LÜIDSCHË OI) R AIT. 1877. V. 274, DINGSDAG 20 NOVEMBER. STADS-BERICUTEfN. BINNENL A N DSC 11E BERIG T E N om- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is peivierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1- 4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden blac/z. 81 82 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). s na- 2". 3'. 4". 6». Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 22 November a. s., middags te 2 uren. 1». Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool der ls,t klasse. (240) Idem van twee hulponderwijzers of hulponderwijzeressen aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (243) Idem van een hulponderwijzer aan de tusschenschool. (253) Verzoek van J. Mast PEz. om ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de school n». 2 voor minvermogênden. (237) Voordracht tot overplaatsing van den onderwijzer 2dt klasse, L. Ver maas. (238) Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de school n\ 2 voor on vermogenden. (252) Verzoek van 11. Streutgers, om ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool der 2d® klasse. (241) Idem als voren van Mej. VV. Hulh, als hulponderwijzeres aan de school n". 1 voor onvermogenden. (242) Idem als voren van B. Van der Weel, als hulponderwijzer aan de school n®. 2 voor onvermogenden. (249) Voordracht van Goaimissarissen der Bank van Leening, betrekkelijk de herziening van de arlt. 17 en 18 van het Reglement. (236) Verzoeken van J. J. Krantz Zn., tol het leggen van duikers. (239) 12'. Idem als voren van J. Warmerdam. (245) 13'. Idem van stadswerklieden om verhooging van werkloon. (246) 14'. Voordracht betrekkelijk het adres aan Z. M. den Koning van het bestuur der Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. (247) 15". Idem tot uitbreiding van het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening. (.248 en 257) 16". Idem betrekkelijk de bijdrage der gemeente voor de verpleging van de zieke stadsarmen in het Academisch Ziekenhuis. (258) 17®. Verzoek van J. L. Creyghlon ter bekoming van grond aan het raam- land. (250 en 259) 18®. Idem als voren van G. Tibboel, buiten de voormalige Marepoort. (251 en 259) 19". Idem van Dr. W. N. Du Rieu tot het plaatsen van twee boomen op den Middelweg. (254) 20". Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1877; belooningen en premiün der braudspuitliedeu enz. (256) 21'. Verzoek van Van Hartrop Zn. c. s., betrekkelijk eene verruiming van het vaarwater aan de Beestenmarkt. (255) 10". 11' LEIDEN. 19 November. Bij kon. besluit van 17 November jl. is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Leiden de heer d'. H. A. Lorentz. De heer dr. C. A. Pekelharing, practiserend arts alhier, is benoemd tot leeraar aan de veeartsenijschool te Utrecht. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare verhuring is 1°. van hel beweiden van hel exercitieveld gelegen in den Marendijkschen polder aan den Singel onder de gemeente Oegstgeest, voor den tijd van 3jarcn, huurder geworden J. H. H. Borgerding alhier, voor de som van 600 'sjaars, en 2". van het beweiden van twee stukken land gelegen in den Boscbhuizer polder onder Zoeterwoude, voor den tijd van 5 jaren, huurder geworden S. Hoogleiling, onder Zoeterwoude, voor ƒ301 'sjaars. Van de mede gehouden verpachting van den afval van met de levering van hetgeen benoodigdis voor de Beestenmarkt te Leiden is voor den lijd van 5 jaren pachter geworden C. Dieben alhier voor ƒ1750 "s jaars. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 17.50. f 3.70 en 1.80, de laagste prijzen 35. ƒ17.50, ƒ3.50 en 1.75. De afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche maatschappij voor tninbouw en plantkunde zal, blijkens hierachter voorkomende aankondiging morgen avond in het logement aan den Burg alhier hare eerste winterver gadering houden. In deze bijeenkomst zullen door eenige leden mcdedeelin- gen worden gedaan, waarop wij meenen de aandacht te moeten vestigen, daar het misschien sommigen nog zal opwekken tot die vereeniging toe te treden. Door den beer J. D. Speet zullen ter tafel gebragt worden thans bloeijende Italiaansche hyacinthen terwijl de heer J. Mater zal spreken over de Iris