Commissie voor Volksbijeenkomsten. VOLKSVOORLEZINGEN. Dr. Airy's Natuurgeneeswijze. PER TELEGRAAF. Openbare Verknoping van Cokes, EEN ZEER GROOT SUCCES J nn 8* rfc» in "iila lle8n ■"In '■gtei '«in, teg» ifdfi, Cg Item old ma ill* 'Pi i i I# lei 118» ana het oog gehad- De voorzitter zeide dat dit wel degelijk het geval was geweest. De heer Buzzi had, nadat hij zijne geboortestad in den tegenwoordigen toestand had tuiengevraagd welke inrigting hij van zijnen kant, als een blijk van belangstel- jjng jn de gemeente, wel het best zou kunnen steunen, en door burg. en weth. ms hem toen het werkhuis genoemdomdat dit ten goede komt van alle gezind- heden. De heer Cock deelde het gevoelen van den heer Goudsmit; de vraag was „ietwat de testateur, naar men meende, had willen doen, maar wat hij gedaan had. De begrooting van het werkhuis was echter reeds goedgekeurd, zoodat er weinig ffleer aan te doen was. De voorzitter gaf de verzekering dat bestuurders van het werkhuis over de zaak zouden worden gehoord en dat die dan later weder in den laai zou komenzoodat er niets werd geprejudicieerd. De toelage aan den schouw burg ad ƒ1500 werd, met 16 tegen 5 stemmen, op nieuw verleend. Bij no. 171 aankoop van inschrijvingen op het grootboek der N. W. S.stelde de heer Ilartevelt roor den post van ƒ1500 te verhoogen met ƒ9000. Burg. en weth. hadden voor gesteld de belegging van die som weder voorloopig te schorsenmet het oog op je uitgave voor de duinwaterleiding. De heer de Fremery verdedigde de zienswijze van burg. en weth. Men moest, meende hij, niet te veel vergen van de belasting- schuldigendoor boven de ƒ22000 voor rentegarantie nog ƒ9000 te besteden om kapitaal te koopen. Als de bijdrage voor de rentegarantie verminderde, achtte hij jaartoe den tijd gekomen. Ook de woorzitter verdedigde die zienswijze. De heer Cock verheugde zich over het voorstelop die wijze toch zou men blijven bij de gezonde beginselen. Met 12 tegen 9 stemmen werd het voorstel van den heer Har- tcvelt aangenomen. Bij no. 176, administratie der voormalige gast- en leprooshuizen, verzette de heer ran Iterson zich krachtig tegen het verbeteren van lokalen in het Caecilia-gasthuis om to dienen voor lijders aan besmettelijke ziekten, waarvoor ƒ2300 was uitgetrok ken. Het gedeelte van het gebouw, dat men op het oog had, was daartoe onge schikt; een gedeelte aan de andere zjjde was atlezins heter geschikt en met minder kosten in te rigten. Hierbij ontstond eene discussie, waarbij ook de vraag besproken werd in hoeverre door het academisch ziekenhuis thans in de zaak werd voorzien* De voorzitter deelde mede dat aldaar in barakken voor 24 lijders plaats was. Hij ge looide niet dat meningeval van epidemische ziektenhiermede zou kunnen volstaan. De vraag was, in hoeverre gedep. staten er genoegen mede zouden nemen. Ten einde deze zaak vooralsnog niet te prejudiciëren en de beslissing open te houden jeed de heer du Rieu het voorstel de som van ƒ2300 op de onvoorziene uitgaven ie brengen. Dit voorstel werd met 1! tegen 10 stemmen aangenomen. In eeuo Maandag te houden zitting zullen de Inkomsten behandeld worden. 's GRAVENIIAGE 26 October. Door Z. M. is aan den hij liet leger in Neder). Indié dienenden militair G. U H. E. von Kamplz vergunning verleend lot liet dragen der Duitsclie herinnerings-medaille voor den veldtogt legen Frankrijk in 1870/71. Aan den gepens. kapitein ter zee G. P. J. Mossel, lid van hel hoog militair geregtsliof. is de titulaire rang van scliout-bij-naclil verleend. He 2' luit. F. van Laaren, van liet 5' reg. infanterie, is voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd hij liet wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie. lie scheepsbouwkundige ingenieur II. Siebers is benoemd tot adspirant- ingi'iiicur voor liet vak van scheepsbouw ui Nederl. Indië. Door den minister van marine zijn de adelborsten 2kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord C. E. Bodemeijer en H. B. Schreuder eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. K. II. prins Hendrik, die sedert eenigen lijd zijn verblijl te Soestdjjk met dat in IIU. paleis hier ter stede beeft verwisseld, zal zich aanstaanden Woensdag ochtend naar Luxemburg.begeven, waar de prins-stedehouder tol hall February zal vertoeven. RUITENI,ANDSCI1K RKUIGTEN «««BLAND. HINDEN. 