iuj i r ii i\ ia M)sc 11 li I-: ii g t en PER TELEGRAAF. o. a. drie der vier gasthniszusters de slagtofïers zijn geworden van den orkaan. Toen de nood al slceg, gingen zg namelijk in hare kapel God bidden, dal God toch de aan hare zorgen toevertrouwde en haar zoo dier bare melaatschen zou willen sparen. De zee vernielde echter het gehecle huis met de kapel en slechts een der zusters wist zich te redden, maar de aangrenzende woning der melaatschen bleef behouden; niet een der zieken kwam om. De Tijd heeft reeds ruim f 10000 voor Aruba ontvangen, en opent thans een inschrijving voor de noodlijdenden door den storm. Te Rotterdam vierde gisteren de lieer S. de Lange Sr. zijn 50-jarig jubilé als organist. Rehalve de blijken van achting en waardering, die hem van kerkmeesters en kerkeraad ten deel vielen, vereerde Z. M. den koning hem een blijk van onderscheiding, t. w. de benoemiug tot ridder der orde van de Eikenkroon. Te Amsterdam is gisteren morgen uil de Brouwersgracht hel lijk van een pasgeboren kind opgehaald, onder een paar koolbladen verborgen. Op een zolder van hel stadhuis te Amsterdam zijn onder een hoop planken en stof beschilderde doeken ontdektregenten voorstellende. Sedert 1 October zijn door de beambten, belast met de straatreini gingsdienst te Amsterdam, uil hel vuil opgezameld een tiental zilveren vor ken, een zilveren lepel en twee gouden Noordhollandsche hoofdsieraden. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zijn de vol gende legaten vermaakt, als; een groot ƒ4000 2% pCt. Nat. Schuld, door wjjlen den heer T. Schaap; een groot ƒ2000, door wijlen mej. B. A. A. Wachtels, en een groot ƒ1000, door wijlen den heer A. Ravesteyn. Voor het geregtshof te Arnhem stond te regt zekere vrouw Roskam uit Twello, beschuldigd van vergiftiging van haren man. De man zelf ver scheen als getuige voor het hof, om mede te deelen. dat hij den 19d<11 Juljj jl.des morgens van het veld te huis komende om te ontbijten, drie pannekoeken gereed vond staan, welke zijne vrouw, die inmiddels ook naar haar werk was vertrokkenvoor hem had gebakken. Aan den eersten koek ontdekte hij een zeer onaangenamen smaak en bij onderzoek bleek hem, dal zi$h daarop verscheidene roode punten met uitloopende vlekken, als van kopjes van lucifers, bevonden. Nadat hij die stukken er uit had gesneden, at hij kalm de koeken op, en daarna trachtte hij door het rooken van een pijp alle kwade gevolgen Ie verdrgven. De uitgesneden stukjes liet hy echter aan zijne buren zien, waarna hij ze op het land wegwierp. De buurvrouw raapte eenige der stukken op en door hare lusschenkomst kwa men zij in handen van een doctor, waarna de justitie in deze zaak werd betrokken. De buren, als getuigen gehoord, verklaarden, dat zij de vrouw 's morgens hadden hooreu bakken en dat de verstandhouding tusschen het echtpaar wel wat te wenschen overliet, daar de vrouw misbruik maakte van sterken drank en zich met andere mannen afgal. Uit de verklaringen van haar eigen man bleek nogdat deze vroeger driemaal naalden in zijn eten had gevonden, terwijl bovendien ten processe werd bewezen, dal dc beschuldigde vroeger eens had getracht haren eersten man een vergiftigden drank toe te dienen. De beschuldigde kwam tot de bekentenis dat zij, na de pannekoeken gebakken te hebben, er eenige luciferskoppen overheen had gestrooid. Hiermede had zij niet hel voornemen gehad om haren man te doodenmaar zij hoopte alleen, dat hy zich door het gebruik daarvan zoo onwel zou gevoelen, dat hij zich genoopt zou zien, de hulp van den doctor in te roepen. Dan hoopte zijdat deze tevens raad zou geven tegen een open been. Zij ontkende ten sterkste, hem vroeger ooit naalden in zijn eten te hebben gemengd, alsook dat zy verboden verstandhouding onderhield met een anderen man. Haren eersten man had zij slechts eens een slaapdrank toegediend, om zijn lastig humeur tol bedaren te brengen. Twee deskun digen verklaarden, dat de hoeveelheid phosphorus, door hen onderzocht, niet voldoende wasom den dood van een volwassen man te veroorzaken althans niet plotseling. De mogelykheid, dat een ziekte