zelfs tol in Zeist, afgebrande militaire papieren en stukken laken op den weg en op de landerijen gevonden. Te de Lemmer is in de vorige week de toren door den bliksem ge- troffen. Den ouden klokkenist vond men bewusteloos op den grond liggen j met verscheidene brandwonden, die hem hevige pijnen veroorzaken. Zijn toestand is gevaarlijk. De brand in den toren was echter spoedig gebluscht. Te llallum, gem. Ferwerderadeel, werd dezer dagen de man.aanwien de zorg voor den watermolen was opgedragen, door een der wieken dermate getroffen, dat hij onmiddellijk een lijk was. Uit Ezinge meldt men aan de Fr. Gr. C. van den 18,n dezer: llij het vreesselijk onweder van gisteren werd levens eenc windhoos ol een dwarl- wind waargenomen. Up korten afstand ten zuiden van ons dorp nam zij een kippenhok op, dat een paar akkers land verder werd verzet. Een zich i in de onmiddellijke nabijheid op het land bevindend persoon werd, naar eigen verklaringongeveer honderd meter medegevoerd zonder bijna den grond te roeren, zijnde hij niet in staat te blijven staan of zich op den grond te werpen. Arbeiders, die op het land werkten, moeten hunne spade in den grond hebben gestoken, om staande te kunnen blijven. Men meldt uit 's llertogenbosch: Vrijdag is na een plegtigc lijkdienst, gecelebreerd door mgr. A. J. Schaepman. aartsbisschop van Utrecht, het stof felijk overschot van mgr. J. Zwijseu, aartsbisschop, bisschop van's Hertogen bosch naar de begraafplaats te Orthen overgebragt. Bij den lijkdienst waren o. a. tegenwoordig mgr. Snickers uit Haarlem, mgr. Godschalk en mgr. de la Geneste. Langs den weg, dien de lijkstoet volgde, waren ontelbare be langstellenden geschaard en 34 rijtuigen van de eerste familiën dezer stad vergezelden den lijkstoet. Zaturdag II. is een wisselwachter nabij het station Arnemnidenbij aankomst van den goederentrein uit llozendaai, op de rails geraakt en ge dood; tien geladen waggons waren over hem gegaan. De ongelukkige, die als een oppassend beambte bekend stond, laat eene onverzorgde weduwe met vier kinderen achter. 's GRAVENHAGE22 October. Z. M. heeft den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficie ren J. Weers benoemd tol broeder der orde van den Nederl. Leeuw. - Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eiken kroontot kommandeur mr. J. Dirks, tot ridder de bh. C. 11. F. A. Corbc- Ijjn Battaerd en mr. U. H. Iluber, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van commissarissen der afgeloopen historische tentoonstelling van Friesland. Z. M. heeft aan D. Donmamatroos 2e kl. en J. J. Oudshoornmatroos 3' kl.dienende aan boord van het ramlorenschip Koning der IVedeilanden als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een over boord gevallen persoon, toegekend aan ieder de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch is benoemd de heer VV. J. Ph. van Oppenraay, dusver lijdelijk leeraar aan die school. De luitt. ter zee 1' kl. J. H. Commijs en F. J. Beekman, uit 0. I. teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. De navolgende officieren en adelborsten worden op non-activiteit ge steld, als: de luit. ter zee 2e kl. W. H. Souman, de adelborsten le kl. G. F. Tydeman, J. J. Hissing. J. M. P. Kluit, W. J. Cohen Stuart, J. 11. van Hoogstraten, R. 0. J. Verschoor, A. C. Zeeman, J. M. Pliafl, P. C. Swaan en 11. Flaes, de vijf eerstgenoemden dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, en de overigen aan boord van het scliroef- stoomschip Leeuwarden, en de adelborsten le kl. P. W. Sachse, F. M. van Gelsdorp. VV. A. Mouton VV. P. Coolhaas, G. P. Posthuma, O. J. E. baron van Wassenacr van Catwijck, G. J. Buys en F. C V. Zwaanshals, allen dienende aan boord van het schroefstoomschip van Ga en Voorts worden geplaatst: aan boord van hel schroefstoomschip