LEIR8CÜE COURANT. 1877. iV. 372. ZATURUAU 17 NOVEJlliER. Ramp te Curasao. BIlNNENLANDSCIJE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en kerstdagen uitgezonderd. De jirijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Adverlcniiën is van 1- 4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. Zooals bekend is heeft een hevige storm den 23 UI1 September jl. op Curagao ontzettende schade aangerigt, terwijl daardoor Bonaire mede zwaar heeft geleden. Tot leniging van den nood wordt veel vereischt cn de ondergeteekende, daartoe uitgenoodigd door het centraal comité te 's Gravenhage, doet met tertrouwen een beroep op de weldadigheid van de ingezetenen van Leiden ten behoeve van de noodlijdenden. Volgaarne verklaart hij zich bereid de gilten in ontvangst te nemen, die de ingezetenen te dien einde mochten willen afzonderen. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 16 November 1877. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 16 November. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl, dat in de maand April aanst. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnu merair bij het vak der posterijen, waartoe 12 plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Zij moeten geboren zijn lusschen 1 Julij 1857 en 1 July 1860. De commissie voor hel middelbaar onderwijs heeft toegelaten: voor de geschiedenis, den heer Brunne, te Arnhem; voor het boekhouden, den heer Diepenhorst, te Rotterdam. Afgewezen een voor staatsinrigting en twee voor boekhouden. Acte-examens middelbaar onderwijs te Delft. 12 en 13 Nov. Geëxami neerd 3 cand. akte (Boelsecren). Toegelaten 1, S. P. Bakker, van Delft. 14 en 15 Nov. Geëxamineerd 2 cand. akte S. (tuinbouwk.) Toegelaten 1 de heer J. C. C. W. van Nootenvan Schoonhoven. 16 en 17 Nov. Voort zetting landbouwkunde (akte R.) De 32' (buitengewone) algemeenc vergadering der lloll. maatschappij tan landbouw zal gehouden worden op Woensdag 19 December 1877. in hel hotel «Funckler" te Haarlem, ter benoeming van een lid van het hoofd bestuur uit Zuidholland, in de plaats van den heer G. J. van der Oudermeu- leu, die door de algemeene vergadering te Alkmaar als voorzitter der maat schappij is gekozen en als zoodanig met 1 Januarij zal optreden. Hen 24r0 dezer zal van het koloniaal werfdepot Ie Harderwijk naar liet Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 100 man benevens 6 onder-oflici ren, om dienzelfden dag over te gaan aan boord van bet via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Prins Hendrik. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den luit.-kolonel der infanterie van bet 0. I. leger F. B. A. Grooss. Door de arrond.-regtbank te Rotterdam is uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van L.beklaagd van het houden van een huis, waar hazardspel gespeeld werd. De regtbank besliste dat het gebeurde wel degelijk hazardspel was, dat beklaagde, ofschoon dikwijls afwezig zijnde, moest worden beschouwd als te houden een huis, waar met zijn wil en weten door het publiek dat spel wordt gespeeld. Hij werd diensvolgens veroordeeld tot één maand cellulaire gevangenisstraf, ƒ200 boete, met ver beurdverklaring van alle in beslag genomen meubelen, enz. Te Wateringen is door een paar jongens in een vijver het lijkje ge vonden van een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht. Het scheen, dat het reeds eenige dagen in het water gelegen had. Uiterlijke teckenen dat het kind geleefd zou hebbenwaren niet te ontdekken. Door wijlen den heer C. G. Voorhelm Schneevoogt is aan de stad Haarlem zijne uitgebreide verzameling van etsen en gravuren van Haarlem- sche kunstenaars vermaakt. Bovendien heeft hij nog geschonken eene som van 1000, om uit de rente hiervan die verzameling zooveel mogelijk te verrijken en aan te vullen. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam stonden dezer dagen vier per sonen teregt. Op een Zondag dobbelden zij als van ouds met anderen op straat. Herhaaldelijk was daarover geklaagd, zoodat de policie het plau op vatte, die straatschenderij te doen eindigen. Daartoe liep op dien Zondag *en agent in burgerkleèrcn in de nabijheid der Looyerstraat. Tc midden van het spel vertoont hy zich, doet zyn jas open, laat zyn uniform-vest zienmaakt zich bovendien als policie-agent bekendneemt de dobbelsteenen in beslag en een der aanwezigen in arrest. In het eerst ontstond daardoor niet geringe verwarring onder de spelers; spoedig kreeg de agent helechter vrij hard te verantwoordengelukkig werd hij door eenige burgers bijge staan. Door die houding week de troep, om spoedig, gedeeltelijk met mes sen gewapend, terug te keeren. Er werd met die wapens gezwaaid, aan den arrestant geweldig getrokken, doch de agent bleef weerstand bieden, hoewel de burgers uit vrees voor verwonding zich terugtrokken. Een hun ner verzocht aan de naastbyzijnde policie-post om hulp, doch eer die was opgedaagd had de agent van een 15-jarigcn jongen een steek in zijn rug ontvangen, van een ander, onbekend gebleven, één in zijn lies en was hem de arrestant uit de handen getrokken op dusdanige wijze dat hij de kraag van diens jas in zijne handen hield. Tevens was de agent nog bedreigd, waarvoor een der 4 beklaagden teregt stond. Alle vier ontkenden geweten te hebben, dat zij te doen hadden met een policie-agent. De regtbank heeft overeenkomstig het requisitoir van het openb. min. een der beklaagden (den 15-jarigen jongen) tol een cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden, twee beklaagden tot eene van 2 maanden en den vierden beklaagde, ter zake van bedreigingtot een geldboete van ƒ50 veroordeeld. Iets zekers, meldt het flbl.kan omtrent het gebeurde op de Brou wersgracht niet worden medegedeeld. Men blijft zich in gissingen verdiepen en tegenover het gereglelijke visum repertum van dr. Merkus Doornik en chirurgijn Boom, dat tot zelfmoord concludeert, staat het uitvoerige rapport van een ander geneesheer, die zeer in het breede de gronden ontwikkelt, welke zijns inziens het plegen van moord aantoonen. Het onderzoek bij de winkeliers naar den kooper van een mes, met een signalement, dat inder daad van den heer K. moet zijn, leidde tot niets. Men zal nu het privaat opbreken, om te zien of daar het werktuig zich bevindt, waarmede de daad is bedreven. Twee bijzonderheden zijn nog van gewigt, omdat ze, hoewel niet meer licht over de zaak verspreidende, weêr voedsel geven aan de mee- niug van hen: «die in IC. geloofden." Ten eerste: de straatdeur was niet voorzien van knippen en grendels; het gesloten zijn, zelfs op nachtslot, heeft dus minder beteekenis dan wanneer stevige sluiting van binnen ware gevonden; ten tweede: volgens de uitdrukkelijke verklaring van het dertien jarig dochtertje, dat met de huishoudster naar beneden kwam, heeft zjj de touwen losgemaaktwaarmede de handen van haar vader toen uog vast aaneen waren gebonden; de striemen bleven op het lijk ziglbaar. De brand in het pakhnis «Ter Goes", in de Spuistraat te Amsterdam, heeft ruim 24 uur bluscharbeid vereischt door 79 brandwachts. Voor de blussching werden gebruikt 1,065,000 liters water, waarvan 540.000 door de drijvende stoomspuit, die gedurende negen uren niet minder dan halve kracht werkte. Het aantal meters slang, benoodigd voor den aanvoer van het water, was 715. Te Nieuwe Pekela had dezer dagen het volgende plaats. W. de Haan, landbouwer aldaar, zat 'savonds omstreeks 7 ure tehuis voor het venster met een meisje, waarmede hij zich weldra in den echt dacht te begeven. Op eenmaal werd er een schot gelost en de Haan aan de regterhand en het hoofd gekwetst. Zijn broeder, J. de liaan, is, onder verdenking de dader te zijnin hechtenis genomen en gevankelijk naar Winschoten overgebragt. Woensdag is voor de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch de behan deling van de zaak der kruisheeren Ie St. Agatha contra den staat der Nederlanden voortgezet. De eischers hebben geconcludeerd tot veroordeeling van den staat, om de toegebragte sloornis te doen ophouden en het klooster te handhaven in het bezit der bij de dagvaarding omschreven percelen, wijders tot veroordecling tot vergoeding van kosten, schade en interesten, door gezegde stoornis en den verkoop en het wegvoeren der boomen reeds geleden of nog te lijden, nader op te maken bij staat, en veroordeeling van den gedaagde in de kosten. Het antwoord van den staat is bepaald op 12 December e. k. Te Maastricht is door de policie aangehouden een Franschman, die eenigen tijd in die stad verblijf hield en, naar men verneemt, zich aan be- driegelijke bankbreuk heeft schuldig gemaakt. DE LEZING IN 'T NUT. Een vrij aanzienlijke schaar dames en heeren was gisteren avond in het Nulsgebouw bijeen. De spreker was d\ Keller van Hoorn. Olschoon men bemerken kon dat menigeen de lezing goed voldeed, kunnen wjj toch niet

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1