LEIDSCflE C IJ RA AT. 278. ZATURDAG 24 NOVEMUER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der AdvertenliCn is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt ver zomin i bladz. 113114 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag NOORD-POOL-EXPEDITIE. liet plaatselijk comité ter bevordering eener Nederlandsclie uitrusting naar je Noord-Poolzee wendt zich hij dezen nogmaals tot zijn mede-ingezetenen met hel verzoek om een geldelijke bijdrage tot bereiking van dat doel, jaar de lot nog toe bijeengebrachte fondsen ontoereikend gebleken zijn, zelfs een vaartuig uittezenden, dat maar eenigszins aan de gestelde eischen voldoet. Het comité brengt in herinnering, dat de voorgenomen Noord-Pool tocht niet alleen, en niet in de eerste plaats gewijd zal zijn aan de oprich ting van eenige gedenkteekenen voor de Nederlandsclie zeevaarders, die tijdens tie eeuw onzer roem de noordelijke streken hebben bezocht, maar dat evenzeer de bedoeling in 't oog gehouden wordt, bekwame zeelieden te vormen ter hernieuwing van onzen handel op Muscoviën en ter beschikking voor de internationale wetenschappelijke stations, die aan de Noord-Pool- streken gevestigd zullen worden. In 'l vertrouwen dat deze dringende oproeping niet vergeels zal blijven, verklaren de leden van het comité zich gaarne bereid inkomende giften in ontvangst te nemen. Het plaatselijk comité voornoemd, llr. VV. C. VAN DEN BRANDEI.Eli, Voorzitter. 41'. R. Th. B1JLEVELD. L. 11. DE LAAT DE KANTER. P. VAN DER VELDEN ERDBR1NK. M. M. WESTENBERG. G. J. C. KOLFF, Penningmeester. W. G. C. BYVANCKSecretaris. ST ADS-BER1CU TEN. Kostelooze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie voor onvermogendenin het lokaal der Stadswaag, gedurende dit jaar nog is opengesteld, op de volgende dagen en wel op Maandag 26 November, Dinsdag 4, Woensdag 12, Donderdag 20 en Vrijdag 28 December, 'snamid dags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 November 1877. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van 11. Smit, tot het houden en mesten van varkens op een open erf achter zijn buis in de Vestestraat n". 24; Gelet op art. 133 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der iuformatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag 1161129"'" November aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 23 November 1877. E. KIST, Secretaris. BI A' N EN LA N DSC 11E BERIG T K N LEIDEN. 23 November. Heden morgen omstreeks 7 ure had aan de Spanjaardsbrng nabij deze stad een treurig ongeluk plaats. Zekere K. V., oud 36 jaar, knecht op de stoomboot da Is meer, een touw of tros uitbrengende om de stoomboot te doen stil liggen en met het been in het touw staande, had het ongeluk met zijn been tusschen het touw en de boot beklemd te gerakenten ge volge waarvan dat been als het ware werd afgewrongen. De man is naar bet akademisch ziekenhuis alhier overgebragt. Te Katwijk aan Zee is heden middag een kofschip, tweemaster, ge strand, geladen met p. m. 60 last haver, met beslemming van Groningen naar Londen. De bemanning, beslaaude uit drie personen, is door de Kat- wijkschc reddingsboot behouden aan wal gebragt. Nog voer die van Kat wijk was ook de reddingsboot van Noordwijk In zee gestoken om de red ding te beproeven. De gisteren avond geannonceerde voorstelling in den schouwburg is abusivelijk gesteld op Maandag 26 November; zij zal plaats hebben op Dings- dag 27 November. Naar men verneemt, heeft de commissie ter beoordeeling van de ont werpen van een nieuw universiteitsgebouw te Leiden haar voorloopig rap port gisteren ochtend aan den minister van binneulandsche zaken ter hand gesteld. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering honden. Door de staats-commissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer A. Geylmed. doctorandus. