's GRAVENHAGE 2 November. Door L. M. is aan den heer J. M. H. Quaedvlicg, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gronsveld. Voorts zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Gronsveld, de heer M. J. J. II Gadet; tot burgemeester der gemeente Delfszijl, de lieer R. E. vanderLoefl lot burgemeester der gemeente Wedde, de lieer J. J. Cannegieter. Aan den lieer dr. F. G. Slothouwer is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks lioogere burgerschool te Winterswijk. Door Z. M. zijn bij bet wapen der infanterie benoemd tot 1™ luit. bij hun tegenwoordig corps, de 2' luitt. D. de Ronde Bresser, van hel inslructie- bataillon, P. T. Lambert, van het 1' reg.11. A. Muller, van hel 5e reg. en P. X. Oliviervan het 6' reg. Z. D. II. de prins von Wied zal lieden avond in de residentie aan komen. Bij gelegenheid van de jagtpartij, morgen door het gilde Groot St. Hubert te houden, zal Z. K. II. prins Fredcrik aan de deelnemers een dé jeuner aanbieden op bet huis de Paauw. Aan hel gastmaal, dat na afloop van dit feest in het hotel de l'Europe zal worden gegevenzullennaar men verneemt, de prins met den vorst von Wied deelnemen. -- De leden van de provinciale stalen zullen den 6de" November, den dag van eerste bijeenkomst in de herfstvergadering, een luisterrijk diner aan bieden aan Z. Ex. den commissaris in dit gewest. De heeren m". J. J. de Meyier en R. Th. Bijleveld hebben lieden in de zitting van den hoogen raad de gevorderde eeden afgelegd mr. de Meyier, als procureur-generaal, en nr. Bijleveld, als advocaat-generaal bij hel geregts- hof te Arnhem. Voor liet geregtshof alhier stond heden teregt eene jeugdige dienstbode uit Tliolen, die verdacht werd, tijdens zij bjj den post- en telegraaldirccteur aldaar dienstbaar was, met een valschen sleutel zich den toegang lot eene lade op het kantoor verschaft en zich onderscheidene geldspeciën toegeëigend te hebben. Van de ontdekking af ontkende zij, hoewel gemerkte ont vreemde guldens in haar bezit werden gevonden. In de zitting van het hof verklaarde zij de duidelijkste verklaringen iogenachlig te zijn en riep God als getuige van hare onschuld aan. Hare houding gal adv.-gen. mr. Gregory aanleiding eene zwaardere stral te eischen dan aanvankelijk zijn voornemen was eu hij requireerde mitsdien hare veroordeeling tot vier jaren gevangenisstraf, liet hof verklaarde het de besch. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, nam evenwel haren jeugdigen leeftijd en het geringe nadeel door den diefstal veroorzaakt als verzachtende omstandigheden in aanmerking en veroordeelde de oneerlijke dienstbode tot één jaar gevange nisstraf. te oudergaan in eenzame opsluiting. De zooveel besproken verkoop van boomen in het Haagsche Bosch heeft heden ten overstaan van den notaris Kleyn van Willigen en den ont vanger der registratie en domeinen plaats gehad, zonder dal zich daarbij eenig meldenswaardig incident heeft voorgedaan. De verkooping bepaalde zich nu, buiten en behalve eenig struikgewas en gevallen boomen, tot 27 eiken, 28 beuken, 97 iepen en 3 csschcn. Het verkochte zal uiterlijk 20 dezer moeten zijn opgeruimd. Dingsdag avond had de open;ng van den Proleslanleiidjg plaats in de Luthcrsche kerk. Onderscheiden zangstukken werden onder directie van den heer Nicolaï uitgevoerd. De heer Bóhringer, van Amsterdam, hield derede. Later had een bijeenkomst van afgevaardigden en leden plaats, waarop o. a. de afgevaardigden van den Duitschen Prolestanten-Verein en van het genootschap voor het vrije Christendom uit Elzas-Lotharingen het woord voerden. Woensdag had eveneens in de Lulhersche kerk de Protestanten- dag plaats onder deelneming van een groot publiek. Prof. van Boncval Faure, uit Leiden, opende als eerc-voorzittcr de vergadering met een toe spraak, waarin hij als regtsgeleerdc, met het oog op hel oude spreekwoord "Juristen, slechte Christen", sprak over het regt en de Christelijke moraal. Daarna werden de aangekondigde onderwerpen besproken. Blijkens het programma der voorjaars-tentoonstelliiig van bloemen, planten en gewassen der 's Gravenhaagsche tuinbouw-vereeniging, die in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen zal worden gehouden, worden er uitgeloofd: 11 gouden, 46 zilveren vergulde. 