LEIRSC1IE COURANT. 208. DINUSDAU 13 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pi ijs der Courant is per vierendeel ja ars f 3.franco p. p. ƒ3.50, til cl het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke timmert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advcrttiitiën is van 1- 4 regels ƒ!.-, iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden blads. 101104 der Handelingen van itn Gemeenteraad Zittingverslag BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, LEIDEN, 12 November. I. M. heeft benoemd tot rijksontvanger 4' kantoor te Amsterdam de keer P. L Soeteman. thans te Leiden. De lieer J. J. Balland, lector in de Fransche taal- en letterkunde aan onze universiteit, is voornemens een achttal lezingen te houden over de Fransche litteratuuraan te vangen met de zeventiende eeuwen heeft te lien einde aan vele inwoners dezer stad brieven doen toekomen, waarin hij zijne denkbeelden over den aard dier leziugen mededeelt en de voorwaarden bepaalt, waarop die kunnen worden bijgewoond. Dat deze voor acht avon den slechts eene uitgave van 6 vorderen, waardoor een heer en twee dames of kinderen toegang verkrijgen, zal zeker eene aansporing tot deel name te meer zQn bij lien,die zich herinneren, hoezeer het ten vorigeu jare reeds gebleken is dat de heer Balland in hooge mate de kunst verstaat zijne hoorders op aangename en nuttige wijze bezig te houden. Voor détails rerwijzen wij naar het programma door den heer Balland verspreid en te lijnen huize gewis verkrijgbaar voor hen, die, hoewel belangstellenden geene oiinooiliging moglen hebben ontvangen. Ons is het genoeg de aandacht te vestigen op eene zaak, die voorstanders der Fransche classieke litteratuur in liooge mate moet interesseren. Ue Leidsche tooneelvereeniging "Jacob Cats" hield Zaturdag eene open bare vergadering uict introductie. De president gaf een verslag van hetgeen in liet vorige jaar gebeurd was en deelde de rampen mede. die de vereeni- jing door wanbeheer van den vorigen president hadden gelrollen. Nu levens Ie 200' verjaardag der geboorte van den peter zamenviel met het driejarig bestaan der vereenigiughad liet bestuur zich ten doel gesteld dezen dag feestelijk te herdenken door het geven ecner voorstelling en na afloop daar van een bal. liet stuk, dat opgevoerd werd, was "Baboe Rita" van Ruysch. llver het algemeen werd dit stuk zeer goed gespeeld en doel de verwach ting koesteren, dat de vereenigiug bij aanhoudende studie een schoone toe komst te gemoet gaat. Er was een volmaakte orde, ofschoon wij niet kun nen nalaten Ie zeggen dat de opkomst het bestuur, wat betreft de getal sterkte, zeer tegenviel. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 18.00, f 3.80 en 185de laagste prijzen 17.50, 3.50 en 1.75. 's Lands middelen over de tien maanden dezes jaars hebben opge- tebragt 77,926,728.20, zijnde f 408.927.47 minder dan in hetzelfde tydvak van 1876. De raming bedroeg 74.490.864.30. Men schrijft ons uit Boskoop: Er is in den afgeloopen. ongesladigen lomer veel regen gevallen, zoodat nergens van droogte, veeleer verlangen ff naar, is gerept geworden. Ook liet najaar was zeer nat, maar tot lieden inch nog uict zooals het vorige. In liet vorige najaar is er menig geboomte door ziekte van den wortel gestorven, terwijl, bij een Imogen boezemsiand steeds de regen tot in het voorjaar aanhield. Thans is de boezemstand voortdurend op een laag peil gehouden kunnen worden, hetgeen in de kweekerijen niet gering geacht wordt, ook al begon de regen overvloediger te vallen. Bij een gunstigen boezemsiand toch zijn de akkers spoedig van bet water bevrijd. Ook bier is men liet denkbeeld toegedaan dal wegens de aanhoudende westelijke winden, vroeg of laat, de winter zich ernstig zou tanen laten gelden. Acie-examens middelbaar onderwijs te Delft 8, 9 en 10 Nov. Geéxa- tnineerd 2 cand. voor de acte K5 (hoogere wiskunde). Eén trok zich na Jen eersten dag terug. De ander, de beer P. Weltevreede, van Noortliey bjj Voorschoten, werd toegelaten. 