werden aan de station van den Rijnspoorweg door de senaten van het Am- slerdamsche studentencorps en van Mavors Medicator en bijna alle studenten afgehaald en begaven zich in optogt niet muziek naar het Park, alwaar reeds zeer vele genoodigden en belangstellende dames en heeren waren bij eengekomen. Nadat ook burgemeester en wethouderscuratorendeputatien der rijks-universiteiten en hoogleeraren en lectoren der Amslerdamsche uni versiteit waren binnengekomen hield de burgemeester eene toespraak, aan liet slot waarvan hij o. a. mededeelde, dat het gemeentebestuur had beslo ten. ter herdenking aan het leest van heden eene medaille te laten slaan. Daarop werd het eerste gedeelte der feestcantate door Amstels mannenkoor gezongen en vervolgens hield prol. VV. Moll de feestredeafgewisseld door het tweede en gevolgd door het derde gedeelte der cantate. Vervolgens hield de reclor-magnificus der universiteit, prof. Oudemans. eene redevoe ring om den feestredenaar en alle vertegenwoordigde corperatien namens den raad van hoogleeraren der akademie dank te zeggen. Namens de Leidsche akademic complimenteerde hierna prof. Fruin de Amslerdamsche universiteit, namens de Utrechtsche prof. Beets en namens de Groningsche prof. van Bell. Na den afloop der plegtigheid hielden de senaten van het Amslerdamsche studentencorps en van het militaire studentencorps Mavors Medicator receptie in Felix Meritis. De senaten en hunne gasten werden vervolgens op hunne beurt op de slndenten-societeit ontvangen. Des avonds was er gala-voor stelling in den stads schouwburg en vuurwerk op het IJ. Dr. Kuyper heeft zich, om redenen van gezondheid, genoodzaakt ge zien voor de beroeping naar de lierv. gemeente te Amsterdam te bedanken. Uit Beverwijk meldt men het volgende: Maandag ochtend ten 11% lire bragt de sleepboot de Archimedes eene Noordsche bark naar buiten. Bij het loswerpen der trossen geraakte een dier kabels ongelukkig in de schroef of vin zoodat de boot magteloos werd en aan storm en golven was prijs gegeven. De sleepboot de Nelly, evenzoo een Noordsch schip naar buiten slepende, maakte aan het begin der buitenhaven zich daarvan los, en stoomde ter assistentie naar de Archimedesdie de noodvlag geheschen had. Na veel inspanning mogt het gelukken een lijn aan boord van de Archimedes te brengen, waarna deze door de Nelly werd op sleeptouw genomen. Digi bij de buitenhaven brak echter de kabel en de stoomboot werd door de b.ooge zeeën en hevige znidweslenbuijen naar het strand ge worpen. Toch mogt het nog gelukken de boot aan een auker te krijgen en eenigen tijd te houden. Gebeukt door de baren soms geheel onder het water bedolven, brak ten 1% ure de ketting, en werd de boot eenigen tijd later benoorden Wijk aan Zee op strand geworpen. Van het Noordzeeka naal lot de plaats van de schipbreuk was de reddingsboot van IJmniden, bemand met eenige zeelieden, de Archimedes gevolgd, en zij smaakten de voldoening, de geheelc bemanning van 13 personen, waaronder eene vrouw en vijf kinderen, te redden. Zondag avondna afloop der avondgodsdienstoefening in de Groote kerk te Zalt-Bommel, werd in dat gebouw brand ontdekt, die echter in de geboorte werd gestuit. Slechts drie banken zijn verbrand. De ruim 83-jarige aartsbisschop-bisschop van 's Hertogenbosch, mgr. Joannes Zwijsen is ernstig ongesteld, zoodal zijn stervensuur ieder oogen- b!ik verwacht wordt. Zaterdag II. had aan het station van den Luik-Limburgschen spoorweg te Achel een droevig ongeval plaats. Een arbeider, zich na het aanhaken van wagens te laat van de rails verwijderende, geraakte onder den trein, i die hem beide beenen en een arm van het ligchaam scheidde. De ongeluk kige overleed eenige oogenblikken na het gebeurde. Hij laat eene vrouw met acht jonge kinderen na. 's GRAVENHAGË 16 October. