LEIDSCHE CO IJ RAMT. 1877. DONDERDAG 18 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTËN, X'. 216. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van ilen 19le" September jl. [Prov. Blad n°. 72), herinneren bij deze den inge- zetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der Wet tan 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aange rold bij de artt. 7 en 14 der Wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tol het in- leteren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van per- eeelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belaslingvoorwcrpen, naar de 5'" en 6de grondslagen; terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepa lingen van art. 35 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad 11°. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 Staats- blad n°. 59) en van art 39 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4) waaraan z(j zich bij nalatigheid in hel doen der aangiften zouden bloot stellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 16 October 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 October. Heden aanvaardde de heer dr. J. Pijnappel het hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier met het houden eener redevoering in het groot audito rium: «Over het regt en de waarde van de beoefening van het Maleisch en, in het algemeen, der Polynesische talen als vak van hooger onderwijs". - Door Z. M. zijn benoemdtol procureur-generaal bij hel geregtshof te Arnhem de heer mr. J. J. de Meijier, thans advocaat-generaal, en tot advo caat-generaal bjj dat hof de heer mr. R. Th. Bijleveld, laatstelijk substiluut- oHicier bij de regtbank alhier. - Vrijdag avond zalzooals reeds is aangekondigdin den schouwburg eene opera-voorstelling plaats hebben. Wij meenen daarop in hel bijzonder ile aandacht te moeten vestigen, uithoofde het, naar wij vernemen, aan de directie niet zonder moeite gelukt is den directeur van het Fransche opera gezelschap uit 's tlage tot liet geven eener voorstelling alhier over te halen, zoodat het van de opkomst van het publick zal afhangen, of deze eerste twrstelling door meerdere zal gevolgd worden. Zal het nu ingetreden speelsaizoen niet van opera-voors'.cliingen versloken blijven, dan zal Vrijdag aansl. eene groole opkomst noodig zijn. Meer dan eens, zelfs nog dezer dagen uit een officieel stukis gebleken dal men hier prijs stelt op het geren van opera-voorstellingen; moge men nu ook toonen dat men wil medewerken die voorstellingen hier mogelijk te maken. - Naar wij van goederhand vernemen zal aanst. Dingsdag, 23 October, de heer Lelèbre, van 's Gravenhagc, op de departements vergadering van de Nederlandsche maatschappij tol bevordering van nijverheid eene voordragt lioaden over geluidsleer en eenige harer voornaamste toepassingeneen en ander opgehelderd door proeven. Wij twjjfelen niet of de belangstelling in deze zal groot zijn, en dat wel des te meer daar de heer Lelèbre, zoo mmsiig bekend onder diegenendie de geluidsleer in toepassing brengen op handel en nijverheid, eenige resultaten zal mededeelendoor hem op dat ge bied verkregen, resultaten, die de aandacht trekken van vele autoriteiten. - Door de policie alhier is proces-verhaal opgemaakt tegen zekeren A. F. de C,die zich had schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen ten nadeele van alhier wonende winkeliers; bedoelde persoon was eerst sedert jl. Zalurdag uit de gevangenis te Rotterdam ontslagen. Hob is, naar wij vernemen, door de policie alhier proces-verbaal opge maakt tegen eene alhier wonende winkelierster in gouden en zilveren voor werpen, ter zake het in strijd met de wet niet inschrijven in haar register rati de gekochte voorwerpen en het koopen van onbekende voorwerpen. - Zalurdag 11. is door een inwoner van Roclofarendsveen in eeuen win kel alhier achtergelaten eene portefeuille met ruim 500 aan geldswaardige papieren. Door de eerlijkheid van den vinder, den winkelier de Koning, aan rle Haarlemmerstraat, is de belanghebbende in het bezit van het verlorene In liet hoofdkiesdistrict Winschoten is tot lid van de tweede kamer "ekozen de heer mr. H. Goeman Borgesius, te 's Hage, met 268 van de 337 Seldige stemmen. De heer llazcwinkel verkreeg 50 en de heer Addens 10 stemmen. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn geëxami neerd 5 candidaten voor de Duitsche taal. 3 werden afgewezen en 2 toege- 'll(n: J. B. Govers, uit Rotterdam, en F. Visser, te Maasland. De hoofd- Mderwijzersacte is toegekend aan 7 van de 13 candidaten, te weten aan ?e hh.H. Allan, T. Kromhout, Ch. J. E. C. L. Spiegel, J. R. de Wit, uit sHage; J. Moerman, le NicuwcnhoornJ. T. Moget, te Delft, en L. J. te Hellevoetsluis. Tot het afleggen van acte-examens voor middelbaar onderwijs (letter kundige afdeeling) hebben zich aangemeld 130 mannelijke en 30 vrouwelijke candidaten. Deze zijn over de verschillende vakken aldus verdeeld: Ncderl. taal- en letterkunde 5 mann. en 4 vrouw.; Fransche taal- en lctterk. 