|S7?. ,V. 257, WOENSDAG 31 OCTOBER. ST ADS-BE RICH TEN. 2e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1877. BI A' N K N L A N DSC 11E BE II IC T C.N, em I De Courant verschijnt dagelijksZou- en feestdagen uitgezonderd. De jnijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.—franco p. p. (3X0, tnii liet Verslag der Handelingen van den. Gemeenteraad [3.33, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen de expeditie-kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. Pc prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels 1. -, iedere regel meer 25 ccnls.j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 2G4 der Wet van den 29ste" Juni 1851 [Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat liet 2C Suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting over 1877 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 30<te" October loten met den l2J,n November 1877. ter Secretarie dezer gemeente (finan- ciüele afdeeling), van 9 lot 4 uren. voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 October 1877. E. KIST. Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 31 October a. s., 'sna middags te 2 uren. Voortzetting van de behandeling der gemeeente begrooling voor 1878. LEIDEN. 30 October. Dc aangekondigde voordragt van d#. R. Koopmans van Boekeren, die daarmede de rij der vidksvoorleziugen door de commissie *oor volksbijeen- komsieu ie houden, opende, was, oudanks het slechte weder en den brand ara dc Boommarkt, zeer druk bezocht. De door den spreke r daartoe geko zen novelle: «In de Ruime Couscientieslraai", van'het begin tot het einde boeijend van vorm en inhoudviel niet w einig in den smaak van hel tal rijke publiekdat den spreker met gespannen aandacht volgdp. slechts hier en daar afgewisseld door eene luide uitbarsting van gelach, die de nu en dan met zooveel juistheid en tact ten looneele gevoerde sujetten opwekten. Vooral de hooge zedelijke strekking en de hier en daar zells zeer ernstige loon maakt deze novelle, door de juiste weerspiegeling van zooveel verschil lende maatschappelijke toestanden, voor volksvoordragt zoo uitnemend ge schikt. Het publiek loonde die dan ook te begrijpen en te waarderen, en terwijl ieder met de ernstige waarschuwing legen eene ruime consciëntie naar huis ging, bleek uit het luide applaus, dat den spreker ten slotte ten deel viel, dat die. waarschuwingen met ingenomenheid waren ontvangen en zeker bij menigeen stof lot nadenken zullen opleveren. - Men deelt ons het volgende mede: Dc herstelling van den noord- Iranseptgevcl der Siut-Pancras- of llooglandsche kerk alhier is hare voltooijing nabij Gelijk in 1873 het linker-zijtransept, door het aanbrengen van eene balustrade en het vernieuwen van een venster met rayonnante tracering van zandsteen, verfraaid werd, waarbij de zuivere bouwstijl behouden bleef, too is hetzelfde werk dit jaar aan het regter-zijtransrpt verrigt. Eene woning, welke dat deel van den gevel nog verborgen hield, is daarbij afge broken. Aldaar is in een zijmuur een oud steenen.poortje gezet, afkomstig uit en zonder bestemming ongebruikt bewaard in de Sint-Pieterskerk, dat een meesterstukje van schuinbewerkte lijstgeleding mag heeten. Ook het boogschild van het portaal hoven de grootc deur onderging eene belangrijke herstelling en de deurvleugels zullen eerlang, volgens de nog gevonden, oorspronkelijk gegroefde bekleeding, betimmerd worden. Op den middenpost bevindt zich eene heilige-nis met freda (baldakijn of praaldak) en draagsteen (console), die vernieuwing vereischten. Gelijk aan den gevel ten zuiden der oude kerken dikwijls eene nis voorkwam, waarin dan het beeld van den patroon der kerk (aan wien zij na den Oppersten God, «Deo Optimo Maximo", was toegewijd) geplaatst was, zoo ook aan den gevel ten noorden. De be wering van een bekend schrijver, dat de noordzijde der gothische kerken in den regel de minst versierde was, blijkt geenszins aan de Sint-Pancras- berk, daar deze zijde, vooral wat hare koertorens betreft, zich van die ten zuiden door sierlijken bouw onderscheidt. Veelal werd het beeld van de II. Maagd boven de noorderdeur aangetroffen; zij toch was liet, die, naar kerksymboliek, door haar woord den toegang uit de duisternis (het noorden) Int het Stralende Licht ontsloten had. Hel vernieuwde baldakijn nu is met zijne tracering op de prismatische vakken en pynakcls, die van het oor spronkelijke verdwenen waren, fraai uitgevoerd. Inderdaad, zulk werk kenschetst den bekwamen beiiel Daar den steenhouwer ook was aanbe llen naar de weinige