LEIONCHF C tl II BANT. MAANDAG 12 NOVEMBER. fl°. 267. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.38, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Bij deie Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 10 November. D'. C. G. Chavannes, predikant bij de Waalsche gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Dordrecht bedankt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 53 tot 76 volwassen personen en 12 lot 18 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen Ie Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De commissie voor het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage heelt acte verleend aan dr. Symons te Rotterdam voor het Hoogduitsch en aan den heer Terwen te Almelo voor aardrijkskunde. De commissie heeft heden de acte voor de Engelsche taal verleend aan den heer Th. Plummer, van Leiden. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat, ten gevolge van het optreden van mr. J. P. R. Tak van Poortvliet als minister van waterstaat, handel en nijverheid, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Zutphen zal plaats hebben op Dings- dag 27 November e. k.en dat. zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Dingsdag 11 December e. k. De minister van financiën, de heer van Rosse, heeft op het adres van eenige handelaren in koffij te Amsterdam en Rotterdamwaarbij bet hou den van wekelijksche veilingen wordt aanbevolen, geantwoord dat het in 'slands belang onraadzaam wordt geacht daartoe, vooral in het tegenwoor dig oogenblik, over te gaan, doch dat de regering eene andere verbetering, waarvoor de bestaande wijze van veiling welligt vatbaar zal worden bevon den, in overweging neemt. Door den nieuwen minister van koloniën zijn, gelijk gemeld is, belang rijke wijzigingen gebragt in de Indische begrooting voor 1878. Daarvan zijn afgenomen de posten voor den aanleg van nieuwe spoorwegen op Java, en tot aanwijzing van de middelen om de kosten van dien aanleg te dekken. Later zullen daartoe afzonderlijke voordragten ingediend worden. Het ge volg van deze wijzigingen is, dat de raming der middelen in Nederland, vergeleken met de vroegere, een nadeelig verschil oplevert van f 5.732.000. De geraamde bijdrage voor 1878 zou daardoor dus reeds verminderen tot ruim 3 millioen, maar de minister meent deze som niet als bijdrage te kun nen ramen. Het is toch niet waarschijnlijk dat de kosten der bezetting van Atchin slechts 1% millioen in 1878 zullen bedragen. Een voorloopige raming, uit Indie ontvangen, schat die som op 10% millioen. De minister meent veilig te mogen aannemen, dat het minstens 4% a 5 millioen zal bedragen. De minister heeft derhalve dat overschot van ruim 3 millioen meenen te moe ten toevoegen aan den post voor kosten van Atchin en de bijdrage pro me morie te moeten uittrekken. Rlijkens eene medeeling van Zr. M8. gezant te Rrussel is het door de dagbladen verspreide berigt van het uitbreken der veepest in de omstreken van Turnhout vpn grond ontbloot. Het stoomschip Celebes. op weg naar Nieuwe Diep, passeerde op 9 November Dungeness. Rij de Ned. lierv. kerk zijn tot de evangeliebediening toegelaten: door het prov. kerkbestuur van Friesland, de hb. J. C. Reese en dr. J. Schuur- mans Stekhovendoor het prov. kerkbestuur van Groningende heer B. ten Catedoor het prov. kerkbestuur te Utrecht, de heer E. Eisma. De heer YV. J. G. Aalders, cand. tot de h. dienst, is beroepen tot predikant te St. Maartensdijk. De heer J. A. de Bergh maakt in het Fad. melding van een geluk kige vondst. De heer J. van Speybrouck, te 'sHage, kocht voor eene ge ringe som eene oude schilderij, 1.70 M. bij 1.50 M. groot, welk doek, na slechts weinig te zijn schoongemaakt, een echte Paulus Potter bleek te zijn. Het stuk was geteekend Petrus (Paulus) Polter pinx. Anno 1646. Gisteren ochtend is de boerderij van P. Ivistemakcrbewoond door G. Hop, aan den Spieringweg te Haarlemmermeer afgebrand. De oorzaak ran den brand is niet bekend. De boerderij was eerst onlangs in handen van den tegenwoordigen eigenaar overgegaan en door dezen nog niet ver zekerd. De inboedel van den bewoner was verzekerd. De gisteren avond te Amsterdam; ingevolge oproeping van de hh. Hu- genholtz, gehouden meeting, van personen, die de Ned. herv. kerk wen- schen te verlaten en toch wenschen het gemeente-leven voort te zetten, werd door vele personen bijgewoond, zoodat de zaal, alwaar