deJijk waren allen in de boot en deze bereikte nti spoedig hel strandwaar zij met luid gejuich werd ontvangen. De schipbreukelingen, 10 in getal, werden naar Midsland gevoerd, waar zij liefderijk verpleegd werden. 'sGRAVENIIAGE, 7 November. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. Taake, van hel koloniaal werfdepot, vergunning verleend lol het dragen van de Duilsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den vehltogt legen Frankrijk in 1870/71. -- Aan den heer F. van Dalsen Fontein is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonregler-plaatsvervanger te Beetsterzwaag. De telegraphist 2' kl. R. van der Mettlen is benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaphkantoren. De luitt. ter zee le kl. P. G. Bruch en 0. C. A. J. Moreaudienende aan boord van de schroefstoomschepen Zilveren Kruis en Leeuwarden, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de Ittilt. ter zee le kl. J. M. A. van Muiken en L. A. Walaardt Sacré, terwijl de officieren van ad ministratie 1' en 2' kl. J. F. J. Mahieu en F. W. L. A. Hirschmanndie nende aan boord van de schroefstoomschepen van Galen en Leeuwarden op non-activiteit worden gesteld. Voorts worden de officieren van admi nistratie 2' kl. J A. Lagaay, J. G. Bebelaar en M. D. L. Hertzveld geplaatst aan boord van de schroefstoomschepen van Galen, Zilveren Kruis en Leeuwarden. De luit. ter zee le kl. M. J. C. Lttcardie, dienende aan boord van het schroefstoomschip van Galen, wordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord en belast met de waarneming der betrek king van adjudant bij den directeur en kommandant der marine aldaar, en vervangen door den luit. ter zee le kl P. C. Pabst. De kapitein der artillerie van het 0. I. leger F. 11. Vervat, die bij hel leger hier te lande is gedetacheerd, zal den 15'1,n der volgende maand weder naar Java vertrekken. De minister van oorlog zal eiken Donderdag, ten 1 uur, voor een ieder te spreken zijn. -- De opper- en hoofdofficieren van het garnizoen te dezer slede zullen nrnstaanden Vrijdag ten 1 ure door den minister van oorlog aan dat depar tement worden ontvangen. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroe pen op Maandag 19 November, ten 3 ure. I5UITKNI ,AM)SCI I IS BISMGTISN. EKtl ELAND. LONDEN, 0 November. Van regeringswege is een artillerie-officier naar het oorlogstooneel ge zonden met den bijzonderen last om het depart, van oorlog van berigt te dienen omtrent alles wat betrekking heeft op geschut, geschut-materiaal en bewapening. Het standbeeld ter nagedachtenis van John Stuart Mill, dat naar het model van Woollier in metaal gegoten wordt, zal nog in den loop van deze maand op de Theemskade in de nabijheid van het nieuwe onderwijs-minis- lerie worden opgerigt. Na bestrijding van alle kosten blijven nog 500 over, die nu besteed zullen worden voor een stichting in den geest van Mill. Lady Burdett Coutts maakt in de Mom. Post eenige zinsneden open baar uit een brief van mr*. Layardde gemalin van den Engelschen gezant te Konstanlinopelberigten bevattende over de werkzaamheden der aldaar gevestigde dames-vereeniging tot ondersleuning van noodlijdende Turksche vlugtelingcn. Ten gevolge van den ijverigen arbeid en den grootcn toevloed van hulpmiddelengelijken de zalen van het paleis der Engelsche ambassade thans veel op de Londensctie kleedermagazijnen van de bekende firma Mozes Sons. Mr'. Layard is echter voortdurend om nieuw materieel en nieuwe werktuigen verlegen, bv. knipscharen. die zij zegt dat in Konstan- tinopel moeijelijk te krijgen zijn. De leden der dames-vereeniging zijn van allerlei gezindtendaar de Halve Maan aan een ieder toelaat deel aan dit goede werk te nemen. In Mei jl. werd door de staats-thesaurie te Washington een pakket met 100.000 in wissels op New-York verzonden naar de thesaurie le Tus- con. in Arizena. De postillon, die het