liet geheele bedrag der rcntegaranlie voor de duinwaterleiding op de begroo ting moeten worden gebragt. Zij deelen geheel bet gevoel van die leden door wie de belegging van gelden ten behoeve van de nakomelingschap wordt algekeurd. De gemeenten zijn allerminst geroepen om van de. inge zetenen belastingen te heffen ten einde kapitalen voor de toekomst te ver zamelen. Elk geslacht moet zorgen voor de vervulling van hare eigen behoeften, en de in der tijd genomen besluiten lot terugbrenging in de gemeentekas van de voor schoolbouw enz. besteede kapitalen zijn dan ook wel eenigermale met dat beginsel in strijd. Betredende het nommer: opbrengst der faccale stollen, stelsel Liernur, merken burg. en welh. aan: Ons voorstel om de laecale stoffen bij wijze van proefneming gedurende één jaar kosteloos af te leveren aan hen die zich daarvoor aanmelden, had ten doel het gebruik van de le dezer stede verzamelde meststoffen meer en meer te bevorderen en de uitmuntende hoe danigheden daarvan meer bekend te doen makenten einde later daarvoor een hoogeren prijs le kunnen bedingen. Mogt de raad evenwel van oordeel zijn dat het beoogde doel, ook zonder toepassing van het door ons aange geven middel, op andere wijze zal kunnen worden bereikt, dan zullen wij daarin zonder bezwaar kunnen berusten en wij vermeencn zelfs te moeten wijzen op het aan ons voorstel verbonden bezwaar, dal nl. bij besloten water de verwijdering van de faecalla tot moeijelijkheden aanleiding zoude kunnen geven, terwijl bij verpachting de pachter daartoe verpligt is, al zij het tegen betaling van een belangrijk verminderde pachtsom, lnlusschen is het een hoogst verblijdend verschijnsel dal langzamerhand meer en meer de aanvragen toenemen; tot dusverre toch is in dit jaar ter zake reeds ƒ225 ontvangen, behalve hetgeen door den pachter is voldaan. Het geldt hier een van de gewigtigste belangen van onze gemeente. Immers de invoering van het stelsel, waardoor, zooals de ondervinding heeft aange toond de faecale stoffen op volkomen onschadelijke wijze uit de gemeente kunnen worden verwijderd en alzoo een einde kan worden gemaakt aan den hoogst gebrekkigen toestand, waarin deze en tal van andere gemeenten wal dit punt bclrelt, thans nog verkeerenhangt hoofdzakelijk af van den prijs, die van de verzamelde stoffen kan worden bedongen en alle middelen die kunnen worden aangewend ten einde den afzet dier stoffen zooveel mogelijk le bevorderen en daardoor den prijs te verhoogen, behooren mits dien in toepassing te worden gebragt. 's GRAVENI1AGE17 October. Z. M. heeft den luit. ter zee 1" kl. E. H. E. van Woclderen, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken op pensioen gesteld, en bevorderd lot luit. ter zee le kl.den luit. ter zee 2e kl. D. L. M. E. Keus. De kapitein-luit. ter zee J. B. A. de Josseliu de Jong wordt eervol ontheven van het bevel over het opleidingschip Admiraal van l? assenaer en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee W. Steflens. De heer J. M. II. van Oosterzec is toegelaten als consul van Italië le Batavia. Aan hel stoffelijk overschot van mr. F. de Greve. laatstelijk president van den koogen raad, werd heden voormiddag op de algemeene begraaf plaats, door een talrijken vriendenstoet, ambtgenooten en hoogeautoriteiten, de laatste eer bewezen. De raadsheer mr. Coninck Liefsting strekte lol tolk van het algemeen gevoel en wees de talrjjke omstanders kortelijk op het werkzaam leven van den overledene. Bij het schetsen van zijne uitnemende hoedanigheden en gaven deed hij uitkomen wat de Greve geweest was als mensch, als godsdienstig en wetenschappelijk man, als een voorbeeldig magistraat en voortreffelijk huisvader, in een woord als handhaver van regt en waarheid, strevende naar het goede volgens de inspraak des harten. 1}UI TENIAiN DSC11E liK1UGTKN EHCIBLiWB. LONDEN, 16 October. Aan de drie Staunton's en Alice Rhodes, ter dood veroordeeld wegens het gebeurde met de vrouw te l'enge, is gratie verleend. De doodstraf is veranderd in gevangenisstraf. - Het aantal slagtoffers van de ontploffing in de kolenmijn te Wigan bedraagt 37. Slechts 30 lijken heeft men kunnen terugvinden. De overige zeven moeten verbrand zijn in de diepte. K b SS. iJ K. Het Journ. des Déb. ziet door de verkiezingen zijne verwachtingen bevredigd. De republikeinen hebben eene ontzagwekkende meerderheid ver kregen en de ontbonden kamer is gewroken. Ook de Francais, hei orgaan van den heer de Broglic, is tevreden, omdat de conservative!! iu de