PER TELEGRAAF. öurgcrlijfcc £»taub. ADVERTENT IE JM. e|kc hel land goed kan dragendaar de welwaart in liet algemeen is toe- omeii. Onlangs zijn 23 miilioen uit de schatkist voor de vermeerdering ,°an liet materiaal der particuliere spoorwegen beschikbaar gesteld. TVKH IJ E. Aan Je Daily News wordt gemeld dat Mukhtar-pacha verliezen in jul uveedaagsche gevecht grooter zijn dan men eerst meende, daar het aantal dooden, gewonden en gevangenen omstreeks 16000 man bedraagt. Bovendien maakte generaal Lazareff alleen 3500 man gevangen en onder |]en verscheidene Russische deserteurs. Het geheele Turkschc kamp bij Aladja-Dagh is buit gemaakt, met eenige duizenden tenten, vaandels en ontzaglijke hoeveelheden ammunitie. De nederlaag was inderdaad een wilde ,w>t, daar 36 kanonnen en 2000 paarden buit gemaakt werden. In het Russische kamp voor Plewna werd het nieuws met onbeschrijfe lijke geestdrift ontvangen en er werd besloten deze heugelijke gebeurtenis ie vieren. Hel bombardement van Plewna werd geopend en gedurende ver scheidene uren voortgezet. Voorts wordt aan de Weener Presse gemeld: Het Russische leger trekt op Kars aan. Hel voor Kars bestemde park belegerings-geschut is uit Alesandropel daarheen op weg. Generaal Lazareff, die de 'positie van Aladja-Dagh omtrok, vervolgde de uiteengejaagde afdeelingen van het Turk- sthe leger in zuidelijke rigting en zendt eene afdeeling naar den weg van Kars naar Erzerum. - Volgens te Kpnstautinopel ontvangen berigten zouden de Russen bij eenen nieuwen aanval op Plewna teruggeslagen zijn. - Naar gemeldl wordt is in een te Gorni-Studen gehouden ministerraad Besloten, den winter in Bulgarije door te brengen, onder strenge bewaking der Donau overgangen. Een afzonderlijk kamp zal worden opgerigt voor levensmiddelen. De vraag betreflende het overbrengen van de Russische hoofdkwartieren naar Sistowa is hangende, maar tot dusver is de beslissing twijfelachtig. OOST-IKOIË. BATAVIA, 10 September. Bat. Hbl. deelt omtrent den strijd te Samalangan het volgende In een telegram van den stations-kommandant ter noordkust van Aichin. van 26 Augustus gedateerd, wordt o. a. gezegd: Na hevige gevech ten, waarbij vele gesneuvelden en gewonden zijn vijandelijke versterkingen ge nomen. Bij deze gelegenheid nu. zoo schrijft men ons, werden verscheiden hoofdofficieren gekwetst. Onze soldalen hadden een sterke benting voor iicli, eu juist toen die bespeurd werd, viel de vijand ons krachtig in den fu« aan. Een oogenblik wankelde de troep. De toestand was zoo critiek, dat de hoelies en dwangarbeiders gewapend werden met de geweren van de gevallenen en zieken en dapper meededen, en verder dat kolonel van der lleyden storm kommandeerde, doch dat de troep weigerde en niet tot stor men te bewegen was. De kolonel werd, terwijl hij, van zijn paard ge- slejen, de artillerie kommandeerde, door een scherl in zijn linkeroog ge- IrnReii. doch sprong, den critiken toestand ziende, weder te paard, gaf bevel lot den aanval en rende voor de weifelende troepen uit alleen op de beuling aan. Dit werkte: onder daverend hoera volgde de troep zijn aan voerder en eenige oogenblikken daarna was de benting in onze magt. - Door den controleur der in- en uitvoerregten te Soerabaija zijn in per soon in een vischvijver aan den Grisseeschen weg 9 blikken opium achter haald, ter zwaarte van 3000 thail of bijna twee picols. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naaar Nederland, aan den predikant bij de evang. gemeente te Batavia J. A. Schuurman Johzn. Ontslagen: eervol, de president van de weeskamer te Batavia C. F. Busscher. Benoemd: lot griffier bij den landraad te Probolingo, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. VV. Ch. van Benlhem Jutting: tot commies op het bureau van den adsist.