BUITENLANDSCHE BERIGTEN, tr ise i, Jk ar is. PER TELEGRAAF. ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff LONDEN. 2 November. De keizerin van Oostenrijk wordt weder verwacht om tot Kersmis hier te vertoeven en deel te nemen aan de vossenjaglen H. M. neemt haar intrek bij den heer Langham in Northamptonshire. De kroonprins Rudolph en zijn gouverneurs vergezellen de keizerin. In een kelder van een der achterbuurten van Londen is dezer dagen de graaf de Lally Tollendal, de laatste aistammeling van een adellijk ge slacht in vrij hoogen ouderdom van gebrek gestorven. Hij was de achter kleinzoon van een lersch edelman, die met Jacobus II naar Frankrijk ge gaan was. De president der Vereenigde-Statende heer Ilayesmaakt tegenwoor dig eene reis door de Zuidelijke Staten en wordt allerwege met de meeste hartelijkheid ontvangen. Te Richmond begroette hem de burgemeester met den titel; "bevrediger des rijks. FBAirtiRM H. De Pays zegt dat zijn hoofdredacteur, de Cassagnac, niets weet van eene hem verleende kwijtschelding van gevangenisstraf. De heer Guyot-Montpayroux, hoofdredacteur van de Courrierde France, is plotseling krankzinnig geworden, naar men meent ten gevolge van inspan ning bij een door hem gewonnen regtsgeding en bij de jongste verkiezingen. Op Allerheiligenden dag waarop de Parijzenaars gewoon zijn de kerkhoven te bezoekenveroorzaakte het schoone weder een buitengewone drukte. Op Père-Lachaise werd vooral het graf van Thiers door een ontel bare menigte bezocht; het was onder bloemen en kransen bedolven. De politie had groote voorzorgsmaatregelen genomen om tegen rustverstoringen te wakendoch gelukkig liep de orde nergens ook maar een oogenblik gevaar. De werkzaamheden voor den tuin bij de Nederlandsche afdeeling van de Parjjsche tentoonstelling in 1878 beginnen aanstaande weekonder leiding van het lid der hoofdcommissie, afdeeling tuinbouw, den heer Jac. P. R. Galesloot. In dezen tuin worden alle inzendingen van den Nederlandschen tuinbouw geplant, behalve een vak van ruim 40000 tulpen, dat op het Trocadere wordt aangelegd en dat ingezonden wordt door de Haarlemsche bloemisten-vereeniging. De Catholique van Dijon deelt mede, dat aldaar eene vereeniging vau weldenkende jonge meisjes tot stand gekomen is, strekkende om door alle haar ten dienste staande middelen te protesteren tegen hel burgerlijk huwelijk. Daartoe verbinden zich de leden om bij eventueel huwelijk 1° voor het minst 24 uren te laten verloopen tusschen de verschijning ten gemeenlehuize en de kerkelijke voltrekking des huwelijks; 2° ten gemeentehuize te verschijnen zonder eenige praal cn zoo mogelijk op uren, waarop men het minst de aandacht trekt; witte japonnen, sluijers, juweelen, kransen en rijtuigen blijven achterwege. Voorts zal buiten de ouders en de vereischte getuigen niemand medegaan en de evenvermelden zullen niet te gelijk gaan; wanneer de burgemeester eene toespraak houden wil, zal men hem onder het oog brengen, dat de verloofden in hunnen catechismus omtrent de regten en pligten van echtelieden genoegzaam zijn ingelicht. Wanneer hij eindelijk verklaart, dat het huwelijk gesloten is, zullen de bedeesden glimlagehen, de meer kloekharligen antwoorden: «Gij vergist u, dat zal eerst morgen het geval zijn." Door de dagbladen is gemeld dat de administratie der belastingen beslag gelegd heeft op het door Hacklander nagelaten vermogen. Uit de polemiek die na zijn dood gevoerd werd naar aanleiding van de bewering dat zijn uitgevers zich door zijn werken verrijktenterwijl zij hem gebrek lieten lijden is nl. gebleken dat hij ruim betaald werddoch dat hij ge regeld zijn inkomen veel te laag opgaf. Dit zullen zijn erfgenamen nu moe ten boeten. Er is, naar de Neue freie Presse meldt, geregtelijk beslag gelegd op het huis dat Hacklander te Stuttgart bezatop het saldo dat de bankiers Stahl en Federer van hem