de vroeger vaslgeslelde buitengewone uitgaven worden gedekt zonder ver breking van het financieel evenwigl. In alle geval zal, zoolang er zich in de omstandigheden geen gunstige wending voordoet, alle mogelijke zuinig heid moeten worden in acht genomen en mag niet uit hel oog worden verlorendat de blijvende lasten van den staal in de laatste jaren aanzien lijk zijn vermeerderd. Aan het slot der rede werd een ontwerp aangekon digd tot wijziging der wel op het lager onderwijs. 'sGRAVENHAGE, 9 November. Door Z. M. is aan G. Mulder, watermolenaar te Woubrugge, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de met levensgevaar gepaarde red ding van twee op het Brazemermeer in nood verkcercnde personentoege kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den heer mr. J. G. Gleichman, minister van financiën, is. opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris-directeur bij de Nederland- sche bank. Tot burgemeester der gemeente Goor is benoemd de heer C. W. A. M. Groskamp, in de plaats van den heer YV. K. Leur, aan wicn op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend. Aan den hoofdingenieur van den waterstaat L. 11. J. J. Mazel is, op zijn verzoekeervol ontheffing verleend van het hem tjjdeljjk opgedragen beheer over de landsgebouwen in de residentie. De Leer mr. VV. Modderman, hoogleeraar te Groningen, is benoemd tol plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad in Friesland en Groningen. Aan den heer F. G. Pastor is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen 2e UI. De heer E. J. van YVisselinghpred. bij de llollandsche gemeente te Antwerpen, is benoemd lot predikant bij de Protestansche gemeente in Nederl. Indië. De kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers is eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Atjehen dat bevel is tijdelijk opgedra gen aan den luit. ter zee lslc UI. J. P. Mercier, eersten officier aan boord van dien bodem. De luit. ter zee le kl. J. 0. de Ruyler de YVildt wordt gedetacheerd hij het dep. van marine, ter waarneming der betrekking van adjudant van den minister van marine. De officieren van gezondheid 2e kl. G. P. J. Theu- nissrn en P. G. J. Vogelpoel worden geplaatstde eerste bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en de tweede aan boord van de instructiebrik Zeehond. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal eiken Donderdag, ten 12 ure, aan het lokaal van het departement op het Binnenhof, voor een ieder te spreken zijn. De funeliën van secretaris-generaal bij het dezer dagen ingestelde depar* lement van waterstaat, handel en nijverheid, worden voorloopig waargeno men door den heer J. F. Boogaard, referendaris van de afdeeling waterstaat en publieke werken aan het ministerie van binnenl. zaken. De nieuw opgetreden hoofden der militaire departementen hebben lieden de hooge militaire autoriteiten ontvangen. Ter audiëntie van den minister van marineden kapitein ter zee jhr. YVichers, verschenen tal van vlag-, hoofd- en subalterne officieren, zoowel van de zeemagt als van het corps mariniers. Aan den nieuwen minister van oorlog, den heer de Roo van Alderwerelt maakte heden middag ten 1 ure een zeer groot aantal officieren hunne opwachting. De generale en plaatselijke staven, de militaire administratie, de geneeskundige dienst, de verschillende wapenen en alhier gevestigde inriglingen werden door hunne hoofden, inspecteurs cu directeurs met hunne adjudanten op deze audiëntie vertegenwoordigd, terwijl verder alle hoofd officieren van het garnizoen alhier insgelijks werden ontvangen. IIUITKNIiAM)SClJK lilkP.IGTKS. K K SELA RS 89. LONDEN 8 November, liet evangclisch-protcstantsche diaconessen-gesticht le Tottenham bij Londen heeft