Bij het dep. van koloniën is van liet comité le Maaslricht lot inza meling van bijdragen voor de noodlijdenden, ten gevolge van den op 23 September 1877 le Cnragao gewoed hebbenden orkaan, ontvangen een be drag van ƒ906.30. De commissie uit het geregtshof alhier, belast met het afnemen van het examen op het notaris-ambt, heeft als candidaat-notarisscn toegelaten de lilt. 0. C. van der Plaat, van Rotterdam, en E. Pot, van Vlissingen. Twee adspiranten werden afgewezen. lil de Dingsdag II. gehouden zitting van de kamer van koophandel alhier herinnerde de lieer Boer dat hel op 1 December a. s. 25 jaar zal geleden zijn, dat van rijkswege de telegraafdienst werd ingesteld. On tegenzeggelijk zijn de voordeelen groot, welke daardoor aan onzen han del, nijverheid en scheepvaart ten deel vielen, en dankbaar moet erkend worden dal liet telegraaf bestuur onvermoeid en welwillend voortgaat, in dezen tak van dienst al de verbeteringen aan te brengen, welke de voort gaande wetenschap en ontwil-keling aan de hand doen. Heeft de nijverheid menigmaal reden tot beklag over gebrek aan medewerking van de zijde der regering, in dit opzigt althans is erkentelijkheid harerzijds pligl Daarom wenschle hij te dezer gelegenheid hulde le brengen aan het corps ambtenaren bij de telegraafdienst, voor het vele goeds, dat het in een tijdsverloop van 25 jaren, ten bate van handel, nijverheid en scheepvaart heeft verrigt. De kamer drukte eenparig hare instemming met dat gevoelen uit. 11UITluMAM)SC11D IJKIIICTKN ii 4» Eh A V li. LONDEN. 14 November. De lieer Gladstone heeft by zijn terugkeer uit Ierland le Holyhead een adres van de liberalen van Anglesea in ontvangst genomen. In zijn antwoord besprak hij den toestand in hel Oosten. Dat antwoord was in hoofdzaak een weêrlegging van de rede van lord Beaconsfield. Hij betwistte, dat de Turken medelijden verdienen, omdat zij voor de verdediging van hun vaderland strijden. De oorlog is wel is waar van den kant der Turken een zelfverdediging, doch slechts ter uitoefening van willekeurige reglcn en gruwcljjke verdrukking. Spr. meende, dat Europa voor twaalf maanden de Oostcrschc quaestie zonder bloedvergieten had kunnen regelen, wanneer het Engclsche kabinet dit niet verhinderd had. Hij herinnerde verder aan de groote oflers door Rusland gebragt en hoopte, dal het, mogl het overwin nen, zijn cisehen niet te ver zou uitstrekken Het lag echter voor de hand. dal Rusland schadeloosstelling voor zijn inspanning zou verwachten. Maar in elk geval moest Engeland nalaten zich, onder voorwendsel van behartiging van Engelsche belangen of van wat ook, in den strijd te lalen betrekken. Hij vestigde er verder de aandacht op, dat lord Beaconsfield in zijn rede in Guildhall nu niet meer van de /'integriteit" van het Turk- sche rijk had gesproken. In den nacht van Zaturdag op Zondag woedde over hel geheele land weder een vrcesselijke stormgepaard met zware regenbuijenwaardoor aanzienlijke schade moet zijn aangerigt. Al de havens in het Kanaal waren vol schepen, die daarheen de wijk hadden genomen; doch behalve van een visscliersbootdie met zijne bemanning van vijf koppen verging, heeft men van schipbreuken niet gehoord. Behalve uit Seinde luiden de bcrigten uit Indië bevredigend. Tot 13 October had de hongersnood in Bombay 11 en in Madras, met inbegrip van derving aan inkomsten, 8% milliocn ropijen gekost. Opmerkelijk is een mededeeling van het munt-collegie te Bombay over de voorwerpen die daar ter smelting zijn gebragt en welker bedrag als een thermometer voor het rijzen of dalen van den nood is le beschouwen. In goede jaren bedragen die voorwerpen gemiddeld een waarde van 6000 ropijen per maand; in No vember van het vorig jaar bedroeg dat cijfer 70000 ropijen, dal in Septem ber van dal jaar lot 1,900,000 ropijen steeg. Sedert is liet cijfer weer gedaald. De Engelsche consul te Erzcrum heeft berigl dal de hospitalen met duizenden gewonden zijn opsevuld. en liet