LKIDSCHE €11IIRAHT. V. 258. ;,r» \H77. DONDERDAG 1 NOVEMBER. STARS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTKN. Will hebbg navol wij nil, 3. Et '10, 0,1 ijk I !"(k Est' utti D(1:Ü 01 iriji JLOT! Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn leestdugen uitgezonderd. Be prijs der Couianl is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.HO, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, f ranco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expcditiekoslen. Afzonderlijke tiommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der AdvertciitiCii is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 ceiils.j Bij deze Courant wordt verzonden Vadz. 8588 der Handelingen van 11 dtn Gemeenteraad Ingekomen stukken '111 Iran» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemccne Politieverordening, vastgesield den 24!,'D Oc tober 1867; Doen te welen, dat door.hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd tot Heer der Gebuurte N°. 13 of N". 5 van Wijk IV de Heer DIRK JAN VAN AMEROM, thans Raad dier Gebuurte, in de plaats van den Heer Jacobus Johannes van Amerom die gemelde buurt verlaten heelt, en tot Raad ilierzelfde Gebuurte de Heer JAN FREDERIK VAN WIJNGAARDEN. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Leiden v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 October 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN', 31 October. Zaturdag den S-1'1 November a. s.des namiddags ten twee ure, zal de beer dr. E. A. van der Burg het hoogleeraarsambl aan de universiteit alhier aanvaarden met hel houden eener redevoering in het groot auditorium van liet academiegebouw. In eeue lieden gehouden zitting van den gemeenteraad werd de eer gisteren afgebroken behandeling van de gemeente-bcgrouiing voor 1878 voortgezel. Hoofdstuk V der inkomsten was thans aan de orde Bij n°. 47, geldleening tot voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld ƒ40000 (welke som ook tot dat doel onder de uitgaven voorkomt), kwam men terug op bel reeds in de vorige zitting door den lieer Eigeman gedane voorst cl om dien post te verhoogen met de som noodig voor de rente- garautie van de duinwaterleiding. De voorsteller gaf iliaus te kennen dat bij die som door geldleening wiide vinden, ten einde de belastingschul digen, die in dit jaar nog geen genot van de duinwaterleiding hadden ge had, niet te veel te bezwaren. De heer van der Zweep was van meening dat de voor bedoelde rentegarantie benoodigde som niet op de begrooting behoefde geplaatst te worden, aangezien die gelden eerst noodig waren tnet 1 Januarij 1879; eerst dan kon bet blijken welke de uitkomsten waren van de exploitatie en hoeveel de stad zou moeten betalen. De heer de Laat de Kanier zeide dal men thans op de volle remegarantie moest rekenen. De ecne hellt moest betaald worden uit. Junij 1878 en de andere helft op uit. December 1878. Het was en bleef cene uitgave over 1878. Het denkbeeld om de gelden te vinden door geldleening werd bestreden door de hh. Har- levelt. de Fremery. du Kieu en Tromp. Eene som te leeneit voor rente- garantie achtte men onmogelijk, als zijnde in strijd met de wet, en wal betrof eeue hoogere belasting, de meeste ingezetenen hadden naar eene duin waterleiding verlangd en zouden daarvoor wel willen beialeu. Men wist, toen lot den aanleg werd besloten, dat de hoofdelijke omslag daardoor zou toenemenmen moest er dus nu niet tegen opzien. Niemand kou het kwalijk nemen dat men daartoe overging. De heer de Fremery, ofschoon tegen het sluiten eener leening voor de rculegarantie. had toch bezwaar tegen liet te zeer opvoeren van den hoofdelijkcu omslag; bij zou daarom liet voorstel doen om de ƒ9000, die bij n". 