in, «1 en |t eter, ende iret een, >nderl n, Hi adhtc i den n de srde ren De Het hoofdbestuur der Gelderscbe maatschappij van landbouw heeft zich de provinciale stalen van Gelderland gewend, ter bekoming van een dsidie van ƒ3000, voor de verdelging van meikevers. Gedep. staten stel- voor het subsidie te verleenen, mits ook hel rijk. belanghebbende gc- iitnien en ingezetenen een gelijk bedrag beschikbaar stellen. gen wegens dielstal met braak onder verzwarende omstandigheden tot jaar tuchthuisstraf veroordeeld persoon, genaamd J. B.welke gedeti- Kfd was in het huis van verzekering te Arnhemis onlvlugtzonder dat heeft kunnen opsporen onder welke omstandigheden. Daar hij in de jiinj der Duitsche grenzen was gezien, joeg hem de politie terstond tliierna, echter zonder gevolg. Dezer dagen ontstond, waarschijnlijk door onvoorzigligheid brand in met hooi en stroo gevuide huizing en schuur van K. Molenaar, te Ballnm Ameland. De brand werd door den barden wind dadelijk zoo hevig, er naauwelijks tijd was, eenige losse goederen te redden. Ilnis en jaar. hooi. stroo, granen enz. werden dan ook in korten tijd eene prooi tf vlammen. De hoog bejaarde eigenaar heeftmet uilzondering van het alles verlorendaar niets legen brandschade was verzekerd. Te Tilburg stonden dezer dagen voor bet kanlougeregt leregl drie troopers, die door den rijksveldwachter in een naburige gemeente des «hls met geladen geweren in hel veld betrapt waren; een hunner is lid den raad dier gemeente. Voor ieder werd veroordeeling in een boete nn ƒ80 en 7 dagen gevangenisstraf geëischt. ndeil voor- iJVOEGSüL, behoorende tot de Leidsche Courant van JJaandag.-/2 JS'ovember ó817W. 267. Gisteren avond was het Leidsch publiek in de gelegenheid gesteld op mgename wijze den avond door te brengen. Toch heeft het bij herhaling doond er niet veel belang in te stelleno( hier een goede troep speelt. En alleen de burgerij, maar ook de studentenwereld was gisteren slecht gekomen. Men had voor de laatslcn 8 banken gereserveerd en daarvan Hf, naar de beschikbare ruimte gerekend, de helft bezet. Toch hebben zij, die gisteren optradengelukkig niets laten bespeuren van de («stelling, -die ze hier ondervonden. liet eerste stuk »Le 66" was eene alleraardigst gespeelde eenvou- (eoperette. Hel was weer een van die kleine Fransche stukjes, die, door oede acteurs gespeeld, iedereen amuseren, terwijl aan bonmots en woord- gen alle tijd door den schrijver besleed is en het eenige doelaardig zijn eu het publiek te amuseren alleen in het oog gehouden is, terwijl krachtige ontwikkeling, ja soms de leidende gedachte zelve ontbreekt, tn jonge, domme Tyrolien heeft een lotje in de loterij, en hoort, nadat hij zijn nicht verteld heeft wat hij wei niet voor haar zou koopen als hij prijs trok, toevallig van een colportenr dat op n°. 66 de honderdduizend gevallen. Razend van pleizicr, koopt hij de onzinnigste beuzelarijen op «diet; gaat met den colporteur naar de stad. steekt zich daar in een belag- Idijk pak. niet ongelijk aan de wijze der geëmancipeerde negers, wordt tolscli en verwaand, wil zijne lieve nicht ook even gek optakelen, ja baar plaats als keukenmeid bij hem bezorgen. Door den colporteur eindelijk om ling gevraagd, wil hij zijn lot toonen en, o wee, de ezel heeft verkeerd ton en de letters op den kop gehoudenwant zijn lot was 99. liet loon ijlt niet uit. Zijn nicht lacht den stumpert hartelijk uit en eindelijk ziet zich genoodzaakt, zich voor het verschuldigde geld bij den colporteur als «echt te verhuren. Van dezen verneemt hij dal hij met hem naar Straats- irg moet gaanwaar hij hem dan verlaten zal. Verschrikkelijk komt liet kleiden van zijn nicht hem voor, tot hijop een vraag van haar aan den tlporteur, verneemt dat deze haar zwager is. Uier eindigt het stuk abrupt.. beide