25 October. De berigten omtrent de uitgebreidheid van het ongeluk in de kolen mijn te Blantyre, bij Glasgow, zyn niet overdreven geweest. Er zijn van de 230 a 240 mijnwerkers nog maar drie of vier levend gevonden en bel is zeer onzeker, ol er nog meer behouden zullen worden aangetroffen. lie hevige storm uit het westen, welke verleden week in Engeland zooveel nadeel tewecgbragl, was eenige dagen te voren uit Amerika aange kondigd. Thans is eene nieuwe voorspelling uil New-York ontvangen. Een storm, waarschijnlijk van zeer hevigen aard, zou de Engelsche kust den 27" October bereiken. Het weekblad the Athenaeum, deelt omtrent de schilderijen-verzame ling, welke de familie van Loon aan baron Rothschild overdeed, de bijzon derheid mede dat de geheele familie Rothschild de schilderijen heeft ge kocht. De verzameling wordt in vijf deelen verdeeldwaarvan iedere tak er één trekt. Als een bewijsdat de verdeeling met oordeel des onder scheids geschiedde, kan gelden, dal de twee prachtige stukken van Rem brandt, »Daey en zijne vrouw", voor ééne portie gelden Zjj komen den gelnkkigen winners op J 300,000 te slaan. In 1798 werden de stukken van de familie Daey voor ƒ4000 gekocht. FIIANkltlJH. Naar men thans verneemt is het zoo goed als zeker dal de heer Grévy zijne verkiezing te Dole, in de Jura. zal aannemen en dat te Parijs in zijne piaats de heer Devoticoux tol candidaal zal worden gesteld. De lieer Dcvoucoux is degenedie de motie van wantrouwen legen hel kabinet van den heer de Broglie voorstelde. Men verneemt het overlijden van den lieer Dubochet, president der gas-maatschappij te Parijs. Hij was grootendeels eigenaar van le XlXe Siècle en had groote sommen over voor het succes der republikeinen, die hij voor de verkiezingen met 100,000 l'r. had bijgestaan. Hij was een groot vriend van Thiers, en voornamelijk aan hem is de toenadering te danken 'usschen dien staatsman en Gambclta. Aan Gambetta zou hijnaar men zegt, een millioen fr. vermaakt hebben. TIIKHIJE Gebeurtenissen van eenig gewigt schijnen er op het oorlogstooneel niet plaats te hebben gehad. Uil Biela meldt men dat grootvorst Wladimir het opperbevel over hel 12'1* legercorps heeft aanvaard. Generaal Zimmerman heelt bevel ontvangen, Suleiman-pacha's leger langs de geheele linie in den rug te verontrusten, en sedert den 21'" is de kroonprins in de rigting van Basgrad opgerukt, terwijl een afzonderlijk corps onder generaal Wanowski legen Busiscluik opereren zal. Voor den winterveldlogl zijn door de Russen duizenden sleden besteld. Dok is bevel gegeven al de kozakken uit de afgclcgenste streken, van knhan tot Siberië, mobiel te maken. KONSTANTINOPEL, 25 October. Maandag trokken 160 Turken 's nachts hen Uonatt tusschen Ruslschuk cn Pyrgos over; na eenige Russische wacht posten te lubben verslagen, keerden zij tiaar Ruslschuk terug. Suleiman pacha is over Varna (e Scliumla gekomen om de inspectie voort te zetten. Met nieuwe batterijen en mortieren beschieten de Turken het fort St. Nicolaas in den Schipka-pas. Een Turksch detachement is de Lom overgetrokken en voorlgcritkt naar Ayazar. KONSTANTINOPEL, 25 October. Aarifi-pacha is naar Parijs vertrokken. Honderd en twintig Bulgaren zijn verbannen naar Kiilalna. KONSTANTINOPEL25 October. De Russen verloren in het gevecht bjj Yowanchiftik 800 man. Gisteren werd weder bij Teliscli gestreden. KONSTANTINOPEL, 25 October. Mukhtar-pacha meldt uit Guedsjor van den 24slt0 het volgende: De vijand is heden, om Karaorgha heen, naar Vin- zikoi opgerukt en heeft ons