LEIDSCHE RANT. 1877. DINGSDAG 6 NOVEMBER. BINNEN LA NDSCI IE BEBIGTEN. N°. 262. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en lecstdugen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentidii is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt ver zont/en btadz. 9396 der Handelingen van ie» Gemeenteraad Zittingver slag LEIDEN. 5 November. De Leidsche afdeeling der llollandsche maatschappij van fraaije kunsten tn wetenschappendie tot dusverre niets van zich deed hooren waarschijn lijk omdat het schoone herfstweder een te schaarsch bezoek van hoorders en hoorderessen waarborgt, zal op 20 dezer hare eerste vergadering met James houden, waarin zal optreden dr. B. ter Haar Bz.van Nijmegen, die als redenaar en romanschrijver zich een waardigen zoon beloont van den Utrechtschen hoogleeraar, die hier te Leiden zulke aangename herinneringen heeft achtergelaten. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37.00. 19.00. ƒ4.10 en 2 00, de laagste prijzen 37.00, 18.00, ƒ3.70 en 1.80. - Dezer dagen werd de Leidsche akademietuin bezocht door den nniver- sileits-architeet te Malle (Saksen), speciaal met hel doel otn de Victoria-kas in al haar bijzonderheden op te nemen en op te meten, wijl men deze tot model wenscht voor een dergelijke kas aldaar. Of hij nog andere soortge lijke iitrigtingen hier te lande bezocht, is ons niet bekend, maar zeker zal men hierin het aangename bewijs zien, dal wij. wat de inrigtingen der lassen betrelt, in ons land tegenwoordig niet achteraan komen, Sieb De Staatscourant bevat het verslag betrekkelijk bet loelatings-examen lot kadet in het 34' studiejaar aan de kon. militaire akademie, in 1877. - Bij de actc-exaniens voor het lager onderwijs te 's llage zijn voor het teeltenen 4 candidaten toegelaten, te welen: mej. .1 C. Blotnbled uit Rot terdam. .1. S. de Haan uit Botterdam. G. J. Kwast uil Dordrecht en VV. van Salk uit Rotterdam. Voor de gymnastiek van de twee candidaten 1 toelaten, mej. J. P. 11. 11. Gordon uil Leiden. Voor de Hoogduitsche taal 5candidaten toegelaten, zijnde mej. G II. 11. J. Gerspn nil Leiden, I. llos- koru uit Rotterdam, J. L. Kellerman uit Leiden. L. M Landheer uil Rot terdam en 11. F. Versluys uit Gouda. Voor de handwerken 15 toegelaten, mej. A. C. Aenmey uit Schiedam voor nut, E. C. de Rlaattw uit 's llage mor beide, J. E. Broek uit Schiedam voor smaak. J. van der Hoeven uit Naaldwijk voor nut. G. de Jong uil 's Hage voor nut, Ch. Kesler uit Deltt voor beide. 11. J. Labrijn uit Rotterdam voor nut11. J. iloedersoon uit Gorinciiem voor nut. H. C. de Pater uit Schiedam, G. J. Poniatofsky nil Delft, G. Porthaine uit Rotterdam, 11. J. Renard uit Delft. 11. F. Verbrugge uit Leiden, M. E. van Gigch uil 's Hage en T. Visser uit Leiden, allen voor out en smaak. Voor de acte van hoofdonderwijzeres werden van de 10 candidaten toegelaten mej. A. A. Adegeest uit Gouda, IV. A. P. de Brttyn Oiiboier uit llellevoetsluis, K. J. Ilaverbult uit 's Hage, A. G. S. van Krie ken uit Schiedam en D. 11 Kool uit 's llage. De uitslag van de najaarsexamens voor hel lager onderwijs in de provin cie Zuidholland, die thans zijn geëindigd, was als volgt: hoofdonderwijzers 18afgew.. 34 toegel.; hulponderwijzers 24 afgew.36toegel.: onderwijzers, Fransch 23 afgew., 31 loegel.; Engelsch 8 afgew., 9 loegel.; Hoogduiisch 4 afgew., 4 toegel.; wiskunde 13 afgew., 17 loegel.; gymnastiek 4 afgew., 5 loegel.; tcekenen 3 afgew., 2 toegel.; landbouwkunde 0 afgew 2 loegel.; hoofdonderwijzeressen 5 afgew.. 