dat zij, indien a! uitvoerbaar, toch oneindig kostbaarder zou zijn. dan door den ingenieur Hall was opgegeven. Een ieder verwachtte zoo iels. want ofschoon de Transvaal bij de spoorwegverbinding met Delegoabaai oneindig groot belang heeft, ligt het belang der Brilsche regering in ecne verbinding per spoor van de Transvaal met Natal. Shepstone is luitenant-gouverneur, zijn zoon secretaris; alle hoogere ambten kregen volbloed Engelsehen. en het arme volk. dat Burgers niet wilde hebben, omdat hij belasting vroeg, moet nu driedubbel betalen voor zijn nieuwe meesters. [Per telegraaf.) De minister van koloniën heeft bij de tweede kamer ingezonden zijne memorie van beantwoording betreffende de ontwerpen der begrooling voor Nederl. Indië voor 1878. Hij heeft daarbij eenige noodzake lijke aanvullingen voorgesteld. Uit dat antwoord blijkt, dat gedurende het löopend jaar geen uiikecring der bijdrage aan het moederland zal kunnen geschiedendat zich ten opzigte der betaling van den koopprijs van inge leverde koffij wederom moeijelijkheden zonden voordoen, is aan de regering niets bekend. De raming der opbrengst van de koffij zal worden overtrof fen met 15820. De minister had met genoegen ontwaard, dat men gene- I gen is op uiterst vrijgevige wijze in de behoeften van Indië te voorzien. Na rijpe overweging blijft hij volharden bij zijn voorstel omtrent ecne te sluiten geldleening van 16 millioen; de rente van 4% pCt. werd als maxi mum beschouwd, liet verdiende aanbeveling om de reseringsplannen be treflende den aanleg van nieuwe staatsspoorwegen op Java bij de begrooting te behandelen, liet tijdperk van inkrimping der uitgaven voor Atcliin was aangebroken De begrooting moest daarvan indruk geven. 's GRAVENHAGE18 October. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Bierum den heer J. Poelman. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den heer mr. B. S. Sticnstra, als procureur bij de arrond-reglbanken te Leeuwarden en Heerenveen, en aan den heer J. lleppener als notaris te Bergen. Voorts zijn tot notaris benoemd: te Rosmalen, de heer mr. 51. Kolffthans notaris te Bleiswijk; te Zevenhuizen, de heer \V. .1. Reynders, cand.-notaris te Haarlem. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Bcetsler- zwaag de heer E. Gordon, thans te Gulpen, en te Lemmer de heer 11. Esser, thans te Harderwijk. Door den consul der Nederlanden te Stockholm is tol vice-consul der Nederlanden tc Warberg aangesteld E. W. Prytz aldaar. De luitenants ter zee 2C kl. E. Kempe, C. F. A. Gregory, D. L. 51. E. Keus. J. S. van Drooge. .1. van den Bosch. G. 51. Titsingh jhr. S. B. Ortt, de officieren van gezondheid 2e kl. 11. J. Weuslenraed en J. R. Reighuis, allen behoorendc tot de schepen der oefeningsdivisieworden op non-activi teit gesteld, en de ingenieur le kl. bij de marine J. F. van Beek, gede tacheerd aan boord van het schroefstoomschip Leeuwardenwordt geplaatst hij 's rijkswerf le llellcvoetsluis. -r- Ingtvolge besluit van den gemeenteraad, in de zitting van eergisteren genomen, zullen de percelen in de Lange Poolen, voor de verbreeding dier straal noodig, na 15 November voor afbraak worden verkocht, om 1 April geheel le zijn opgeruimd. In die zitting is ook behandelt! de quaestie van iiet llaagsche Bosch. Ter voldoening aan ingekomen klagten hadden burg. en weth.. daartoe door den raad uitgenoodigdeen adres ontworpen aan den minister van financiën, waarin op het nemen van maatregelen tot ver- belering van den bestaanden onvoldoenden toestand wordt aangedrongen. De minister