kamer in getalsterkte hebben gewonnen. Dat blad meent dat de natie aan de roepstem van Mac Mahon heeft gehoor gegeven. Door dit eerste getuigenis heeft het land aan den maarschalk zijne goedkeuring geschonken en de conscrvativen aangemoedigd. Het Journ. des Deb. zegt dat het niet onopgemerkt mag gelaten worden dat de Bonaparlistische partij, die zoo snoefde op haren invloed op liet algemeen slemregt, meer nederlagen heeft geleden dan de andere par tijen der coalitie. De legitimisten hebben daarentegen eenige zetels gewon nen, en dat zal de Union aanleiding geven om vol te houden, dat zij gelijk had tegen de Bonaparlistische Ordre, toen zij beweerde dal 16 Mei. om te zegevieren, zich had moeten dekken met de witte banier. De gouvernemen tele minderheid zal nu uiteenspatten in de ellendige twisten, terwijl de republikeinsche meerderheid, de lessen der laatste maanden zich ten nutte makende, meer dan ooit eensgezind en kloek zal blijven. De overwinning is aldus verzekerd. Der regering staat maar ééne zaak te doen: hel hoofd te buigen voor de nationale souvereinileil en af te zien van de onzinnige en misdadige onderneming, die zij tegen den wil van Frankrijk had onder nomen. It U L, A IS D. Volgens officiële berigten hebben de Russische troepen eene groole overwinning behaald op de Turken onder Mukhiar-pacha. Vele kanonnen en gevangenen vitlen in hunne handen. De weg naar Kars is voor de Tur ken afgesneden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Naar luid van particuliere berigten hebben de Bussen Maandag ochtend de positiëu van Mukhiar-pacha aangevallen, eii bestormden zij den Auliasberg, den sleutel van de Turksche positie. Mukhiar-pacha is na een gevecht van twee uren op de vlugt geslagen. Zijn leger leed ren groot verlies aan ge vangenen en geschut. De Turken zochten in de rigting van Kars of Erze- rtim terug te trekken. T li li Si 1,8 SC. De correspondent van de Daily Mews meldt uil Bucharest: De regen heelt opgehouden, de zon schijnt weder eens schitterend eu algemeen gelooft men, dat het nu nog eens een maand goed weder zal blijven. Maar zelfs als dit het geval ware, dan nog is het twijfelachtig of l'lewna binnen dieJ lijd zal vallen, tenzij de voorraad levensbehoeften der Turken geringer is dan men het er hier voor houdt. Inmiddels verwacht men wat aan de andere zijde. De algemeene indruk is hierdal Suleiman I'aclia den kroon- prins zal aanvallen, zoodra de wegen in bruikbaren toestand zijn. De Porie ontvangt een deel van hel graan, dat zij voor hare le°ers noodig heef!uit Zuid-Rusland. De Grieksche consul te Odessa heeften de Russische regering voor Grieksche schepen het verlof tot graanvervoer gekregen. De Russische regering, overwegende, dat de Porte toch van elders graan genoeg ontbieden kon, schijnt door het verleenen van die ver- gunning tegemoet te willen komen aan den nood der grondeigenaren jB Zuid-Rus'aud, die met hunnen rijken graanoogst geen weg wisten. PER TELEGRAAF. 's-GRAVENHAGE17 October. Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat aan den heer mr. Kappeyne de zamenstelling van een nieuw ministerie is opgedragen en dat hij zich met die taak heeft belast. ST. PETERSBURG 16 October. (Officieel.) Uit Gorni Stilden wordt ge meld. dat gisteren 1000 man, zoowel voetvolk als ruiterij, het dorp Moren bij Helena aanvielen, doch met groote verliezen werden algeslagen. Be Turken gaan voort met troepen te concentreren tegen het leger van den kroonprins. KONSTANTINOPEL, 16 October, des avonds. (Officieel.) Gisteren leverde Mukhtar-pacha den vijand een grooten veldslag. De Russen, van vier zijden aangevallenweken terug. Op het oogenhlik der verzending van dit berigt werd de einduitslag nog afgewacht. BUCHAREST, 16 October. De Turken hebben hun geschut weggehaald uit de redoute Osman hij Plewna. De Russen vreezen dat er eene mijn is aangelegd onder deze redoute. PARIJS. 16 October. De minister van b nnenl. zaken heeft al ds prefec ten naar Parijs ontboden, ten einde hun instructiën te geven met betrek king tot de verkiezingen voor de alaemcene raden. LONDEN. 17 October. Daily News bevestigt, in een telegram uit Karajal van den 15, dat de Russen bij Alajadagh eene overwinning behaald hebben, KONSTANTINOPEL 16 October. Officiéél wordt tegengesproken het be rigt, dat Mehemet-Ali-pacha een kommandement gekregen heeft. WASHINGTON. 