BUITENLANDSCHE BEGIGTEN. PER TELEGRAAF. van adjudant bij den directeur en kommandant der marine aldaar, en de luit. ter zee 2" UI. C. Pels Rijcken, dienende aan boord van het schroef- stoomschip van Galen, worden op non-activiteit gesteld De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. ÜSSELAMM, LONDEN. 26 October. Van regeringswege zal een onderzoek worden ingesteld naar de oor zaken van de ontploffing in de steenkolenmijn te Btantyre. Ook de koningin heeft van haar belangstelling in het ongeval en in het lot der geredden blijk gegeven. FRiNKRMK. De heer Gambetta heeft te Chateau-Bhinon eene uitvoerige rede gehou den. Hij verzekerde, dat een gematigd republikeinse!) bewind zal strekken tot bevestiging der republiek, en aan iedereen zal veroorloven goed heiland te dienen. De toenadering zal mogelijk zijnzoodra de harlstogten der partijen tot bedaren zijn gebragt. De spreker verklaarde, niet de vijand te zijn van hen die Frankrijk regeren, en over het algemeen niemand vijandig te wezen. Ook zeide hij, dat de nieuwe meerderheid, zonder bui ten de wet te gaan, het gezag van Frankrijk zal weten te doen gelden. Het trekt de aandacht dat een deel der Orleanisten zich van de rege ring begint te verwijderen. Zoo schreef dezer dagen de Soleil: Te blijven volharden bij eene persoonlijke regering, in plaats van terug te keeren tot de constitutionele regering, zou tot een zekere en noodlottige botsing leiden. Beter is wisseling van kabinetten dan van presidenten; beter is een opeen volging van ministeriele dan van constitutionele crisissenen opgewondenheid in het parlement is beter dan een omwenteling in Frankrijk. De elfde kamer der regtbank van de Seine heeft den heer d'Uzelle tot zes maanden gevangenisstraf en 2000 fr boete veroordeeld wegens de uit gaaf van een geschrift"Le 16 Mai et M. Thiers devant Ia France et devant l'histoire". De veroordeeling had plaats op grond dat hij door de regering voor te stellen als steunende op den sabel en de wijwaterkwast, bijna de godsdienst beleedigd heeft. Door de regtbank van St. Etienne is zekere Taravellier, aldaar, een kleermakertot zes dagen gevangenisstraf en 500 fr. veroordeeld wegens bcleedigingen tegen den president der republiek. Hij had een prospectus verspreid in den vorm eener parodie op het bekende manifest van den pre sident. Daarin las men o. a.: /'Burgers van St. Etienne! Gij wordt geroe pen om een kleed te koopen voor den winter. Ik verlang op uwe keus geenerlei druk uit te oelenen, maar ik wensch u in allen deele in te lich ten. Ik heb eene aanmerkelijke hoeveelheid vesten in Mac Mahonschen vorm. Gij kunt er u niet in vergissen; het huis staat onder de hoede van een spuitgast, die, zich sedert vier jaren aanstellende als een soldaat, tot de voorbijgangers schijnt te zeggen: Ik ben er, ik blijl er. Men zal u zeggendat ik een kwakzalver ben. Gij zult het niet gelooven. De verkoop is besloten, ik zal dien doen eerbiedigen", enz. Volgens de Frangais is de prins van Oranje te Parijs teruggekeerd. Behoudens de goedkeuftng der regering, heelt de gemeenteraad van Versailles besloten aan de Avenne de la Mairie den naam te geven van Avenue Thiers. In zake den diefstal van effectendie voor eenige maanden op den Noorder-spoorweg plaats had. wordt het volgende medegedeeld: Nadat onlangs in Engeland twee Engelscheu in hechtenis waren genomenMartin en John Car geheeten, die de hand in den diefstal gehad hebben, is voor een paar dagen ie Paddington, in een der logementen, een Franschman aangehoudendie mede tot de dieven behoorde. Hij noemde zich Charles Hibbert en heeft eene lange schurkenloopbaan achter zich. Om de justitie te verschalkenheeft hij van tijd tol tijd verschillende namen aangenomen. Toen de policie hem aanhield, haalde hij eene enveloppe uit den zak en slikte die in. Hij is reeds gehoord in tegenwoordigheid van een Franschen inspecteur van policie, die ter verdere opsporing van de dieven zich eenigen tijd in Engeland had opgehouden. Een doortrapte schelm, zekere Benson, die te Brussel op grooten voet had geleefd en vervolgens naar Londen was getrokken, waar hij tot dwangarbeid werd veroordeeld, en waar hij nu nog in de gevangenis zit, was, terwijl hij in den kerker