5 loegel.; hulponderwijzeressen lü algew.. 38 toegel; onderwijzeressen. Fransch 16 algew., 29 toegel.Engelsch 5 afgew., 16 toegel.; Hoogduitsch 1 afgew., 11 toegel.; wiskunde 0 afgew., 4 loegel.; gymnastiek 1 algew., 1 loegel.; teekenen 0 afgew., 4 toegel.; handwerken 11 afgew.. 70 toegelaten. Actc-examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor schoonschrijven de heer C. P. Kok van Amsterdam. Afgewezen2 'oor boekhouden en 1 candidaat voor Nederlandsche taal- en letterkunde. Zich teruggetrokken: 1 voor Nederlandsche taal- en letterkunde en 1 voor boekhouden. Niet opgekomen: 1 voor Duitsche taal- en letterkunde. Acte-examensmiddelbaar onderwijs te Delft: 1, 2 en 3 November, ge ëxamineerd 1 candidaat voor de acte K' (lagere wiskunde), die werd alge wezen; 1 en 2 November, geëxamineerd 2 candidaten voor acte K3 (begin selen der natuur- scheikunde en cosmographie)1 trok zich na den eersten dag terug, de ander werd algewezen; 1 November, geëxamineerd 5 candi- daten acte P (gymnastiek), toegelaten 3. de hh. D. Rakker van Haarlem, J- J. Groenewoti'd en Th. Kcyzer heide van Leiden; 2 November, geëxami neerd 5 candidaten acte P, toegelaten 2, de lib. J. N. Leget van Amsterdam en G. Miillers van Wageningen. Het stoomschip Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 2 Nov. van Point, de Galle vertrokken. Aan het slation Amsterdam van den Ooslcrspoorweg geraakte eergiste ren ochtend een stations-arbeider bij liet zamenkoppelen van een trein lus- schen een der wielen geklemd, waardoor zijn onderbeen verbrijzeld werd. --Ëenige weken geleden, meldt het llbl, werd in liet Plantsoen bij de Willemspoort een kind gevontjeu, weinige vyeken oud. liet werd in het In zendie overslaan roejjers stads-bestedelineenhuis opgenomen. Voor weinige dagen vervoegde zich aan hel bevolkingsregister een vrouw, die trachtte Ie weten te komen of men daar zou kunnen vernemen of een zeker kind, dat zij echter niet zeer dui delijk beschreef, nog Ieelde. De ambtenaar, tot wien de vrouw zich ver voegde, raakte met haar in gesprek en het gevolg was dat deze ongehuwde moeder, die het bovenbedoelde kind te vondeling had gelegd, op een oogen- hlik dat zij niet in staat was het onderhoudentitans pogingen aanwendde om haar kind terug te erlangen nu zij in hel levensonderhoud der kleine kon voorzien. De moeder kreeg haar kind terugmaar tegen haar is proces-verhaal opgemaakt. Het is te hopen dat men de ongelukkige niet al le hard valle. Te Katwijk aan Zee zjjn in de vorige week 8 schuilen aangekomen, te zamen mei 260,000 stuks steurharing en 470 kantjes pekelharing, waar van schipper P. van Duivenhodereeder H. van der Mareivan de vierde reis niet 120 kantjes pekel- en 40000 stuks steurharing; besomming ƒ7200. Te Weesp is door wijlen mej. A. Vastwijk een legaat van ƒ1000 ver maakt atn Let Si. Rartholomeus-gast- en armenweeshuis aldaar. Onder Ambt Ommen is op den huize Hyde Park in verzekerde bewa ring genomen zekere d. M., die zich gedurende zijn verblijf aldaar met verschillende opligterrjen had bezig gehouden. Hij schreef op allerlei aan biedingen in couranten, ontving ankers wijn uit Bordeaux, wijnazijn nit Orleans, enz., enz. Zijne gevangenneming is geschied op verzoek van de Belgische regering. Hij schijnt Belgisch onderdaan te zijn en ook in België opligterij le hebben gepleegd. den nacht van Vrijdag sloeg een sloep van het Ncderl. loodswe eën schip op de reede van