Atjeh. de adelborsten lp kl. E. F. 11. Sulherland, F. 11. de Meester, M. E. B. J. Kluit, D. N. VVentholt, K. D. de Vassy en jhr. J. K. F. H. von Schmidt auf Altenstadt; aan boord van het schroclstoomschip van Galen, de adelborsten lc kl. C. van Rijn, P. F. van der Velden ErdbrinkG. F. G. Gobius. J. D. van Strijen. II. G. j J. A. Fundter, F. E. baron Mulert, L. N. de Bruyne. J. Kuvp en J. Rozen- daal; aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten i 1' kl. P. J. L. de Gijselaar, J. M. VV. Kuyl, G. Borel, P. Schollen. VV. It. H. baron van Asbeck, E. F. T. Bik, J. H. van den Berg en G. A. de Cocq, en aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden de adelborsten le kl. G. F. G. de BruynL. Roosenburg. G. 0. van Kttyk, VV Noorduyii, J. Vos. 11. A. Eekhout, G. Joncklieer en E. van Voorthnysen. Z. K. 11. prins Frederik wordt lieden avond ten half aeht ure nil Neuwied alhier terugverwacht. 11. K. H. prinses Marianne heeft haar buitenverblijf te Voorburg verla ten en is heden morgen ten 8% ure naar Hd. landgoederen m Sileztë ver trokken, ten einde aldaar haar winterverblijf te houden. De ministers van finaiieiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Door den hoogen raad is bij een heden gewezen arrest verworpen de voorziening in cassatie, door Pieter Bol ingesteld tegen zijne veroordeelitig door het geregtshof te 's Gravenhagelot 15 jaren tuchthuisstraf wegens po ging tot moord op zijne huisvrouw. In een magazijn van brandstoffen van den handelaar V. aan den Z. O. Builencingel alhier, werd gisteren ochtend omstreeks 10 ure brand ontdekt. Dikke rookwolken stegen uit het achtergedeelte der bergplaats van allerlei brandbare voorwerpen, waaronder ook eene hoeveelheid hooi, op. Dadelijk werden van vele zijden pogingen aangewend om den voortgang van het vuur te beteugelen, maar dit was te vergeefs en al spoedig rukten een groot aantal brandspuiten aan en braglen massa's water binnen den smeulenden gloed. Eerst omstreeks IK ure was men den brand meester. De loods is uitge. v brand. De belendende percelen hebben geene schade ondervonden. g Uit Lowestoft is Zaturdag avond te Scheveningen berigt ontvangen v dat een bomschuit, toebehoorende aan den reeder A. Mos, schipper C. Mos door eenen Engelschen visscher is aangevaren en aldaar is binnengesleept De schade, aan hel vaartuig toegebragt, wordt op ruim 400 begroot. BUITKNI,AM>SC11BKIVIGTliN tri S s; 5K 1. X IS. LONDEN. 21 October. De twee oudste zonen van den prins van Wales zijn op het te Uarmoutli il liggende oefeningsschip Brittania geplaatstom als marine-kadel opgeleid te worden. pp In het kanaal heeft eenc aanvaring plaats gehad, lusschen het zeil. ti schip Lock Fijne, van Calcutta naar Londen, en de stoomboot Knapton Hull sc Donderdag werd te Weymouth berigt dat een schip masteloos en zwaar gs- havend in zee zwalkende was. Dit schip was de l.och Fyne. De stoomboot o| Knapton hall naderde den bodem om hulp te verleenen, doch door de zwart A zee stootten de beide vaartuigen tegen elkander. Weldra bleek het dat de A Knapton Hall in zinkenden toestand verkeerde. Eene der sloepen verliet si de stoomboot met de vrouw van den kapitein en 7 van de bemanning. Vóór men echter eene tweede sloep had kunnen neerlaten, verdweenl» Knapton liall plotseling in de diepte. Allen die nog aan boord waren, 12 in getalverdronken. De vermiste Naald van Cleopatra is weder spoedig gevonden. (Ingeven drie dagen nadat de Olga haar moest in den steek laten, werd zij aange klampt door een Engelsch stoomschip van Middlesborough, de Fitzmauriu, die haar le Ferrol heelt in veiligheid gcbragl. Zij was dobberende onge veer op dezelfde plek waar zij verlaten werd. - De Glube meldt, dal te Brimiinglontwee mijlen van Chesterfield, ij Derbyshire gelegen, een mijnwerker in hechtenis