78 zilveren en 56 kleine zilve ren medailles. De tentoonstelling wordt geopend Vrijdag 5 April en geslo ten 8 April 1878. Ter mededinging worden uilgenoodigd alle leden der vcreeniging. Degene, die wenscht in te zenden, moet zich daartoe aanmel den vóór of op den 20tn Maart, bij den secretaris der vereeniging, Java- slraat te 's Hage, tevens met opgave of hij, ingeval van bekrooning, de medaille dan wel den daarvoor gestelden geldprijs verkiest. De gouden me daille is gesteld op ƒ50, de zilveren vergulde medaille op /15, de zilveren medaille op 10. de kleine zilveren medaille op /5. De planten kunnen worden ingeleverd Dingsdag 2 en Woensdag 3 April vóór zonsondergang, de bouquetlen en tafel-bloemstukken Vrijdag 5 April vóór 's morgens 10 uur. liet na dien tijd aankomende zal builen mededinging blijven. De planten en voorwerpen zullen moeten teruggehaald zijn den 9e° April 1878 vóór zonsondergang. De beoordeeling zal plaats hebben op Donderdag 4 April 1878, des morgens ten 11 ure. De tentoonstelling zal voor het publiek ge opend zijn Vrijdag 5 April 1878. des namiddags ten 2 ure. Het bestuur behoudt zich echter voor daarvan af te wijken, indien hel Z. M. den koning of de leden van het koninklijk huis mogt behagen, de tentoonstelling met een bezoek Ie vereeren. HU I TEN IA fSDSCIIE HE HIG T E BELGIE. Te Brussel is Zondag II. in de Hoogstraat midden op den dag een dubbele moord en zelfmoord gepleegd. Zekere de Brakelaer leefde in den laatsten tijd gescheiden van zijne vrouw, die hij dikwerf mishandelde. Hij gaf zich aan den drank over en werkte ongaarne. Eenige dagen geleden wilde hij weder bij zijne vrouw in huis komen, maar deze, de mishandelingen moed; weigerde hem toe te laten. Hij wilde zich toen met geweld toegangi# baar verschaffendoch de hoofdbewoner van het huisde schrijnwerk de Kempenaer, verbood hem den toegang. Hij besloot toen zich te wrckn Wetende dat zijne vrouw gewoon was eiken Zondagmorgen naar de ta te gaan wachtte hij haar aan de kerkdeur al en bragt haar met een schoeg. makersmes een wond toe in het hartzoodat zij oogenblikkelijk was. Ongelukkig was de vrouw vergezeld van de vrouw van de Kempen» en nu bragt de moordenaar ook haar verschillende doodelijke wonden i#, Zoo spoedig was alles in zijn werk gegaan dat de moordenaar niette werd gegrepen voor hij zich zelf onderscheidene wonden in de borst In) toegebragt. De twee lijken werden in een naburig buis gebragt. de Eempenaer bjj het lijk zijner vrouw kwam, werd hij zinneloosij smart. Voor het oogenblik moesten vrienden zich het lot der vijf je kinderen, die de vrouw naliet, aantrekken. De moordenaar stierf eenig uren later in het hospitaal. ENGEL A A' 0. LONDEN. 1 November. De minister Cross heeft eene eindbeslissing genomen ten opzigte ft vier veroordeelden wegens het gebeurde met de vrouw te l'enge. Hij htd het doodvonnis over de drie Staunton's veranderd in een vonnis tot levens langen dwangarbeid. Alleen Alice Rhodes zal worden vrijgelaten. F»AltKK IJ K. In de Bonaparlistische Pays las men dezer dagen: Zaturdag heeft t ministerraad eene vrij bewogen zitting gehouden. De maarschalk verklaart dal hij besloten was den weg der verzoening en der schikkingen in slaan. De heeren de Broglie en de Fourlou hebben dit besluit ondersteund, waartegen een ander minister zich echter verzette, die lol den maarscbill zeide: «Mijnbeer de president! gij zult het gewigt moeten dragen van vroegere verklaringen." Dit gezegde heeft, zooals men begrijpen kan, eet zekere opschudding veroorzaakt. De Huivers, dit overnemende, zegt kon den maarschalk niet duidelijker