bezaten en op het manuscript van den «Roman van mijn levendat bij hen gedeponeerd was. De straf zal van 60 tot 100.000 mark bedragen. De familie heeft zich tot den koning van Wurtemberg gewend met een verzoek om de nadeelige gevolgen van deze zaak voor hen zooveel mogelijk te verzachten. De stoomboot Moseldie uit New-York te Bremen is aangekomen, heeft 300,000 stuks bevruchte Californische zalm-eijeren aangebragt, afkomstig uit de vischkweekerij aan den Mac-Cloud, die in 1872 door Livingston Stone is opgerigt. Van de 300,000 stuks zijn er 50,000 voor Engelsche, 50.000 voor Fransche, 100,000 voor Duitsche kweekerijen bestemd, terwijl de overige 100,000 werden verzonden naar hel Kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra ie Amsterdam. Van de 100,000 voor Duitscbland bestemde eijercn zijn er minstens 10,000 goed gebleven. Volgens de Köln. Zeit. schijnt thans hare verwachting verwezenlijkt te zullen worden, namelijk dat ondanks alle dapperheid der Turken op den duur hel verschil der weerbare kracht van beide oorlogvoerenden meer en meer aan het licht moest komen. Daardoor laat zich dan ook de wensch naar vrede te Konstantinopel verklaren De Russen willen nog een paar overwinningen behalen, vooraleer zij vrede sluiten, dien ook zij wenschen. Van de hoogdravende eischen en plannen, waarmede de Russen ten oorlog togenhoort men na de zware verliezendie zij ledenniet meer. In de Russische pers b. v. leest men niet meer over verdrijving van de Turken uit Europa, over het planten van het heilig kruis op de Sophia-kerk enz. De Russen wenschen nu niets meer, dan dat door het vredestractaat de ontbin ding van het Turksche rijk zooveel mogelijk bevorderd worde, en de magt des Sultans over de provinciën des rijks moet zoo illusoir mogelijk zijn. Te Berlijn zijn de kenners van Russische toestanden er reeds zeer nieuwsgie rig naar, welken invloed deze oorlog op Rusland zelf hebben zal. TURKIJE. Bij Gorni-Dobnik en Telischden 24co en 28en October, vielen, vol gens een officieel Russisch berigt, 13 bataillons infanterie, 5 escadrons cava lerie en 7 stukken geschut in handen der Russen, le zamen ongeveer 7000 man, onder welke zich 2 pacha's, omstreeks 200 officieren van verschillen den rang, 3 Engelschen en een te Konstantinopel gedomicilieerde Kransch- man bevinden. Twee dezer Engelschen zijn genecsheeren en werden dan ook bij de Turksche gewonden gelaten, terwijl de derde kolonel in Turksche dienst is. De Franschman had als vrijwilliger dienst genomen. De militaire correspondent van de Times schrijlt omtrent het Rus sische leger nabrj Plewna. «In alles bespeurt men den goeden invloed van de benoeming van prins Meritinsky tot chef van den staf. Poradim is van een poel van hopeloosheid eene beschaafde stad gewordenwaar men kan vinden, wat men behoeft, zonder er twee dagen naar te zoeken. De staf heeft zich tot werken aangegord en is even ijverig als zjjn chef. Geen cigarettes meer en twaalfuurtjes met champagne, maar arbeid den ganschn dag, met vollen stoom. Laat niemand uit de vroegere geschiedenis afleiden, dat het Russische leger niet een verbazend krachtig militair werktuig is| Het eene noodige is alleendat de parade-generaals worden opgeruimd ei een staf gevormd worde, die den oorlog kent. Wat in dit opzigt ontbreekt, wordt thans meer en meer door jongere officieren geleverd en in de volgende lente zal Rusland menigeen verbazen, die nu gelooft, dat het hulpeloos en uitgeput is. Men vergete niet, dat wjj Engelschen 22 jaren hebben besteed aan de vorming van een goeden staf en dit terwijl wij niet slechts het beste materiaal ter wereld hebbenmaar nog bovendien het voordeel een dienst in ieder land en onder elk klimaat van de wereld." Of de insluiting van Plewna nog wel volkomen is, wordt sterkbetwijfeld De bezetting van Kars heeft geweigerd zich over te geven en voor de belegering worden