is genomen, die bij eene alleen wonende oude ongetrouwde dame was ingebroken en gepoogd bal haar te worgen. Maar de oude dame schijnt hem ffi de worsteling zoo ge weldig in het aangezigt gekrabd te hebben, dat hij de vlugt nam, zon!» iets mede te nemen. Na haar heldenfeit viel de dame in zwijm. Zoo werd zij door de buren gevonden, die tevens den sleutel van de woning van den inbreker vondendie hem bij de worsteling ontvallen was en in verban! met de sporen van de worsteling op zijn gelaat tol zijne gevangenneming leidde. FRANK» IJ K. Het Journ. Off. bevat het reglement betreffende de inning der entree gelden (1 franc) voor de tentoonstelling in 1878. De inning zal niet meer geschieden door middel van «tourniquets", maar door entrée hilletten, dit overal in de stad verkrijgbaar zullen zijn, en die den vorm zullen hebben nagenoeg van bankbillelten ten einde het namaken te voorkomen. Lie Temps maakt gewag van een gerucht, dat in staatkundige kringelt in omloop is, volgens hetwelk een soort van interimair kabinet gevormd zou worden, dat, zonder eene bepaalde staatkundige beteekenis, voorde kamers zou verschijnen om hel einde der crisis af te wachten. Het schandaal duurt voort, zegt de Siècle: Thans behelst het Jom off. eene lange lijst besluiten, houdende benoemingen, enz. bij de regter- lijke magt. De minister van justitie springt met het ambtenaarspersoned van zijn departement omalsof wij nog in de eerste dagen na 16 Mei wa ren, alsof Frankrijk niet een streng veroordeelend vonnis over het gouver nement had uitgesproken, alsof er den 14lcn October niets gebeurd ware, van Duinkerken naar Marseille, van Bayonne naar Nancy. Die lieden schep pen er dus behagen inde millioenen kiezers te tarten. Zij beschouwen het tegen hen geslagen vonnis als nul en geener waarde. Hel hol van appèl te Parijs heeft Donderdag zijne laatste zitting ge houden, en dus kunnen de processen-Gambeita in hoogcr beroep niet vóór het einde der volgende maand behandeld worden. Men wil dat dit uitstel den hertog de Broglie uit een groote verlegenheid redtwant hij wist dat de hoogere regters niet voor de bekrachtiging van de veroordeelende vonis- sen gezind warenen een vrijspraak zou in de gegeven omstandigheden eenc nederlaag voor de regering zijn. Om met de tegen Gambetla ingestelde vervolgingeu voort te gaan wordt nu de magtiging der kamer vereisclit. OUlTSCHhA»». De keizer, daartoe uitgenoodigd. heeft Donderdag de stad Frankfort a/M. bezocht. De ontvangst is zeer schitterend geweest en des avonds is Z. M. eenc serenade bij fakkellicht gebragt, waaraan ook een groot aantal veteranen uit den vrijheidsoorlog deelnamen Volgens de troonrede, ter opening van den Pruissischen landdag, is de financiële toestand vdn het land over 1876 boven verwachting gunstig. Daarentegen zal voor het ioopende dienstjaar de bijdrage uit de schatkist ten behoeve van het rijksbestuur belangrijk verhoogd moeten worden. 8c troonrede kondigt dan ook eene nieuwe leeningbenevens verscheidene andere wets-ontwerpen aan, en spreekt ten slotte den dank van den keizer koning uit voor de bewijzen van trouw en gehechtheid, welke dcorde bevolking bij gelegenheid van de jongste reis des keizers aan den dag ge legd werden. RUSLAND. Het Journ. de St. /'ét. betoogt dat de nieuwe uitgifte van papier 209 millioen bedraagt, waarvan voor den oorlog 153 millioen besteed werd. 8e regering is zich hare taak volkomen bewust om er voor te waken dat het crediet van het rijk niet geschokt wordt, en om zoodra de omstandigheden het toelaten door consolidering van een deel der vlottende schuld de valuta te herstellen. Hiertoe is het noodig de belastingen lc vermeerderen, wal hel best zou kunnen geschieden door de invoering vaneen klassen-belasting»

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2