-resident van Billiton, de le klerk op dat kantoor M. J. de Pril; bij het biunenl. bestuur op Java en Madura ontslagen: eervol.de adspir. controleur J. de Koek. Benoemd: tot adspir.-controleur, de ambte naar voor de burgerl. dienst in Ned. IndiC L. A Arends. Departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de le machinist bij het marine-etablissement te Soerabaija J. C. Schelt. Het mede "sGRAVENHAGE22 October. Door Z. M is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit le Utrecht dr. H. Wefers Betlink en lot lector dr. J. E. van der Meulen. BUCHAREST. 20 October. De llomanul meldt, dat de Rumeniërs drie malen heldhaftig de tweede redoute bij Grivica bestormden, doch afgeslagen werden. Bijzonderheden ontbreken. ST. PETERSBURG. 21 October. Officieel. Uil Garni-Sluden wordt van den 20'"° geseind: "De Turken heroverden den 19dcn de redoute bij Plewna, welke de Rumeniërs denzelfden dag stormenderhand genomen hadden." LONDEN, 22 October. De Times berigt uit Rasgrad van den 21ïte0: «Su leiman trekt terug naar Rasgrad, maar houdt steeds Salemik bezet." KONSTANTINOPEL, 20 October. De heer Layard had heden een lang- durjg onderhoud met den grootvizier. KONSTANTINOPEL, 31 October. Reuf-pacha meldt uit Schipka van den 20~le°Heden was het vuur hevig. De vijand heeft onze redoute bereikt, doch de schade en de verliezen zijn van weinig beleekenis. Twee Russische hataiilons, bijgestaan door cavalerie, hebben Dedebah, bij Thirskadere, aan gevallen doch werden teruggedrevenmet een verlies van 200 dooden eu LBO gekwetsten. Aan onze zijde vielen ceniee gekwetsten. Istnaïl llakki berigt uit Massuy van den 15Jcn Heden werden verkennin gen gedaan regis en links. De troepen hebben bij Igdir Tcharikili verdub- Lelde vijandelijke strijdkrachten ontmoet. De Russen werden verslagen en '"Killen 70 dooden. Onze verliezen zijn onbeduidend. WASHINGTON, 21 October. Uit alle oorden des lands ontvangt men be rigt dat de tarweoogst aanzienlijker is dan ooit te voren in de Vereenigde Staten verkregen was. De voorstad Saint-Johns van New-Brunsw ick is door een brand geteis terd; 230 huizen zijn door de vlammen vernield, 2000 menschen zijn zon der dak. Bijzonder worden zieken die door jicht, rhumatiek. verlamming, of door andere in- of uitwendige tot heden voor ongeneeslijk gehouden ziekten worden geteisterd, op de in dit blad voorkomende annonce van den beer L. G. Moessinger, le Frankfort a. Main, opmerkzaam gemaakt. CORRESPONDENTIE. Alphen, 22 October Den Heer Redacteur der I.eidsche Courant. Wel-Ed. Heer! 1877. Tol mijn, en zeker ieders innig genoegen, kan ik UEd. mededcelcn, dat mijn berigt, aangaande de aannemers van den Spoorweg Leiden—Woerden, en hun bankier, als zouden de eerste gefailleerd, en de laatste verdere voor schotten geweigerd hebben, welk berigt de vorige week in uwe courant werd opgenomen, geheel buiten de waarheid is. De ontsteltenis, veroorzaakt door het verrassend spoedig staken der werkzaamheden, gaf aanleiding tot velerlei praatjes eu gezegden en op Maandag 15 Oct. des avonds hoorde ik als stellig zeggen, hetgeen ik UEd. eerst Dingsdag heb geschreven. Het doet mij leed, dusdanige onwaarheid zoo onvoorzigtig, hoewel onschuldig, te hebben gedebi teerd en wereldkundig gemaakt, en daar ik gaarne elke door mij veroorzaakte scheeve voorstelling wil verbeteren, verzoek ik UEd wel. dit mijn schrijven zoo UEd. zulks goedvindt, met mijne naamteekeningte willen