dags ten 12 lire, tot behandeling van eenige begrotingswijzigingen. de voorgestelde wijziging in liet provinciaal reglement op de wegen en voet paden en die verdere onderwerpen, waaromtrent door de commissie alsdan rapport zal zijn uitgebragt. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is medegedeeld dat bet eindcijfer der gemeenlebegrooting voor 1878 in ontvang en uitgaaf is vast gesteld op 2,853,869.79%. Ter vervanging van dr. van der Waals, die als hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam is opgetreden, werd be noemd lot directeur der hoogere burgerschool alhierdr. W. F. Koppeschaar, thans lecraar aan laatstgemelde inrigting. BUITEN l,AM)SCI IE HEKIOTEN. fBAlHRIdH. Betreffende den uitslag der Zondag II. gebonden verkiezingen voor de gewestelijke raden kan nog niets zeker worden medegedeeld. De berigten daaromtrent zijn uit verschillende districten nog niet ontvangen. De hertog de Broglie heelt in het depart. Eure het veld moeten ruimen voor den Bona- partist Fouqiict. Voorts heeft in hetzelfde departement de vice-admiraal La Roncièrc Ie Noury moeten wijken voor een republikein. liet aftreden van liet kabinet de Broglic-de Fourtou en het optreden van een nieuw kabinet wordt algemeen spoedig te gemoet gezien; zelfs worden reeds de namen der nieuwe ministers genoemd. President van den ministerraad en minister van financiën zou zijn de heer Ponyer-Queriier. liet kabinet zou echter geheet uit leden der regterzijde zamengesteld zijn, verder zou Mac Mahon niet willen gaan en hel is niet te verwachten dat de meerderheid der kamer op die wijze tot een vergelijk zal willen komen De heer de Cassagnac, die steeds getracht heelt Mac Mahon over te halen lot maatregelen van geweld, schrijft thans: Waartoe zou het dienen de waarheid te verbergen mi Frankrijk nog met eene ijdele hoop te vleijen? De maarschalk zal geen weerstand bieden. Hij zal toegeven Zijne belof ten, zijne verbindtenissenzijne eeden, wat wordt er van dit alles? Wij durven geen antwoord geven op die verschrikkelijke vraag. De maarschalk heeft met onverzettelijke koppigheid zich vastgeschroefd in hetgeen hij de constitutie noemt. Hij stikt er in. Niet alleen dal hij haar niet schenden zal om Frankrijk te reddenmaar hij zal zelfs geen mond opendoen om te zeggen, wat er levenwekkends en heilzaams is in den tegenwoordigen toe stand. Zijne omgeving is verbijsterd. Verder zegt de schrijver nog: Zou dat alles verdwijnen als rook, als een ooslersch droemgezigt? Zal de morgen na zoo schoon een dag somber, treurig, noodlottig zijn? Men zegt, dat de maarschalk zijn woord breken, zijne verbindtenissen breken, zijne eeden breken zal! Men zegt, dat hij zijne vrienden in den steek zal laten, zich gelukkig achtende, zoo hij zich zelven in veiligheid stellen kan! Gelijk Lodevvijk XVI, door het te hoop geloopen graauw voor het venster geroepen, zon de roode muts ook hem dreigen. Keen, dal is niet mogelijk! Dat kan zoo niet zijn! Liever al treden dan schandelijken hoon. En indien het waar is, gelijk wij dit vree zen, dat de maarschalk op bet punt staat van zijne providentiële roeping te verzaken, zijn verleden te verzaken, alles Ie verzaken: hij ga heen, ga heen. nu het nog lijd is, voor ons niet, maar voor hem! De internationale regtbank in Egypte is het derde jaar van haar be slaan ingetreden. Het vorige bestuur werd herkozenzoodat de heer llagens uit Berlijn president en de heer Herbout uit Argenlan (Frankrijk) vice-president blijven, liet hol heeft in het afgeloopen jaar eene buitenge wone werkzaamheid ontwikkeld: aan nieuwe zaken alleen werden 3000 processen aanhangig gemaakt, waarvan er reeds 2750 in eerste instantie heslis: zijn, liet personeel beslaat thans uil 8 Europcsche en 4 Arabische regters. 