verbrokkelde overblijfselen van het rankwerk, dat de oorspronkelijke console omstrengelde en raadselachtig genoeg geworden i was. een getrouw geheel te vormen, zou hierbij op de kloeke opvatting kunnen afgedongen worden. Inlusschen verdienen de heeren J. C. Rijk, als opzieter. en J. C. Timmermans, als steenhouwer, bij de behartiging van de wenken hun door den kundige» heer P. J. H. Cuypers gegeven, lof voor het werk aan den noord-transeptgevel volvoerd, die nu, ontdaan van allerlei onhebbelijk aanhangsel van woningen, mogten alle woningen, tegen zulke bedehuizen aangebouwd, verdwijnen zich in alle statigheid aan de Hoog- landschekerkgrachl vertoont. De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen vastgesteld modellen vau stalen ten behoeve van de statistiek van het lager onderwijs en daarbij eenige bepalingen genomen ten aanzien van het opmaken en ver zenden dier staten. Bij de acie-examens voor het lager onderwijs te 'sllagezijn toegelaten 7 candidate» voor de Fransche taal, mej. A. M. H. H. de Booy uit Delft, J. P. M. Kamerling uil 'sHagc, M. A. F Kroesen uit 'sHage, L. Ter Maten uil 'silage, J. C. E. Volck uit 'silage, J. H. Vorstman uit 'silage en E. Zweegman uit Voorburg. 2 candidal en werden afgewezen. Acte-examens middelbaar onderwijs te 'sHage, afdeeling letterkunde. Toe gelaten: voor Nedcrl. taal- en letterkunde, mej. J. F. van der Vliet, uit Leiden. Afgewezen: eene vrouwelijke candidaat voor Duilsch en eene voor Engelsch3 mannelijke candidaten voor boekhouden. Voor de betrekking van leeraar in de wis-, natuur- en aardrijkskunde aan het gymnasium te Assen, zjjn ter benoeming voorgedragen dr. A. Eecen, adsistent aan het observatorium te Leiden, en G. J. D. Mounier, doctorandus te 's Hage. Den boekhandelaar M. M. Couve'e, te 'sllage, wien reeds vroeger de titel van Koninkl. Nederl. boek- en kunsthandelaar door Z. M. den koning en van boekhandelaar van Z. K. H. prins Frederik werd verleend, is thans de titel verleend van boekhandelaar van Z. K. H. prins Hendrik, met ver gunning als zoodanig HDS wapen te voeren. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Java, is op 28 Octo ber van Suez vertrokken. Terwijl de veepest reeds sedert verscheiden maanden in Bohemen, MoraviëGallicië, de Bukowina en Neder-Oostenrijk heerschtewaren de landen der Hongaarsche Kroon dusverre daarvan bevrijd gebleven. Thans is echter die ziekte, volgens eene mcdcdeeling van den Nederl. consul-gene raal te Bmla-Pesth van 22 October den 17d,n dier maand ook in het Ha- romszéker comitaat in Zevenbergen uitgebroken bij eene uit Rumenië inge- gevoerde kudde rundvee. Door de llongaarsche regering zijn de voorgeschre ven maatregelen tol beteugeling van het kwaad genomen. Naar men verneemt zullen weder detachementen cavalerie en infan terie, ter beteugeling van den invoer van vee uil Duitschland, naar de oos telijke grenzen van Limburg worden gezonden. -- Te Amsterdam werd gisteren in het stationsgebouw van de Holl. spoor wegmaatschappij. bij enkele inschrijving, o. a. aanbesteed het maken van ccn gemetseld gebouw met machine-schoorsteen, het uitvoeren van verande ringen en herstellingen aan de bestaande gebouwen enz., op het terrein aan de werkplaatsen te Haarlem; laagste inschrijver was de heer Jac. van der Kamp, te Leiden, voor 65741. De predikanten Ph. R. Hugenholtz en P. H. Hugenholtz Jr. hebben bij den algemeenen kerkerand der Ned. herv. gemeente te Amsterdam de ken nisgeving ingezonden, dat zij, met het oog op de jongste synodale beslui ten in verband met geheel den kerkelijken toestand, tegen 1°. Febrnarij e. k. hun ambt wenschen neder te leggen. Mede naar aanleiding hiervan heeft reeds eene zamenkomsl van ongeveer honderd daartoe uitgenoodigde gemeenteleden plaats gehad, waar, na ernstig debat, een zestigtal zich bereid heeft verklaard gezamenlijk stappen te doen om de Ned. herv. kerk te verlaten, op nader vast te stellen tijd, en dan levens te bepalen, op welke wijze zij het godsdienstig gemeenteleven wenschen voort te zetten. Terwijl nu reeds bij de leden van een daartoe aangewezen comité gelegenheid be slaat om zich bij deze verklaring aan te sluiten, zal eerlang eene open bare zamenkomst worden belegdom de zaak in ruimeren kring te be handelen. [Bbl.) t'oor wijlen den heer J. A. P. VV. Bordens is een legaal van ƒ3000 besproken aan het R.-K. Oude Armenkantoor en een van 10000 aan het R.-K. Oude Mannen- en Vrouwenhuis «St. Jacob" te Amsterdam. Het A/, v. d. D. meldt: Zijn wij goed ingelicht, dan bevindt zich

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1