zat, voortdurend in verstandhouding met eene dievenbende en hij moet de hoofdaanlegger van den diefstal der effecten geweest zijn. Althans hij wist al de bijzonderheden er van te vertellen. Het is door hem, dat de policie tot de ontdekking der misdadigers is (gekomen, (n de hoop van verzachting of kwijtschelding van straf te krijgen, heeft hij aan de justitie de inlichtingen verstrekt, die tot het gevangen nemen der dieven hebben geleid. Men is er na 20 dagen werkens in geslaagd den ongelukkigen put- graver te Couches uit zijne benarde positie te verlossen. Toen hij verlost was ging er een gejubel uit de menigte op. Men verwacht dat hij. dank zijn sterk gestel, spoedig zal hersteld zijn. Naar gemeld wordt heeft Dingsdag II. een hevige stormvergezeld van zwaren regen en donder, boven Suez gewoed. Een gedeelte van de wijk der inboorlingen werd verwoest en ook de Europesche wijk der stad heeft veel geleden. Den volgenden dag woedde een hevige storm boven Alexan drie. Op laatstgenoemden dag had tevens op de brug over den Nijl bi Kalridayat eene botsing plaats tusschen twee spoortreinen, waarbij een wegwachter en een postbeambte omkwamen en eenige passagiers gekwetst werden. ZWITSERLAND. Het Zwitsersche volk heeft met groote meerderheid de wet verwor pen houdende regeling van het bedragwaarvoor plaatsvervangers voor de militie gekocht kunnen worden. Reeds een jaar geleden werd deze wet verworpen en zij was nu op nieuw voorgedragen, maar met wijzigingen zoo gering wat het wezen van de zaak betreft, dat zij voor de tweede maal is verworpen. Insgelijks werd van de hand gewezen eene wet op de politieke reglen. Daarentegen werd de wet op den arbeid in de fabrieken met een meerderheid van 10000 stemmen aangenomen. RVSLAND. Prins Sergius Maximilianowitchdie bij Yovanchiftik door een geweer kogel in het voorhoofd is gedoodwas de derde zoon van wijlen hertog Maximiliaan van Leuchtenberg. van moederszijde volle neef van den Czaar en den 20sl(n December 1849 geboren. Men meldt uit Moskou dat generaai-majoor Ilartung zich in liet geregts- hof voor hel hoofd heeft geschoten, onmiddellijk nadat de jury hem schuldig had verklaard aan diefstal van wissels en andere criminele misdaden. Hij liet een brief na, waarin hij zijn onschuld betuigt. IVRKHË. De door den Russischen generaal Gurkona hevigen strijd, bemagtigde positie hem zeer noodlottig van Osman-pachaomdat zij ligt op den vet. bindingsweg tusschen Plewna en Orkanie, aan den grooten weg naar Sofia. De verbinding van Osman-pacha met het zuiden is daardoor afgesneden. Bij Potyoritza, ten zuiden van Montenegro, worden Turksche troepen bijeengetrokken onder Mufti-pacha, bevelhebber in Albanië. Ook ten noor den van dat vorstendom wordt de krijgsmagt versterkt. Het schijnt dus de Turken weder met kracht tegen Montenegro willen optreden. Volgens een schrijven uit Zimnitza, aan de H. C. medegedeeld, vlei- den de Russen er zich mede, dat zij in den Schipka-pas van de Turken I weinig meer te duchten hadden. Generaal Radetzky schatte de tegenover hem staande magt van Reuf-pacha op niet meer dan 15000 a 20000 man, te zwak om zelfs eene poging tot het forceren der Russische stellingen té ondernemen. De Turkenzoo meende hijwaren vooreerst zeer verzwakt door de mislukte aanvallen van Soliman-pachadan door de vele ziekten, die onder hen heerschen. De berigtgever meent, dat Russen en Turken zoo I lang bij den Schipka-pas stand zullen houden als het weder hun maat eenigzins veroorlooft, elk in de hoop, dat hij het langer zal kunnen vol. houden dan zijne tegenpartijten einde aan diens verschansingen dan no; zooveel schade te kunnen toebrengendat zij in het voorjaar oubruik'. baar zijn. De Egyptische divisie zal, naar men verneemt, te Varna in garnizoen I worden gelegd. Die manschappen zijn door het klimaat moeijelijk langer in het veld te houden. Volgens een schrijven van den correspondent van de Daily ZVetc* te I Turnu-Margurelli is het lijden der zieken en gewonden zwaar. Ondanks het I koude weder liggen vele gewonden nog altijd slechts onder linnen tenten,! Onder de Rumeniers nemen de ziektegevallen op onrustbarende wijze toe. Indien er een eenigzins groot aantal gewonden en zieken uit het k voor Plewna