ontstond, waarna de dood volgde, was niet uitgesloten, liet openb. min. requirccrdc schuldig verklaring en veroordeeling lot 12 jaren tuchthuisstraf. Dc verdediger, m'. Thomas, concludeerde tot vrijspraak. Donderdag aaust. zal de uitspraak plaats hebben. De kantonregter te Bcesterzwaag heeft v. E.. te Smilde, die beschul digd werd de jongen van zijn hond levend te hebben begraven, vrijgespro ken uit gebrek aan bewijs. Op eene publieke verkooping van roerende goederen Ie Groningen, kocht dezer dagen eene groenlcnvrouw eenige boeken voor 25 cent. In een dezer vond zij aan bankpapier ƒ135 en eene obligatie groot ƒ850. De ver dere verkoop van boeken is onmiddellijk geslaakt. ■sGRAVENIlAGE. 29 October. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Oost-Indië bestemden soldaat F. W. A. Linstedlvan bet koloniaal werfdepotvergunning verleend tot het dragen van de Duiische medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Ten aanzien van het voldoen van personele belasting voor dienstboden en bedienden heeft de hooge raad heden eene belangrijke beslissing genomen. Het hoogste regtscollegic heeft geoordeeld dat voor de betaling der bedoelde belasting geen regtsbetrekking tusschen den meester en zijne bediende be hoeft te bestaan, maar het voldoende is dat er eene feitelijke praestatie van diensten door een dienstbode of bediende aanwezig is Deze beslissing werd genomen ten opzigte eener vervolging door de belasting-administratie inge steld tegen den heer J. E. Teixeira de Mattos te Amsterdam, die verzuimd had een dienstbode, door een derde gehuurd, maar die hem bediende, voor de personele belasting aan te geven. Tegen den gereq., die door het geregts hof te Amsterdam van alle regtsvervolging is ontslagenwerd eene boete van ƒ226.60, het vyfdubbele der belasting, uitgesproken. De hooge raad heeft vervolgens verworpen het beroep in cassatie van A. R. Evenhuis, die door het geregtshof te Leeuwarden, wegens moedwil- ligen doodslag, is veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. FRANKHIJ K. Het Joum. Off. maakt een decreet openbaar, waarin gelast wordt de bustes of beeldtenissen van een aantal uitstekende Fransche burgers uit den lateren tijd te plaatsen in de musea van Versailles. Tot die mannen behoo- reti o. a.: Chateaubriand, Ampère, Guizot, Molé, Thiers, Berryer, Lamar- tine, Montalembert, Lacordaire, Cousin, Sainte-Beuve, Dumas, de Musset, de Balzac, Ingres, Horace Vernet, Leverrier, Scribe, Auber, Rossini en Halévy. De Moniteur wil weten dat er onderhandelingen geopend zijn tusschen de republikeinen en monarchalenom den heer Lemoinue tot senator voor het leven te benoemen, liet blad voegt er bijdat die benoeming beschouwd zou moeten worden als persoonlijk tegen Mac Malton gerigt. Volgens de Siècle heeft Woensdag avond op het Elysée eene belang rijke conferentie plaats gehad. Al de ministers waren daarbij tegenwoor dig, met uilzondering van Decazes, die op reis was. Verder waren aan wezig de president van den senaat d'Audiffrel-Pasquierde vice-president van den raad van state. Andral, de senator Bochcr, enz. In die bijeenkomst zon het besluit zijn genomen om het ministerie te vervangennadat de Broglie en Fourtou hun stellig besluit hadden te kennen gegeven om niet voor de kamer te verschijnen. Men leest in den Pays, orgaan der BonapartistcnDe raad van den Soleil wordt opgevolgd Wij vernemen uil goede brondal hel kabinet van 16 Mei den 5den November zal opgehouden hebben te bestaan. Wij ver nemen tevens, dat de nieuwe ministers gekozen zullen worden uit dezelfde rigling, die den 16den Mei aan hel bestuur gekomen is. RV9LAND. Te St. Petersburg is hel volgende officiële berigt ontvangenEen telegram uit Poradim meldt: Gisteren nam grootvorst Nicolaas het slagveld bij Gorni- Dobrtck en de door de Russen veroverde positiën in oogcnschouw. Het ver- lies der Russen in het gevecht van den 24 bedraagt 2500 man; het verlies der Turken is bijna even groot. Tachtig Turksche officieren werden door ons gevangen genomen. TURKIJE. De correspondent van dc Köln. Zeit. meldt: De insluiting van Plewoa is nu zoo voltooid, dat