Kaempferi. Acte-examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor boekhouden, L. van Zanten Jr., leeraar aan de hoogere burgerschool te Tiel, en D. P. Reeser, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amster dam; voor geschiedenis, S. J. H. Brugman, van Veendam; voor Engelsche taal- en letterkunde VV. P. Oldenhof, van Zwolle. Afgewezen: één voor boekhouden. Niet opgekomenéén voor Fransch. Heden is in het ministerie van binnenl. zaken te 's Ilage bijeengeko men de commissie ter beoordeeling van de ontwerpen van een nieuw uni versiteitsgebouw te Leiden. Zij bestaat uit de heeren J. G. van den Bergh, P. J. H. Cuypers, I. Gosschalk, mr. C. Yosmaer, allen rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst; A. Balat, architect van Z. M. den koning der Belgen te Brussel; P. Boeswillwaldarchitect en inspecteur- generaal der historische monumenten te Parijs; von Ferstcl. archtitecl, K. K. Oberbanrath en professor te Weenen, en C. W. llase, architect en Baurath te Hanover. Daar het dep. van binnenlandsche zaken thans in staat is den koning een voord ragt te doen tot het toekennen der personele toelagen aan de hoogleeraren bij de rijks-universiteiten, bedoeld in art. 110 al. 1 en 2 der wet van 28 April 1876, heeft deze toekenning plaats gehad bij kon. besluit van 13 Nov. jl. Dientengevolge wordt jaarlijks voor de universiteit te Lei den, ten behoeve van vijftien hoogleeraren en twee emeriti-professoren ƒ38806 gevorderd; voor die te Utrecht, voor zeven hoogleeraren, eene som van ƒ8385. en voor die te Groningen, voor twee emeriti-hoogleeraren, een bedrag van ƒ265, welke sommen als uitvloeisel van genoemde wet in hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1878 zullen worden opgenomen. Vermits deze toelagen, in overeenstemming met gemelde wet, met 1 October jl. zijn ingegaanzal hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1877 nog met een vierde van gemelde sommen behooren verhoogd te worden. Zaturdag 11. had in het locaal Diligentia, te 's Ilage, eene vereenigde vergadering plaats van het hoofdcomité voor de expeditie naar Nova-Zembla met de afgevaardigden der subcommissie» lol het bespreken en vaststellen van den voorgenomen togt. Z. K. H. prins Alexander was om bijzondere redenen verhinderd deze vergadering te leiden, welke echter aan den anderen kant het voorregt genoot van sir Allen Young, den bekenden en ervaren Noordpoolreiziger, in haar midden te zien. Nadat de heer Fransen van de Putte de vergadering geopend en den aanwezigen, met name den eigenaar der Pandora, een hartelijk welkom toegeroepen had, greep eene discussie plaats over het door het hoofdcomité in zijne circulaire van 15 Oct. 11. voor gestelde plan, waarbij de hoogleeraar Veth, namens het aardrijkskundig ge nootschap, zijne ingenomenheid met de voorgenomen expeditie betuigde. De penningmeester deelde hierop mede, dat op eene som van 32000 ge rekend mag worden, welke echter nog niet geheel gestort is, en dat, hoe zeer reeds nu met het bouwen van een schip kan worden aangevangen, voor eene goede expeditie eene vermeerdering van ƒ10000 zeer wenschelijk zou zijn. Hierna werd ter sprake gebragt het voorstel van het hoofdcomité om een zeilschip van ongeveer 80 ton te doen bouwen. Aan deze beraadslaging werd o. a. deelgenomen door sir Allen Young, die uitdrukkelijk te kennen gaf, dat, volgens zijne meening, een zeilvaartuig van bedoeld kaliber vol komen geschikt is om een togt naar Spilzbergen langs het pakijs en naar Nova-Zembla te ondernemen, ja zelfs dat met een betrekkelijk klein schip de gevaren geringer zijn dan met een groot vaartuig het geval zou wezen; spreker eindigde met de opmerking, dat men in Engeland groot belang stelde in een togt door Hollanders te ondernemen, en dal hjj zelf aan een goeden uitslag niet twijfelde, waar llollandschc officieren, die hij had leeren waar deren het bevel zouden voeren. Na nog eenige gedachtenwisseling werd eenparig besloten; 1'. dat de expeditie zal plaats hebben; 2". dat met den bouw van een schip, ingerigl op de wijze als door eenige ter tafel liggende projecten is aangegeven, onmiddellijk zal worden aange vangen, opdat de togt in Mei 1878 zal kunnen geschieden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1