de bijeenkomst werd gehouden, te klein was. Uit de discussiën bleek dat men zou trach ten eene //Yereeniging" te stichten, om op die wijze het doel te verwezen lijken. Lijsten ter betuiging van adhaesie zullen in omloop gebragt worden. Sedert het laatst der vorige maand zijn twee jongens van het oplei dingsschip Admiraal van ffassenaerliggende te Amsterdam, gedeserteerd. Het Hbl. deelt uitvoerige bijzonderheden mede betreffende den heer Kets, onder-directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, die met afge sneden hals in zijne woning werd gevonden. Een en ander, zegt dit blad, wettigt de onderstelling dat er zelfmoord is gepleegd. Tegen 12 ure ging de heer K. ter ruste en een half uurtje later hoorde de huishoudster hem nog kugchen. Daarna was alles stil tot 5 ure in den ochtend, toen het 8-jjmg zoontje, dal bij hem sliep, wakker werd en, zijn vader niet ziende, lulS riep, waardoor de huisgenooten ontwaakten. Men vond toen den heer K...jget nagenoeg geheel afgesneden strot, liggende op eenigen afstand van het"'raam in de huiskamer, met gebonden beenen en een touw om de beide polsen, dal echter de beweging der armen niet onmogelijk maakte. Op de vensterbank-vond men een plas bloed, en bij het onderzoek, door den com missaris vajj^licie ingesteld, werden bloedvlekken ontdekt buiten het ven ster en eenige bloeddruppels tegen den buitenmuur. Tevens werd tegen het binnenkozijn de afdruk van een bloedige hand waargenomen. Men ver moedde dat de overledene zich bij hel opengeschoven raam den hals had afgesneden met een mes, hetwelk hij naar buiten wierp, en dat hij toen nog kracht genoeg moet hebben gehad om het raam weer digt te schuiven. De laatste onderstelling is later gebleken niet juist te zijn, want het raam valt zonder eenige drukking hoegenaamd neder, als er niet een steun onder wordt gebragt. Hel spreekt vanzelf dat de huisgenooten werden gehoord en dat een deugdelijk onderzoek werd ingesteld. Een knipmes van den overledene is niet gevonden, evenmin als hel mes, waarmede de daad moet zijn verrigt. Mogelijk is het dat dit mes in de Brouwersgracht teregt is gekomen, hoewel het naauwelijks te gelooven is, dat de heer Kets, ingeval hij zichzelf van het leven heeft willen beroovcn, daartoe nog kracht heeft gehad. Tevens werd bevonden, dat uit de portemonnaie van den overledene twintig gulden die zich volgens de verklaring der huishoudster daarin bevondentoen hij tehuis kwam, waren verdwenen, dal zijn horloge echter voorhanden was, maar dat een zakdoek, die door geen der huisgenooten erkend wordt tot den eigendom van den vermoorde te behoorennaast het lijk lag. Die zak doek zal misschien nog veel aan den dag moeten brengen, ook omdat men weet dat de heer K. in kennis was met een persoon, die omtrent dat voor werp welligt nadere inlichting zal kunnen geven. Verder werd een der beide ringen, die K. gewoonlijk droeg, op den grond gevonden, en volgens de verklaring der huishoudster was de deur boven aan den trap, die, zooals gewoonlijk bij het naar bed gaan, gesloten was, bij het aanbreken van den dag geopend. Het water uit de lampetkan was verdwenen. Nog ge heimzinniger wordt de zaak doordien op het hoofdkussen van het bed, waarin de overledene blijkbaar had gelegen, dus in de andere kamer, eenige bloeddruppels werden gevondenen onder de tafel in de slaapkamer een sok, eveneens met bloed bevlekt. De justitie heeft tot dusver geen aanleiding om aan iels anders te denken dan aan zelfmoord, gepleegd met gebruik van middelen om aan een andere oorzaak te doen gelooven. De Amst. C. meldt: Zaturdag-avond heeft zich op de hoogte van den Kadijk een persoon door ophanging van hel leven beroofd. Hij was vader van drie kinderen, die in de laatste drie jaren door kommer en gebrek zooveel geleden hadden, dat ze meer op lijken dan op levende wezens gele ken. Daarenboven waren zij zoo veronachtzaamd en onrein, dat het afschu welijk was om aan te zien. De man, die een bedelend leven leidde, laat echter ongeveer twaalfduizend gulden na Hij werd in het bezit bevonden van vier Oostenrijksche schuldbrieven van honderd florijnen en van bewijzen van grondeigendom alhier en te Zaandam, alsmede van ongeveer ƒ250 baar geld. De kinderen zijn, nadat zij in het gasthuis gereinigd waren, bij een lid der familie gebragt, die voor eene goede opvoeding zal zorgen. Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1