opnemen. UEd. reeds nu daarvoor dankzeggende, verblijf ik met de meeste achting UEds. Dv. Dienaar. J. T. J. v d. BERGH. I .V <U EO <1 .V IS E X. AANSTAANDE VERKIEZING. Mijnheer de Redacteur. Door de benoeming van Mr. R. Th. Bijleveld lot advocaat-generaal te Arn hem. zal weldra weer eene vacature in den Raad ontslaan. Het is ontegen zeggelijk waar dat de Raad aan den heer Bijleveld een waardig lid zal ver liezen; wien en wat zullen wij terug krijgen? Is het u ook bekend of men nog geen Indische specialiteit in het oog heeft om ZEd. te vervangen? liet is nu eenmaal gewoonte geworden in onze oude sleutelstad Indische specia liteiten of anderen, die van buitenaf komen, als candidaten voor te stellen, zonder zich af le vragen, of de heeren iets meer van onze gemeente weten dan hetgeen zij er na een verblijf van twee ol drie jaren oppervlakkig van hebben waargenomen, en dus wel de juiste gegevens bezitten om de toe standen der gemeente en de behoeften van hare inwoners met de noodige kennis van zaken te kunnen beoordeelen. In den Raad heeft tegenwoordig een aantal leden zitting, die niet oor spronkelijk uit deze gemeente zijn of er zijn opgevoed. Dat was vroeger zoo niet, en zeer terecht; want alleen zij die in eene gemeente zijn geboren en opgevoed, of door langdurig verblijf en omgang met de burgerij, met hare gewoonten en levenswijze bekend zijn, kunnen over hare toestanden en behoeften oordeelen. Dal er zooveel veemde elementen in den Raad zijn, kan wel de oorzaak wezen dat de kosten van het onderwijs zóó schrikbarend worden opgedre ven. En alsof het nog niet genoeg kostwordt er nog voorgesteldde hoofd onderwijzers die een rijk bestaan hebben, voor vergoeding bij gemis van vrije woning ƒ50 verhooging toe te staan; terwijl de arme hulponderwijzers, die te veel hebben om te sterven en te weinig om le leven, zoo zij gehuwd zijn en een gezin hebben, armoede moeten lijden, en genoodzaakt zijn kleine aardappeltjes te eten, willen zij nog met een ietwat fatsoenlijken jas op de straat komen. T Is jammer, maar toch waar. De paarden die de haver verdienen krijgen ze niet. Leiden, 22 October 1877. EEN KIEZER. ONDERTROUWD: A. van de Warenburg, jm. 27j. en J. J. M. van Eupen, jd. 25 j. - 11. A. A. Vinkestein, jm. 34 j. en M. F. Doove, jd. 28 j. J. Ouwerkerk, jm. 20 j. en G. 11. van der Linden, jd. 16 j. H. de Bruin, jm. 36 j. en H. M. Vis ser. jd. 29 j. M. van Dam, jm. 23 j. en M. Gijzenij, jd. 23 j. A. W. Swart, jm. 25 j. en M. Sinke, jd. 25 j. L. Koeroo, jm. 33 j. en M. van Vliet, jd. 20 j. AKADEMIE-NIECVV9. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE IIOOGESCHOOL. Den 22 tfD October de heer Z. W. Straatman, geb. le Groningen, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: hts over preventieve hechtenis en schadevergoeding. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. TllüNUS SClAlluNI. Leiden, 21 October 1877. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, tijdig voorzien van de genademiddelen der II. Kerk, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mejuflrouw E. M. VAN DEN ENDE, Weduwe van den Heer M. J. VAN HUGTEN, in den ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam. Leiden, 21 October. 1877. P. VAN IIUGTEN. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onzen zoon, beluigen wij onzen harlelijken dank. M. B. BOS. M. A. BOS, Visser. Voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen geliefden Schoonzoon den Heer J. C. KÜHLMAN ontvangen, betuigen wij onzen dank. P. K. DOE F F. 11. M. DOEFF, van Westerbeek van Eerten.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3