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. H. L. de Haas, Nederl. kunstschilder, te Brussel, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heelt aan kapitein W. VV. Visser, voerende bet Nederl. bark schip Heemse, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de red ding der bemanning van het op 16 Sept. in de Noordzee in nood verkeerend Nederl. schip Jantina, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-griffier bij het geregtshof te Amsterdam de heer mr. H. E. Kannthans substituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Almelo: tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Almelo de heer mr. F. G. Kool, thans griffier bij het kantongeregt te Wijk bij Duurstede. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen leD luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indië F. T. M. van Dullemen is, wegens ongeschikt heid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend nit de militaire dienst. De scheepsklerk j. van Heumen, uit o. i. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Van wege Z. M. den koning is aan den burgemeester der gemeente Rijswijk kennis gegevendat Z. M. eene gift van 500 bestemd heeft voor de algemeene armen van dat dorp. Het openb. min. bij de arrond.-reglbank alhier heeft heden zijne con clusie voorgedragen omtrent de vordering van de regering van Ned. Indië tegen de Billiton-maatschappij alhier gevestigd tot betaling eener som van ƒ21090 met renten, ler vergoeding van de kosten van het civiel bestuur van het eiland Billiton over de jaren 1862 en 1863. Die conclusie strekt tot toewijzing van den eischmet berekening der renten tegen 6 pCt. 'sjaars. De uitspraak is bepaald op 13 November. Door burg. en welh. is, op verzoek van de commissie, belast met de uitvoering van het plan om als nationaal gedenkteeken voor wijlen H. M. I de koningin Sophia een kinderziekenhuis hier ter stede te slichten, alhier eene sub-commissie in het leven geroepen en geïnstalleerd. IU!iTKM,.\M)SCIIK BKItlGTKN. E Si SB 3. A ST LONDEN. 15 October. Invcrary-castle, de bezitting van hertog van Argyll in de Hooglanden werd Vrijdag een prooi der vlammen. Het prachtig landhuis werd nagenoeg geheel vernield. De aangerigte schade is zeer aanzienlijk. Wel slaagde men er in enkele schilderstukken van groote waarde en een groot deel van bibliotheek en van de meubelen te redden, maar een groote menigte kunst, voorwerpen van onschatbare waarde, benevens een kostbare collectie wapenen gingen verloren. De hertog en de hertogin, benevens markies van Lorné en diens gemalin prinses Louise, bevonden zich op het slot en moesten de wijk nemen in een naburig hotel. De brand brak uit in den middelsten torennaar men verzekert door het inslaan van den bliksem. fKANklt IJK. De uitslag der verkiezingen heeft aan hel licht gebragt dat de rege ring. in weerwil van alle mogelijke pogingen om de kiezers aan hare zijde te brengen, daarin niet is geslaagd. Noch manifesten, noch onderdrukking van al wat haar in den weg trad, heeft kunnen baten om de republikein, sche meerderheid in de kamer tot eene minderheid te brengen. Ook de reptiblikeinsche partij ziel hare verwachting, om versterkt uit den strrji komen, niet vervuld, maar toch hfeft zij eene ontzagwekkende meerder heid verkregen. Welken weg Mac Mahon thans zal inslaan is nog moeijelijk te raden. Naar men zegt zou hij lot het besef zijn gekomen dat verdere gewelddadige middelen tot geene goede uitkomst zouden leiden, en zou hij trachten door een kabinel-Dufaure, waarin ook de hh. de Marcère en Leo» Renault zitting zouden hebben, pogingen te doen om tot eene verzoening te geraken. De Bonaparlistische bladen geven on-crholen hunne ontevredenheid Ie kennen over den uitslag der verkiezingen. Naar hun oordeel hebben de ambtenaren niet ijverig genoeg gewerkt. Gedurende