BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 5 JVovember Ó877, JV°. 26d. ST ADS-BE RICHT EN. 2e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1877. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, toil „„I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29stfn Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat het 2e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belas- Ci! ting over 1877 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 305ten October ÏES tot en met den 124,n November 1877, ter Secretarie dezer gemeente (finan- U cieele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. -> Leiden, 29 October 1877. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de Kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge- iti meenteraad openvallende plaatsen, tengevolge van het genomen ontslag door 311 de Heeren M'. R. -Th. BIJLEVELD, die in 1879, en J. M. E. DERCKSEN, .n die in 1881 moest aftreden, zal plaats hebben op den 4den December aan- staande. p Burgemeester en Wethouders voornoemd. v. d. BRANDELER, Burgemeester. Bij Leiden, 3 November 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 November. Heden aanvaardde de heer dr. E. A. van der Burg het hoogleeraars- ambt aan de universiteit alhier met het houden eener redevoering; //Over het verleden en het heden der pharmacie". Wij vernemen dat door het bestuur van de Leidsche teeken- en schil- k' deracademie Ars Aemula Naturae besloten is dezen winter weder vier kunst- J' beschouwingen te geven. De groote verbetering in de plaatsing der teeke- k ningenin het vorige jaar ingevoerdheeft toenf algemeen voldaan en het belangstellend publiek betuigde zijne ingenomenheid met de betere verlich ting, waardoor elke teekening naar behooren kan gezien worden. Wij twij felen niet of onze stadgenootendie genoegen hebben in het bezigtigen van voortbrengselen der beeldende kunst, zullen op de rondgaande inteekenlijst teekenen, te meer omdat bij de thans ingevoerde inrigting alle teekeningen van half acht tot tien uren blijven liggen om die, zoo kort of zoo lang men daartoe gelegenheid vindt, te bezigtigen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende i|f deze week dagelijks van 52 tot 70 volwassen personen en 11 tot 14 kinderen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, van 1 Augustus 1877—1 Augustus 1878 belast met het afnemen der examens van apotheker 11 en van de practische examens van hulp-apotheker. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Uage zijn voor de 1 acte in de Fransche taal 10 candidaten geëxamineerd. Er werden 6 afge wezen en 4 toegelaten, zijnde mej. C. M. van der Dussen, A. J. Hulstein, M. Sauerbier en J. van der Schuytallen nit Rotterdam. Acte-examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor Hoogduitsche taal en letterkunde mej. H. J. L. van Dapperen, van Amsterdam; voor aardrijkskunde mej. C. J. M. Visser, van Haarlem; afge wezen: 2 mann. candidaten voor boekhouden; niet opgekomen: één mann. candidaat voor boekhouden. Het prov. kerkbestuur van Overijssel heelt tot de evangeliebediening toe gelaten de heeren J. Koster, theol. doet. te Utrecht, en W. J. G. Aalbers, theol. cand. te Leiden. Het stoomschip Hollandvan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 No vember Kaap St. Vincent gepasseerd. Volgens het Vad. zal reeds binnen enkele weken een deel der St. Agatha-goederen in veiling worden gebragt. De veiling is reeds aangekondigd. Genoemd blad verneemt dat de heer C. Vosmaer bedankt heeft om deel uit te maken van de jury in zake het akademie-gebouw te Leidenomdat hij zich niet kon vereenigen met de uitsluitende rigting in de zamenstelling van de jury. Aan een jeugdig Nederlander, den heer S. W. van Buuren van Gouda, thans te Londen woonachtig, is door de //Royal Scottish Society of Arts. I te Edinburgh, eene zilveren med, van verdienste vereerd, wegens een door hem uitgevonden werktuig voor de kubusworlellrekking. Ubl jj Door de dienstbode van den notaris H. G. v. d. M. te Culemborg is op 24 October jl. in de brievenbus aldaar bezorgd een brief geadresseerd aan j den heer F. te Delft, inhoudende een munlbillet groot 10, n°. 142, V W, ad 15 Aug. 1864 en 1 coupon, n°. 