gelieven zullen trouwen, en de kindcrloozc colporteur zal voor de nidschat zorgen. Meesterlijk speelde de heer Beer, de hoofdpersoon, zijn rol en werd door Ine lieve nicht, mile Denis, waardig ter zijde gestaan. Ook de lieer Don- deed hel zijne om het stuk, zoo dun van inhoud, helgewenschteapplaus doen bezorgen. IVe hopen het genoegen te mogen hebben deze acteurs nog meermalen in irgelijke stukken te zien optreden. Hierna voerde men de Dragons de ViHars" op. Deze opéra comiqtic is (doeg bekend, zoodat we den inhoud den lezer wel kunnen sparen. Ook hier hebben de acteurs aanspraak op onzen dank. Sommige partijen varen zwakhet geheel echter goed. Wederom was de heer Beer een hooldpersonen in den rol van Thébaut en wederom liet zijn spel niets Nenschen over. De jonge Rose Friquet, mad. Jouanny, om wie het ge- We stuk draait, was charmant, hare ondeugende rol begreep ze uitstekend die zoo juist en los mogelijk terug. Zij was hoofdpersoon en verdient •wel voor baar aangenaam en krachtig gezang als voor prachtig spel den iMgsten lof. be heer Idrac (Sylvain) zong met zijn lief tenorgeluid het bekende air 'Se parle pas Rose je l'en supplie." Het gezang van dezen beer verdient *el in deze aria als in de anderen zeer geprezen te worden, terwijl zijne als acteur niet een der dankbaarste moet genoemd worden. Zijn geluid wldeed veel beter dan zijne actie. Mad. Chauveau-Cretini heeft geen zeer krachtig geluid, doch speelde hare niet onverdienstelijk. Zoo ook de heer Dicpdalle, die als ruiterhoofdman als ivrogne amoureux zeer goed voldeed. Met geheel droeg de algemeene goedkeuring weg. Wc hopen dat de acteurs "wil met welwillendheid zullen vergelden en wenschen dal het publiek de- groote stad zich door eene betere opkomst berouwvol zal toonen en laakbaar de door de acteurs geleden schade zal herstellen. De voorstelling gislerén avond kan slechte gevolgen hebben. Het is nog niet zoo zeker Me geannonceerde voorstelling van den beer LeClerc w el zal plaats heb ben, want, zijn wij goed onderrigl, dan was er reeds sprake van ze af te telegrapberen. De schuldigen kunnen dus weer klagen dal men bier ook niets kan hebben. 's GRA VENHAGE10 November. Door Z. M. is aan kapitein Schuyitgezagvoerder van het Decnsche vaartuig Oito, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de red ding en verpleging van de bemanning van bet op 24 Augustus 1877 in nood verkeerend Nederl. schip Gratitude, toegekend de zilveren medaille, inge steld hij besluit van 22 Sep. 1855. alsmede een loflelijk getuigschrift. Z. M beeft goedgevonden de navolgende ambtenarenthans werkzaam hij bel dep. van hinnenlamlsche zaken, lot dal daaromtrent nader zal zijn voorzien, ter beschikking te stellen van den minister van waterstaat, han del en nijverheid, te welen: de referendaris W. F. Koster; de hoofcommie- sen W. D. van Cranenhnrghjb'. J. 11. A. Röell. baron A. Calkoen, A. BorsboomJ. Margadant, mr. N. J. van IJsselsteyn en den hoofdcommies- titulair D. de Haan; de commiesen J. 11. van CranenburghC. A. Olden- barneveld genaamd Witte Tullingh. W. A. Peereboom. jb'. E. van Cittcrs en den commies-titulair I). Post; de adjuuct-commiesen P. L. Putters. J. G. Vermeer, m'. W. F. C. van Doorn, P. A. Vernède. E. R. van Weldcren baron Rengers, P. P. Saraber. J. W. van Schagen en G. G Muller; de eerste klerken YV. M. Plokker. D. YV. Glaasen, M. Lavies en J. C. BSrenfanger; de tweede klerken G. P. Mulder, J. P. Kalfï, P. I.. Olten. YV. F. II. YVe- vers11. P. J. YVolff en G. 11. J. van Eek; de boden .1. ten Voorden, YV. Wolll, YV. Reevers, J. J. Schamper en K. A. Schalier. Aan den heer d'. A. P. Fokker, te Goes, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Door Z. M. zijn bevorderd: tol kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee YV. II. F. van