den directeur van het huis. dr. Lazeron, opgedragen, met twee zusters en twee ziekenverplegers naar liet oorlogstooneel te vertrek ken. Den 12de" November zal de reis ondernomen wo' den. Aan de reizi gers met hun bagage is op de Nederlandsche en IJuiische spoorwegen, door bemiddeling van de gezanten dier mogendheden te Londen, gedeeltelijk ol geheel vrijstelling van vracht verleend. Hel meteorologisch instituut kondigt weder een nieuwen storm aan. Hevige windvlagen, veel regen en waarschijnlijk sneeuw worden dienten gevolge op Engeland's kusten voorspeld. Daar de storm-voorspcilingen uit Amerika in den laatsten tijd geregeld zijn uitgekomen, wordt er meer en meer waarde aan gehecht. FHANHKIJN. Naar men verneemt heeft de maarschalk-president dezer dagen in een ministerraad zijne ontevredenheid aan de ministers betuigd, dat de verschil lende groepen der behoudende partij op eigen terrein bleven, dat is ieder voor hun eigen vlag streden, en dat hij alleen de behoudende rigting ver dedigde. De Frangais erkent dat de conservativen bij de jongste verkiezingen ongelukkig zijn geweest. Echter, zegt dat blad. verkrijgt de tegenpartij hare meerderheden alleen door gegoochel met cijfersmet name door als hare candidatcn mannen aan te merken, die aan hunnen onbetwisten plaat selijken invloed te danken hadden.'dat alle partijen voor hen stemden. De waarheid schijnt te zijn, dat de oppositie thans in de algemrenc raden 70 of 80 vertegenwoordigers meer heeft dan te voren. Deze overwinning van de groepen der linkerzijde is betreurenswaardig. Na de verkiezingen de kamer op den 14'"° October hebben al de bladen der oppositie verze- kerd, dal wegens hetgeen zij hunne overwinning noemden de maarschil besloten had toe le geven en de conservativen aan hunne vijanden zm overleveren. Door middel van dezen verfoeijelijken kunstgreep hebben ij 1 in zekere departementen de schroomvalligen verschrikt en de aarzelend); meêgcsleept. Dingsdag avond 11. hebben de le l'arijs verblijf houdende Amerikanen president Grant een banket aangeboden, waaraan 300 gasten aanzaten onder voorzitting van den nieuwen Amerikaanschen gezant, generaal Noyes Onder de Frnnsche genoodigden bevonden zich de heeren Laboulaye en Cer- nuschi. Generaal Noyes, na dronken te hebben ingesteld op de presidenten der Vereenigde Staten en van Frankrijk, dronk op de gezondheid van gene. raai Grant, niet zonder eene vrij uitvoerige lofrede op hetgeen deze root zijn land gedaan had. In zijn antwoord gewaagde laatstgenoemde van het genoegen, dat hem zijn bezoek //aan de stedenkoniugin der wereld" rj. schafte. Onder degenen, die vervolgens het woord voerden, bevond zich de kleinzoon van Lafayette UltTSCiiLASI». Het ontwerp betreffende het sluiten eener leening van 127 million mark voor openbare werken heeft weinig kans te worden aangenomen. kamer van algevaardigden schijnt niet gezind le zijn het tegenwoordig) ministerie door de aanneming van dal ontwerp als het ware een votum va vertrouwen voor eene reeks van jaren le geven. Vermoedelijk zal de let ning tot dat bedrag beperkt wordenhetwelk voor de buitengewone gj|. gaven van een of twee jaren noodig is. Dezer dagen is de laatste band gelegd aan den onderaardschen telegraaf kabel; de leiding is nu lot Kiel en derhalve tot aan de Oost zeekust voltooi! Door dit nieuwe verkeersmiddel zijn regislreeks met Berlijn verbonden li groote wapenplaats Maintz ten zuidenen Maagdenburg en Kiel ten noordn van de hoofdstad. Voorloopig zal geen verdere uitbreiding aan deze nieuwi telegraafverbinding worden gegeven. Te Hamburg heeft zich eene commissie gevormd ter oprigling eenti maatschappij op aandeelenvoor den aanleg eener kolonie van 400 arbeiders woningen op een terrein ongeveer