4662, verschenen i Oct. 1877, Ivetwich J enz. van ƒ100 4 pCt. ƒ3.96, welke brief niet door den geadresseerde is ontvangen. t Te Groningen is in beslag genomen een valsche gulden met de beeld- tenis van koning Willem III en een onleesbaar jaartal. Te Amsterdam vierde gisteren de maatschapdij Felix Meritis het feest I van haar 100-jarig bestaan. De voorzitter van het algemeen bestuur, de 1 heer A. L. Braskamp, bragt aan de leden en genoodigden eene korte wel komstgroet en daarin tevens hulde aan den stichter, den heer W. Writs, en de 1 oud-bestuurders voor hetgeen zij ten behoeve dezer instelling hebben ge daan. Hij deelde mede, dat Z. M. de koning en de koninklijke prinsen, eereleden der maatschappij, ofschoon tot hun leedwezen in de bijwoning van het feest verhinderd, schriftelijk hadden doen blijken van hunne belang stelling. Daarna werd, onder leiding van den directeur Verhulst, een feest- ouverture van J. B. van Bree uitgevoerd. Vervolgens hield professor Theod. Jorissen de feestrede. De lotgevallen der maatschappij, haar voor- entegen- spoed, was het onderwerp dier rede. Met de uitvoering eener feestcantate, woorden van ten Katewerd het (eest besloten. Naar men verneemt, is door mr. N. G. Pierson, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, aan de bevoegde autoriteit vergunning gevraagd om nevens zijn professoraat de betrekking van directeur der Nederlandsche bank te mogen blijven waarnemen, met bereidverklaring zijnerzijds om, zoolang hij laatstgenoemde functie bekleed, van de financiële voordeelen aan eerstgenoemde verbonden, afstand te doen. Te Amsterdam is gisteren morgen een persoon, die zich des avonds te voren in hoogst beschonken toestand naar zijne woning had begeven, dood in zijn bed gevonden. Men meldt nader van het Nieuwe Diep: Het prachtige Amerikaansche driemastschip D. ICChapmandat voor eenige maanden onze haven be zocht en ieders bewondering trokis in de Zuidei haaks gestrand. Door het stormachtig weêr stampte het schip verschrikkelijk en bleek spoedig lek en vol water te loopen. De equipage, die in hoogen nood verkeerdewas genoodzaakt masten en tuig te kappen om het hevig werken van het schip tegen te gaan. Naauwelijks was dit hier bekendof de sleepboot Stad Amsterdam stoomde in allerijl naar de strandingsplaats en men mogt er met de grootste inspanning in slagen, de schipbreukelingen met een boot van het schip te halen en op de Stad Amsterdam over te brengen. Niets is i van de goederen der equipage gered kunnen wordenzij verloren alles.. Het schip is verbrijzeld; wrakstukken drijven in zee rond. Van de vaten petroleumdie de lading uitmaaktenzijn velen aan onze kust reeds op- gevischt. Volgens mededeeling van eenige visschers, die Woensdag te Ameland zijn binncngeloopenzou een Urker vischschuit achter Terschelling door de hooge zee over kop zijn geworpen. Er waren vier schuiten niet ver van elkaar, die trachtten naar binnen te loopen, toen men eensklaps een schuit verdwenen zag. Bij dit ongeval zijn vier menschen in zee omgekomen. Voor het geregtshof te Arnhem stonden eergisteren twee mannen te- regtbeschuldigd van deel te hebben genomen aan een gewapend verzet tegen de politie, gepleegd door een bende van meer dan 20 personen, bij welke gelegenheid twee politieagenten waren gewond. Beiden waren den 26steo Augustus, den eersten kermisavond, aangehouden ter hoogte van het Nieuwe Weeshuis en beiden werd te laste gelegd, dat zij de politieagenten met steenen hadden geworpen en hun daardoor wonden hadden toegebragt nadat zij alvorens naar een lantaarn met steenen hadden geworpen. Uit drukkelijk hielden beiden hunne onschuld vol; zij kwamen in hunne opga ven zells niet overeen met de verklaring der agenten omtrent de plaats waar zij waren aangehoudenmaar de agenten waren zeer pertinent in hunne verklaringenzoowel wat betreft de feitenalsook de personen der beschuldigden. Den eersten herkenden zij o. a. daaraandat hijterwijl het Zondag was, in een werkpak had geloopen en een blikken kruik om het lijf had, hetwelk die beschuldigde erkende, terwijl de agenten evenmin twijfelden aan de identiteit van den tweeden beschuldigde. De advocaat- generaal achtte de feiten, den beschuldigden te laste gelegd, wettig en over tuigend bewezen door de pertinente verklaringen der politieagenten. Het schaamtegevoel der beschuldigden en de omstandigheid, dat zij zeker geene belhamels waren geweest, konden als verzachtende omstandigheden in aan merking komenweshalve spreker tegen' ieder der beschuldigden een cellu laire gevangenisstraf van twee jaar requireerde. De verdediger, mr. de Meijier, concludeerde tot vrijspraak bij gemis aan overtuigend bewijs. Don derdag a. s. zal het hof uitspraak doen. Uit Harderwijk meldt men dat de soldaatdie onlangs van het schijf- schietterrein onder die gemeente, terugkeerendedoor een ongelukkig schot van een kameraad ter hoogte van den linkerslaap getroffen werd thans aan de gevolgen van de bekomen wonden is overleden. Te Zwolle zijn twee personen uit Staphorst in hechtenis genomen, verdacht van het aileggeu van valsche getuigenis in eene strafzaak. 