grootste gebrek aan hulp is. Door het Siaflord-house-coinité is reeds ondersteuning gezondenmaar verdere hulp is dringend noodig. ERINkRIJK. Het Journ. off. bevat een ministerieel besluit, waarbij bepaald wordt, dat van 15 Mei tot 5 Julij 1878 in het paleis der Champs Elysées eene ten toonstelling van beeldende kunstwerken door binnen- en buitenlandsche kunstenaars zal gehouden worden. Bij de Zondag II. gehouden herslemming voor de generale raden heb ben de republikeinen wederom 17 zetels gewonnen; dus hebben zij in het geheel een winst behaald van 135 zetels. Het voorstel, door den heer Albert Grévy in de kamer ingediend, waarover thans de beraadslagingen loopen, heeft de volgende strekking De kamer besluit: 1". eene commissie van 33 leden le benoemen, belast met het instellen eener parlementaire enquête naar de daden, die sedert 16 Mei moesten dienen om een onweltigen druk op de verkiezingen le oefenen; 2°. bedoelde commissie zal. afgezien van hel bijzondere onderzoek, dat zij noodig mogt achten in de departementen in hel werk te stellen, zich alle dossiers van 14 en 28 October kunnen doen ter hand stellen. Zij is, ter vervulling barer taak. voorzien van de uilges'rektsle volmagt, die aan de parlementaire commissien van enquête gegeven kan worden; 3". zij zal zoo spoedig mogelijk een rapport opmaken, dat alle feilen opsomt, die, onver- j schillig in welk opzigtter verantwoording kunnen komen van wie ook, en dat aan de kamer voorstellen zal doendie zij naar gelang dier feiten nocdig zal achten. Het voorstel van den heer Leblond tol wjjziging van hel reglement 1 der kamer, strekte, om in sommige gevallen aan den voorzitter de bevoegd heid te geven de censuur over een lid uit te spreken, met tijdelijk verbot om de zittingen bij te wonen. Het Jonm. des üéb. acht het voorstel van den heer Albert Grévy verstandig en gematigd. De quaestie is naar behooren gesteld en praejndj. cieert het antwoord niet. Het voorstel dringt onbeschroomd tot den wortel van het kwaad door. De gevraagde enquête is eene politieke daad eti po|j. tieke gebeurtenissen zullen een zekeren invloed op haar en hare ontknoopi». hebben. Indien de regering in hare verachting van den wil der natie en ig haar stelsel van uittarting volhardtzou de kamer welligt genoodzaakt hare gestrengheid tot het uiterste der geregtigheid te drijven. lie conservative bladen zien in het voorstel slechts eene revolutionaire daad. zeer geschikt om de oogen der natie te openen. De Defense meldt, dal de minister van binnenlandsche zaken allen prefecten gelast heeft in dit oogenblik op hun post te blijven en niet te ge- doogen, dat een hunner onder-prefecten het departement verlaat. De illoniteur meldt dal Mac-Mahon verklaard heeft, dat hij slechts een wenk behoeft te geven om dadelijk de elementen van een krachtij ministerie bijeen te krijgen in de partij van het beroep op hel volk. Maar niet met die partij denkt hij te regeren. Hij wil niet de medepligtige zijg van hare zamenspanningen hij zal ook geen dupe wezen van hare co», servative betuigingen. Mac-Mahon denkt de leden van het toekomstige kabinet te kiezen uit de groep der constitulionelen. Hij hoopt dat zulk een ministerie de begrooting goedgekeurd zal krijgen, de geschillen uit den we; zal welen te ruimen en de kamer verder lot gematigde inziglen zal kunne» brengen. Mogt hij in die poging niet slagen, dan zou hij, aangezien hij niet van zich kan verkrijgen de linkerzijde tot zich te roepen, aftreden e» zijn besluit aan de kamer kenbaar maken in eene boodschapwaarin ge. zegd wordt, dat hjj alle middelen om in conservative!! zin te besturen heelt uitgeput. De ïtép. franc, schrijft: Nooit sedert 1789 werd het Fransche vader land door een grooter gevaar bedreigd dan thans. Als de verkiezing»» van 14 October, als hel algemeen stemregt geminacht wordt, als de milliocn derwijze beschimpt worden en de gekozenen van 14 October niet bereid zijn dien schimp te dulden, dan