Vlissingen had aangedaan door het van het zeilgeheel op zijde. De opvarenden een loods en Iwee vielen in den feilen stroom en zouden zeker in den donkeren nacht hun graf in dc golven gevonden hebben zonder de tegenwoordigheid van geest van een viertal sloeproeijers van het Belgische loodswezen, dié de drenkelingen die zich aan de omgeslagen boot vastgeklampt hadden', uit hun gevaarlijken toestand reddén. Men meldt uit Maastricht dat het prachtige landgoed «Grande Suisde" met zijne talrijke landerijen gelegen onder de gemeente Meerssen en toe- hehoorende aan den lieer Regoutdoor kloosterzusters uit Heythuyzen is aangekocht. Bij het onderzoek van hoofdstuk V (binnenl. zaken) der staatsbegroo- ting is vrij algemeen geklaagd over de wijze waarop aan de wet op het liooger onderwijs uitvoering is gegeven, vooral wat betreft de regeling der examina en promotiën aan de universiteiten Inzonderheid bestonden ern stige bedenkingen legen de regeling van het leerplan en het eindexamen der gymnasia. Vrij algemeen kwam men op tegen hetgeen met den heer Gosijn is gebeurd. Naar de meening van sommigen beeft er overdrijving geheerscht in bet aantal der benoemde lioogleeraren en opdrjjverij in de traclcmenten der professoren. In eene der afdeelingen zag men bezwaar in hetgeen ten opzigte van de opleiding van Indische ambtenaren plaats heeft of zal hebben, namelijk dat. na opheffing der rijksinstelling Ie Leiden, aan de alilaar opgerigie gemeente-instelling zal worden gebruik gemaakt van de onderwijskrachten aan de rijks-universiteit aldaar aanwezig. Men zag daarin eene niet geringe begunstiging van de Leidsche instelling. Algemeen werd gevraagd line liet staal met de plannen voor bet nieuwe akademie- gebouw te Leiden. Bij i!e tweede kamer is ingediend een wets-ontwerp houdende nadere tijdelijke voorziening omtrent bet Ned. muntwezen. Daarbij wordt voorge steld den termijn van schorsing der bevoegdheid tot aanmunting van zilve ren standpenningen voor particulieren, eindigende 1 Januari] 1878. te ver lengen «totdat daaromtrent nader bij dc wet zal zijn voorzien.'' Naar de regering meent hebben zich geen feiten voorgedaan, die dringend de oplos sing der mnntvriag bier te lande vorderen terwijl de nadeelen, die onder zekere omstandigheden uit den tegenwoordigen toestand van ons muntwezen zouden kunnen voortvloeijenzich tot nu toe niet hebben doen gevoelen. 's GRAVE Ml AGE 5 November. Z. M. heeft benoemd tol ridder der orde van de eikenkroon den heer J. Hoogeveen, commies bjj het departement van binnenlandschc zaken, ter gelegenheid van zijn 50-,jarig juhilaeum als ambtenaar. Door Z. M. is aan den lieer J. It. Kleyn. consul-generaal van Portugal le Batavia, vergunning verleend tot liet aannemen der onderscheidingstee kenen van kommaudeur der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. De le luit. J. K. Koot, van het 8e reg. infanterie, is op pensioen gesteld onder toekenning van den rang van kapitein. De minister van justitie, de heer H. J. Smidt. zal eiken Woensdag, ten 12 ure, voor een ieder te spreken zijn: de minister van financiën, de heer Gletchmaiides Donderdagstneue ten 12 ure. De Engelsche gezant bij ons hof. Sir E. Harris, die deze hooge diplo matieke betrekking heelt nedergelegdzal aanstaanden Woensdag de resi dentie verlaten en zich voorloopig te Gaen vestigen. Zijn opvolger, de heer Stuartza! eerst in December op zijn post alhier aankomen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1