worden aangewezen, dat hjjderail gevingen tot eene schikking, welke noodzakelijkerwijze op de zegepraalu het radicalisme zullen uitloopenopvolgende, in al zijne beloften te kot komen en de zaak van het conservative Frankrijk verraden zou. In het Journ. des Déb. geeft de heer Lemoinne aan den presidente raad zich Ie haasten met hel kiezen van een ministerie uit de linkerzijd! en alzoo weer op den bodem van het parlementair regeerstelsel te kom» De republikeinen, zegt hij, hebben het gezag van Mac Malton aangenomn en erkend, zoolang hij beschouwd kon worden als de vertegenwooi van alle klassen der Fransche burgers In den laatsten tijd echter lictl; hij gezegd, of laten zeggen, dat hij slechts ééne klasse vertegenwoordigd!, jegens welke hij verbindtenissen heeft op zich genomendie bet land nic kent. Die toestand moet veranderen. De natie, die zich duidelijk heelt ver klaard heeft het regt te verwachten dat de president det republiek ld zijne constitutionele pligten terugkeert. Om een ongelukkiglijk maar al Ie vermaard woord in onze geschiedenis te herhalen: Alles kan nog teregt komen. Wij hopen dat dit woord ditmaal beter begrepen moge worden. Omtrent de toelating der nieuwe kamerleden beweert men dat dt linkerzijde besloten heeft niet geldig te verklaren die officiële candidature! bij welke de wel geschonden werd, en die minder dan 1500 stemmen meer derheid boven den republikeinschen candidaat verworven hebben. Op ft cijfer schijnt het gemiddeld aantal stemmen te zijn geraamd, dat aank tusschenkomst der administratie te danken is. Bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling in 1878 zal er een con cours van schaakspelers worden gehouden gelijk die bij vorige algemeen: tentoonstellingen hebben plaats gehad. Er heeft zich eene commissie ge vormd, die zich tot den president der republiek heeft gewend met het ver zoek om een prijs beschikbaar Ie stellen van gelijke waarde als in 1867. Dit verzoek is gunstig opgenomen, zoodat een prijs, bestaande in een coupe van Sèvres-porseleinter waarde van 5000 fr.aan den eersten overwinnw ten deel zal vallen. Het spoorwegongeluk bij Valenciennes is veroorzaakt door een bolsiot lusscben een personen- en een goederentrein, waardoor een remmer dade lijk werd gedood en 14 personen min of meer ernstige wouden bekwamen. IS l' I T S C 13 LAN I*. Het voorstel van den heer Windthorsl, strekkende om liet verbod op den uitvoer van paarden in te trekkenis door het huis van afgevaardigden verworpen. De minister van oorlog verklaarde dat de regering eerst lot hel verbieden van den uitvoer was overgegaan, toen, nadat Rusland ei Oostenrijk dien uitvoer verboden haddenDuitschland de voornaamste marlt was geworden, zoo zelfs dat een aantal Duilsche kooplieden gezamenljjl eene leverantie van 20 a 30000 paarden hadden aangenomen. Het verbod werd evenwel zoo vrijgevig toegepastdat er onder anderen nog in de drie laatste maanden ruim 7000 paarden zijn uitgevoerd. De maatregel ba' alleen ten doel, een te groolen uitvoer van geschikte dienstpaarden te ver hinderen en voor hel oogenblik bestond er nog geen aanleiding om daar van af te wijken. De voortvluglige beambte der «Ritlcrschaflliche Privatbank" te Stettin. Haring, is te New-York aangehouden. Van de 66000 mark, waarmede bj zich uit de voelen had gemaakt, heeft men nog 61000 mark bij hem ge vonden. Er gaal een regterlijk ambtenaar op reis, om hem van de Ameri- kaansche justitie over te nemen. De regering van het groothertogdom Hessen heeft thans bij de uni versiteit Giessen door middel van een nieuw reglement voor goed een einde gemaakt aan ongeoorloofde promotiën lot de doctorale waardigheid. Het A'eae Wiener Tagblntt beval uitvoerige mededeelingen omtrent de handelsondernemingen van de gebroeders Reiche, te Alfeldt, in Hanover, die ook in New-York een etablissement voor den handel in dieren bezitten.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2