2 regcringsbeambten en ongeveer 30 ingeschreven advocaten. Inliet geheel bedraagt het getal der beambten ongeveer 70 personen. E»f ITSt! HL li ik. Ten gevolge der maatregelen bij hel uitbreken der runderpest Ie Gcisen- heim en Albingeu heeft de ziekte zich niet buiten die plaatsen verspreid. Daarentegen zijn de maatregelen in Silezië onvoldoende. In weerwil der militaire posten wordt er eiken nacht langs de Üostenrijksche grenzen vee iu Duitschland binnengesmokkeld. Te Grosz-Strehlitz, in Opper-Silezië, is onlangs de heer Gutimann over leden, in den Imogen ouderdom van 108 jaren. Tol vijf jaren geleden nam hij zijne betrekking als rabbijn van de stad Plesz waar, die hij meer dan eehe halve eeuw vervuld had. Toen zijne ligchaainskrachien hem dat niet meer vergunden, ging hij bij zijne dochter inwonen, om daar zijn pensioen 14 gulden per maand te verteren. Men meldt uit Leipzig, dat dezer dagen bij den Saksischen landdag is ingediend een weis-ontwcrp, strekkende om een van ouds bestaand regl, dat echter niet langer mag geduld werden, op te hellen, namelijk de regts- magt der Leipziger universiteit. Voorlaan zullenzoodra dit ontwerp is aangenomen de studenten der hoogcschool aan den gewonen regter zijn onderworpen. - Omtrent het gebeurde met de Nederlandsche visschers op 28 October bij het eiland Norderney wordt nader het volgende gemeldDe vischhande- laar Oterendorp aldaar hadwegens de overdreven eischen der Norder- neysche visschers, negen lloltandsche visschers geëngageerddie voor zijne rekening met hunne eigene vaartuigen op de schelvisclivangst waren uitge gaan. De Norderneyersdientengevolge niet meer zulke hooge prijzen kun nende maken als vroeger, hadden reeds sinds eenigen tijd heftige bedreigin gen tegen Oterendorp doen hooren, doch zonder dat men daarin gevaar zag. Op genoemden avond echter, terwijl drie llollandsche vaartuigen nevens de Norderneysche ter reede lagen kwam het tegen 8 ure eensklaps lot ern stige ongeregeldheden. Ongeveer twee honderd visschers deden onder een hevig geschreeuw een aanval op de Hollanders, enterden hunne schepen, sloegen met bijlen en hamers alles in stukken, sneden de zeilen en netten aan flarden en gingen ook overigens zoodanig Ie werk dat de Hollandn genoodzaakt waren in zee te springen en naar de nabijliggende ilambur;^ schepen te zwemmen. Daarop trokken de aanvallers, door overmatig^ bruik van sterken drank nog meer opgewonden, naar hel dorp, j|w„ hunne aanvoerders iedcren visschcrdie niet dadelijk met hen wilde mei), gaan om verder tumult Ie maken, met vernieling van zijn vaartuigbj. dreigden. Zoo trok de woeste hoop naar het huis van den heer Oteren. dorp, alwaar op commando de glasruiten door het inwerpen van steeneg stukken steenkool, enz., werden verbrijzeld. De lieer Oterendorp braj haastig zijne vrouw en vier kinderen naar boven en maakte vervolgd eene barricade tegen de deur, terwijl in hel benedenhuis de vernidig werd voortgezet. Gcene enkele ruit bleef heel; zijne kostbare me4 len, zijne verzameling antiquiteiten, kortom alles werd verwoest. Er ng op hel oogeublik geen hulp te verkrijgen; de burgemeester was afog zig; gendarmes waren er niet. Eerst op aanvraag bij hel bestuur te den kwamen er den volgenden morgen vijf gendarmes, die, daar het oprui nog in vollen gang was, onmiddellijk de aanvallers te keer gingen. 0| last der openbare autoriteit zijn er terstond veertien personen aangehoud# en aan de justitie te Aurich uitgeleverd. RV8LAXD. Te St. Peterburg is het volgende officiële berigt ontvangen: Va 3 Nov. wordt gemeld dat 3000 a 4000 Turkeu met berg-artillerie den!1' November de Russische posities te Marian voorbij Elena aanvielen, min met groot verlies teruggeslagen werden. Den 2'>'n bereikte een eskadroi van het regiment der lijfgarde-dragonders, over Ivomarem oprukkend; Dschuralovo aan den oorsprong der Isker, waar liet een gevecht met Cii cassiërs had; het eskadron maakte 100 wagens en veel vee buit. General Tscherewin bezette met de Caucasische kozakken-brigade het dorp Peseh- tenia, links