pakket van het laatste spoorweg- slation naar de bestemmingsplaats zon brengen, werd vermoord door de Indianen. Zes maanden lang bleef het pakket in de prairie l'ggenen het werd daar, door de zuivere en drooge atmosphecr, volkomen gaaf gevonden door een ordonnancc van bondstroependie het eindelijk op de bestemming bragt. CH INHRIJ X. Naar men thans verneemt zon de vorming van een nieuw ministerie, waaraan reeds zooveel moeite was besleed, weder in duigen zijn gevallen, zoodat de tegenwoordige ministers voor de kamer zullen verschijnen. De republikeinsche bladen, ook het Journ. des Déb., betoogen bij herhaling dat een zoogenaamd //cabinet d'afleures", in den stand der zaken geen ver andering kan brengen en tot niets zou leiden. Alleen een kabinetuit de gematigde linkerzijde genomenkanindien de maarschalk-president zich daarbij minder halsstarrig toont, de zaken in het regte spoor brengen. De kamer van afgevaardigden komt Woensdag te Versailles bijeen. De Figaro betoogt dat de voorwaardenvóór den aanvang der onder handelingen over de zamenstelling van een nieuw ministerie door de linker zijde aan Mac Mahon gesteld om bare ondersteuning er aan te schenken, onaannemelijk waren. De linkerzijde toch eischte voor het kabinet: 1". volmagt om eiken ambtenaar, tot welke categorie hij behoore, te ontslaan, wanneer hij niet als republikein kan erkend worden; 2". onbeperkte vrij heid om in de militaire kommandementen alle veranderingen te brengen welke het noodig zal achten; 3®. verbindtenisop het woord van eer en bij openbaar documentdal de maarschalk tot in 1880 stiptelijk zal in acht nemen de regten en voorschriften van het parlementair stelsel, zich liet regt zal ontzeggen een kabinet te vormen, te wijzigen of te houden, dat in strijd is met besluiten van de meerderheid der"tamer, de eenige vertegenwoordigers der natie. - Eenigen tijd geleden werd de senator Eugène Pelletan le Arles dcot twee commissarissen van policie beleedigd. Nadat zij hem een paar lang op zijne wandeling door de stad op den voel gevolgd hadden, pai|, één hunner ten slotte hem bij de kraag om hem te arresteren. Pe||e|1( heeft zich toen beklaagd bij den voorzitter van den senaat en hem verzott- genoegdoening voor hem te eischen. Naar thans gemeld wordt, is eendtt commissarissen tot straf naar eene kleinere stad, Aurillac, verplaatst. Pelletan heeft aan den voorzitter van den senaat geschreven, dat liijjj slechts als eene halve genoegdoening kan beschouwen. Waarom loeh ohh> Aurillac met een onwaardigen ambtenaar opgescheept worden en waars; moet de andere commissaris ongestraft blijven? Op de spoorbrug over den Nijl bij Kafr-el-Sagad, in Egypte, zijn op 25 October een passagiers- en een goederentrein legen elkander ingereden Gelukkig dat de goederentrein nog intijds kon stilstaan, waardoor de schok minder lievig was. \Vare dit niet gelukt, dan zouden de beide treinen on vermijdelijk in het water geraakt en vermoedelijk de brug gedeel vernield zijn. De locomotieven en poslrijltiigen werden grootendeels brijzeld, waarbij een beambte hel leven verloor en achttien personen kwetst werden. IIIIIT8C» L A II. Maandag namiddag is op plegtige wijze het stoffelijk overschot van in veldmaarschalk von Wrangcl naar het spoorwegstation gebragt om naar Stettin te worden vervoerd; op het garnizoens-kerkhof aldaar waren reeds vroeger twee zijner zonen begraven. Geheel Berlijn was bij die gelegenhti op de been. Nabij het sterfhuis zaten de menschen zelfs op de daken de huizen. Voor dat tiet lijk weggevoerd werd. had er eene lijkdienst plaats, die door den keizer en den kroonprins werd bijgewoond. Onmiddellijk daarop werd de kist door onderofficieren der garde naar de lijkkoets p. dragen en werden de gebruikelijk militaire honneurs bewezen. Aan het hoofd van den stoet ging het corps trompetters van de kurassiers der garde; daarop volgden