BUITEMA M >SC 11K KKIIIGTfT j ben aangetoond dat het stelsel uitvoerbaar is. ja zells dat hel. uiteen tech nisch oogpunt beschouwd, voortreffelijk werkt, zonder twijfel heeft toch de ondeivinding evenwel geleerd, dat het Liernur-stelsel is een bij uitnemend heid kostbaar stelsel, en om nu weder eene som van ongeveer f 10000 be schikbaar te stellen, ten einde een zeer gering gedeelte der gemeente aan de beslaande exploitatie aan te sluitenacht zij niet geregtvaardigd flet doel met het nemen van de proeve is beoogd, is bereikt; eene uitbreiding daarvan, waarmede eene uitgave van 35 a 36 per ziel gepaard gaat, wordt overbodig geacht en nadeelig uit een financieel oogpunt. Een lid der commissie was echter eene andere zienswijze toegedaan, van oordcel zijnde dat de exploitatie zoover moest worden uitgestrekt als de beslaande midde len toelateneerst dan zoude z. i. over de financiële zijde van de zaak een juist oordeel kunnen worden uitgesproken. Eene verlaging van de brug over de Groenhazengracht komt der commissie niet noodzakelijk voor. De brug is niet zoo hoog dat de passage wordt be- moeijelijkt, hetgeen wel het geval was ten aanzien van de Noordeindsbrug. Met de verhooging van de jaarwedde van den leeraar iu het boekhouden en van den leeraar in de gymnastiek kan de commissie zich vereenigen. Zij stelt echter voor de som van ƒ200, voor prijzen uitgetrokkente schrappen, met het oog op de ten vorigen jare genomen beslissing. Tegen het beschik baar stellen eener som van /2800 voor het maken van een gymnastieklokaal aan de school op het Plantsoen heeft zij geen bezwaar. Evenmin heeft zij bezwaar legen het verhoogen met ƒ50 der som voor vergoeding aan de hoofdonderwijzers voor gemis van vrjje woning De wet vordert eene bil lijke vergoeding en niet slechts eene tegemoetkoming. De commissie ver klaart zich legen het verder verleenen cener toelage aan den directeur der rijschool en voor het verleenen van een subsidie van ƒ300 ten behoeve der volkszangschool. Wat betreft den aankoop van inschrijvingen op het grootboek, vereenigt de commissie zich niet met hel voorstel om wederom voor 1878 de belegging van de daarvoor bestemde gelden te schorsen; het gevoelen der commissie daaromtrent had zij reeds in het vorige jaar bloot gelegd. Bij de behande ling van de vorige begrooting had zij zich wel met de schorsing voor één jaar vereenigderkennende dat daarvoor te regt werd aangevoerd de om standigheid dal de ingezetenen gedurende het jaar 1877 geen genot zouden hebben van de duinwaterleiding en er uit dien hoofde termen bestonden om de last van de rente-garantie voor een deel op volgende jaren Ie doen druk ke. i, doch thans is dat argument vervallen, vermits met genoegzame zeker heid kan worden ondersteld, dat de duinwaterleiding gedurende het jaar 1878 in werking zal zijn. De commissie stelt daarom voor de som van ƒ9000 weder op de begrooting uit te trekken. De commissie vereenigt zich met het voorstel tot aanvulling van het her- stellings- en vernieuwingslonds van de gasfabriek met 16000, ten behoeve van de oprigting van eene nieuwe woning voor den directeur. Wenschelijk echter acht zij hel te bepalen, dat die som gedurende 16 jaren in de ge meentekas zal worden teruggebragt. 's GRAVENHAGE23 October. Z. M. heeft aan den kapitein J. G. F. van llcutcn, van het le reg. vesting-artillerie, vergunning verleend lot het dragen van het eereleeken van ridder lc kl. van de Orde van Verdiensten met hel Witte Kruis, hem door den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. is tot burgemeester der gemeente Zaltbommel benoemd A. M. C. van Bommelmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groenlo. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Utrecht is benoemd de heer mr. J. L. A. Nepveu, advocaat aldaar, en tot commissaris van po- licie te Leeuwarden de heer A. Doijer, thans in die betrekking te Vlaardingeu. Tot ontvanger der registratie en domeinen tc Onderdendam is benoemd de heer G. Th. Montijn, thans te Meppol. Tot adjunct insp. ctcur voor het geneeskundig staatsloczigl voor Noord- brabanl en Limburg is benoemd de heer dr. J. P. Dozy. Door Z. M. zijn bij het personeel der kwartiermeesters benoemd lot 2" luit.