scheen inzage te hebben genomen van de discussiën omtrent dit onderwerp door verschillende raadsleden gevoerd, en vond het uit dien hoofde en ook lol tegenspraak van geruchten niet ondienstig den raad om trent zijne voornemens ten aanzien van hel woud in te lichten. Zooals velen zullen wetenbevindt zich het gedeelte van het Bosch buiten de vij vers en den Bezuidenhoutschen weg in zeer slechten toestand, en met bet oog hierop heeft de minister besloten den aanleg en de beplanting van dit terrein te verbeteren, waarvoor het vellen van boomen onvermijdelijk was. De minister verzekert dat van den aanleg van bloemperken en par ken geen sprake is, en wenscht de verbetering te doen uitvoeren in den geest van hel overige gedeelte van hel lustoord, zoodal aan hel oorspronke lijk karakter niets wordt ontnomen. De heer Verhuell, lid der commissie van fjbricage, die. voorgelicht door den inspecteur der rijks-beplantingen, een onderzoek had ingesteld, bevestigde in hoofdzaak 's ministers mededee- lingen en stelde den raad eveneens gerust ten aanzien van het behoud van hel wild en karakteristiek aanzien van het Bosch, llij voegde er evenwel bij dat er tracé gemaakt werd van een rijweg van 8 meter breedte. Door deze medcdtcliugen waren onderscheidene leden niet gerust gesteldook 1 waren er die meenden dat het oorspronkelijk karakter van het Bosch reeds zou verdwijnen door het vellen van die statige eiken of esschenals nood- zakelijk uitvloeisel van het plan lot aanleg van een rijweg. Ten slotte be- sloot de raad vooralsnog hel inzenden van een adres te verdagenen inmiddels den minister van financiën tc verzoeken het plan ten aanzien van s het Bosch aan den raad mede te deelen en geen voortgang te maken met p den verkoop vau een aantal boomen. In de zaak van de geprojecteerde haven te Schevcningen heeft de raad zich bereid verklaard subsidie te geven voor den bouw van het werk. maar ongeneigd om bij te dragen in de kosten voor hel ontwerpen dier ha>en. f Scheveningen is weder door een ramp getroffen. De haringschuit van jj den reeder G. den Duik toch bragl gisteren de treurige mare mede dat in den ochtend van den 16dtn dezer over het dek van die pink een zoogenaamde grondzre werd geworpen, die zoo hevig was dat vier der opvarenden zich 1 niet op het dek konden staande houden, maar over boord geraakten en allen den dood in de golven moesten vinden. Een der zoo noodlottig omgekome nen is gehuwd en heeft 2 kinderen; de 3 anderen zijn jongelieden van 14 tol 19 jaren. Het ongeluk is geschied voor Kijkduin bij het Nieuwe Diep. De van de visscherij terugkeerende visschers klagen zeer over liet storm weder, dat zij in de laatste dagen hadden te verduren. De schuilen die aan komen hebben dan ook allen schade aan vaartuigen en netten bekomen. Drie loggers van de maatschappij Regt door Zee zijn Vlaardingen op een en den- zelfdcn dag binncngeloopen. Allen hadden groot verlies aan vischtuig gele den. De vangst was daarenboven zeer gering; de drie vaartuigen bragten slechts 45 Ion haring aan. »UITKM.AM>SCIIK BKIUC»TK.N. USD EL S SS, LONDEN, 17 October De dagbladen bevatten cene menigte berigtcn omtrent den nacht van Zondag op 51aandag heeft gewoed. Te in aantal schoorsteenen omgewaaid, centge verloren en vele gebouwen zijn beschadigt den storm, die ouden zijn een huizen hebben hun gehcele dak Ofschoon er niemand omgekomen is, zijn vele personen min of meer zwaar gekwetst. Eene menigte telegraaf, palen zijn omgeworpen, duizenden boomen ontworteld en een groot aantal gebouwen zwaar