de linie slechts kan worden doorgebroken, wan neer de talrijke cavalerie zich hoogst onhandig gedraagtof wanneer eeu aanval wordt gedaan met groote troepen-massa's. Men moet aannemen, dat sedert vijf dagen toevoer van proviand voor Osman-pacha onmogelijk ge worden is. Van het aanwezig zijn en van de vermoedelijk voldoende sterkte der linie van insluiting heb ik mij overtuigd. Over het algemeen zal Plewua 20 25 kilometer verwijderd liggen van de linie der troepen, die ten zuiden en ten westen dezer plaats staan. Wonderbaarlijk is de ijver, welken de Turken in het bonwen van verschansingen aan den dag leggen, Men vermoedt dat zij, digter bij Plewna-» nog een tweede linie van ver dediging bezitten. Een correspondent van Daily >Vews schrijft: Mijn laatste uitstapje heeft mij in mijne mecning bevestigd, dat een winlerveldlogt met het tegen woordige transport-systeem der Russen onmogelijk is. Reeds nu is er vaak dagen lang gebrek aan fourrage en w orden er geene rantsoenen voor dt paarden verstrektde winterkleeding voor de soldaten is nog altijd niet aangekomen. Het is feitelijk onmogelijk voor de soldaten zooveel klee dereu op hun rug te dragen, dat zij 'snachts onder hunne dunne tentei voldoende tegen de koude beschermd zijn, zoodat zij de nachten huiverende, over kleine vuurtjes gebogen of op elkaar gepakt in gebrekkige hutten van maïs-stroo, doorbrengen. Hout is uiterst moeijelgk te krijgen; voor verscii hout worden te Sistova buitensporige prijzen betaald en hooi en haver gel den bg het gewigt in zilver, zoo het al te krggen is. Een correspondent was dezer dagen te Bucharest getuige, in welken toestand een transport gewonde Rumeniers daar aankwam. Van de mees- ten, schrijft hij, waren de voeten bevroren. Hel grootste gedeelte der grenssoldaten draagt vopinscheu" (sandalen) en deze waren spoedig versle ten; sedert weken stonden de soldaten dus barvoets in de loopgraven voor Plewna, terwijl het zeer koud en ongunstig weer was. Volgens de genees kundigen zullen de meesten gedurende hun verder leven op krukken moe ten gaan. De correspondenten van dagbladen mogen niet verder gaan dan de Russische hoofdkwartieren zoowel wat betreft het leger voor Plewna als dat van den kroonprins aan de Lom. Een berigt uit Tiflis zegt dat Kars is beschoten en voor een deel ia de asch gelegd. De belegeraars zijn: de 40" divisie infanterie en de divisie grenadiers van Moskou. De troependie de Turksche krijgsgevangenen naar Alexandropel hebben begeleid, zijn naar Kars teruggekeerd, lvars is voor vier maanden van levensmiddelen voorzien. ST. PETERSBURG, 28 October. Dc Golos ontvangt een depêche uit Kilt- dara van den 27sttndat eergisteren onderhandelingen over dc overga» van Kars zijn aangeknoopt en daartoe Turksche parlementairen in het Rus sisch leger zijn gekomen. PARIJS, 28 October. Naar men verzekert, zijn de gemeentelijke verkie zingen alhier vastgesteld op 25 November. NEW-YORK, 28 October. In de berigten uit Mexico van 18 dezer wordt gemeld, dat, naar men in goed ingelichte kringen verzekerde, de staat Sonora zich van het bond had afgescheiden. ST. PETERSBURG, 28 October. Uit Igdyz wordt gemeld, dat drie ko- tonnes der afdeeling uit Erivan zijn opgerukt en de vroegere posilien vau Ismail-pacha tot bij Tschersala hebben bezet. De achterhoede van Ismail- pacha opende van de hoogten bij Alikotschak een kanonvuur, inzonderheid tegen de kolonne van generaal Deweldie door duisternis en mist verhin derd werdom den vijand heen te trekken. De Russen verloren 5 man, eene kist ammunitie is gesprongen. ISnvgcrUjfec &tattb. ONDERTROUWD: P. dc Graaf, wedr. 25 j. en E. Vavier, jd.28j. B. J- w Kleef. jm. 25 j. en A. M. Fullink. jd. 23 j.W. J. Geenjaar, jm. 24 j. en J. Ba- rendse, jd 24 j. C. Clerk, wedr. 54 j. en T. Persoon, jd. 49 j. P. Uljee, wed', 52 j. en C. Langenbcek, wede. 50 j. R. 11. Ferron, jm. 26 j. en A. M. Haamke, jd. 27 j. W. Parsons, jm. 28 j. en N. Lusing.jd. 22 j. - P. de Vos, jm. 25j an R. A. J. Paternoltc, jd. 28 j. G. Broer van Dijk, jm. 32 j. en J. Rikkers, jd. 36j.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2