Oordt; tot kapitein luit. Ier zee, de luit. ter zee le kl. J. H. Haakman; lot Luit. Ier zee le kl.de luit. ter zee 2' kl. P. M. YV. T. Kraijenhofï' van de Leur. De scheepsklerk J. I). Ising, dienende aan boord van bet wachtschip le Amsterdam wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den olïi- cier van administratie 3' kl. J. F. van Gelsdorp. Aan de volgende vreemdelingen is vergunning verleend hier te lande lager onderwijs tc geven, als aan de jufvrouwenA. L. Bergier. geb. te Lausanne (Zwitserland); M. Favey. geb. te Pompaplcs (Zwitserland), E. Guthrie, geb. te Gateshead (Engeland); 1. II. Jorand. geb. te Rolle (Zwit serland); M. A. 11. van de Loo, geb. te Goclt (Pruissen); S. Mensing, geb. le YY'erl (Pruissen); J. E. C. Voss, geb. te Borgloh (Pruissen), en aan den heer A. B. I'. Debeaux geb. tc Lyon (Frankrijk). Het gcregtsbof alhier deed heden uitspraak in de drie zaken van dief stal van vee in de weide, welke jl. Donderdag werden behandeld. Het bof veroordeelde; 1° lot 5 jaren tuchthuisstraf A. B.koopman te 's Heerenhoekdie zich aan drie diefstallen van paarden schuldig maakte, en 2" tot 5 jaren tuchthuisstraf J. YV.huisknecht te Rotterdam, die zich aan een gelijken diefstal had schuldig gemaakt.: J. J. 11., wagenmaker le Rotterdam, beschuldigd van diefstal van eene geit in eeue weide ouder Nieuwerkerk a/d IJssel, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De persoon, die verleden week als zonder voldoende legitime papieren en geld ol middel van bestaan uit deze stad naar België is verwijderdwas d'. Friedrich Thesmar, zich noemende baron en Freihcrr von Ramsetb, en gewezen minister van den vrocgcren koning van Hanover. Deze vreemde ling werd in Pruissen vervolgd wegens hoogverraad en is in Engeland ge naturaliseerd. BUITENEANDSCUE IÏEMGTEN. BELGIË Te Brussel heeft gisteren een lievige brand gewoed in de verwerij van den lieer Berlrand, in de nabijheid van het paleis van justitie. De heer Bertrand benevens een der werklieden zijn, naar men verneemt, in de vlam men omgekomen. GNGËLAÜIE). LONDEN 9 November. Den heer Gladstone is YY'oensdag II. het eere-burgerschap van Dublin aangeboden. Hij heeftgelijk verwacht werd bij die gelegenheid hel woord gevoerd, en zich over velschillende quaesliëu uitgelaten. Hij was steeds gereed met de Icrsche bevolking zamen te werken tol bel verkrijgen van alles wat in haar wezenlijk voordeel was. Ook de Icrsche onderwijs wet en het plaatselijk bestuur werden door hem besproken. Daily Telegraph betoogt dat Engeland niet mag toelaten dat de Rus sen zich van Erzerum meester maken, omdat een regie lijn van Londen naar Calcutta door die stad loopt en daardoor ook de invloed en het pres tige van Engeland in Indië zou geknakt worden. Het departement van oorlog, meldt de Daily News. begint in te zien, dat Krnpp'sche kanonnen werkelijk toch wel iets te beleekencn hebben. Generaal Campbell, de inspecteur-generaal van de artillerie, heeft last ont vangen zich onverwijld naar Pruissen le begevenom daar proeven met achlerlaadgescliMt bij te wonen. Daar wij nu de eenige groote mogendheid in Europa zijn, die nog het oude geschut gebruikt, zoo spreekt het van zelf, dat die proeven van zeer veel belang voor ons zullen zijn. Het comité tot ondersteuning van zieke en gekwetste Turksche sol daten beeft lot heden 30000 bijeengebragt. De hertog van Portland schonk 6000 liet comité heeft een oproeping lot het publiek gerigt om meer gaven le storten, daar de ellende op dit oogenblik in Turkije alle beschrij ving le boven gaal. Kapitein Burnaby heelt zich naar het Oosten begeven, om den slaat van zaken in Bulgarije op te nemen en zoo mogelijk tot binnen Plewna door Ie dringen, liet comité droeg hem op een rapport le zenden

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5