van den weg naar Sofia, en vereenigde zich met de infanterie van generaal Kanzcff, die Turksch-lsvor bezette. Generaal Tscherewin pa. seerde, de Turken vervolgend, bij Babonitza den pas door den Balkan. TURK IJ E. De volkomene insluiting van Plewna heeft, niettegenstaande de vestig nog voor twee maanden van al hel noodige voorzien is, in een te Konstan- linopel gehouden ministerraad de vraag dom rijzen of Osman-pacha Plern» behoort op te geven en in zuidelijke rigling moet aftrekken. De uitkomslder biraadslaging is niet bekendmaar men twijfelt aan de mogelijkheid van bedoei- den altogt, dewijl de weg naar Orhanic voor hem ongenaakbaar is en generaal Gurko met 15000 man cavalerie bij Telisch staat. Reeds zijn de Russen lol twee wersten afstand van Plewna genaderd en versterken zij hunne tiën in de rigting naar Orhanie. waarheen ingevolge uit Konstantinopel om- vangen bevel 26 bataillons ter versterking van de Ottomanischeslrijdkrachlei gezonden zijn. Bovendien zou, naar men verneemt, Mehemed Ali voornemens zja de troepen, waarover het bevel hem is toevertrouwd, te doen oprukken aan Osman hulp te bieden. Wel is bedoeld legercorps, volgens de open bare aankondiging, bestemd om in Montenegro te opereren, doch aangezien het wintersaizoen militaiie bewegingen in dat land ten eenenmale onmoge lijk maaktveronderstelt men een geheim doel. De correspondent van de Times te Weenen meldt: Uil goede bron verneem ik, dat het gerucht van een nieuwen aanval op Plewna juist De aanval werd met ontzaggelijke verliezen afgeslagen. Misschien was dt aanval slechts eene demonstratie, doch in elk geval is hel doel der Russen niet bereikt. -- De Russen, die over OIti opmarcheerden, ten einde Erzerum om trekken zijn door de sneeuw en den slechten slaat der wegen gedwongen terug te keeren. O O S T-I S9 I K. BATAVIA. 3 October. Het Hat. Uil. meldt: Onze correspondent te Atchin schrijft ons dat kolonel van der lleyden volgens geruchten voornemens moet zijnna de onderwerping der XXII mockims naar Java terug te keeren. Verder hij een verbaal van de amokpartrj. waarbij de luit. van Oplmyzen het leven verloor en waaruit blijkt dat de ondoordachte overplaatsing van een B nees bij een Javaansclie compagnie de aanleiding tot deze treurige gebeur tenis is geweest Hel is bekend dal deze beide stammen elkander niet ver dragen en de amokmakcr badtoen men hem zijne overplaatsing meedeelde, om intrekking van dal besluit verzocht, onder verklaring dat hij niet met Javanen kon omgaandoch te vergeefs. Het gevolg is geweest een verlies van 2 dooden en 13 gewonden. Algemeen zijn de klaglen over de aanhoudende droogte en scherpe oostelijke winden. Sedert vier maanden is er geen regen gevallen. In den avond van 19 Sept is de nestor van Batavia's ingezetenen de heer Peter Landberg, in den ouderdom van 86 jaren, zacht en kalm ontslapen. Uit Padang wordt gemeld dat Lie Saay, kapitein der Chinezen, aan het fonds lot stichting eener nieuwe kerk voor de proteslantsche gemeente aldaar de som van duizend gulden geschonken heeftofschoon hij met die gemeente in geen betrekking staat. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den commies 3' kl. bij de post- en telegr -dienst M. La Gordt Dillié; aan den controleur 2C kl. bij het biunenl. bestuur op Java en Madura C. F. Zee man Jr. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de ambtenaar op non-actui leit mr. Bacrmaijcr von Barienkhofen, laatstelijk lid in den raad van justitie te Soerabaija; de vendumeester te Soerakarta C. J. A. Wilkens. Benoemd tol secretaris van hel gouv. Celebes en onderli.de ambtenaar op wachtgeld J. van Slooten, laatstelijk secretaris der rtsid. Banjoemas; tot tolk voorde Cliinesche taa! Ie Batavia M. von Fabrr, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot hoofdcommies bij liet depart, van financiën, de 1'com

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2