thans krachtige maatregelen genomen. Inmiddels wordt nu en dan het kanonvuur tegen de vesting onderhouden. Kars is goed voorzien van proviand en ammunitie. WEENEN, 2 November. Van den leD wordt uit Bucharest aan dt Pd Corr. gemeld, dat Chefket-pacha den 31tn October, van Orhanieoprukkead, eene poging deed om de Russen bij Telisch aan te vallen en daaruit te verdrjjvej, Na een gevecht van verscheidene uren werd Chefkel-pjicha door de Rus verslagen, verjaagd en in wanordelijke vlugt achtervolgd. Plewaa is thaat aan alle zijden volkomen ingesloten. PARIJS, 2 November. De Mess. de Paris deelt mede, dat de oud-minister Pouyer-Quertier heden te Parijs aangekomen en in het Elysée ontboden is. BERLIJN, 2 November. De Duitsche rijksregering heeft den 30el October aan de regering der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie het voorstel ge daan, het nog in werking zijnde handelstractaat voor een jaar te verlengen, LONDEN, 3 November. De Daily Telegraph verklaart voor valsch het bericht in de Times, dat Engeland de mogendheden gepolsd zou hebben over een bemiddeling op de grondslagen der conferentie van Konstantinopel. PARIJS, 2 November. De 4gence Havas meldt: De toestand is onver anderd zoo als hij was. De ministers zijn het er over eens dat zij, al naar Mac-Mahon wenschtzullen heengaan of in de kamer verschijnen. De ge ruchten over de aftreding van het kabinet zijn voorbarig; doch het gelool aan de ophanden zijnde benoeming van een cabinet d'affaires wint veld. Vol gens den Moniteur is Mac-Mahon van plan een proef te nemen met tea ministerie der regterzijde, indien het door de senaatsmeerderheid ondersteund zou worden, doch in geval van mislukking zou hij een beroep doen op de leiders van de meerderheid der kamer van afgevaardigden. PARIJS2 November. Op het Elysée werd gisteren een feestmaal ter eere van den gewezen president der Vereenigde-Staten van Noord-Amerika gegeven. Alle ministers waren tegenwoordig. Na afloop van den disch had Mac Mahon een langdurig onderhoud met Grantzonder tusschenkomst van den gezantschapssecretaris. KONSTANTINOPEL, 2 November. De heer Layard, gezant van Engeland, heeft dikwijls bijeenkomsten met Server-pacha en Edhem-pacha. Ingezonden. Het geluksdevies «Waar wint men iederen keer? MINDUS MARIENTHAL!" heeft zich door talrijke groote prijzen, o.a. de nog onlangs getrokken premie van 242,400 mark, een zoo grooten naam verworven dat aan alle liefhebbers van het spel de firma MINDUS MA RIENTHAL in Hamburg zij aanbevolen! Blijkens annonce van heden heeft spoedig weder eene verloting plaats en verzendt daartoe de genoemde firma orginele loten, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 3 November. Raapolie op 6 w./43%. cont. ƒ4254. Lijnolie, op 6 w. 34% cont.33#, TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. VERKOCHTE Oude Tarwe Nieuwe Tarwe - Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) j Chevalier-gerst Zware Haver I Lichte Duiven boonen Paardenboonen Ossen Stieren Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) Hamels (magere) (vette) Ooien (magere) (vette) Lammeren (magere) (vette jarige) Varkens (magere) (vette) (biggen) Boter (lste qualiteit 54 val) (Gras) (2de 54 (Schei) (lsle per kil.) (Gras) (2°e (Schei) Turf haardbr. l"e soort (grauwe) Lange zwarte 62 500 7040kilog. dubb. heet, 2800C PRIJZEN. HOEVEELHEID. Laagste Hoogste 11 hectol. 13.75 14.25 10.75 11.25 13 9.- 10.- 8.75 9.25 11 6.75 7.25 7.50 8.- 15 II 5. - 5.50 U 4.- 4.25 6 8.— 8.50 8 U 8.- CO io stuks. 5 n 50.— «140.- 260 «180,- «270.- 400 u «140.- «210- 320 u «200.— «300.- 20 H 40.— 60- 11 8.— 10.- II 600 II 25.— O 18.— H 7.— 68.— 60. 1.70 1.50 ff M 0.22% 26.- 14- 72.- 64- 1.80 1.60 0.25 Ter markt aangebracht 985 runderen, 31 kalveren, 600 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C, DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6