beschadigd. Op verscheidene plaatsen zijn menschen om het leven gekomen en vele zijn gekwetst. Uit de zeeplaatsen zijn VC|e berigten ontvangen omtrent hel stranden van schepen. De bemanning van onderscheidene dier schepen is niet dan met veel moeite gered. Te Dunbar is de reddingboot zelve omgeslagen en zijn twee personen harer bemanning om liet leven gekomen. Opmerking verdient, dat deze storm een paar dagen te voren in een telegrafisch berigt uit New-York voorspeld was. Omtrent den hongersnood in Indië wordt in het week-overzigt van de Times gemeld, dat de toestand in de door droogte geteisterde Indische pro. vinciëndoordien overal regen gevallen is. veranderd is. Het weder is koel en laat veldarbeid toe in den Pendjab, de noordwestelijke en centrale pro. vinciën. Oude. Cenlraal-Indië en Behar. 51 en raa t dal de regen van de vorige week der regering een bezuiniging geeft van 4 millioen F. Ook uit 51adras wordt gemeld, dal in alle districten een groeizame regen is gevallen. De graanprijzen dalen. Te 51ysore zit hel zaad in den grond en ook daar dalen de prijzen. In de stad Wad rus zelf is de prijs van rijst 20 pCt. ge daald van daar stremming in den invoer. 51el deze berigtcn komt in hoofd, zaak een berigt van den onderkoning overeen. In de noordwestelijke pro. vinciën is alle bezorgdheid voor liet ontstaan van hongersnood verdwenen. FR.tlü l;. II 4-' %i. De heer Grévy, de eenige die op twee plaatsen gekozen is, zal waar schijnlijk niet optreden als afgevaardigde van het 9e arrondissement van Parijs. Als candidaten voor dat arrondissement worden genoemd de hi. Ferry, maire en Emile de Girardin. De verkiezingen voor de algemeene raden zijn bij regeringsbesluit te- gen 4 November uitgeschreven en de minister van binneiilaudsche zaken heeft de prefecten naar Parijs ontboden, om hun dienaangaande inslructiën te geven. Een viertal prefecten en twee onderprefecten zijn tot ridder van het Legioen van Eer benoemd, een prefect is tot officier bevorderd. Een hunner, de prefect van Hérault, had kort vóór de verkiezing 150 school- meesters afgezet. De Siècle wijst er op dat de regeringsgezinde drukpers na de verkie zingen plotseling een anderen toon aanslaat. Niemand heelt nu de onder neming van 16 51ei aangeraden, en allen betreuren haar. Legitimisten, OrleanislenRonapariisten. zij uasschen hunne handen in onschuld. «De Bonapartislen waren ten ecnenmale vreemd aan de daad van 16 51ei", zegt de Gaulois. «zij hebben de ontbinding der kamer niet verlangd." Ziedaar voor zooveel de Ronapariisten aangaat: "Wij hebben de crisis noch le voor schijn geroepen, noch gewensch! dat men haar te voorschijn riep", roept de Soleil, /-integendeel wij hebben haar betreurd." Ziedaar de Orleanislen aan het woord. De Union erkent dat de regering geslagen is en wijst op de gevaren van een toestand «waarvan wij" naar zij schrijft, «geene andere verantwoordelijkheid dragen, dan alleen deze: dat wij onzen pligl hebben gedaan als strijders." Ziedaar hoe de legitimisten spreken. De heer de Cassagnac schrijft dë voor de regering niet gelukkigen uit slag der verkiezingen daaraan toe, dat zij niet gedaan heeft wat zij had behooren te doen, namelijk liet afkondigen van den staal van beleg. Men is, zegt hij, met eene kinderachtige wapenrusting, met blikken sabels, te velde getrokken tegen een geducht, goed uitgerust leger. Neen, niet alzoo handelt men als men zulk eene gewigtige onderneming is begonnen. Maar het is thans niet het oogenblik om verwijten te doen. 5leer dan ooit scha ren wij ons aan de zijde