aankomt, dan moetenl zij te Nicopolis geruimen tijd wadi- ten, hoewel aldaar volstrekt geen gelegenheid is hen onder dak te brengen. Soms blijven zij daar 2 a 3 dagen liggen, daar de brug nog altijd niet te I gebruiken is en twee kleine stoombootjes in de geheele dienst moeten voorzien. Uit Philippopoli en Adrianopel meldt mendat nog aanhoudend Bulga-1 ren worden ter dood gebragt. Om opspraak te vermijden worden de onge lukkigen eerst naar naburige dorpen vervoerd. Ibrahim-pacha, de president van het militair geregtshof, is, naar men beweert, steeds dronken en tee-1 kent dan maar doodvonnissen. BERLIJN, 26 October. In de discussie over de mededeelingen der i ring omtrent het verlof van graaf Eulenburg en prins Bismarck, verklaarde I de minister Camphausen, dat prins Bismarck, door het verlof aan te nemen in plaats van bij zijn verzoek om ontslag te volharden, aan het land enden koning een nieuwe dienst bewezen had. Ten aanzien der quaesties van binnenlandsche politiek bestond tusschen de ministers en prins Bismarck volmaakte overeenstemming. Zoo wij, zeide de minisier, naar uwe meening niet meer voor de taak om het bestuur te leiden opgewassen zjjn, dan ver zoeken wij ons dit kenbaar te makenwij zullen bereid gevonden worden voor andere mannen plaats te maken. WEENEN, 26 October. In de kamer van afgevaardigden is eene inter pellatie ingediendbetreffende het afbreken der onderhandelingen over handelstractaat met Duitschland en betreffende het in beslag nemen spoorweg-rails met bestemming naar Rumenië. KONSTANTINOPEL, 26 October. Officieel. Ismaïl Hakki-pacha heeft zijne vereeniging met Mukhtar-pacha tot stand gebragt. PARIJS, 26 October. De geruchten omtrent verdaging der wereldtentoon stelling voor 1878 ten gevolge van vertraging der werkzaamheden valsch. De werkzaamheden aan de gebouwen zijn integendeel reeds zoover gevorderddat de exposanten reeds nu de hun aangewezen plaats in ge bruik kunnen nemen. De Soir meldtdat de gemeentelijke verkiezingen definitief op 2 Decem ber zijn vastgesteld. KONSTANTINOPEL, 26 October. Mehemed-Ali-pacha is definitief benoemd I tot opperbevelhebber der Turksche strijdmagt in de Herzegowina en Bosnië. LONDEN, 27 October. Daily News meldt uit Bucharest van gisteren: Sedert generaal Gurko het bevel over de cavalerie heeft aanvaard is convooi levensmiddelen in Plewna gekomen. De insluiting der stad is vol- I komen. De Russen krijgen dagelijks versterking en zullen weder in staat zijn Plewna met een cirkel van schansen te omringen. LONDEN, 27 October. De London Gaz. meldt dat het parlement gepro- rogeerd is tot 19 December. KONSTANTINOPEL26 October. Suleiman-pacha meldt van den 25en dat Russische verkenningstroepen geslagen zjjn bij Jussufba. INGEZONDEN. Leiden, 27 October 1877. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. Wel Edele Heer! Als mede-onderteekenaar van het adres der heeren van Hartrop Zoon c.s. aan den gemeenteraad om verbetering der doorvaart Oude Vest—Turfmarkt vermeen ik te moeten opkomen tegen het gezegde van een der raadsleden dat wij mede-onderteekenaren "er als met de haren zijn bijgesleept". Dat die brug niet aan de beslaande behoeften voldoet heb ik meermalen ondervonden, doordat ik den raad om dan maar te //vletten" reeds vóór ze uitgesproken werd heb opgevolgd; maar //vletten" kost geld, voor iedere lading tuffstecn naar gelang der grootte 75 a 90, dit zijn dus extra-kosten die ik niet zou hebben als de passage voldoende was. Ik heb het steeds als nutteloos beschouwd om alleen en voor mij per soonlijke verbetering te vragenmaar met des te meer genoegen heb ik mjj bij de heeren v. H. Zn aangesloten, toen zij mij daartoe de gelegenheid gaven om door mede-onderteekening met hun verzoek in te stemmen. Ik bedoel dus hiermede aan te toonen dat ik inderdaad belang zou heb ben bij de gewenschte verbetering en vervalt hierdoor dus het vermoe den van de uitoefening van pressie. U dankzeggende voor de verleende ruimte teeken ik met hoogachting UEd. Dv. Dienaar, A. d'ANGREMOND. V K* I» li tl IE-AIEIW tt PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 27s"n October de heer P. A. Jausma van der Ploeg, geb, te Amster dam, in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6