BUITUN LAM>SC11U BUBIGTUN Voorts bleek nog dat zich reeds eenige officieren vrijwillig hadden aange boden en dat. zoo mogelijk, de expeditie door een natuurkundige en ge neesheer zal worden meêgemaaklterwijl op voorstel van prof. Qnack het hoofdcomité met acclamatie tot comité van uitvoering werd aangenomen. Het stoomschip Conradvan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 17 Nov. van Napels vertrokken. Vrijdag II. is het nieuw Asyl Sleenbeek op plegtige wijze ingewijd. De letters U. V. W.in den gevel van het gebouw, de drie woorden aanwij zende "Uit verlies winst", die in zedelijken zin de levensspreuk van wijlen d». Heldring waren, vinden ook in sioflelijken zin toepassing. Na den brand van 14 April is in plaats van de drie aan elkander verbonden wo ningen één goed ingerigt gebouw verrezen. Aan den kapitein-ingenieur G. J. de Jongh, van Amersfoort, werd als ontwerper van hel asyl, be stemd voor 45 asylislcn, voor directrice, helpsters en portierster, een woord van hulde gebragt door den hoogleeraar Beets. Laatstgenoemde leidde, in plaats van den heer Josua van EyU die door ziekte verhinderd was, de feestelijke opening. Tal van belangstellenden, directeur, directrices en correspondenten waren opgekomen om van haar getuige te zijn. Na in zijne inleiding d'. Heldring en mej. Voute herdacht te hebben, sprak prof. Beets de nieuwe directrice, mej. Joh lvruyf, in hartelijke bewoordingen toe. met het oog op hare schoonc. maar moeitevolle taak; eene taak. die hare vele teleurstellingen met zich bragtmaar zeker ook menige blijde, verrassing. Verder voerden nog het woord de directeuren, de heer 11. Piersondr. Cohen Stuart en de heer Heldring Jr. Te Amsterdam is dezer dagen cene vrouw door een harer buurvrouwen mishandeld. De buurvrouw wierp de andere een ketel kokend water over gezigt, armen, beenen en borst en om den gruwel te voltooijen wierp zij haar nog een test met vuur in het aangezigt. Bij het ontklceden van hel lijk eener oude vrouw, te Meppel, vond men op haar ligchaam eenige honderden guldens aan geldswaardig papier. Aan hare huisgenooten schijnt zjj dat geld niet te hebben toevertrouwd. Dezer dagen keerden omstreeks middernacht eenige dames van cene visite even buiten de Joure huiswaarts. Pas waren zij op weg, of een zoo genaamd spook, geheel in het wit, sprong plotseling tevoorschijn. De dames, vrecsselijk verschrikt wilden haastig terugkeeren, doch twee harer hadden het ongeluk in de diepe bermsloot te storten. Met moeite werden beiden gered. Een onderzoek naar den schuldige is ingesteld. Beriglen uit Zuid-Afrika tot 23 October, door het Ilbl. medegedeeld, melden, dat de oorlog tegen Kreli gunstig slaat. De vrijwilligers vermeer deren dagelijks; een algemeene beweging voorwaarts in Kreli's land is ge schied; in verscheiden schermutselingen behield de regeringsmagt de boven hand. De minister Molteno heeft verklaard, dat geen speciale zitting van het parlement noodig is, daar hij alle hoop heeft, dat de vijandelijkheden spoedig zullen geëindigd zjjn. De reiziger Stanley is te Kaapstad aangekomen; hij zou zonder oponthoud naar Zanzibar vertrekken; 113 van de 347 leden van zjjn expeditie hadden de vermoeijenissen overleefd. De heer Sargcaunt is met een speciale zending van Kaapstad naar de Transvaal gezondenom de financiële zaken aldaar te regelen en een onder zoek in het algemeen in te stellen. De boeren zjjn rustig en wachten Kruger's terugkomst af, alvorens te beraadslagen. 