-kwartiermeestsrbij het le reg. infanterie, de sergeant C. A. Iles- husius, van het 3' reg. inf.; bij het 4e reg. infanterie, de sergeant P. Vink. van het 3* reg. inf.; bij het 5' reg. infanterie, de sergeanten B. G. Versé- lewel de Witt Hamer, van hel instructie-bataillonen C. E. Smeets, van hel 3e rtg. inl.bij het 8' reg. infanterie, de sergeant II. Rinck, van het 2' reg. inf.; en is overgeplaatst als 2' luit.-kwartiermeesterbij het 7' reg. infanterie, de 2' luit.-administrateur van kleeding en wapening E. A. P. M. C. de Booy, van het le reg. veld artillerie. Voorts is de 1' luit der cavalerie A. H. Metelerkamp op pensioen gesteld. Z. K. H. prins Fredcrik is gisteren avond alhier teruggekeerd. Z. K. 11. heeft nog zijn buitenverblijf het Huis de Paauw betrokken. ËXGELAN». LONDEN, 22 October. De heer John Discondie aangenomen heeft om voor 10000 de Naald van Cleopatra uit Egypte naar Londen te brengen, heeft eene belang rijke schade geleden, doordat het vaartuig, waarin de Naald geborgen was, door de Olga js moeten losgelaten worden. De kapitein toch van deFilz- ftlaurice, die het gevaarte in de golf van Biscaye onbeheerd heeft aange- Iroflen, heeft terstond de vergoeding gevraagd, waarop hij volgens de wet volkomen regt heeft, en die eene belangrijke som bedragen zal. Voor de nagelaten betrekkingen van de zes zeelieden, die bij hunne poging om de manschap der Cleopatra te redden zijn omgekomen, en die allen gehuwd waren, heeft de heer Discon 250 gegeven. Men heeft maatregelen moeten nemen om te zorgen, dat de Duitsche en de Italiaansche metselaars veilig zijn voor hunne werkslakende Engelsche vakgenoolen. Toen zij Vrijdag-avond van het werk naar de voor hen |g. stemde woningen terugkeerden, werden zij tot daar door een troep geptj. pel gevolgd en uitgejouwd Een der Italianen werd door een steen in het gelaat getroffenterwijl in de woning der Duitschers de ruiten werden in. geworpen. De Italianen kwamen daarop den volgenden ochtend niet te werkzij verklaarden niet te gaan als zij niet behoorlijk beschermd werden, Al die werklieden zijn daarop onder geleide van de policie naar het bouw- terrein van hel nieuwe Paleis van Justitie en van Temple Bar gebragt. Op het bouwterrein worden nu woningen voor hen ingerigt. r K A. Hf H. ft EJ Ei. Volgens een schrijven uit Parijs aan de Köln. Zeil. zouden aan Dnfaure, Léon Say, Christophle, Waddingion en Léon Renault door het Elysée aan biedingen zijn gedaan om in een nieuw kabinet zitting te nemen. Maar allen badden verklaard dat als voorwaarde lot het aanvaarden der porie, feuilles vaststond dat alle ambtenaren van 16 Mei hunne plaats ruimen ea waarborgen moeten worden gegeven legen eene herhaling van hetgeen 16 Mei gebeurd is. De Gaulois wil welen, dat een soort cabinet d'affaires gevormd zal wor- den, waarin de tegenwoordige ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine zitting zullen hebben; voorts Ferdinand Duval, prefect der Seine; Andralvoorzitter van den raad van stateen de procureur-generaal lm- garde de Lcffembcrg. Op het gerucht dal de heer Dufaure weder in het kabinet zou treden, zijn de bladen, die lot de uiterste partij der republikeinen behooren, in vcrwenschingen tegen hem losgebarsten. De geachte heer Dufaure, zegt de Réveil, zou zich beijveren, uit het stof der archieven nieuwe wetten op te delven, nogmaals bestemd om der republiek de keel af le binden. Inder daad, zoo de onbeschaamde Dufaure den moed heeft, ons weder zijne bleek gele tronie le komen verloonen, dan behoort hij met een votum van wan trouwen, neen. met een kreet van afgrijzen ontvangen te worden! Volgens de regering werd te St. Malo de Ronapartist Rouxin gekozen. Men had de overgeplakte slembilletten voor den republikeinschcn