's GRAVENHAGE 3 November. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van 2 Nov. jl. met ingang op dien dag: 1°. op deszelfs daartoe gedaan verzoek, aan den heer mr. J. Heems kerk Az. een eervol ontslag te verleenen als minister van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem aan den koning en aan den lande bewezen 2°. te benoemen: tot minister van binnenlandsche zaken, den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello. lid van de tweede kamer der staten-generaal; alsmede bij besluit van 2 Nov. jl. met ingang van 3 Nov 1°. op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag te ver leenen aan de heeren W. F. van Erp Taalman Kip, als minister van marine; mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, als minister van justitie; jhr. mr. H. J. van der Heiuials minister van financiën; jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, als minister van buitenlandsche zaken; mr. F. Alting Mees, als minister van koloniën, en 11. J. R. Beijenals mi nister van oorlog; onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hen aan den koning en aan den lande bewezen: 2°. te benoemen: tot minister van koloniën, mr. P. P. van Bosse, mi nister van slaat; tot minister van buitenlandsche zaken, mr. W. baron van Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings; tot minister van justitie, mr. 11. J. Smidt, lid van de tweede kamer der staten-gene raal; lot miuister van marine, jhr. H. O. Wichers, kapitein-luitenant ter zee bij de koninklijke Nederlandsche marine; tot minister van financiën, mr. J. G. Gleichman, secretaris-directeur van de Nederlandsche bank, en tot minister van oorlog, den heer J. K. H. de Roo van Alderwereltlid van de tweede kamer der staten-generaal. f'oor Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer W. D. van Crancnburgh, hoofdcommies bij het depart, van binnenland sche zaken. Aan jh'. G. J. G. Klerck is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der permanente militaire spoorwegcommissie, onder dankbetuiging voor de gewigtige diensten, door hem ook in gemelde be trekking aan den lande bewezen. Aan den majoor op non-activiteit J. K. 11. de Roo van Alderwerelt, van het wapen der infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Z. M. de koning heeft heden ochtend ten 10 ure de leden van het nieuwe kabinet ontvangen tot het afleggen van hunnen eed. Onmiddellijk daarna verleende Z. M. eene buitengewone audiëntie aan lid. afgetreden ministers, van wie hunne opvolgers des middags aan de departe menten hunne portefeuilles hebben overgenomen. Ten gevolge der benoeming van baron van Heeckeren van Keil tot mi nister van buitenlandsche zaken is de waarneming der betrekking van direc teur van het kabinet des konings opgedragen aan mr. J. F. Alewijn, secretaris bij dat hooge ligchaamdie heden ochtend bij de beëediging der nieuwe ministers ten paleize fungeerde. Alhier is een hoogst gevaarlijk persoon op de openbare straat door de politie aangebonden en voorloopig onschadelijk gemaakt. Onder den weid- schcn naam van graaf von Ketidel, gewezen minister van den koning van Ilanover, speelde hij den diplomaal, kocht in verschillende winkels en ma gazijnen goederen op crediet of eigenlijk om ze niet te betalen, en maakte in koffijhuizen en restauraties ten nadeele der bedienden belangrijke ver teringen. Hij woonde sedert drie weken te Schcveningen op gemeubileerde kamers. Hij was steeds voorzien van bijouteriën en andere snuisterijen, die hij aan de dames van het //Alcazar" en dergelijken ten geschenke gaf. De reeds bejaarde //graaf von Reudel" had bij zijn visitatie in het commissa riaat van politie geen cent op zak.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5