's GRAVENHAGE 19 November. Door Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de universiteit te Utrecht de heer dr. Herman Snellen; en ingetrokken de bij besluit van 10 Sept. jl.gedane benoeming van dr. G. F. W. Baehr tot hoogleeraar aan die universiteit. Aan jhr. mr. J. K. J. de Jonge is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-rijks archivaris en hem de personele titel verleend van adviseur voor de zaken van 's rijks archief, voor zooveel de koloniën des rijks betreft. Door Z. M. zijn benoemd tol ontvanger der registratie en domeinen; te Meppel, G. J. A. Huiskes, thans te Groenlo; te Gulpen, A. Moll, thans te Nijkerk; te Harderwijk, T. H. Oldcnhuis Gratama. thans surnumerair; te Nijkerk, J. lleshtisiiis, thans surnumerair. Aan mej. J. M. Gallopingeb. te Genève (Zwitserland), is vergunning verleend hier te lande lager onderwijs te geven. De kapitein ter zee J. K. van de Krnysse Pilaar en de luitenant ter zee 2e kl. II. F. Kouwenherg, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De bh. Goeman Borgesius en Brouwers zijn als leden toegelaten. Ingetrokken zijn de belastingwetten, de wet op het lager onderwijs, de kiestabel en het ontwerp tot droogmaking der Zuiderzee. Daarna bekwam de minister Kappeyne het woo:d. Geene'breede uiteenzetting van beginselen, verklaarde hij, worde van het ministerie thans gewacht. De gebeurtenissen waaraan het zijn optreden te danken heeft en de personen zijn aan de kamer bekend. Bij de Indische en de staatsbegrooting zal er gelegenheid zijn met de rege ring van gedachten te wisselen over verschillende ondcrdeelcn van het staatsbeleid. Daarom nu slechts eene eenvoudige welkomstgroet. Belijders der constitutionele begrippen met woord en daad. hebben zij uit pligtbcsef jegens het land hel bewind aanvaard, rekenende op de welwillendheid van allen en de hartelijke ondersleuning der meerderheid, in de overtuiging dat zij dit teregt vragen. Tegen Donderdag is de Indische begrooting aan de orde gesteld. Bij het onderzoek Ë9l«ELAIti IS. LONDEN, 18 November, naar de oorzaken van de mijnramp te High-Blan- tyre is door een der mijnwerkers eene verklaring afgelegd, die met verba zing zal vernomen worden. Hoewel er kennelijk voortdurend de aanwezig, heid van mijngas te bespeuren viel, bleven de mijnwerkers arbeiden met ongedekte lichtendie aan lutnne mutsen gebonden waren. F 14 A NKH IJ W. In den senaat heeft de heer de Kerdrel vcrlol gevraagd de regering te interpelleren over de maatregelen, welke zij met betrekking lot de door de kamer bevolen enquête denkt te nemen. Jules Simon en Dufaure pro. testeerden tegen zulk eene interpellatie. De president d'Audifl'ret-Pasquier zeide, dat ook bij hem het karakter der interpellatie een onderwerp van gezette overweging had uitgemaaktdoch dat de heer de Kerdrel verklaard had slechts te willen wetenwelke bevelen de ministers aan hunne amble- naren zouden geven geenszins wenschle hij een oordeel uil tc spreken over de wettigheid van het besluit der kamer. De president verklaarde, dat hij persoonlijk de enquete volkomen wettig achtte. De discussie over deze in terpellatie werd toen op Maandag bepaald. Gedelegeerden der regterzijde van den senaat zijn in onderhandeling getreden met gedelegeerden van het regtercenlrum over eene interpellatie lot het tegenwoordig kabinet, welke gevolgd zou worden door eene motie van orde, welke wel niet in ronde woorden een votum van vertrouwen in het kabinet zou wezen, maar toch in zulke termen vervat zou zijndat het kabinet zou kunnen aftredenzonder dat hel den schijn had alsof de ministers ook door den senaat in den steek gelalen worden. De tekst dei door de regterzijde ontworpen motie van orde luidt; "De senaat, de mede- deeling der regering goedkeurende en, overeenkomstig de conservative be ginselen, welke hij steeds heeft voorgestaan en ondersteund, de prerogali- ven willende handhaven, welke der kamer als eene der openbare magten toebehooren, gaat over lot de orde van den dag." De Mbniteur meldt dat Mac Mahon aan verscheidene staalkundige per sonen, met wie hij een gesprek heeft gehad, op de meest besliste wijze verklaard heelt, dat hij nooit aan een staatsgreep gedacht heelt en dat hjj liever zou heengaan dan zelfs