candi- daal, den heer Durandvan onw aarde verklaard. Eene commissie van controle, uit tegenstanders van den heer Durand bestaande, is van oordeel geweest, dat eene herstemming plaats vinden moet en die herstemming is op 28 dezer bepaald. Doch de heer Durand weigert in herstemming te komen. Hij beschouwt zich als de wettig gekozene le St. Malo, en ook een der leden der commissie van controle beschouwt hem als zoodanig. Een soortgelijk geval doet zich tc Lectoure voor. Dezer dagen is te Parijs de lijkdienst gehouden voor eene geestelijke zuster, Sintplice genaamd, wier heldhaftige zelfopoffering haar het leven gekost had. Een aantal kinderen Ier wandeling geleidende en een dollen hond op deze ziende afkomen had zij zich tusschen het woedende dier en de kinderen geworpen, waarop zij, ernstig gebeten, korten tijd daarna overleed. Te Barey. een dorp van het dep. Eure, was zekere Prcvost bezig een put in lossen grond te graven en was reeds tot op 20 meter diepte gevor derd, toen de schoorbalken bezweken en de man onder liet instortende zand werd begraven. Men berekende, dat de mogelijkheid bestond dat de man nog leefde, indien de schoorbalken zoo gevallen waren, dat zij als dak voor hem dienden. Daarom durfde men niet delven in den bestaanden put, elke beweging kon dan de instorting der balken ten gevolge hebben. Men besloot tot het graven van een put naast den bestaanden over le gaan. Die arbeid ging niet voorspoedig. Vijl dagen was men bezig en de man was reeds opgegeven, toen een der gravers een stem hoorde, die riep.- «gaat het vooruil?" Het bleek nu dal Prevost lucht had, door de wijze waarop de balken gevallen warenmaar tevens begreep men dat elke trilling van den lossen grond den man noodlottig kon worden. Met verdubbelden ijver werd nu het werk voortgezet en men slaagde er in een opening le krij gen op de hoogte van het hoofd van den levend begravene. Men kon hem nu voedsel toebrengen, maar de twee ingenieurs, die nu met de leiding der redding waren belast, meenden dat alle verdere ontgraving hoogst beden kelijk was. Er werd dus besloten een nieuwen gang horizontaal naar den put te graven; daarmede zijn nu weder vijf dagen vcrloopen, en er be slaat alle hoop, dat hij spoedig kan worden bevrijd. iSlliTSBIi LAN U. Aan de kon. bonw-akademie le Berlijn is magtiging verleend Ier aan vaarding van een legaat, ten bedrage van 80000 mark, haar vermaakt door mej Nathalie Heimburgcr, te Hochleldenin Baden. Ingevolge testamen taire beschikking is die som bestemd ter oprigting van een fonds, onder den naam van Louis-Boissonnel-stichting, waarvan de renten moeten dienen om het eene jaar een architect, het andere jaar een ingenieur, op reis te zenden, met opdragt een hem aangewezen werk le bestuderen en daarom trent een rapport uil le brengen. Voor de eerste reis is nu vastgesteld: het bezigligen en bestuderen van het nieuwe kanaal van Amsterdam naar de haven bij IJmuideu. Voor deze reis is eene som van 2000 mark beschik baar gesteldterwijl er thans eene oproeping is gedaan van sollicitanten. RUSLAND. Te St. Petersburg is het volgende officiële berigt ontvangen: Uit Gorni-Sludeni worden van den 21s,eo dezer de volgende bijzonderheden be rigt omtrent den strijd rondom de redoutes bij Plewna: Den 19deD 's namid dags ten 12ure verlieten vier Rtimeenscne bataillons de vierde parallel om eene redoute aan te tasten. Ten gevolge van het hevig geweervuur des vijands moesten zij terugtrekken, 's Avonds ten 6y2 ure herhaalde de kom- maudant van de vierde Rumeensche divisie den aanval tegen dc redoute. Drie vooruitstormende bataillons sprongen in de gracht, hieven er een uur lang en poogden te vergeefs dc redoute te veroveren. Dit langdurig opont houd van de troepen in de gracht gaf aanleiding tot het voorbarig berigt dat de redoute genomen was. Eindelijk moesten de Rumeenen terugtrekken, met verlies van twee officieren en 200 soldaten aan dooden en 20 officieren

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2