16 October. De boodschap van president Hayes is inge komen. In dit stuk wordt o. a. gezegd: Het congres is uiteengegaan zonder de begrooting van het dep. van oorlog vast te stellen; de buitengewone zit. ling is dus noodig geworden. Het congres wordt uitgenoodigd een credit! le verleenen om het leger le versterken, welks maximum thans 2000G man is. De begrooting en andere crcdietaanvragen zullen worden voorgelegd. Dt president beveelt de deelneming van de Vereenigde Staten aan de Parijsclt wereldtentoonstelling aan. INGEKONIiEN. Het stedelijk museum op 3 October. Op Leidens ontzet worden vele vlaggen uitgestoken, tot zelfs iu de achter buurten de toetsen van het klokkenspel op den stadhuistoren, een uur lang aangeslagen, doen opwekkelijke liederen door de lucht weerklinken, er wordt veel muziek gemaakt, veel hutspot toebereid, veel haring ingeslagen, als het mooi weer is zijn de stralen zwart van wandelaars en met alle weer staat daar het stedelijk museum voor bet publiek ter bczigliging open, Een agent van policie bevindt zich aan den ingang om de orde te handha ven; een ander staat in den gang om te zorgen dal er niemand met bran dende pijp of sigaar binnenkomt, en in het museum passen eenige man- schappen op dat de voorwerpen niet zullen aangeroerd worden. Langs den trap, die naar het museum in de voormalige Lakenhal leidt, loopt men elkander legen het lijl of krijgt men kleine kinderen tusschen de bcenea, «Hoorrens", zegt een man, die met drie dreumissen zich een doorlogt zoekt le banen, «dat niet meer; ga je met kinderen uit, je komt met kinderen thuis", terwijl een vrouw met een kind op den arm, gevolgd door nog eenige telgenhem voorbij tracht le schuieren Iedereen is op zijn Zondags uitgedoscht en somaiige komen er meer om lieden le zien. dan oude kunst of geschiedkundige oudheden. Wal zouden er heden jufvrouw A. of mijn beer B. dan toch ook doen. die anders alles zoo rustig in oogenschotw kunnen urmen? Het is er thans een gekrioel en gegons als op de beurs te Amsterdam, behalve dat er een sterke mcnscheureuk heerschl en er geen «zaken" worden gedaan. Voor een schilder zouden er studies zijn op te doen, indien de af- en aanvloeijende stroom van menschen dit niet onmoge lijk maakte. Onder de aantrekkelijkste zaken behooren twee schilderijen, waarvoor de menigte zich steeds verdringt. De pot van Lammen wordt niet opgemerkthij staat dan ook achter glas niet zoo openlijk ten loon. Dat is ook minder. Maar «liet laatste oordeel" en «burgemeester van der Werd", kijk, aan zoo iets kan men zich niet genoeg verzadigen. Van de jongensdie zich nog niet hebben neergevleid in de met leer bekleede rust banken een genot, dal voor deze niet werd gesmaakt - hangen er over de balustrade voor het eerste schilders-tafereel en trekken leelijkegezigten, omdat de duivels zoo maar met hooivorken de verdoemden in hun posteriora prikken en werpen in den vlammenden muil des draaks. «Want dat is een draak", zegt een man, die beweert dat de draak juist in de Schrift op onderscheidene plaatsen voorkomt. Het bljjkt ook alweer hier dat de hemel en de hel de meeste menschen tot nadenken stemt. Ook zij. die voorgeven aan hel een noch het ander te gelooven, zjjn omtrent de hel vooral toch nog zoo heel gerust niet. Verscheidene mannen zijn dan ook niets inge nomen met een duivel, die zoo maar «eene nakende vrouw" bij de haren grijpt en haar medevoer! daar waar zij liefst niet wezen wil. «Dat waif', merkt er een op, «had willen overloopen naar de uitverkorenen." Dat geloof ik", antwoordt een ander, «daar mot je net voor bij den duivel wezen, die kijkt zoo seharp als en kat in donker; die was 'er te slim of." «Allo jongens, vort", zegt een oppasser, blijkbaar verrast met de vernomen uit legging, «maakt dat de menschen er bij kunnen, allo vort!" «Kaik reis watte arme bloeijen van kinderen", zegt een vrouw voor «bur gemeester van der Werll" «en dan die zielen van vrouwen met 'er bloot gemoed«En dat is dan de burgemeester, die zijn pallas heit getrokken", herneemt een ander, die onder eenige buren den rol van uillegster schijnt te bekleeden. «Non, die vent met zijn blaauwe kiel an kaikt ook wat leelijk. hoor!" «Zou 't een muiter wezen?" vraagt er een. Zoo scharen zich af cn aan een digte drom van vrouwen voor «de burgemeester". Ter wijl getft ceil man, die in saaijel doet, aan een boertje van Benthuizen, die best als model voor Ostade zou hebben kunnen dienen, uillegging van een regentenstuk. «Allemaal ridders", zegt hij, blijkbaar tot die hooge titulatuur verlokt door don geplooiden kraag en knevel die de regenten dra-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2