DRUIVEN-BORSTSIROOP PER TELEGRAAF. A I) V E R T ENTIEN. met Fenkellionig. Zuiverste Medicinale Levertraan. door hl. e in iven- K'or- 'ing, niet den- '!)n par king ma aien oeld pre- n en oor- gen PARIJS. 15 November. In de kamer van afgevaardigden voerde heden de jroglid Rel woord Hij zeidc. dat bet ministerie blijft om op de aanvallen antwoorden. Wanneer die pligl is vervuld, zal de maarschalk zien, ,at hein te doen slaat. Kan men hem zesgen, dat een ministerie, waarin lonis Blanc en Leon Renault zouden optreden, een programma kan vormen, ja zal de parlementaire weg kunnen ingeslagen worden Is het tegendeel het gevaldan zal de oplossing elders gezocht moeten worden. Hij verwerpt it enquête, maar neemt hel in slaat van beschuldiging stellen aan. Hel Kjenwoordig ministerie zal geen medewerking verleenen lol de enquête. Ile'l volgende zal evenzoo handelen indien hel zich iets gelegen laat liggen lm de openbare rust. Hel komt er op aan te weten of Frankrijk zal dul- l(ii hel revolutionaire radicale juk, dal heden even gevaarlijk is als voor heen. omdat bet als zegepralen beschouwt de resultaten, gewonnen aan de siembiis bij het door bedrog en laster op den dwaalweg gebragt publiek Voorts zeide de heer de Broglie: liet ministerie aanvaard! de verantwoor- lelijkheid voor heigeen het deed tegenover de geschiedenis. Al wat het |(f(], was wettig. Niets kan men bel verwijlen dat gelijkt op de bedrei ging de begrooting te verwerpen, waardoor men het uitvoerend gezag aan licii onderwerpen wil. noch op de stelling, gisteren geformuleerd, welke [die iiitnoodiging lot opstand schijnt in te sluiten. Dat zij, die er aan kun- pen denken, op hun hoede zijn: onderdrukking wacht hen, en wil men onderstellen dat zij slagenhel zij hun herinnerd dat 31 October niet ver is ,a„ 4 September. Vervolgens wijdde bij uit over den streek der linkerzijde, die over cleri- talismc schreeuwt en beweert dat de zegepraal dn- conservativen het voor spel van den oorlog zou zijn, maar artikelen zendt aan buitenlandsche dagbladen. Gambetta antwoordde, dat hij in de woorden van de Rroglie de arglistige behendigheid herkende, welke moeijelijkheden door logen te boven komen fil. Hij komt op tegen de aantijging, dat hij een werktuig van het bui tenland zou zijn, en houdt vol dat de kamer, als zij een enquête instelt, liinnen de grenzen van haar wettige bevoegdheid bljjft. Wie den senaat boven de uitspraak van hel algemeen stemregt stelt, die kondigt de witte (conservative) conventie af. Op deze woorden volgden levendige tooneelen lusschen de leden der reg- pr- en linkerzijde. Het voorstel tol het instellen van een enquête werd aangenomen met 320 tegen 202 stemmen. PARIJS, 15 November. In den senaat waren 281 leden tegenwoordig; volstrekte meerderheid 141. Gekozen zijn: Chabaud met 152, Grefuhle met 119, Brun met 148, Grandperret met 141 stemmen. Na deze kregen Victor Lefranc 137. André 135. Jaureguiberry 131 en Allou 130 stemmen. KONSTANTINOPEL15 November. Latere berigten bevestigen, dat in (en raad van hel Seraskieraat niet is gehandeld over de vrede-quaestie. De Sultan gelastte spoed te maken met hel vervaardigen van winterkleeding voor tie troepen. PARIJS, 15 November. Ofschoon hier eenegroole opgewondenheid heerscht, de stad volkomen rustig. Niettegenstaande militaire maatregelen genomen jn en de minister de Fourtou een zoo heftige rede gehouden heeft, worden pogingen om tot een vergelijk te komen voortgezet, en zij vinden op lel Elysée geen ongunstig onthaal, omdat, naar men zegt, de constitutionele leden van den senaat het verzet van het Elysée niet langer willen onder steunen. In ieder geval heeft hertog d'Audiflret-Pasquier met groole vastbe radenheid zich tegen de handelwijze van het Elysée verklaard en zijn besluit te kennen gegeven ontslag als senaatsvoorzitter te nemen, indien het Elysée «iet wil acht slaan op den wil des lands. KUNSTANTINOPEL, 15 November. Mukhtar-pacha seint dat de bevolking tan Erzerum zich tot den uitersten tegenstand gereed maakt. Turksche nrslerkingen zijn aangekomen. De Russen