het denkbeeld van een staatsgreep aannemen. De president der kamer, de heer Jules Grévy, die te Parijs en te Dole verkozen werd, heeft de benoeming voor laatstgenoemde plaats aangeno men, zoodat te Parijs een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Te Parijs was de heer Grévy verkozen in het 9de district, dat jaren lang den heer Thiers heeft afgevaardigd. De minister de Fourtou heeft, toen hij de officiële candidatuur in de ka mer verdedigde, zich beroepen op de hh. Casimir Périer en de Montalivet, ministers onder de Julij-regering, die, naar hij zeide, zich almede van de officiële candidatuur hadden bediend. Ook verklaarde hij dat de gewezen kabinets-secrelaris van Thiers, de senator Barthélemy Saint-Hilaireaan de ambtenaren voorschreef zich partij te stellen bij de verkiezingen. Van beide heeren zijn thans in de dagbladen verklaringen verschenen, waarbij zij liet beweren van den minister logenstraffen, en hem uittarten een enkel stuk uit de archiven te voorschijn te brengen, waardoor hij zijn beweren zou kunnen staven. Betreflende de jongste zittingen der kamer wordt nog medegedeeld dat toen Gambetta Donderdag gesproken hadde minister van oorlog het spreek gestoelte beklom. De heer Gambetta, sprak hij, heeft een circulaire voor gelezen, die aan de gendarmerie gerigt is, maar ik heb aan niemand een verkiezingscirculaire gezonden. Gambetta antwoordde dat die circulaire was uitgegaan van den escadronschef van het liie legioen en veegde er bij: Ik heb den minister van oorlog niet beschuldigd. Hij is niet in staat een zoo slechte daad te bedrijven. De minister hernam: welk onderzoek men ook instellemen zal altijd vinden, dat ik mijn best heb gedaan, het leger buiten de politiek te houden. Men ziet in deze verklaring van den minister het bewijs dat hij niet met de overigen voor het gebeurde sedert 16 Mei aan sprakelijk gesteld wil worden. De conservative bladen noemen deze handel wijze van den minister eene fout, eene daad van zwakheid. De dagbladen van Madrid bevatten het berigtdat de huwelijksplcglig- heid des konings den 23~,en Januarij a. s. te Sevilla zal plaats hebben. DUITSCHLAND. Te Berljjn is eene proef genomen met electrieke verlichting van een openbaar gebouw, namelijk de nieuwe synagoge. Het eleclriek licht werd eerst eenigen tijd te gelijk met het gaslicht gebezigd, ten einde het verschil duidelijk te doen uitkomen. Vervolgens werd alleen de electrieke verlich ting in werking gebragt. Naar de eenstemmige verzekering der aanwezigen heeft de proef ten hoogste voldaan. Bij de opening van het lijk van den gorilla Pungu uit het Berlijnsche aquarium is geconstateerddat hij gestorven is aan cene ontsteking in de ingewanden. Het bleek dat hij verschillende voorwerpen had ingeslikt, o.a. spelden, stukjes ijzerdraadeen handschoenknoop, enz., die hem vermoe delijk door onvoorzigtige bezoekers bij het aanbieden van versnaperingen in de handen waren gestopt. TURKIJE. Een correspondent van de Kreuz. Zeil. te Berlijn meldt: Het weder in Bulgarije is zeer ongestadig. Daarbij is de verpleging gebrekkig en zon der de voor de gezondheid zoo onontbeerlijke afwisseling. De harde beschuit veroorzaakt onderbuiksziektenden soldaat staat deze voeding tegen en hij vraagt dringend om zijn oude roggebrood. Reeds hebben eenige regiments- kommandanten draagbare veldovens aangeschaft, waarin het gewone solda tenbrood gebakken wordt, om althans voor een deel aan de wenschen hun ner manschappen tegemoet te komen. Van verduurzaamde spijzen hoort men ontzaggelijk weinig. Een firma van Berlijn heeft wel is waar te St. Petersburg eene fabriek voor verduurzaamde levensmiddelen opgerigt. doch zij kan onmogelijk aan de behoefte van bet legér voldoen. Vooral komen de klaglen van het leger voor Plewna, en de troepen aldaar wen-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2