PER TELEGRAAF. van Moorsel, A. J. Soeteman, T. Visser nil Leiden, W. A. van Pesch nit Rotterdam, A. S. Verschoor uit Helft. M. II. van Eyk nit Rotterdam en M. van der Voort nil Leiden. Acte examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor lioogduilschc taal- en letterkunde mej. S. M. van der Vliet van Nijme gen, voor Engclsche taal- en letterkunde mej E. C. W. F. J. Brandt van Amsterdam. Afgewezen: 2 mannelijke candidate!) voor boekhouden en eene vrouwelijke voor Fransch. Niet opgekomen: 1 mannelijke candidaat voor boekhouden. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dal, te beginnen met 1 November 1877. gelegenheid zal bestaan tot uilwisseling vau telegrafische postwissels, een bedrag van 250 gulden of 500 francs niet le boven gaande, tusschen Nederland en België. De afzen ders van telegrafische postwissels naar België betalen behalve hel voor de gewone postwissels naar België verschuldigde regt van 12 cent voor elke 12.50 of gedeelte van ƒ12.50, de kosten van het telegrafisch berigtbe tekend volgens het tarief van den rijkstelegraaf voor beriglcn naar België, ten bedrage van ƒ1 voor twintig woorden of minder, en 50 cent voor elk geheel ol gedeeltelijk tiental woorden hoven de eerste twintig. Voor herig- ten naar plaatsen in België, binnen den afstand van 50 kilometer van het kantoor van afzending gelegen, bedragen de kosten van overseining de helft van de hierboven vermelde. Van de zijde van Nederland zijn voor de uitwisseling van telegrafische postwissels alleen aangewezen de plaatsen al waar een postkantoor en tevens een rijkstelegraafkantoor is gevestigd. In dc Staatscourant leest men: Overeenkomstig hel dezer dagen van den gouverneur van Curasao ontvangen verzoek, heeft de regering, per telegram, magliging verleend tot het doen der uitgaven, gevorderd om, op de eilanden O root en Klein Curasao en Bonaire, de door den storm van 23 September jl. aangerigic schade aanvankelijk eenigermate te herstellen en noodlijdenden te ondersteunen. Intusschen blijft een ruim veld geopend voor dc particuliere weldadigheid, zoowel ginds als hier te lande. De minister van koloniën moet ten hoogste waarderen de pogingen hier te lande reeds van particulieren, lot leniging van den nood in de thans zoo zwaar ge teisterde Nedcrlandsch West-Indische eilanden uitgegaan en heelt met ge noegen het berigt ontvangen van de vestiging te 'silage, met hetzelfde doel, van een centraal comité, waarvan, onder de leiding van den oud- minisler van koloniën mr. W. baron van Goltstein, o. aonderscheiden oud gouverneurs en gezaghebbers of andere hoofdambtenaren van dc genoemde West-Indische eilanden deel uitmaken Voor spoedige overmaking van de gelden, welke worden ingezameld, zal hel dep. van koloniën, wanneer het verlangd wordt, gaarne zorg dragen. Van de door zijne lusschenkomst over te brengen giften zal achtervolgens in de Staatscourant melding wor den gemaakt. Van de twee groole gouden medailles, die door de Italiaanschc rege ring ter beschikking waren gesteld van dc jury te Rovigo (jtalië), voor de tentoonstelling en wedstrijd aldaar van werktuigen ter drooglegging van gronden, is eene toegekend aan dc ingenieurs J. G de Leeuw en \V. F. A. Beyerinckfirmanten van het ingenieurs-bureau voor stoombemaling te Am sterdam voor het ingezonden albumbevattende tcekeningen en beschrij vingen hunner plannen van droogmakerijen en stoomgemalen in uitvoering of in project. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 30 October van Port Saïd vertrokken. Te Delft is door de policie proces-verbaal opgemaakt tegen J. D.oud 58 jaren, tijdelijk aldaar in eene slaapstee verblijf houdende, wegens het plegen van onzedelijke handelingen tegenover zijn 8-jarig dochtertje. Hij is naar 's llage overgebragt en ter beschikking der justitie gesteld. Nabij Gouda zijn gisteren ochtend van den trein van 8.50 uit Rotter dam, op korten afstand van het station, de kolenwagen en twee rijtuigen met passagiers gederailleerd. Hoewel tegen elkander gedrongen, zjjn zij staande gebleven en er hebben geen ongelukken plaats gehad. Voor de door het vertrek van den lieer mr. S. J. Fockema Andreae als hooglceraar te Leiden opengevallen plaats van lid der arrond.