171 der uitgaven op de begrooting waren gebragt voor geldbeleggingin te koopen. Enkele leden gaven Ie kennen dat dit eerst bij n°. 53 te pas kwam. Na eeue redewisseling tiisschen de bh. Tromp cn de Kanter, over de quaestie in hoeverre de geslichte school gebouwen gezegd konden worden kapitaal te vertegenwoordigenzou hel voorstel van den heer Eigeman in stemming worden gebragtmaar daar het geene ondersteuning vond, had hel geen verder gevolg. Bij n°. 53, verkoop van inschrijvingen op het grootboek der nat. werk. schuld, ad ƒ9630(welke som, ten gevolge van het verwerpen van de uitbreiding van het Liernur- stelsel. nu nog slechts moest verhoogd worden met 6400, om te komen lot de 716000noodig voor het bouwen van de directeurs-woning op de gasfabriek), Kwam het reeds vermelde voorstel van den heer de Frenury ter sprake, wel om den post, in plaats van op ƒ16000 op 25000 te brengenomdat urn anders tot eenen hoofdelijken omslag van p. m. 125 000 zou komen. De Keer llartevelt verklaarde zich tegen dit voorstel. Op die wijze zou een genomen besluit te niet gedaan worden. Feitelijk werd de schorsing van inkoop voor gesteld, waartegen de commissie van financiën zich had verzet. Men be- hoefde niet te vreezen dat de ingezetenen hel verhoogen van den lioofdc- 'iiKen omslag zouden toeschrijven aan de nieuw ingevoerde belasting, indien War duidelijk werd gemaakt dat dit alleen liet gevolg was van de rente- garantie. Ook de heer Tromp verklaarde zich legen het voorstel. Hij kon liet medewerken om die bron van inkomsten, rente, voor liet vervolg te Koen opdroogen. De heer Eigeman was mede van gevoelen dal men niet West terugkomen op het genomen besluit. Geld van de gemeente geleend noest ook teruggegeven worden. De heer van der Lith betoogde dal men aan de ecne zijde zich niet kon bekommeren om het nageslacht, maar aan de andere zijde kon men ook te veel doen en betalen wat over liet nage slacht kon worden verdeeld. Op den laatsten weg was men z. i. wel eeuig- zins. Over 10 jaren zou men misschien het genot van duinwater hebben voor 10000, waarvoor men thans 22000 moest betalen. Tegenover de bewering van den heer Tromp stelde de heer de Fremery over dat in 1848 de stad eene reële waarde van ƒ300.000 bezat, maar dat daarvoor was in de plaats gekomen cene gasfabriek, die misschien wel 4 ton waard was; het kapitaal was dus slechts geconverteerd. Ten slotte werd het voorstel van den lieer de Fremery aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Een voorstel van den heer llartevelt om thans de plaatselijke directe be lasting (n°. 6 der inkomsten) te bepalen op 116,000, werd aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Iloofdst XI, n°. 179, der uitgaven, onvoorziene uilgaven, werd vastge steld op f 7710.40%, waaronder is opgenomen de som van ƒ2300, bij de behandeling van den post gast- en leprooshuizen daarop gebragt. De geheelc begrooting de uilgaven en inkomsten geraamd op 573,825.4014, werd aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hh. llarte velt van Mettinga Tromp en Dercksen. Op verzoek van den lieer Suringar, mede gedaan namens den heer Cock werd nog overgegaan tot de benoeming van een lid van de commissie in zake het Ulreclitsche jaagpad ter vervanging van den heer Bijleveld. Als zoodanig werd benoemd de lieer de Laat de Kanter. De hoogleeraar dr. J. J. HoHmann alhier is door Z M. den koning van Saksen benoemd tot ridder le kl. der Albreclits-orde. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de instellingen voor hooger- en middelbaar ouderwijs alhier is aangesteld de heer G. J. van Deventer, phil. doet. Bij de gisteren gehouden verkiezing tot gedeeltelijke vernieuwing en aanvulling van het kiescollegie bij de Waalsche gemeente alhier zijn de aftredende leden, de hh. dr. J. Baert, dr. W. N. du Rieu, J. J. Hubrecht, H. VV. F. Bakker, herkozen en tol leden van dat collegie benoemd de hh. J. M. E. Dercksen, G. Japikse en Willem F. van Wjjk. Als lid van de commissie voor de eeredienst werd herkozen de heer P. I. de Fremery. De Zuidhollandsche Gymn.-Ondervv.-Vereeniging hield Zondag 11. te Rot terdam hare najaarsvergadering in de gymnastickschool, Eendrachlsstraat. lie opkomst der leden was nog al talrijk. Na het behandelen van verschil lende huishoudelijke zaken, waaruit o a. bleek, dat de vereeniging 23 wer- i kende, 31 kunstlievende en twee eereleden telt, ging men over tot het behandelen der vragen: Zjjn de tegenwoordig gestelde eischen voor hel ver- krijsen van eene acte van bekwaamheid als onderwijzer in de gymnastiek voldoende? en welk verschil behoort cr te bestaan tusschen de eischen voor de acten lager- en middelbaar onderwijs? Langdurige discussiën werden hierover gevoerd. Eenigen meenden dat hel programma te veel speling liet, waardoor dan ook de uitslag der examens, vooral voor het lager onderwijs, zoo verschillend was. Men miste over hel algemeen verband tusschen prak tijk en theorie. Ook besprak men den invloed der beweging op de inwen dige organen te weinig, enz. Anderen waren van oordeel, dat er op het examen, althans voor middelb. onderwijs, in de laatste jaren wel degelijk verband tusschen praktijk en theorie gebragt was. Wilde de een het exa mineren voor M. B. O. enkel aan twee flinke onderwijzers opgedragen zien een ander cischte bepaald dat liet theoretische gedeelte door een doctor ge houden werd, omdat de onderwijzer niet voldoende op de hoogte kon zijn. Hier merkte iemand op, dal men dus van een examinandus meer moest vor deren dan van den examinator zeiven. Na nog lang over de eischen gespro ken te hebben stelde de president voor. dat door het bestuur op de vol gende bijeenkomst een voorstel in den geest dezer vergadering zal gedaan worden. Dit voorstel wordt aangenomen, evenals punt 5, waardoor zich de tegenwoordig zijnde leden verpligten, volgens rooster, onderwerpen ter be handeling in te zenden. Omtrent de zameiistclling cn liet gebruik van den spirometer, waarvan eene teekening ter inzage lag. werden mededeelingen gedaan- wal er alzoo over dit werktuig door verschillende doctoren geschre ven is. Men meende dat liet zeer zeker nut had, om er op de gymnastiek lessen zoo nu en dan gebruik van te maken, liet trachten om door blazen den binnencilinder zoo hoog mogelijk te doen stijgen is een uitstekende oefening voor de longen. Dat er op deze vergadering geene openbare les gehouden werd, was, omdat men inliet voorjaar te Gouda besloten had deze vergadering voornamelijk te wijden aan het bespreken van het splitsen der Nederl. gymn.-onderw.-vereeniging in afdeelingen. Nu men echter van de commissie dienaangaande nog niets vernomen heeft kon dit geen plaats heb ben. De volgende vergadering zal waarschijnlijk in Leiden gehouden worden. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Ilage zijn voor de Fransche taal 10 candidalen geëxamineerd1 werd afgewezen en toegelaten mej. M. L. E. Berlet uit Voorschoten, J. C. H. Bisschop, H. M. Boucher. F. de Hertog. A. ,1. W. Homan, E. J. Iloogbruyn, J. M. Kist. E. M. Rogge en C. van Winscnallen uit Leiden. Voor de hoofdonderwijzeresacte werden 17 candidalen geëxamineerder werden 3 afgewezen en toegelaten mej. S. T. M. BakxC. M. Dcc. M. tl. 11. C. van Dissel, C. E. llaremaker, M. E. van Hoek, E. A. Lancel uit Leiden, T. Middelkoop uit Oegsigeest, E. T. J.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1