6. 7, 8. 9 en 10 Nov. Geëxamineerd 11 cand. voor de acte M2 (lijnteekenen). Drie hunner trokken zich gedu- rende het examen terug. Afgewezen 3. Toegelaten 5, de bh.: S. P. Bak ker, Bh. Broesterhuizen M. J. van Dijke Jzn.B. 11. Heymann en L. M. Jen Hollanderallen van Delft. De minister van hinncnlandschc zaken heeft reeds voorloopig maatregelen genomenom het getal leden der tweede kamer in overeenstemming te brengen met de bevolking en dus met 6 te vermeerderen. Ged. staten der betrokken provinciën zijn in kennis gesteld met een ontwerp van wijziging Jer kiestabel, met uitnoodiging om hun gevoelen daarover, uiterlijk op 17 November te doen kennen. Het ligt in 's ministers voornemen, zoo weinig mogelijk verandering te brengen in de verhouding, die thans beslaat tiissclicn enkele, dubbele en meervoudige districten. Er zijn namelijk twee «ieuwe enkele districten, Hilversum en Zevenbergen, ingevoegd, twee,enkele. Winschoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aan de beide meetvoudige, Amsterdam en Rotterdam, ieder één lid meer toegevoegd. In zijn antwoord op bel kamerverslag over bet begrotingshoofdstuk 'sn zijn dep. wordt door den minister van koloniën onder overlegging van bet rapport van den gouverneur betreffende de ramp op Curasao en Bonaire, medegedeeld dat den gouverneur op verzoek de vereiscltie magtiging verstrekt is om de noodige uitgaven te doen voor werkzaamheden en herstellingen, welke geen uitstel kunnen lijden, zoowel in hel belang van de algemeene gezondheid, als ter voorkoming van nog grooter onheilen, en tot het ver kenen van hulp aan de noodlijdenden, om te verhoeden dat zij door gebrek omkomen. boor het provinciaal kerkbestuur van Friesland zijn tot de evangelie bediening toegelaten de hh. J. M. C. II. Mond en W. E. M. Engelberts. Het stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 10 Nov. van Pcrt-Saïd vertrokken. De Celebes en de Prins Hendrik zjjn te Nieuwe Diep aangekomen. Den lstel> December a. s. zullen van het opleidingsschip Admiraal If'assenaer te Amsterdam 300 jongelingen, in Rotterdam en omstreken te huis behoorende, worden algenomen en overgebragt op het opleidingsschip Anna Paulowna, dat thans onder toezigt van zjjn aanstaanden komman- dant, J. B. Josselin de Jong, te Fe.venoord voor het doel wordt ingerigt. Er zullen op de H'assenaer dan ook nog ongeveer 300 jongens overbljjven. Te Gouda had Vrijdag II. een treurige gebeurtenis plaats. Zekere slee per, C. D. B. genaamd, wonende in de llocfsteeg. kreeg woorden met de vrouw van van VI., wonende in diezelfde steeg. Zooals hel meestal in der gelijke gevallen gaat, bet eene woord lokte het andere uit en het duurde niet lang ol de hevigste scheldwoorden wisselden elkander af en de hevigste verwijten werden naar elkander's hoofd geworpen. Op dit rumoer kwam van VI., de echtgenoot van de vrouw, aan en iiaauweijjks mengde hjj zich in den twist of B. pakte hem bij zijn hals en smeet hem tegen den muur, waarop hij bewusteloos ter aarde viel. Reeds dadelijk bleek het dat de duw geducht was aangekomen, waarop B. zich in allerjjl op weg begaf ten einde geneeskundige hulp in te roepen, om zoo mogelijk nog het kwaad te verhelpen, wat in één oogenblik van drift was teweeg gebragt. Het duurde dan ook niet lang of d'. F. H. G. van