moet men door middel van geweld Frankrijk temmen en den tegenstand der verdedigers van het regt breken. Hel regt zal zeker zegevieren. Wij houden ons er van overtuigd. Doch als het eens overwonnen werd, wat zou dan gebeuren? Het beginsel va» verkiezing, de eenige grondslag van de hedendaagschc maatschappijzou ver nietigd worden. Zoo hel regt der meerderheid eenmaal was terzijdegesteld, zou er niets anders overblijven dan geweld. Wat zou er op die wijs van ons worden? Een Spanje met openliggende grenzen! liet leger zou nog eens opgeroepen worden de nationale vertegenwoordiging uileen le jagen. Wat zou er worden van de regterlijke magl Wat zou er overblijven van onze gemeentelijke instellingen? Zou niet elk begrip van regtvaardigheid en wet met voeten worden gelreden? Wij smeeken de conservaliven hieraan te denken en zich af te vragen, of het der moeite waard is, Frankrijk aa» znlke groote gevaren bloot te stellen, alleen om de bezoldiging van eenige prefecten en andere ambtenaren van 16 Mei te redden. Nog schrijft genoemd bladMen hoort van niets anders dan van proces- siën, die naar den maarschalk gaan. Deputatiën van senatoren en afge vaardigden wisselen elkander af. Naauwelijks heeft de uiterste regterzijde zijn compliment gemaakt, of de heer Rouhcr komt met zijn getrouwen e» verzekert den maarschalk van zijne belangclooze ondersteuning, liet regler- centrum wil niet achterblijven; het is evenwel niet altijd hetzelfde regler- centrum: er is een liberaal regler-cenlrnm, dat den maarschalk van zijne ministers zou willen scheiden, ofschoon de maarschalk dit openlijk gewei gerd heeft; er is een autoritair regler-centrumdat niets beters kent da» de politiek van de Broglie en niets anders wenscht dan zijn zaken te con tinueren dan komt het eene, dan weder hel andere, en beweert dat liet hel echte regter centrum is Al deze deputatiën trachten den maarschalk le overtuigen, dal hij bij de partij, welke zij vertegenwoordigen, den steun zal vindendien hij in de tegenwoordige crisis noodig heeft. Er heerscht een wedijver, als aan het sterfbed van iemand, die tot hel laatst de hoop zijner familieleden heelt gaande gehouden, Door de reglbank te Chambéry is een grijsaard van 76 jaren tot eene maand gevangenisstraf en 100 Ir. bcete veroordeeld wegens belecdiging van den president der republiek. Hij had te kennen gegeven, dat Mac Malton zich aan absinth te buiten ging en, door dien drank bedwelmd, tot de daad van den 16Jt» Mei was overgegaan. In de fabriek van Manduit C°. te Parijs wordt thans vervaardigd hel beeld van »de vrijheid welke de wereld verlichtdat op de aanstaande wereldtentoonstelling zal prijken. De afmetingen van hel hoofd herinneren den kolossus van Rhodus. De omtrek is 14 meter, de hoogte 4 meter, Van binnen is plaats voor 15 personen. Het beeld, met den arm die de fakkel of toorts houdtzal 52 meter lang zijn en met het voetstuk zal de hoogte 67 meter bedragend. i. een meter meer dan die der torens van de Notre-Dame. Uit beeld, bestemd om lot lichttoren op de reede van New- York te dienen, is van geslagen koper ter dikte van 3% millim. Zeven stralen van electrisch licht zullen de aureool vormen, welke door glazen tegen wind en storm beschut zal zijn. ITALIË. Uit het jaarverslag betreffende de evangelisatie in Italië, uitgaande van de evangelische Waldenzische kerk loopende van Julij 1876 tol Junij 1877. blijkt, dat het getal stations van 16 tot 19 vermeerderd is, waarvan eenige welligt gedurende het volgende jaar in kerkelijke gemeenten zullen over gaan. Voorts is het getal avondmaalgangcrs met 136 vermeerderd en het getal schoolkinderenniettegenstaande twee scholen wegens gebrek aan middelen moesten gesloten worden, met 150. De bijdragen van de verschil lende gemeenten bedroegen, ondanks allerlei moeijelijkhedcn en de handels crisis, 30000 lira's. De evangelisatie telt in geheel Italië 39 gemeenten eu

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2