aangevallen. De strijd duurde vier uren. Wy sloegen den vijand en vervolgden hem tot Meludizin. De nacht belette ons de verliezen op te nemen. Des avonds keerden wij naar onze positien le Guedsjor terug. Suleianan-paclia berigt van den 25~,rnDe Russen hebben gelijktijdig op onzen regtervleugel bij Yowanchiftik cn op onzen linkervleugel een aanval gedaan, en aanzienlijke strijdkrachten in het vuur gebragt. Met zes ba- taillons, een batterij en een regiment cavalerie trokken zij naar het dorp Tchova. Zes andere Russische balaillons forceerden den aftogt van 4 com- pagniën jagers tot Yowanchiftik. De Turken kregen versterking en ver beterden den toestand op dat punt. De algemeeue veldslag eindigde 's avonds met den aftogt van den vjjand over de geheele linie. Hij verloor 800 man aan gesneuvelden en zeer veel gevangenen. Wij hebben 134 doodenonder welke 14 officieren, en 60 gekwetsten. Een aanval der Russen op Sobenik is afgeslagen. Chevket-pacha seint uit Orkhanie van den 24": Een aanval der Russen op Telich is afgeslagen. Aan de Turken is versterking gezonden. St. PETERSBURG, 26 October. Officiéél. Tutschenilza, 25 October. Na een wanhopigen strijd, die tien uren aanhield, heeft generaal Gurko, met het hem toevertrouwde detachementwaaraan een deel der garde was toe gevoegdde sterke Turksche positie tusschen Gorni-Dubniak en Teliscli ge nomen; hij vatte post op den hoogen weg bij Sophia en versterkte de positie aldaar. Achmet-Ewin-pachade chef van zijnen staf, vele officieren, onge veer 3000 soldalen en een gansch regiment cavalerie werden gevangen ge maakt; vier stukken geschut en vele geweren en patronen vielen ons in handen. Onze verliezen zijn nog niet bekend, maar nog al ernstig bij de kolonne van den troonopvolger. Bij de verkenning, die gisteren gedaan werd, is grootvorst Sergius Maximilianowitsch gevallen. ADVERTENTIES. oud- Overleden te Heereveen de Wei-Edele lieer C. J. ENKLAAR, Geneesheer van Doesburg, Behuwd-broeder en Broeder van G. J. ROLLANDET. Eenige kennisgeving. A. E. ROLLANDET, Enklaar. Bezoeken worden niet verwacht. De Commissie geeft aan belangstellenden kennis, dat de eerste Volks» voorlezing voor dit seizoen gehouden zal worden op Maandag 39 October a. s., 's avonds te 9 ure, In de Stadszaal. Na een inleidend woord van den Voorzitter zal de spreekbeurt worden vervuld door Os. K. KOOPMANS VAK BOEKEKEN. TOEGANG VRIJ. Aan den ingang der Zaal zal men zich tegen betaling van 35 Cents doorloopende Toegangkaartcn voor alle volgende lezingen kunnen verschaffen. De Commissie voornoemd, De deuren geopend. W. T. WERST. Voorzitter. A. P. M. v. GORDT, Secretaris, der Zaal worden ten half acht ure op het Raadhuis te Leiden, Maandag 29 October 1877, des voormiddags ten tien uren precies, van eene hoeveelheid van 1800 hectoliters CJA8- COKE, verdeeld in partijen van 5, 10, 50 en 100 hectolitersen zulks bjj afslagtegen dadelyke betaling en binnen één maand aan de Gasfabriek af te halen. kan men het zonder twijfel noemen, als van een werk binnen de tijd ruimte van één jaar verscheiden oplagen verschenen en duizenden exemplaren verkocht zijn, en nog grooter is dat succes, als dit het geval was. in weerwil van hatelijke aanvallen en in een betrekkelijk zoo kort tijdsbestek, met het geïllustreerde werk: Dit uitmuntende popnlair-genceskundige werk kan terecht aan alle ziekendie beproefde geneesmiddelen tol het genezen van hun kwalen wenschcn te gebruiken, ten dringendste ter inzage worden aanbevolen. De daarin afgedrukte attesten leveren het bewijs voor de buitenge wone geneeskracht, en strekken tot waarborg dat het vertrou wen niet wordt teleurgesteld. Bovengenoemd, meer dan 490 bladzijden dikte, slechts één gulden kostend boek, is in eiken boekwinkel voor banden; het wordt echter op aanvrage door RICHTER'S Boekhandel, te Rotterdamtegen toezending van 20 postzegels a 5 cents verzonden

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3