den geheelen verkiezingsdag heeft men nergens neiging tol rustverstoring opgemerkt. De cafés waren overal stampvol, en telkens wan neer een nieuwe editie van een der avondbladen verscheen, werden de kiosken, waar zij verkocht worden, als het ware bestormd, en betwistte men elkander de exemplaren. Velen hadden groote weddenschappen gedaan omtrent den uitslag der verkiezingen, er was tien tegen één gewed, dat de republikeinsche meerderheid terug zou komen, waartoe 100,000 en lOOOOfr. bij een notaris waren gedeponeerd. Zondag avond was er te Parijs op de Boulevards en in het Quartier Latin eene buitengewone toeloop. Hier en daar hoorde men den kreet: Leve de republiek! en geraakten eenige personen onder den voet. Dit had inzonderheid plaats voor het hotel Figaro. De policie dreef de menigte uiteen en liet de straat ontruimen. Hiermede liep de zaak af. De senator Pelletan die te Arles door twee dienaren van policie een uur lang op den voet gevolgd en ten slotte onbeschoft door hen behandeld werd, heeft van den voorzitter van den senaat, tot wien bij zich om ge noegdoening gewend heeft, ten antwoord ontvangen, dat hij die zaak ler harte heelt genomen en hem genoegdoening zal weten te verschuilen. i it sc ss land. Volgens de Wachter van Bielefeld heeft de firma Krupp. Ie Essen, aangenomen in de eerste drie maanden maandelijks 350 stuks zwaar ge schut aan de Bussische regering Ie leveren. De dagbladen melden het overlijden van een regtstreekschen afstamme ling van Luther. Hij heette Johan Ernst Luther, en hield zich bezig met paedagogiek voornamelijk met het Fröbelstelselaan welks verspreiding hjj zijne krachten en tijd wijdde. Hij stierf in den ouderdom van 71 jaren en laat twee zonen en eene dochter na. Een der hoofdambtenaren van een bankiershuis te Bamberg heeft zicli schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte, waardoor bedoelde firma een verlies heeft geleden van ruim 2 millioen mark. Tot heden is niet bekend of uit den boedel van den in hecbienis genomen falsaris eenig bedrag zal verkregen worden, hetwelk tot dekking van bet door hem veroorzaakte ver- lies zal kunnen strekken. -- Uit VVeenen meldt men dat het groote bankiershuis Simon aldaar zijne betalingen heeft gestaakt. De oorzaak moet zijn mislukte speculatiën. Ver scheidene huizen te Weenen en te Berlijn zijn in de zaak betrokken. t ir ik ii i.i k. Officiële beriglen uil Sulina bevestigen het berigt. dal den ondergang van een gepar.tserden Turkschcn driemaster meldde. In den nacht van den 8sl,n op den O11"1 Oct. hadden de Russen, onder den kapitein ter zee Dikolt, bij Sulina eene nieuwe reeks van torpedo's gciegd, maar werden des och tends gestoord door een Turksch stoomschip, dat met hen in gevecht ge raakte. De driemaster wilde dat stoomschip ter hulp snellen en passeerdï de pas gelegde torpedo's, waarop zij ontploften en het gepantserde vaartuig onmiddellijk zonk zijne vlag viel in handen der Russen. Uil Bucharest wordt gemeld dal een 20-tal Turksche booten getracht hebben 's nachts den Donati over te steken, ten einde de Russische werken aan den Borcea-arm te vernietigen. Zij werden echter door een hevig ge weervuur van 10D0 man. die in loopgraven verborgen waren, teruggeslagen. De Turken hadden 50 man gedood en gewond de Russen 3 dooden. Het Russische agentschap meldt, dat de bijzonderheden aangaande eeo inval van llongaarsclie vrijwilligers onjuist zijn. Die bijzonderheden waren gezonden door den prefect van Turn-Severinop het niet-gecontroleerde rapport van een onderprefect. De inlichtingen van laatstgenoemde waren afkomstig van d«n maire van Baia Arama, die een corps grenswachters, bezig met het wegruimen van de sneeuw en bij die gelegenheid verdubbeld, voor eene bende opstandelingen had aangezien.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2