PER TELEGRAAF. noodig zal zijnterwijl voorts liet middel van gcldleening tot het bestrijden van uilgaven voor spoorwegen oi andere in 's iands belang onvermijdelijke werken hehoort beperkt te worden. Voor 1878 wenscht de regering de spoorweguitgaven uit eene leening te bestrijden. Het voorstel daartoe wordt voorbereid en zal verband houden met en deel uitmaken van het plan eener lecning door den minister van koloniën aangekondigd. Voorts meent de regering dat ter bestrijding der lasten uit die leening voortvloeiende reeds dadelijk verhooging van belastingen noodzakelijk zal zin. 'sGKAVENHAtiE 23 November. Aan den lieer 1'. F. 0. Uruyvensteyn is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen enz. te Alkmaar. Aan den heer dr. II. J. Naussau Noordewier is. op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als directeur en leeraar der rjjks hoogere burgerschool te lleerenveen. De lieeren m18. J. D. W. I'ape en C. 11. Gockinga hebben jl. Dingsdag in handen van Z. M. den koning de gevorderde ecden als president en vice- president van den hoogen raad afgelegd. De minister van buiienlandsche zaken, baron van lleeckeren van Keil. is sedert het begin dezer week naar Frankrijk vertrokken van waar hij over ecnige dagen alhier zal tcrugkecren. In de zilling van de tweede kamer van heden, na uitvoerige discus- sièn over de koilijveilingen, waarbij de minister van koloniën verklaarde, met het oog op de financiële omstandigheden, geen uitbreiding van den ver koop op Java wenschelijk te achtenwerden de overige hoofdstukken der Indische begrooling met algemeene stemmen aangenomen. Tegen Donderdag zijn cenige kleine wetten aan de orde gesteld. De commissie uit liet geregtshof alhier heeft als candidaat-nolarissen toegelaten de lib. J. F. Ninaber. uit 's tlage, en nr. \V. H. Bremmer, uit Schiedam. Twee adspirantcn werden afgewezen. UUITENLANRSCIIE lUilUGTKS. S N C B k A Tb' K. LONDEN 22 November, liet reglsgcding tegen de inspecteurs bij de Londensche policic, be schuldigd van medepligligheid aan opligterijenis afgeloopcn. Al de gevan genen op een na. werden veroordeeld tot twee jaren tuchthuisstraf. Zooals men weetwaren de hoofdgetuigen tegen de gevangenen twee veroordeelde booswichten, Kurr en Benson, die indertijd opligterij op groole schaal pleegden, door middel van een nieuwsblad, met behulp waarvan zij lief hebbers van weddenschappen op renbanenenz. zware sommen uit den zak klopten. Door list en omkooperij gelukte het dezen twee schurken de be doelde policie-beambteu den een na den ander in hunne netten te wikkelen. F K A W li a ï-,3 K. Na het bedanken van generaal La Rochebouet om als hoofd van het ministerie op te treden is de zamenstelling van het nieuwe kabinet weder vertraagd. Er moet weder eene nieuwe combinatie uitgedacht worden. Zoo veel is zeker, dat Mac Malionna de stemming van den seiiaal over den door den hertog de Broglie zoo meesterlijk uitgedachte interpellatie, vol strekt niet naar de linkerzijde zal naderen. Op die wijze blijft de toestand even gespannen. De Defensehet orgaan van bisschop Dupanloup, verlangt dat de in den senaat behaalde overwinning voortgezet worde door middel van een nieuwen minister van oorlog, die allen tegenstand verbrijzelt, en van een minister van binnenlandsche zakendie in alle opzigten handelt overeen komstig de door den senaat aangenomen motie. De heer Gambetla, op nieuw gekozen tot voorzitter der begrotings commissie, heeft die betrekking met de volgende toespraak aanvaard: Bezit nemende van den presidialen zetel, dim gij mij heden toekent, moet ik u mijn dankbaarheid te kennen gevenm u zeggen hoezeer ik den ernst ge voel der pligten, die mijne laak medebrengt, vooral door de crisis die wij doorlevenof liever die Frankrijk doorleeft. Wij hebben ons zorgvuldig gehouden builen allen staatkundigen harlstogtwjj hebbenik durf het zeggen, gehandeld met wijsheid, voorzigtigheid en gematigdheid. Nooit hebben wij gedraald met het onderzoeken der gewigtigc en ingewikkelde quaestiën die wij behandelen moesten. Indien wij niet tot eind-uitkomsten gekomen zijn. dan is dit te wijlen aan de regering en aan de noodlottige staatI-linde, die Frankrijk verontrust sedert 16 Mei. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Dingsdag deed de lieer Bethmont het voorstel den volgenden dag geene openbare zitting te houden. Als redenen gaf tijj op. dal ook de vorige kamer des Woensdags niet plagt te vergaderen, en ook, dat er geen ministerie was. "De tegen woordige ministers", zeide hij. "of liever, de mannen die in afwachting van anderen nog op de ministersbanken zitten zijn even onbekwaam om voor 's Iands zaken Ie zorgen als zij onbekwaam geweest zijn om Frank- rijks politiek te voeren." Deze woorden, met toejuiching door de linker zijde begroet, lokten levendige prolcslen uit van de reglerzijde, en de voorzitter merkte aan, dat zij niet van die gematigdheid getuigden, waar van men in de kamer nimmer behoorde af te wijken, maar dat zij toch geene beleediging inhielden. BlIITICIILANa. Naar men verneemt zal de heer von Bismarck voor een vier- a vijftal weken uit Varzin naar Berlijn tcrugkecren en het Kerstfeest aldaar vieren. Het verlolden rijkskanselier dit jaar geschonken, onderscheidt zich in een opzigt van de verloven hem vroeger gegund, dat minder stukken hem wor den toegezonden dan indertijd bij dergelijke gelegenheid het geval was; bovendien heeft dc rijkskanselier te Varzin geen hoofdambtenaar van buiien landsche zaken, zelfs niet een van minderen rang. Uit het voortgezet onderzoek in dc zaak Ltibowski is onder anderen nog gebleken, dat behalve aan andere misdrijven, hij zich aan verregaande verduistering van gelden heeft schuldig gemaakt, ten nadcele van den advo caat, bij wicn hij als schrijver werkzaam was. Betredende het op den Rijn nabij Coblentz gezonken stoomschip ver neemt men nader dat de lading bestond, behalve harst en petroleum, uit 24G8 centner (bruto) arsenikztiur, verpakt in 556 vaatjes, elk ter hoogte van 2 voel. wel niet ten volle waterdigt, maar toch zeer solide uit goed hout bewerkt. Onmiddellijk na hel ongeluk zijn er cenige vaartuigen aan gekomen en kon er dadelijk met het lossen der lading worden begonnen. Eerst werd de ruimte bij het lek vrijgemaakt en aldaar aangevangen met het uithalen der zware harslvaten met het gevolg dat naar berekening de stoomboot niet verder kon zinken. Onderwijl werden er 60 man te zanten met ei n tiental pompen, aan het werk gezet om het binnendringende water te doen wegloopen. liet zon echter nog 2 a 3 dagen duren eer hel schip vrij zou zijn en naar den wal kou worden gebragl. TURKIJE. De tijding van de verovering van Kars is aan de Porte hel eerst me degedeeld door de te Konstantinopel residerende vreemde gezanten. De Russen nemen maatregelen om 50000 man te kunnen overstellen tegen dc magt, die door Mehemet-pacha wordt bijeengebragt tot ontzet van Plevvna Chakir-pacha meldt, in eene dépêche uit Orhanië aan den minister van oorlog, dat hij een parlementair heelt afgezonden, om de invrijheidstelling te vragen van de Engelsche genecsheerendie onlangs door de Russen ge vangen zijn genomen. Het antwoord was, dat dr. Douglas en dr. Vaehell weigerden naar het Turksche legerkamp terug te keeren en voornemens waren naar Engeland te vertrekken; dat ook dr. Nicholls weigerde naar zijn post terug te keeren en liever bleef bij het regiment, met hetwelk bij krijgsgevangen was gemaakt, en dat de heeren Coopc en Lorando, niet van de noodige papieren voorzien, door de Russen krijgsgevangen werden ge houden. O O T-I NHIE. BATAVIA. 19 October. Ten gevolge der droogte sterven op Java de jonge koflij-aanplantingen en op iianda de jonge notenmuscaatboomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië' zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Ontslagen: eervol, de controleur lste kl. bij het binnen), bestuur buiten Java en Madura W. J. Gecrtsema en de klerk bij de algem. pakhuisadministr. te Samarang Th. R. J M. Huysers. Benoemd: tot adsisl.-resident van Tjiandjoer, de controleur 1' kl. V. Mentel; bij den waterstaat, tot ingenieur i' kl.de ambtenaar op non activiteit J. B. F. L. Molenbroek; tot 2en commies bij dc algem. rekenkamer, de ambtenaar op non-activiteit P. C. Croon; tot boekhouder 2e kl. bij de in- en uitvoer- regten en acctjnsenG. E. van Oldenbij de post- en telegraafdienst, tot commies 3dt kl.de tijdelijke commies 3de kl. W. R. Wollrabe; tot lijdelijk commies 1' kl.de adj.-commies L. J. Wiggerink; lol voorzitter der land raden te Probolingo en KraksaSn. de voorzitter van de landraden te Pro- bolingo en Loemadjang mr. J. 11. J. Schneider; tot voorzitter van den land raad te Loemadjang, de voorzitter van den landraad te Kraksaün mr. J. W. Zuurdeeg. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa aan den kapt. der inf. W. F. N. A. van Loenen; aan den 1'" luit. der inf. W. J. Kruyt. Ontslagen: eervol, de burgerl. schrijvers 4e en 5Je kl. bij de milit. administr. G. Fredriksz en C. A. Brunner; de burgerl. schrijver 3e bij de milit. administr. A. de Waal Malefijt. Hersteld in activiteit: bij het wapen der infanterie, dc 2C luit. J. van der Weide. Benoemd: tot 2"1 luit.- kwart, bij de milit. administr., de gewezen scheepsklerk bij de Ned. marine J. F. de Meester. BERLIJN, 22 November. In antwoord op den herhaalden aandrang der centrumpartij in het huis van algevaardigden om ophefliing der Meiweiten, heeft de minister van eeredienst verklaard, dat de regering dit punt voor geen discussie vatbaar achtte. WEENEN, 22 November. Aan dc Pol. Corr. wordt heden uit Bucharest gemeld: De Rumeniers veroverden gisteren ochtend Rahova en trokken over de Donau bij Bekel. Een gedeelte der Rumeenschc troepen bezette Rahova een ander gedeelte vervolgde de Turken, die naar Widdin vlugtten. lit Itumeensche batterijen schoten terzelfder tijd Dshibra Palanka in brand ea boorden een Turkschen monitor in den grond. De verbinding tusschen Wid din en den Beneden-üonau is den Turken derhalve bijna geheel afgesneden. PARIJS. 22 November. Mac Mahon ontving heden avond op het Elysée bijna allen, die in het nieuwe kabinet zullen zitting nemen. Het ministerie zal morgen in den loop van den dag gereed komen. Men verzekert dat bel geen enkelen senator of afgevaardigde onder zijne leden zal tellen. Volgens de dagbladen treden als ministers op: Rochebouet, minister president, oorlog; Banneville, buiten), zaken; Welche, binnenl. zaken; Lepel- ietierjustitie; Dutilleul. financiën; Ozcnne, koophandel; Gicquei, marine, Collignon, openbare werken; Faye, openbaar onderwijs. AKADE91IE-MEUHS. PROMOTIE AAN DE LEIÜS011E UNIVERSITEIT. Den 23s"11 November dc lieer G. P. 11. van Maarseveen, geb. te Amboina, in dc restenmet stellingen. IIVGEZONHEN. NOG IETS OVER INKOMSTENBELASTINGEN. (Per volg.) Daartoe begin ik met deze vraag: waartoe moeten belastingen dienen? Om dc schatkist gelden* te verschaffen natuurlijk! En waartoe heeft de staat die gelden noodig? Om te zorgen, dat het volk een goede rcchtsbe- deeling krijge. dat alle ambtenaren behoorlijk bezoldigd worden, dal er voor onderhoud en aanleg van straatwegen, spoortreinen, stoombooten, kortom van alle middelen van verkeer een zuivere waarborg, een goede controle, een hooger toezicht besta, dat onze inrichtingen van liooger, mid delbaar en lager onderwijs bloeijen, dat de brandweer deugdelijk zij. dat de politie zich behoorlijk van haar plicht kwijte, dat onze kusten legen dc overmacht van de zee bevestigd blijven, dal er dijken en dammen zijn, om onze landerijen te beschermen tegen de hier te lande zoo vaak voorkomende overstroomingen onzer groote rivieren, dat het leger zich in zulk een toe stand bevinde. dat men er in oorlogstijd op vertrouwen kan, dal men (om kort te gaan) van staats- ol gemeentewege bescherming crlange legen al wat onze belangen zou kunnen schaden. Om dit alles te verkrijgen, is het billijk, dat ieder wat van het zijne afzondere; maar is hel even billijk, dat dit zou moeten geschieden "in juiste evenredigheid met ieders werkelijk vermogen"? Daar protesteer ik ten sterkste tegen! De rijkere dat is waar - betaalt doorgaans meer aan belastingen dan zijn minder gegoede medeburger. Maar niet omdat hij rijker is, volstrekt niet! alleen omdat lijj het meeste profiteert van al het bovengenoemde, waartoe belastingen strek ken. Niemand toch zal mij tegenspreken, dal wie van een zaak het groot ste profijt trekt er ook het meeste voor hehoort over te hebben. Laat ik een voorbeeld stellen: A. is een man, die een halve tonne gouds 's jaars te verteeren heeft; hij is eigenaar van een dier prachtige paleizen, die men in de bocht van de Hcerengrachl te Amsterdam aantreft; hij bewoont zulk een paleis gedurende den winter, en des zomers trekt hij met zijn gezin naar een heerlijk kasteel of uitgestrekt landgoed iu Gooiland of iu de omstreken van Arnhem; hij houdt een schitterende equipage, verscheidene rij- en koets paarden, zes ol zeven dienstboden, huisknecht, koetsier en palfrenier in prachtige liverei; hij bezit uitgebreide jachtgronden, is een groot liefhebber

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2