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen is uitgereikt aan de hh. M. Bolt en M. W. van llaaften. Het stoomschip Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 22 Nov. van Porl-Sald vertrokken. Uit Amsterdam meldt men dat gisteren morgen aan den walkant, voor de woning van wijlen den heer Kets, het mes is gevonden, dat hem vroe ger toebehoorde, en waarmede hij, volgens het vermoeden der justitie, den zelfmoord zou gepleegd hebben. Donderdag II. hield een vigilante stil voor de poort van 's rijks werl te Amsterdam. Een deftig gekleede dame stapte er uit en vroeg met spoed de hoogste autoriteit van de werl te mogen spreken. Zij gaf voor werk zaam te zijn geweest voor hel Iloode Kruis en een kogel in het been be komen te hebben. Nader bleek dat men met eene krankzinnige te doen had. Te Wadenogen is Woensdag morgen eene woning afgebrand, waarbg ook de geheele inboedelvier schapen en 12 vim koren een prooi der vlam men werd. Volgens de l/idd. C. neemt de aanslibbing in het Kreekrak, van Bath tot aan den spoordijk door de Ooster-Scheldezoo toe, dat op de plaats, waarlangs vóór 10 jaren nog het grootste verkeer te water van ons land met België geschiedde, naauwelijks meer de geul is op te merken. Uil Maastricht heeft zich dezer dagen de justitie naar het gehïiÊht Kruisberg begeven, ten einde onderzoek te doen naar den toestand van een zieke, die door een kwakzalver was behandeld en ten gevolge van de ver keerde behandeling den dood nabij was. Tegen den onbevoegden geneesheer is proces-verbaal opgemaakt. In de memorie van antwoord op hoofdstuk I der staalsbegrooting herhaalt de regering dat zij alle niet volstrekt onvermijdelijke voorstellen tot ver hooging van uitgaven zal terugnementen einde eene tijdige behandeling zooveel mogelijk te bevorderen en tevens om zich een opzettelijk onderzoek nopens elk der teruggenomen verhoogingen te kunnen voorbehouden Wat den toestand der geldmiddelen betreft, op zich zelf genomen is deze zeker niet gunstig. Tot ernstige bekommering bestaat echter, bij de steeds toenemende volkswelvaart, geen aauleiding. Bij zamenwerkmg van de volksvertegenwoordiging met de regering tot vermeerdering van de gewone inkomsten (waarmede betere verdeeling van lasten zeer zeker zal moeten gepaard gaan) en gelijktijdige gebruikmaking van 's lands welgevestigd cre- diet lot bestrijding van uitgaven, waarvan het nageslacht niet minder dan de tijdgenoot de vruchten zal plukken, zal men, naar de regering ver trouwt, alle bezwaren te boven kunnen komen. Omtrent de som der gezamenlijke tekorten van de diensten 1876 en 1877 bestaat nog te groote onzekerheid, dan dal de regering zich eene voorspel ling of vaste raming daaromtrent zon durven wagen. Nu reeds kan zq echter mededeelen dat hel aanvankelijk geraamd tekort, dienst 1876, ad 3.Ï16.552. stijgt tot ƒ7,700.000, daar de stand der Indische kas niet toe laat uiikcering van de gewone bijdrage over dal dienstjaar. De uitkomst der dienst van 1877 zal hoofdzakelijk hiervan afhangen of voor uit". Dec. 1878 eeniae uitkcering zal kunnen geschieden op de voor deze dienst ge raamde bijdrage De begrooting voor 1878, oorspronkelijk gesteld op ruim 121 millioen, is nu tcruggebragt lot 119 millioen 2 ton. De raming der middelen daalt tot ƒ104,861.863 en, met de vermindering van ƒ2.387.500 door het verleenen van een langdurig uitstel aan de Amslerd. Kanaalmaatschappij voor de terug betaling van voorschotten, lol ƒ102.474.363. Er is derhalve een tekort op de begrooting van ƒ16.730.683. 41oet men derhalve thans het optimisme geheel ter zijde stellen, gelukkig dat men zich niet tot doortastende maatregelen geroepen vindt in een tjjd van nationale rampen oi kwijnende volkswelvaart. Geen ernstige gevaren dreigen den slaatongeschokt is 's lauds crediet: het peil der algemeene welvaart is niet gedaald; sporen van ontwakende of herlevende energie val len allervvege waar te nemen. De regering is het eens dal liet streven moet zijn om. althans wat de gewone behoeften betreft, zich geheel van bijdragen uit Indiëlos te maken en de bijdragen slechts Ie beschouwen als een middel om in de buitengewone I uitgaven te voorzien, dat spaarzaamheid en bezuiniging een gebiedendeeisch des lijds zjjn en dal, als die onvoldoende mogtenziju, verhooging van lasten

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1