verschillende afdeelingen cavalerie en infanterie, een batail- lon van het regiment «Keizer Alexander" en een van het regiment Keizer Jozef", benevens de veld-arlillerie der garde met 12 stukken geschut, elke afdeeling met een muziekcorps en in rouw gehulde vaandels. Op dj troepen volgde een aantal hoofdofficieren, de een den bevelhebbersstaf,de overige de ordeteekenen van den overledene dragende. Achter deze groep zag men de lijkkoets, gevolgd door Wrangei's dienstpersoneel met zijn lijf- paard en een stoet officieren van alle wapenen, met den kroonprins ei prins Frcderik Karei aan het hoofd. Daarop volgde het galarijtuig des kó zers, met zes paarden bespannen, omgeven door officieren, benevens dt rijtuigen der prinsen en andere hooggeplaatste personen. Bij liet slaliot formeerden zich de troepen in parade en werd de kist onder militaire hoi' neurs door de onderofficieren naar binnen gedragenalwaar eene eerewackl stond geposteerd. Ter ontvangst van liet lijk was een prachtig versiertt goederenwagen ingeriglwaarbij de noodige rijtuigen voor het gevolg wi- ren gevoegd. De thans gevoerde oorlog oefent een zeer gunstigen invloed uit op dt Duitsche nijverheid, meldt de H'eser Zeit. Alle fabrieken, waar voorwer- pen worden vervaardigd, die tot het oorlogsmaterieel mogen gerekend wot den, hebben volop werk. Daartoe bepaalt zich echter die gunstige invloed niet, want een reeks van verschillende takken van nijverheid wordt daar door niet minder bevoordeeld. Hierbij komt vooral in aanmerking de ijzer industrie, welke gedurende eenige voorafgaande jaren zooveel heeft geleden. Groot is het aantal locomotiven. spoorwegrijtuigen en waggons en spoor wegrails, enz welke de Russische regering heeft besteld; die bestellingen zijn ten opzigle van sommige artikelen zoo uitgebreid, dat de fabriekanten niet in staat zijn aan die alle Ie voldoen. Uit Berlijn wordt aan de H"eser-Zeit. berigt, dat volgens mededeelin- gen uit I'arijs de Fransclie ambassadeur, de heer de Contant-Biron, niet meer naar de eerstgenoemde stad zal lerugkecren om zijn brieven van terug- roeping den keizer aan te bieden. Reeds sedert geruimen tijd was een merkbare wijziging gekomen in de officieelc betrekkingen van den genoeg den ambassadeur tot de rijksregering, ten gevolge waarvan het verkeer tusschen de beide regeringen niet werd bevorderd. Reeds in het begin van zijn verblijf te Berlijn, heelt hij zich in het oog loopend bemoeid met de ultramontanen ten liove. hetgeen een zeer ongunstigen invloed heeft uitgeoefend op zijn officiële positie. Zoo is het bijvoorbeeld slechts hoogst zelden gebeurd, dat hij persoonlijk met den heer von Bismarck we gens zijn betrekking in aanraking is geweest. Als zijn opvolger noemt men den heer de Saint-Vallicr. Wal diens staalkundige gezindheid betreft, be hoort hij tot de gematigde liberalen. De Pruissische regering heeft aan de districts-besturen opgedragenle rapporteren of zij eene verpligte invoering van openbare slagthuizen in alle gemeenten van 10000 zielen en daarboven uitvoerbaar achten. Te Berlijn zijn eenige bakkers failliet verklaardten gevolge der con current ie van bakkers uit omliggende plaatsen, die voor denzcllden prijs beter en zwaarder brood leveren en het bij de ingezetenen aan huis bezor gen hetgeen de Berlijnsche backers niet willen doen. TURKIJE Reeds is gemeld, op gezag van den correspondent van de Daily Tek graphdat Mttkhtar-pacha voor Erzerum eene nieuwe nederlaag heeft gele den. Ofschoon niet nader bevestigd heeft dit berigt de waarschijnlijkheid voor zichdaar de Turksche troepen door de eerste nederlaag zeer waren ontmoedigd, hetgeen blijkt uit hetgeen de correspondent van de Daily News omtrent dien strijd mededeelt. Hij schrijft het volgende: Toen generaal llcimann's troepen den 15lieD October Mukhlar-pacha's centrum op den

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2