-regtbank le Amsterdam, is door dal college eene alphabetisch gestelde aanbeveling opgemaakt, beslaande uit: de lib. m" W. A. L. Domis, regter in de voor malige reglbank le Leiden; jhr. B. de Bosch Kemper, regter-plaatsvervanger te Amsterdam, en A. C. Wesenhagen, griffier van het hof le Paramaribo. Dezer dagen bevond zich le Amsterdam eene btiitenlaudschc familie om dc bijzonderheden der stad te bezigti en. Eene loontrekkende dienares van hel hotel, waar die familie logeerde, nam de bewaring op zich van eenige kostbaarheden, die zij aan een viiend in bewaring gaf. Laatstgenoemde verkocht ze voor gemeenschappelijke rekening. De justitie heeft éu die dienstbode én haren vriend in verzekerde bewaring doen nemen. Te Amsterdam werd gisteren op de veemarkt door een commissaris van policie de hand gelegd op een handelaar in vee, die ter markt was met eene koe, den vorigen naclü uit eene weide nabij Muiden gestolen. Te Ter-Apel, in Drenthe, werd tijdens de jaarmarkt een meisje, dat met haren vrijer wandelde, eensklaps door iemand met een mes ernstig ver wond, zóó zelfsdat men aan haar behoud wanhoopt. De dader is onbekend. In de provincie Groningen worden, gelijk vroeger reeds werd vermeld, pogingen aangewend om een fonds te stichten ter ondersteuning van behoef tige studenten, ten einde den bloei der Groninger universiteit te bevorderen. Door burg. en wctli der gemeente Groningen is aan den raad voorgesteld aan dit fonds jaarlijks ƒ500 te schenken, terwijl zij tevens voorstellen op kosten der gemeente privaat-docenten onderwijs te doen geven in vakken, die aan de hoogeschool van rijkswege niet worden gedoceerd, en daarvoor jaarlijks 6000 beschikbaar le stellen. Men meldt uit Curasao: De reederijen op Curasao lijden groote verliezen tengevolge van den storm. Ook velen die aandeelen bezitten in of gelden voorgeschoten hebben op de schepen die vergaan zijn ofschoon die vaartui gen niet alhier le huis behoordenhebben tengevolge van hel gebeurde zware verliezen geleden. Onberekenbaar is de schade die de bevolking en vooral de handelstand van dit eiland geleden hebben. Met eiken dag komen er nieuwe berigten in. die het cjjfer van het geleden verlies nog hooger doen stijgen. 's GRAVENHAGE 31 October. Door Z. M. is aan den heer Oscar Carré, te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen van het Gouden Kruis van Verdiensten met de Kroon, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Tot vice-president der arrond.-reglbank te Rotterdam is benoemd de heer mr. J. van Heukelomthans regter in die reglbank. Z. K. H. prins Hendrik nam heden ochtend ten 9 u. 20 min. van hier de reis naar Luxemburg aan, waar Z. K. 11. den winter zal doorbrengen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Door burg. en welh. zjjn voor de betrekking van directeur der hoogere burgerschool aanbevolen de hh. dr. Koppeschaar, te 's llage, dr. Brongerstna te Leiden, en dr. Zaaijer, te Leeuwarden. Men verneemt dat gisteren bij de policie alhier door een ambtenaar van policie uit Londen is aangebragl Johannes Cornelis Klijberg, wiens uit levering door het Engelsche gouvernement aan de Nederlandsche regering js toegestaan wegens bedriegelijke opligting, een misdrijf opgenomen in het traclaat van uitlevering voor een paar jaar met Groot-Brittannie gesloten. Deze verdachte was een geboren Nederlanderdoch woonde reeds sedert jaren te Londen, waar hij de volgende infame industrie dreef: Hij leverde aan bordeelhouders in Frankrijk, lielgië en hier meisjes, die hij in Enge- land door allerlei bedriegelijke voorspiegelingen wist over te halen om met hem op reis te gaan naar hel vaste land, haar mooije betrekkingen belo vende. Hij maakte haar op reis dronken en stortte haar, wanneer zij niet meer wisten hoe terug te keeren, in het verderf. Meisjes, jonger dan 21 jaren, die hier niet in bordeelen mogleu zijn, voorzag hij van papieren van andere, oudere personen en alzoo verkocht hij haar. Op grond nu van het bedrog, met deze valsche papieren gepleegd, zal hij eerlang teregt staan. In de dagen dat alle krachten worden ingespannen tot behoud de hoornen, die het Ilaagscbe Bosch zijn karakter geven, verdient vermel ding dal de storm van den afgeloopen nacht het werk van den bijl heeft vervangen Een der schoonste oudste iepen van bel Bosch nabij den ingang van hel Koekamp, die reeds sedert jaren door een staketsel werd gesteund, is door den wind ontworteld en over zijne geheele lengte zwaar bescha digd op hel exercitieveld geworpen. IHJITENI.AMJSCIIK HKHIGTEiN. K K A IV 84 tl IJ K. De Pays meldt datj Mac Mahon het ontslag der ministers in beginsel