hebben het fort Azizi bij Kars febombardeerd. Het gevecht duurde lang; de Russen werden teruggeslagen. Er valt veel sneeuw. BUCHAREST, 15 November, üsman-pachabevelhebber in Plewna is den 12'" door een parlementair tot overgave opgcëischt gewordendoch heelt gisteren verklaard niet in onderhandeling te willen treden. Het weder is winterachtig, zeer koud. S I N T N ICO L A A S. Zou er één enkele naam bestaan waaraan voor ieder, zonder onderscheid van ring of standaangenamer berinneringen verbonden ziju dan aan dezen. St. NICOLAAS! Walk een genot was het ons, als kind op moeders schoot ge nten reeds weken lang te voren te hooren verhalen hoe de goede Bisschop op zijn gevleugeld paard gezeten en van zijn zwarten knecht vergezeld ons eerlang zon komen bezoekenen ons dano zooveel moois zou medebrengenboe kropen we ithter moeders stoel verschrikt weg, als op den zoo lang verbeiden avond onze oude keukenmeidvoor die plechtige gelegenheid zoo onkenbaar mogelijk toegetakeld «i met een halven takkebos, bij wijze van gard, in de hand, met veel gedruisch linncnkwam om zich met een grove basstem te informeren of de kinderen altijd nog al zoet warenwaarop moeder dan geregeld antwoorddedat zij geen klagen over ons had, en de gewaande Bisschop het eensklaps suikeren erwten en boonen liet regenenom vervolgens te maken dat hij weer gaauw met goed fatsoen uit de Wen kwam; hoe onrustig sliepen we dien nacht, deels naar aanleiding van dat taoek, deels in de blijde verwachting van de heerlijke dingen, welke wij verzekerd «men den volgenden ochtend bij ons ontwaken te zullen vinden! Hij ligt al lang achter ons, die gelukkige tijd. waarin wij nog geen zorgen ken- n, waarin ons grootste verdriet nog bestond in een te water geraakten knikker of priktol, waarin we nog een onwrikbaar geloof hechtten aan den goeden Heilige tn diens jaarlijksch bezoek. We weten al lang wat er van dien St. Nicolaas is en slede van door hem bezocht te worden, stellen wij hem thans zelf voor. Maar, daarom heeft dit feest zijne aantrekkelijkheid nog geenszins voor ons ver loren. Of is het ons geen genot die fonkelende oogjes onzer kleinen te zien, die celukkige gezichten van ouden van dagendie zoo onverwacht in staat zijn gesteld barre winterkoude met minder zorg te gemoet te treden? Gevoelen wij ooit bochtiger de waafheid van de spreuk dat het zaliger is te geven dan te ontvangen Ik geloof het niet den loop der eeuwen ook veranderd moge wezenwelke gebruiken in ion loop der tijden ook geiieol verloren mogen zijn gegaanSint Nicolaas komt in eerstdaags al voor de meer dan veertienhonderdste maal terug en wordt nog altijd met hetzelfde enthousiasme verbeid. Kent ge de geschiedenis van dien goeden Sint? Niet? Welnu in het kort komt 'ij hierop neêr. Omstreeks het jaar 300 onzer jaartelling was zekere Nicolaas Bisschop van Myra 'Klein Azië, en stond in zijn diocese algemeen bekend als een zeer weldadig man. Kij was een dier vrome en brave kerkvaders, door wien de spreuk «doe wel en zie 'iet om" steeds in zoo ruime mate in toepassing werd gebracht. Onder de brave arme liedendie niet ver van den Bisschop afwoondenbehoorde u- ook een schoenmaker. De man had 3 dochters en moest hard werken voor dagelijksch stukje brood. Gaarne zou hij zijne oudste dochter hebben nitge- buwelijktmaar er ontbrak hem een bruidschat. Het meisje zelf leed hieronder lil. totdat op een goeden avond op geheimzinnige wijze een goudbeurs de deur werd geworpen en zoodoende eensklaps de huwelijksgift voor de dochter gevonden Toon later van uithuwelijking der tweede dochter sprake was gebeurde liet- zelfdeterwijl eindelijk voor de derde dochter nogmaals en op even geheimzinnige wijze een goede som gelds in huis werd geworpen. En het was eerst bij gelegen- heid van dien derden keerdat de brave Biscchop ontdekt werd de milde gever te zijn geweest, en dat hij zich niet kon onttrekken aan de hartstochtelijke dankbe tuigingen van dat beweldadigde gezin. Tevens was het nu uitgemaaktwie de geheime weldoener was van zooveel anderen, die op dezelfde of op soortgelijke