Iterson kwam bjj den ver- slagene en hem bleek het dat de ongelukkige reeds stervende was. Hjj had twee wonden, een ter zijde van hel oog bij den slaap en een boven het oog op het voorhoofd, welke wonden echter niet van dien aard waren, dat daardoor de dood kon worden veroorzaakt. Het schijnt veeleer dat er een hersenschudding heelt plaats gehad, die den dood ten gevolge had. Te Amsterdam is eergisteren nacht een poging tot inbraak gepleegd aan dc diamantslijperij in de Govert Flinckstraat. De machinist echter, die de wacht had was waakzaam en ontving den inbreker, terwjjl hij bezig was zicli toegang te verschaffen met een zoo welgemeende waarschuwing door middel van een of ander werktuigdat met den dief in alles behalve aangename aanraking kwamdat deze het op een loopen zette. Te Amsterdam stonden Zaturdag avond een aantal werklieden van dc kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen op de brug aan de Witten- burgergrachtwachtende op de uitbetaling van luin loon. Een dertigtal stond tegen de leuning, die bezweek, zoodat zjj allen in de gracht teregt kwamen Zij werden allen gered. liet llbl. meldl nog omlrent hel gebeurde op de Brouwersgracht te Amsterdam dat niededeclingender policie gedaan, aanleiding gaven tot het vermoedendat zijdie van den beginne de zelfmoord voor onmogeljjk hiel denniet zoo geheel ongelijk zouden hebben, maar het bleek later, dat voor de onderstelling van moord veel minder pleitte dan voor die van zelf moord. Men zal dan ook niet anders ktiniirn doen. dan blijven concluderen dat zelfmoord is gepleegd. De gereglelijke lijkschouwing heeft tot hetzelfde resultaat geleid; liet vermist wordende water uit de lampetkan wordt ver klaard door hel vinden van eene groote hoeveelheid water in de maag des overledenen, liet geld dat uit de portemoniiaic was verdwenen, vond men behoorlijk geborgen. De bloedvlekken op het hoofdkussen en op de sok worden verklaard doordien in de eerste ontsteltenis de huishoudster en de kinderen in de donkere kamer met bloed waren bemorst, en de sporen daarvan verder bragleu. Het lijk van den heer E. was in nachtgewaad met bloole voeten, en de nachldas om den hals. De laatste omstandigheid wordt weêi' door hen, die stoksiijl' blijven beweren dat de man, die Dingsdag schrijft, dat bij Donderdagavond iemand van liet spoor zal halen, die aard appelen voor winterprovisie opdoet en met zijn gewone opgeruimdheid kleertjes voor zijn kinderen koopt, wiens financiën tot op deii laatsten cent in orde zijn en wien geen geestelijk leed, zooals hypochondrie of melancholie kwelt, zich zelf en dan nog onder zulke vreemdsoortige omstandigheden zou om hals brengenbeschouwd als van veel gewigt. Zij beweren, dat iemand, die van plan is zich den strot door te snijden, de das aflegt. Men ziet dus, dat hoewel zelfmoord als de qualificatie van het feit is aangenomen, het veld der onderstellingen zeer ruim blijft. Het verdwijnen van het mes, de vreemde zakdoek, het op den grond verspreid liggen van de ring en de leege por- temomiaie, blijven raadselachtige omstandigheden. Door het geregtsliof te Arnhem is dezer dagen behandeld de zaak van L. M. Janssen, slager te Nijmegen, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Volgens de acte van beschuldiging leefde hesch.een weduwnaar met eenige kinderen, in verboden versiandhouding met zekere vrouw de Ruiter, een gehuwde vrouw. In den ochtend van 12 September jl, kwam de twintig jarige zoon van deze in den winkel van den bescli. in de Vleescliouwerstraat te Nijmegen, ten einde zijne moeder, die in het voorhuis zat, er uil te halen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1