van den maarschalk; meer dan ooit kan hij op onze eerlijke trouw rekenen. Hij weet het dat hij altoos de meester zal zijn, mits hij liet wil. Doch ditmaal heeft hij hel niet ernstig genoeg ge wild. Ontmoedigd zijn wij voor ons niet. Verre van dien, en indien liet spel van voren af aan begonnen moet worden, kan de maarschalk op ons rekenen. Hij zette den strijd voort, omringd door de mannen, die hem den 16den Mei gevolgd zijn. De Figaro wil weten dat bij een der redacteurs van la France en bij een medewerker van le Bien Public een huiszoeking is gedaan. Men heelt bij hen brieven van vele bekende communisten gevonden en het bewijs dat zij 25 of 26000 billettcn in eene loterij ten bate der communisten te Londen hadden verdeeld. BL1TSC8L.15 IJ. De keizer zal. naar men verneemt, den landdag Zondag, den 21sl" dezer, niet in persoon openen; Z. 51. heeft de opening aan den minister Gainphauseu opgedragen. Ten behoeve eener rijksstichling lol bevordering van militair weten schappelijke doeleinden is een wels-onlwerp aanhangig gemaakt. Het ont werp is in hel leven geroepen ter bevordering van wetenschappelijke ont wikkeling, waartoe het Duitsche krijgsbestuur zijn beste krachten inspant. De kosten er van worden bestreden uil de rijke inkomsten, welke het werk van den generalen staf over den oorlog van 1870 71 afwierp, liet eerste deel van dit werk alleen hragt de som op van 300,000 mark 180,000). e Berlijnsche diergaarde heeft zijnen mannelijken oerang oetan door den dood verloren. Bij het ontleden van hel lijk is gebleken dat het dier overleden is aan de tanden! De regler oogtand was reeds zigtbaar, doch de linker oogtand kon niet door het tandvleesch breken. Hieruit is bewe zen. hetgeen men niet wist, dat hel dier nog jong was. Zijn maag en verdere inwendige deelen waren volkomen gezond en de aap had, volgens liet zeggen der onlleedkundigenzulk een sterke constitutie, dat hij, ook in gevangen toestand, zeer oud had kunnen worden. Had men geweten wal hem scheelde, dan zou het weinig moeite gekost hebben hem in het leven te behouden, doch het verbazend sterke dier was in den laatsten tijd bijna niet te genaken en maakte daardoor elk nader onderzoek onmogelijk. Door een Hongaarse!) blad wordt het volgende medegedeeldOp 28 September, des nachts te 2 uur. ontstond er te Zamardi, een dorp in het Somogyer comitaat, brand in eene schuur, waarbij eene koe in de vlammen omkwam. Toen de schuur, na weinige minuten, afgebrand was. liet de eigenaar, Frans Sebestyen, zich de woorden ontvallen, dat niemand anders dan zijn broeder Lodewijk de brandstichter kon zijn. een halfkrankzinnige man die eene herberg te lledveg bezat en eeltige dagen te voren bij zijne broeders gekomen was, die in het huis naast de schuur woonden. Meer w as niet noodig. De volksmenigte ging aan het zoeken en vond ook den ongelukkige, bij een vervallen molen builen het dorp, omstreeks 200 passen van d< n l randop een hoop slroo liggen. En nu begon een vreesselijk tooneel. 51rn ging den man pijnigen maar deze. met buitengewone ligcbaams- kracht begaafd, wist zich van zijne beulen los te rukken en vlugtle naar het huis zijner broeders, waar hij bescherming meende te vinden. Hief echter werd hij wederom gegrepen en op alle mogelijke wijzen gepijnigd. Men sloeg hem o. a. de onderkaak stukstak hem het einde van de brand- spuitslaiig in den mond en pompte zoolang tol hij hall dood wiis. Toen wierp men hem op de gloeijende ascli van de schuur cn stak hem eene

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2