een half uur gaans van de stad gelegen. Elk huis zal bevallen drie kamers, keuken en kelder, waarbij komt eet tuin ter grootte van 3000 vierk. voeten. Deze huizen zullen tegen lagei huurprijs en jaarlijksche aflossing zonder rente aan werklieden worden afge staan die volgens het plan in 10 jaren eigenaar zullen kunnen worden ei het huis binnen 18 jaren met 250 mark 'sjaars zullen kunnen afbetalen. De vleeschliouwer Sonntag, le Gera, is door het geregtshof te Jena, wegens vermenging van worst met aardappelmeel en aniline, veroordeel! tot eene boete van 100 mark en de kosten. Tot zijne verdediging voerde hij aan, dat in verscheidene Thuringsche worslfabrieken, die hij opnoemde, de worst werd vervalscht en met aniliueverf gekleurd. Dadelijk werd hier omtrent onderzoek gedaan, met liet gevolg dat er groote partijen vcrvalschte worst in beslag zijn genomen. Dezer dagen is Hirscli Guttmann, gewezen rabbijn te Pfess, in Silezie, in den ouderdom van 108 jaar overleden. Meer dan eene halve eeuw was hij bjj de Israëlitische gemeente aldaar in functie geweest en eerst op ziji 103de jaar had hij zijn ambt uedergelegd. Op 60-jarigen leeftijd had hij dl gelofte gedaan, geen vleesch of vleeschspijzen meer te zullen nuttige», en hy heeft zich lot hel laatste oogenblik onverzettelijk er aan gehouden. TURKIJE. De correspondent van de Times meldt dat hij op 28 October de 180(1 in Gorni-Dobnik gevangen genomen Turken heeft gezien. Zij gaven hei den indruk, dat de Turken hunne reserven reeds nagenoeg uitgeput moelei hebben, daar hel mecrendeels mannen van middelbaren leeftijd en vele» reeds grijs waren. Zij zagen er uitgehongerd uit en zeiden dat zij sedert twee dagen niets te eten gekregen hadden. Chakir-pacha. de bevelhebber van Telisch zag er uit alsof hij blijde was thans beveiligd le zijn tegei Russische kogels en granaten. Zijn aide-de-camp is in de dij gewond. De drie met hen gevangen genomen Engelscheu zijn kolonel Coope, vroeger officier in het 7e fuseliers regimentJbans officier in de door kolonel Baker ontworpen gendarmerie; dr Douglas, van de St. Thomas- en St. Mary-hos pitalen en d'. Vachell, van het London-hospitaal. Coope gaat als krijgsge vangene naar Rusland; de beide jonge doctoren echter worden naar St. Pe tersburg gezonden en aldaar aan den Engelscheu ambassadeur overgegeven. Aan de Standard wordt uit Adrianopcl gemeld dal het groote konvooi, dat naar Plewna zou worden gezonden weder terugtrekt naar Sofia. Er kan niets worden aangevangen, voordal te Orhanie versterkingen zijn. Me» beweert, dat Mehemet-Ali zal komen in plaats van Chefkct-pacha. De we; naar Plewna moet, het koste wal het wil, worden opengemaakt. Bel meest schijnt er binnen Plewna behoefte te zijn aan winterkleeding voorde manschappen en voer voor het slagtvee. Van het zenden van ammunitie wordt niet gesproken. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph wilde Mukhlar- pacha te Erzerum een beleg afwachtenmaar de inwoners protesteerden daartegen, daar de stad bij een bombardement ernstig zou lijden. Ook ge loofde men dal. daar hij de versterkte positie van Devi-Boyun had moeten opgevenhij ook te Erzerum geen stand zou kunnen houden. Dit moet Mukhtar-pacha dan ook wel begrepen hebben. Gedurende de laatste 4 maanden zijn 47000 zieken en gewonden pee spoor door Jassy naar het binnenland van Rusland vervoerd. Een Ültomanisch telegraaf beambteDuitscher van oorsprong, is op den weg van Bellova naar Adrianopel vermoord geworden, tip verlangen van den üuitschen gezant heeft de Porie een streng onderzoek gelast en te dien einde een regeringscommissaris, bijgestaan door consuls en meteen militair geleide van vijftig man afgezonden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2