heeft aangenomen. De maarschalk heeft ben verzocht aan het bestuur te blijven totdat liet nieuwe kabinetdat uit het regter- en linker-centrum zal gekozen worden, zal zamcngesteld zijn. Onder de 12 bij de herstemmingen gekozen leden voor de kamer be vinden zich 6 Bonapartisten. BlIITiCHLAN I». De 93-jarige veldmaarschalk von Wrangel is gevaarlijk ziek, ten ge volge van longontsteking. In den laaisten tijd namen echter zijne krach ten zoodanig af, dat hij te bed uioest blijven, en ofschoon'hij volgens het bulletin van Maandag een vrij rusiigen nacht heeft gehad, is zijn toestand toch van dien aard, dat er weinig tioop meer schijnt le bestaan. Tol aandenken aan wijlen Salomon von Rothschild heeft zijne dochter, Mathilda von Rothschild, de echtgenoot van den heer Wilhelm Karl von Rothschild, een som van 250.000 mark geschonken, tot bevordering der kunst-nijverheid. Uit de renten van dit kapitaal zullen onbemiddelde jonge lieden. die aanleg en bekwaamheden toonen te bezitten, in de gelegenheid worden gesteld zich voor de kunst te bekwamen. TIIKKIJE. Nu ook Telisch in de magt der Russen is, hebben zij aan den we; van Plewna naar Sofia positiën ingenomen, die den aftogt van Osman-pacha, indien hij moet aftrekken, zeer zullen bemoeijelijken. Bijaldien generaal Laskarcfl, die noordwestelijk van Plewna opereert, er in slaagt ook daar den weg naar Raliova en Widdin al te sluiten, dan is Plewna thans wer kelijk geheel ingesloten. Of Osman-pacha het lang zal kunnen uithouden, meent men te moeten betwijfelen, want zjjn voorraad levensbehoeften moet niet ruim zijn. Van den Schipka-pas is geen ander berigt ontvangen dan een telegram van Reuf-pachadat het artillerie-gevecht voortgezet wordt en nu en dan eenige kleine schermutselingen tusschen de voorposten plaats hebben. Uit Bucharest meldt men aan de Daily Slews, dat hel bevel tot ver banning van alle verslaggevers der dagbladen uit de Russische stellingen in het front gedeeltelijk is ingetrokken. Zij mogen die stellingen nu weder bezoeken, indien zij daartoe van den bevelvoerenden divisie-generaal verlof kunnen krijgen. ST. PETERSBURG, 30 October. Een officiëel telegram uil Bogota van 28 dezer bevat bijzonderheden omtrent de verkenning van de vijandelijke position achter dc Lom op 24 dezer. Zoodra de sterkte en stelling van den vjjanil genoegzaam verkend waren, kregen onze troepen bevel tot leriigkecren. Hun verlies bedroeg 4 officieren en 300 man. PARIJS, 30 October. De Bi en Public verzekert dat de maarschalk lieden in den ministerraad heeft gezegd, zich te zullen onderwerpen aan de meer derheid der kiezers. Tot het ontslag der ministers zou in beginsel be sloten zijn. Paul de Gassagnac heeft gratie gekregen. De Conrrier de France zal ophouden te verschijnen. KONSTANT1NOPEL30 October. Depeches van Suleiman-pacha melden dal hulptroepen Muzelmansche gevangenen bevrijd hebben, welke in eenige dorpen in bewaring w erden gehouden en bestemd waren om hel lot te onder gaan dat aan honderden Muzelmannen ten deel viel, die aan de Bulgaren werden overgeleverd welke hen vermoordden. KONSTANTIN'OPEL 30 October. Suleiman-pacha meldt, dat gistereneen Russisch detacliemrnt zich op hel eiland tegenover Slobozia vertoond heeft en teruggeslagen werd. Reuf-pacha berigt uit Schipka dat Bulgaren gisteren de versterkingen te Maraguedik aanvielen doch algeslagen werden. De Circassische cavalerie versloeg 1500 Bulgaren bij Tschikovassidoodde 600, en maakte 1120 stuks vee buit. Burgerlijke St,T«b. Van 341 tot en niet 31 October 1877. BEVALLEN: M. Springer, geb. van den Burg, D. - J. Kok,geb. Zoutendijk, Z. N. de Wekker, geb. VYiggers, D. M. van Dissel, geb. Flaman, Z. - M. Kok, geb. Overdijk, Z. -- J. van der Reyden, geb. van Rosse, Z. G M. Meijer, geb. Krelt, Z. A. Eswilder, geb. Plaisier, D. J. C. Neuteboom. geb. Martjjn, 1). M. van der Horst, geb. Pont. D. G. Theunis.geb. Reurings, z! M. J. Kuiters, geb. Planjer, Z. W. Weijers, geb. Rernaid, II. M. W. Brouwer, geb. van der Heyden. D. - L. Wiel hof!, geb. Opbroek, Z. M. Pels. geb. Mark, Z. G. A. Wijlenburg. geb. Vogelvanger, I). W. W. Aniba, geb. van Leeu wen. Z. J. Elienne, geb. Mark, -- A. D. Lens, geb. van de Wetering, D.- G. Wjjnnobel. geb. Borgerding D. GEHUWD: II. A. A. Vinkestein, jm. en M. F. Itoove, jd. J. Ouwerkcrk,jut en G. R. van der Linden, jd. -- M. van Dam.jm. en M. Gijzenij.jd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2