9 m. en 5 vr.Hoogduitsche taal- en lettcrk. 10 m. en 10 vr.Engelsche taai en lctterk. 9 m. en 6 vr.geschiedenis 8 m. en 0 vr.aardrijkskunde 4 m. en 2 vr.; staatsinrigting 6 m. 0 vr.; staathuishoudkunde en statistiek 3 m. 0 vr.; schoonschrijven 1 m. en 0 vr.boekhouden 75 m. en 3 vr. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 16 October van Aden vertrokken. De Drenthe, van Batavia naar Rotter dam is op 15 October Sagress gepasseerd. Te Delft heeft gisteren morgen zekere A. Z., oud 36 jaren, getracht zijne vrouw van het leven te berooven. De vrouwdie uit vrees voor haar man, die haar reeds meermalen met den dood had bedreigd, den nacht niet in de echtelijke woning had doorgebragt, begaf zich des morgens weder derwaarts, om hare kleederen te halen, en dan voor goed die voor haar onveilige woning vaarwel te zeggen. Toen zij haar goed bijeen had gepakt en gereed stond het huis te verlaten stelde haar echtgenoot haar voor. om in vrede te scheiden en wilde hij daarom, dat zij elkander een afscheidskus zouden geven. Op hetzelfde oogenhlik haalde hij echter een groot mes te voorschijn en zijn arm om het hoofd der vrouw slaande bragt hij haar daarmede aan de achterzijde van den hals eene diepe wonde toe, wel negen ceniimeters lang. Hierop ontstond eene worsteling, waarna de vrouw haar bewustzijn verloor. Toen zij weder was bijgekomen, ont waarde zij. dat haar echtgenoot mede op den grond lag en zich den hals wilde afsnijden. Zij verliet daarop, zoo goed zij vermogt, het huis en nam hare toevlugt bij eene buurvrouw, alwaar zij ten gevolge van bloedverlies bewusteloos op den grond viel. Haar werd onmiddellijk geneeskundige hulp verleend en naar wij vernemen is haar leven niet direct in gevaar. De vrij dikke omslagdoekdie zij droeg en welke op onderscheidene plaatsen door sneden is, heeft haar vermoedelijk voor nog erger lot behoed. De man, wiens wond van weinig beteekenis is, was den 10,lcn dezer uit de gevan genis ontslagen, alwaar hij een maand celstraf had ondergaan wegens feite lijk verzet tegen de policie. Hij is in arrest genomen en ter beschikking der justitie gesteld. In misbruik van sterken drank schijnt ook hier weder de aanleiding tot de misdaad te moeten worden gezocht. DC.) Te Rotterdam is gisteren middag, ten gevolge van een hevigen don derslag, een schoorsteen en een gedeelte van het dak van een huis in de Schilderslecg ingestort. Hoewel het pand door zes huisgezinnen bewoond wordt, zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. Aldaar is door de policie aangehouden een stuurman, zich noemendeAmc- rikaansch onderdaan, die door den Engelschen consul te Antwerpennamens zijne regering, ter aanhouding was aanbevolen, omdat hij aan boord van een Engelsch schip een manslag zoude hebben begaan. Zondag II. hadden te Veencndaal eenige kinderen, belast met hel hoe den van koejjen, een vuur gestookt, met hel ongelukkig gevolg dal de klee deren van het driejarig dochtertje van een landbouwer in brand geraakten. Niettegenstaande een buurman nog pogingen deed om de vlam bij een sloot te dooven, bekwam het kind zulke hevige brandwonden, dat hel nog den zelfden nacht overleed. Te Oldenzaal was dezer dagen een metselaar, na een gewelf in een kelder te hebben afgewerkt, bezig het hekwerk af te breken, toen eens klaps het gewelf instortte. De ongelukkige werd er dood onderuit gehaald. Hij laat eene vrouw en vijf kinderen onverzorgd achter. Uit 's Ilertogcnbosch meldt men het overlijden van den aartsbisschop mgr. Zwijsenbisschop van 's llertogenbosch. Door mej. A. M. de Wit, wed. G. Stevens, te Steenbergen, is aan het r. k. parochiaal kerkbestuur van den II. Gregorius te Kruisland gelegateerd eene som van ƒ2000, onder den last van kerkelijke diensten gedurende 30 jaren. Uit de gevangenis te Osnabriick zijn dezer dagen weder twee misda digers, van het gevaarlijkste soort, ontsnapt. De memorie van antwoord van burg. en wetli. op liet algemeen sectie- verslag ten opzigtc van de begrooting voor 1878 ziet thans het licht. Burg. en weth. verklaren dat zij reeds meermalen hunne zienswijze hebben doen kennen aangaande de verhooging van het eindcijfer, blijkens welke zij daarin veeleer een verblijdend dan een bedroevend verschijnsel zien als getuigende van eene vermeerdering van de behoeften der gemeente en alzoo van voor uitgang en vermeerderde welvaart. Alleen dan zonde een hoog eindcijfer zijn af te keuren, wanneer het veroorzaakt werd door onnoodige uitgaven, die, naar hunne overtuiging, op de begrooling niet worden aangetroflen. Bovendien merken zij op, dat bij eene beoordceling van het eindcijfer enkele posten, die in ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag voorkomen, daar van zouden moeten worden afgetrokken, als o a. de post van 7000, voor voorschotten tot het doen van dagelijks voorkomende uitgaven en de thans voor de eerste maal uitgetrokken som van 40000, voor geldopnemingen lot voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld. Daarenboven is thans

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1