wijze hun kommer zoo dikwerf dooreen onverwachte gift in eens hadden zien wegnemen En ziedaar de oorsprong, welke er toe geleid heeft om ten minste ééns op een jaar het voorbeeld van den ouden Bisschop toch te volgen en anderenvooral onze kleinenop aangename wijze te verrassen. Laat ons steeds dat feest in eere houden, laat ons steeds de St. Nicolaasvolgens oud gebruik blijven vieren. Aan iets nieuws om de onzen mede te verrassen zal het wel nooit ontbreken, want de 6de December moge ook al uitsluitend in Neder- land gevierd wordenhij heeft toch over de grenzen reputatie genoeg om den fabriekanten aldaar te doen zorgen dat we niet met leege handen behoeven te staan zoo zag ik dezer dagen in den Printempsboulevard Hautsmann te Parijs, een Sint-Nicolaas-étalage zóó keurig en rijkzóó smaakvol en uitgebreid, als ik er nog zelden een heb aangetroffen. NB. Naar ik verneem hebben deze magazijnen een afzonderlijken geillustreerden Hollandschen catalogus uitgegeven van zijden-stoffenheeren-artikelen galan- teriën, qnincailleriën, kinderspeelgoed, naaimachines, enz., alles uitsluitend voor St. Nicolaas of Nieuwjaars cadeaux bestemd en die op aanvrage per briefkaart of franco brief aan de Grands Nagazlns da Printemps, Paris, gratis en franco wordt toegezonden. VIJFENTWINTIG-JARIGE ECHTVEREENIGING van J. J. GENET en S. ELLENS. Rotterdam, 17 November 1877. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd: J. H. DE WAAL MALEFIJT, van Zeist, en F. S. W. COUVÉE, die tevens bij deze gelegenheidook namens wederzijdsche betrekkingen hunnen dank betuigen voor de belangstelling bij bun huwelijk ondervonden. Leiden, 15 November 1877. Bevallen van eene welgeschapen Dochter Vrouwe W. F. C. C. J. SICKENGA - Baronesse VAN HEEMSTRA. Wolvega, 11 November 1877. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, mijn geliefde Echt genoot, HENDRIK VLASVELD, in den ouderdom van 56 jaren. Mede namens mijne kinderen. Valkenburg, bij Leiden, Wed. J. VLASVELD, 14 November 1877. Kruyfp. Na een smartelijk en gedttldig lijden overleed heden, in den ouderdom van 32 jaren, tijdig voorzien van de I1H. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer G. VAN GAZANT. Leiden, 15 November 1877. Wed. G. VAN GAZANT, Ammerlaan. Dit is geen zoogenaamd geheim middel; liet bestaat uit Druivensuiker en Zwitserschc Honig niet een aftreksel van Mout, Orange-bloesem en Fenkel. Hel werkt spoediger e i is aangenamer in bel gebruik dan de andere mid delen die legen borslaaudoeniiigen aangewend worden, als: Borsllbce, Drop, Malz-ExtractUorsl-Boiibons enz. Deze Borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, lieeschheidhoest, pijn in de borst, kramphocsl en kucblioest. De flesch met gebruiksaanwijzing GO Cents en 1, liet is overbodig nog meer Ie zeggen over de algenieene aanwending van Levertraan bij borstkwalen, kliergezwellen, bleekzucht enz. Hel is alleen de onaangename smaak van de gewone Levertraan, die aan een meer alge meen gebruik in den weg slaat. Daarom is bet mijn streven geweest de fijnste Levertraan in den handel Ie brengen, die een goeden smaak heeft, daar ik de versche Traan aanstonds filtreer, op flesschen tap eu luchtdicht laat sluiten. In elk magazijn, zelfs in de beste apotheken, moet de Lever traan ranzig worden, wanneer zij langzamerhand, weken en maandenlang, van een vat afgetapt wordt lil flesschen van 30, 50 en 90 Cents. Ï.J Zi: K-L K V LR TH A A IN. Het is van algenieene bekendheid dat ijzer een onmisbaar beslauddeei van ons bloed is. Waar liet in te geringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaadsappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzer-praeparalen is deze oplossing de gcschiksle. Een eetlepel bevat 0.15 gram ijzer in een licht verteerbaren vorm. De flacon kost 5© Cenls. Lelden, N K. SIVEMER. Alp hen, JOH. SCllöLEB. OudshoornJ. F. SCHICK. Hodcgraven, 11. ROLLMANN. Emmerik. Gouda, J. C. ZELDENRIJK. 's GravenhageN. P. CATENIUS. IlazerswoudeJGAARKEUKEN. NoordwijkJ. F. G. D1EDER1' 11. II. ION 4.1UKOKN.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3