrimping van het presidiaal gezag, wat onder de tegenwoordige omstandigheden niet staatkundig geoordeeld wordt. De vroeger geannonceerde, doch weer uitgestelde opvoering der "Dominó's Doses" heelt plaats gehad en werd gisteren avond door een niet zeertalrjjk publiek bijgewoond. Niet zeer talrijk, omdat wij het gebouw gaarne geheel gevuld hadden gezien. Men liet aan de voorstelling der Dominos Roses, "line Tasse de Thé" voorafgaan. Beide stukken zijn aangenaam van vorm en werden zeer goed gespeeld. Zooals we vroeger hebben opgemerkt, zijn deze Fransche stukken geheel geschreven om, door Fransche acteurs gespeeld, altijd succès le hebbent, terwijl eene ontleding der comedie zelve niet ten gunste der schrijvers zóó uitvallen. De rol van Camouflet vooral werd uitstekend door den heer Dervand gé- speeld. Madame Blanche Verteuil, la Ba'roiine, zag eg allerliefst uit, en haafr smaak van toilet en haar geacheveerd spel verdienen allen lof. De meer ondergeschikte rollen van den Baron, den heer Aubert, en Joseph, den heer Duvivier, die zeer goed gespeeld werden, deden het 4 tal acteurs liet succès behalen dat ze verdienden. Ook de "Dominos Roses" werd flink en vlug afgespeeld, en ook hierih waren weer de heer Dervand en mevr. Blanche Verteuil uitstekend op huYine plaats. De ongedwongenheid, vlugheid van actie, liet perfect kennen «Tér rollen, de levendigheid, aan den Franscbman eigen, was bier bij hel spel onontbeerlijk, en omdat geen der acteurs daarbij te kort schoot, kan «fê voorstelling uitmuntend geslaagd heelen. Indien dit op alle acteurs van toepassing is. raakt van de heeren dit compliment vooral de heeren Roift&il en Merrier. De geroutineerde gargon m het café Anglais was zoo juist moge-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1